Ailelerimiz

Başlatan rumar80, 23 Ağustos, 2010, 15:08:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Biraz evvel Kağan'ın Conan ile ilgili yazısını okurken aklıma geldı ve hemen cevap yazdım. Sevgili babam. Benim okumamda katkısı kocaman olan adam. Sadece okumamda degil her türlü kitabı sevmem de sınırsız destek veren adam. Babam. Daha önce de yazmıştım, gene yazayım ben babamın bana okuduğu Kızılmaskeler sayesinde bu dünyaya adım attım ve okumayı öğrendim. Elindeki imkana göre kitap ya da çizgi roman almama destek çıkan, asla bu kitapları "çocuksu" bulmayan hatta benimle okuyan babam.
   Bu yazımda bu günlere gelmemde katkısı olan o insana teşekkür etmek hem de altın madalyon ailesi olarak kendi çizgi roman öykülerimizi ve ailelerimizin tepkilerini daha detaylı paylaşalım istedim.
   Okuduğunuz için teşekkürler

Underfined

Vallahi gerçekten bu sanati anlamak için biraz genis olmak gerekiyor.Ben 17 yasinda olmama ragmen annem babam falan çocukça buluyor.Bu dogrultuda en büyük destekçim Abim :) Sagolsun benim söylememe gerek kalmadan gördügü yerde sevdigim çizgi romanlardan aliyor..Kendisi okumasada benim için baya çaba sarfediyor.Bende birgün baba olunca çocuklarima bunlari küçüklükten asilayacagim.Onunda benim gibi büyümesini saglayacagim...

kedidiro

tanisma yazimda da belirtmistim çizgi romani zararli gören bir aile çevresinde yetistim.herhalde yüzlerce çr'im banyomuzun ya da yikanacak çamasirlarimizin suyunu isitti...yine de anmak istedigim iki kisi var...ailemden ayri bir yerde aile büyüklerimizin yaninda ilkokula basladim.o ailenin büyük oglu olan sevgili mehmet abim her hafta girgir ve firt dergilerini alir ve ondan önce açip bakmamiza çok kizardi ama biraz sabirla kendimizi o sari sayfalara gömebilirdik...annemler geldiginde ve kendi evimize geçtigimizde tüm o dergileri bize vermisti...geçtigimiz yillarda çok genç yasta kaybettigim abimi bu vesileyle anmis oluyorum.
   diger kisi ise okuma yazmayi ögrenir ögrenmez bizi kasabanin kütüphanesine üye yapan ve oradaki milliyet çocuklarla - ve ortasinda yeralan çizgi dünya klasikleriyle- tanismami saglayan ilkokul ögretmenimdir. o insanlara o kütüphaneye o kitaplara dergilere ve çizgi romanlara minnet borçluyum.

s.b

Ben hiçkimsenin etkisinde kalarak çizgiroman okumaya başlamadım. Tamamiyle kedi merak ve isteğimle okumaya başladım. Rahmetli babacığımın verdiği ilkokul harçlıklarını gider çizgiromana yatırırdım. Rahmetli anacığım ise temizlik yaparken divanın altında birikmiş olan çizgiroman bavullarımı sağa sola cekerken çok söylenirdi "bunları yakacağım" diyerek. Hey gidi günler hey. Şimdi ne ana var ne de baba. Şimdi ben 6 çocuk babasıyım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

emre ozdamarlar

Annem de babam da ögretmen oldugu icin heral, cocuk okusun da ne okursa okusun mantigiyla belki hic karismadilar cizgi roman okumama. Annem de söyledigine göre zamaninda baya cizgi roman okumus, en klise sekliyle, ders kitaplarinin arasina saklayarak.

Alakasiz bir sekilde teyzemin ben ilkokuldayken hediye olarak bana Conan cildi almasi vardir bi de hatirladigim, nerden estiyse artik :)

rumar80

Benim anne ve babam da devlet memuru oldukları için verebildikleri kadarı ile okumama destek olurlardı. Okul dönemi boyunca 1 ya da 2 çizgi roman alınır, yazın daha serbest. Allah'tan bakkal Muammer amca vardı. Dükkanında oturup çizgi roman okumama izin verirdi. Hepsi de sağolsun

abselemon

Küçük abim nir çr severdi. Sayesinde conan, kull, mandrake falan okudum. Ailem hiçbir zaman bunu hoş görmedi. Ama olsun aileme yine de herşey için teşekkür ederim.

İlhan Yılmaz

Babam tasvip etmezdi... Ama okumamızı, satın almamızı, birktirmemizi engellemezdi. Yasakçı değildi. Bazen kendisi de bizim için satın alıp gelirdi eve. Tek kusuru sansürcü olmasıydı.. Bu yüzden bazı Karaoğlan fasikülleri evin yolunu bulamazdı. Güzel hatunların olduğu sayılar ne hikmetse hep tükenmiş(!) olurdu :)

Tarkan Kurt

Ben çocukken bu konuda şanslıydım, ablam zaten sürekli cep fotoroman okurdu, ben de resimlerine bakardım. Sonraları Tarkan almaya başladım, tabi ilk başlarda okuma yazma da yok, ablam bana okurdu. Ben de o güzelim dergilerdeki Tarkan, kurt figürlerini keserek sanki oyuncakmış gibi saatlerce oynardım. Zamanla Tarkan'a Kara Murat, Tercüman Çocuk , Milliyet Çocuk, Red Kit eklendi. Bunların tamamı eve düzenli olarak alınırdı. Sonraları biraz büyüyünce zaten bunlardan daha da fazlasını kendim almaya başladım ve bu konuda da çok abartmadığım sürece ailemden bir tepki görmedim.

ümitkr

Defalarca anlattığım ve hipnoz'a da yazdığım bir "baba" anım var onu tekrar anlatmamayım ama annemden bahsedeyim az biraz.

Yıllarca çr okumama ses çıkarmayan kadın bundan 15 yıl kadar önce evin dolup taştığını görünce "oğlum tutma bunları elinde, okuduysan sat" demişti. Şimdi aradan geçmiş 15 sene. Bir ton iş yapmışım çr üzerine görüyor. Durdu durdu odadan odaya çr taşırkenki halime acıyıp "satsana okuduğun şeyleri" dedi gene :)

Alnından öptü şefkatle daa ne yapayım?

s.b

Kimimizin annesi kimimizin de babası zaman zaman engel olmaya çalışmıştır belki çizgi roman okumamıza. Rahmetli anacığımın şikayetleri hiç bitmezdi. Babam ise önemsemezdi çizgi romanları. İstediğim gibi çizgi roman alır ve biriktirirdim.
Şimdi ise, evde çizgi roman bolluğu var ama, bununla beraber yerleştirme sorunu da var. Hanımın "sen deli misin" diyen bakışlarını geçtim. Ancak her an kafaya sopa yeme riski taşıyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Gambit

Saniyorum ilk cizgi romani bana babam almisti; red kit idi. Sunnet oldugum zaman da (7-8 yas) yatagimin basucuna, kenarina red kit karton suslemeler asmisti
Babam gencliginde teksas ommiks okudugu icin bana hic karismazdi, aksine yeni basimlari da okurdu benimle zaman zaman

Yillar sonra, ben hastahanede hasta yataginda basucunda beklerken, o siralar okumakta oldugum thorgal lere merak sarmis, yataginda thorgal in bir cildini okumus bitirmisti (daglarin efendisi adli maceranin oldugu cilt). Sonrasinda sagligi cizgi roman okumaya el vermedi ve son okudugu cizgi roman da oldu maalesef.  :-[ :'(

Mekanin cennet olsun babacigim, seni seviyorum

tunaorhun

Alıntı yapılan: Gambit - 16 Mart, 2013, 14:19:15
Saniyorum ilk cizgi romani bana babam almisti; red kit idi. Sunnet oldugum zaman da (7-8 yas) yatagimin basucuna, kenarina red kit karton suslemeler asmisti
Babam gencliginde teksas ommiks okudugu icin bana hic karismazdi, aksine yeni basimlari da okurdu benimle zaman zaman

Yillar sonra, ben hastahanede hasta yataginda basucunda beklerken, o siralar okumakta oldugum thorgal lere merak sarmis, yataginda thorgal in bir cildini okumus bitirmisti (daglarin efendisi adli maceranin oldugu cilt). Sonrasinda sagligi cizgi roman okumaya el vermedi ve son okudugu cizgi roman da oldu maalesef.  :-[ :'(

Mekanin cennet olsun babacigim, seni seviyorum

Allah rahmet eylesin.

DAMPYR

Eskiden Çizgi romanları zararlı gören zihniyet iyikide varmış diyorum ben.Çünkü insanların yasağa karşı ters orantılı  ilgisi olduğundan büyük bir merakla çizgi roman okumaya başladık ve çok sevdik.Benim Ailemde bana çizgi romanı zararlı diye yasaklamışlardı.bende onlardan gizli hep ders kitaplarının arasında hep çizgi roman okurdum.Tay yayınlarından ne çıkarsa alırdım.kömürlükte saklardım.şimdi onlar dursa koleksiyon zenginiydim.ailem baktıki bu böyle olmuyacak bana daha yararlı gördükleri milliyet çocuk dergisini almaya başladılar.benimde çizgi roman sevdam böyle başladı... :D :) ;)

haysat

Benden çizgi romana babam sayesinde bulaştım. kardeşimle sünnet olduğumuzda babam bize okumamız için çizgi roman almıştı.

Tommiks ve Jeriko o yüzden bu iki çizgi romanın bende ayrı bir yeri vardır.Ondan sonra çizgi roman hiç hayatımdan çıkmadı.Hatta hayatıma büyük bir etki yaparak yapmam gereken işimi bile belirledi.Kitaplara ve çizgi romana daha yakın olmak için matbaa işine girdim.

Kardeşim nedense çizgi romanlara hiç ısınamadı,hala bana sen delimisin diye takılır,çünkü kitaplığı yapmak onun başına kaldı.
"kitaplığımızın resimleri" köşesinde gördüğünüz kitaplık kardeşimin eseridir,Sağolsun.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !