YKY'den Haberler

Başlatan V, 02 Kasım, 2010, 21:56:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saint2

Alıntı yapılan: hellion - 09 Ocak, 2022, 00:26:39
  Olmaz olsun böyle DC basmak. New 52 Supermanleri yarım yamalak bastılar. Saçma sapan bahanelerle Rebirth serilerini yarım bıraktılar. Şimdide Superman ve Justice league'in bir sonraki serisine atlamışlar. Bunu da yarım bırakacaklarını görmemek için salak olmak lazım. YKY okuyucularının böyle salak olduğunu düşündüğü için böyle "karakterli" hamlelerde bulunuyor. Satış rakamlarından memnun değiliz deyip iptal ettiniz; gidip yeniden neden aynı karakterleri basıyorsunuz o zaman? Çünkü, satmadı kısmı koca bir yalan ve amaç voli vurmak. Adalet olan bir ülkede olsa toplu halde dolandırıcılık davası bile açılır ama tabii onlar da biliyor bu rezil yerde öyle bir şey olamayacağını ve bu yüzden rahatça at koşturuyorlar. YKY için sadece yedi düvellerine ve torunlarına kadar burada yazamayacağım ağır hakaretler ve lanetler ediyorum. Umarım en kısa sürede değil kitap basmak hiç satamayacak hale gelirsiniz. Bütün o haksız yere kazandığınız paraların ahı da çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın. Başka da bir şey demem.

Sonuçta milyarlarca TL kar eden bir bankasın. Kültür yayınlarından zarar etsen ne olur Allah aşkına....

hellion

Alıntı yapılan: Saint2 - 09 Ocak, 2022, 01:32:27
Sonuçta milyarlarca TL kar eden bir bankasın. Kültür yayınlarından zarar etsen ne olur Allah aşkına....

O Justice League falan 6. baskıyı mı ne yapmıştı. Vah vah ne yapsalar kurtaramamış garibanlar diye ağlayalım. Böyle utanmazlığı sineye çekmek zorunda kalıyoruz ya içim ona yanıyor. Yky'yi arayıp ağzıma geleni söyleyeseim var. Umarım okuyucular sağlam tepki verir diyorum ama sonra milletimi ve çizgiroman koleksiyoncularının genel profilini düşünüp acı acı gülüyorum; bize müstahak diyorum.

Bu DC'yi p.ç etme furyasını arkabahçe başlattı. YKY ve JBC'de sevinç içerisinde katıldı. Birde "DC isterseniz rebirth serilerini bırakın" dedi gibi garabet ötesi bir argümanları var ki tepkimi buraya yazamıyorum. JBC yayıncılık konusunda yaşadığım hayal kırıklığını anlatacak kelimem yok.  Gerçi Ertan bey devam etmek istiyorum diyor ama kimsede umut kalmadı. Resmen topluca süründürüp, insanlara unutturup ekonomik kriz - kur yükselişiyle sevinç içerisinde amaçlarına ulaştılar. Tebrikler!!

someoneofgod

arkabahçe, YKY gibi mesela Rebirth ve DC serilerini yarım bırakanlara, forumca toplaşıp dava açabiliriz. sadece DC de değil tabii.

devamı gelecek umuduyla sattırıp satış taktiğine dönüştü iyice çünkü bu. 2022 YKY'leri de böyle olacak gibi.

eğer bi seri 5 ciltte bitiyorsa, 1 ve 2'yi basıp bırakamazsın. aynı şekilde 15 ciltte bitiyorsa 12.ciltte hiç hiç bırakamazsın. suç bu.

devamının gelmeyeceğini bildiğimiz serileri neden alalım yoksa değil mi?

hukuki bilgisi olan arkadaşlar, yapabileceğimiz bir şey var mı? hiç umurumda değil artık yayınevine gelecek zarar. kendilerinden soğutmak için her şeyi yapıyorlar.

mesela arkabahçe logosunu görünce eskilerde içimde nasıl heyecan oluyorsa, şimdi kin ve nefret oluyor. siz yarım bıraktığınız serilerle, fiyat ve basım arasında uçurum olan politikanızla siz bu hale getirdiniz bunu. dc'yi bırak güzelim bağımsız seriler yeri geldi 1, yeri geldi 2 ciltte yarım bırakıldı.(arkabahçe bağımsızlarının hepsi ve dc'nin büyük bi çoğunluğu) yarım bile değil abi, tadımlık mı basıyorsunuz o kadar devamı olan seriyi bi iki cilt basıp bırakıyoruz demek nedir? satmadı diyorlar ya bi de, piyango gibi yeni seri deneyeceğinize elinizdekileri tamamlayın da millet güvensin kardeşim size, alsın yeni çıkardıklarınızı. ya da en baştan hiç bulaşmayın, one-shot ciltler basıp geçin, kimseyi yük altında tutmayın. kitaplığımda o kadar sizin tarafınızdan yarım bırakılan seri var ki tamamen zarar bu.

pizagor

Alıntı yapılan: someoneofgod - 09 Ocak, 2022, 04:05:33

hukuki bilgisi olan arkadaşlar, yapabileceğimiz bir şey var mı? hiç umurumda değil artık yayınevine gelecek zarar. kendilerinden soğutmak için her şeyi yapıyorlar.

@pearl jam dostumuz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

OZAN BALIM

Ülkede yayınevini buna zorlayacak ne bir yasal düzenleme ne bir sektörel teamül ne de yayıncılık kültürü var. Uzun süredir çizgi romandan pek bir beklentim kalmadı. Artık çizgi roman piyasası tamamen piyasa kurallarına teslim olmuş durumda. Ne satar, hangisi hemen paraya dönüşür, hangi film vizyona girecekse onu basalım gibi bir anlayış var. Hadi sermaye merkezli yayınevlerinin güçsüzlüğünü ve günü kurtarma derdini anlıyorum, bu biraz da avansı alıp bugün geldim yarın geleceğime vurduran esnafın tavrına benziyor ama sermaye merkezli yayınevleri de bunu yapıyor. Çizgi roman piyasasının kendine özgü kuralları var, bunları göz ardı ederek piyasaya girersen, hemen iş dönsün derdindeysen başat manga serileri hariç ne basarsan bas hayal kırıklığına uğrarsın. Fiyatların astronomikliği sebebiyle hemen hepimiz acil alacaklarımız ve beklemeye değer olanlar listesi yapıp indirim kovalıyoruz. Bu kitabı ölü fiyatına kadar düşürmeye varabiliyor. Bu da yayınevi için bir handikap ve çözümü ancak dağıtımcı payını direkt okura indirim olarak yansıtacak bir yayıncı koop olabilir ama bunun da sürdürülebilirliği ülke şartlarında çok ütopik. İki uçlu değnek alegorisi gibi bu sorun. Ya esnaf kafasına ya da kapitalistin insafına kaldık. Keşke ülkede bugüne kadar okur-yayınevi ekseninde bir kitap yayım kültürü oluşabilseydi, bu kültür oluşsa, yasalaşabilse, tüketici haklarından olan ayıplı mal, cayma hakkı, hatta tazminat gibi haklar geniş kapsamlı olarak okur tarafından kullanılabilir. "Yayınevi bir seriye başlarken o seriyi tamamlamayı peşinen tahhüt eder." İnanın bu sorun sadece çizgi roman okurunun sorunu değil, bugün fantastik edebiyatta, bilimkurguda, polisiyede tüm okurlar bu sorundan muzadirip. Okuyanın deli ve ukala olarak görüldüğü ülkede bazılarına göre hep çok şey istiyoruz.

hbegec

Alıntı yapılan: allan quatermain - 08 Ocak, 2022, 23:01:57
YKY 2022 yayın programından seçmeleri yayınladı. Türkçe ismi kesinleşmeyenleri özgün dilinde bırakmışlar. Benim seçebildiğim karikatür kitapları ve çizgiromanlar şunlar oldu:

Action Comics 1000
Bambaşka Kediler - Selçuk Demirel
Birdenbire İstanbul - Selçuk Demirel
Ben, Bozkır Yeli - Tuncer Erdem
Blacksad Cilt 5
Corto Maltese Cilt 5 ve 6
Dceased (Ciltli)
Dceased: Hope at the World's End
Justice League Vol. 1: The Totality
Moby Dick - Herman Melville'in romanından özgün uyarlama - Olivier Jouvray / Pierre Alary
Orwell - Pierre Christin / Sébastien Verdier
Rantanplan: Le Cervaux - Morris / De Groot
Red Kit: Paris'te Bir Kovboy
Siri the Viking - Cilt 1 ve 2 (bu aslında çocuk çizgiromanı dendiği için almayacaktım buraya ama büyüklere de hitap eden klasik tarzda bir Avrupa çr'ı gibi geldi bana, üstelik ilk bölümde İstanbul'a geliyorlar)
Superman Secret Identity - Kurt Busiek
Superman Vol. 1: The Unity Saga: Phantom Earth
The Man of Steel
Wonder Woman Yeni Dünya Cilt 3
Young Justice Vol. 1: Gemworld

Gözden kaçırdıklarım olmuştur mutlaka, affola.

Yazmayacağım diye söz vermiştim forumda ve yaklaşık 6-7 aydır yazmadım ama şu postu görünce dayanamadım.
Bu yazılanların %80 i 2021 planlarında vardı ve hiçbirini basmadılar. 2019 dan beri superman unchained basacaklar.
Küfür edeceğim zor tutuyorum kendimi.

hellion

Alıntı yapılan: hbegec - 09 Ocak, 2022, 13:38:44
Yazmayacağım diye söz vermiştim forumda ve yaklaşık 6-7 aydır yazmadım ama şu postu görünce dayanamadım.
Bu yazılanların %80 i 2021 planlarında vardı ve hiçbirini basmadılar. 2019 dan beri superman unchained basacaklar.

Tekrar hoşgeldiniz sayın hbegec. Sanıyorum yine YKY ile ilgili bir konu başlığında geçenlerden dolayı foruma yazmayı bırakmıştınız. Düzenbaz, çakal esnaf zihniyetli yayıncı geçinen tipler için kızıp forum terketmeye gerçekten değmez. Küfür etmesenizde hepimiz neler demek istediğinizi sanıyorum anlıyoruz. Ben şahsen bu hafta yky'yi telefonla arayıp içimdekileri "dökmeyi" düşünmüyor değilim.

Nightrain

Alıntı yapılan: hbegec - 09 Ocak, 2022, 13:38:44

Superman Unchained kanayan yaram. Bilmem kaç kez sormama rağmen cevap vermediler.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hbegec

Alıntı yapılan: hellion - 09 Ocak, 2022, 13:48:07
  Tekrar hoşgeldiniz sayın hbegec. Sanıyorum yine YKY ile ilgili bir konu başlığında geçenlerden dolayı foruma yazmayı bırakmıştınız. Düzenbaz, çakal esnaf zihniyetli yayıncı geçinen tipler için kızıp forum terketmeye gerçekten değmez. Küfür etmesenizde hepimiz neler demek istediğinizi sanıyorum anlıyoruz. Ben şahsen bu hafta yky'yi telefonla arayıp içimdekileri "dökmeyi" düşünmüyor değilim.

Hoşbulduk Sayın Hellion evet doğru hatırlıyorsunuz yine bu yayınevi yüzünden yazmamaya karar vermiştim.
Ama okudukça ne kadar haklı olduğum ortaya çıkıyor. Teşekkürler düşünceleriniz için iyi pazarlar.

dayıcomics

Sevgili Forum ahalisi, YKY ile sıkıntı şuradan başlıyor. Maalesef çizgi roman işinin başında olanlar frankafoncu. Sadece bu işten anlıyorlar ve DC'nin süper kahramanlarını DCEU ayağına aldıkları çok bariz. Tabi Warner Bross, DCEU'yu eline yüzüne bulaştırınca YKY'de birden DC kitaplarını hızlı basmamaya başladı. Dikkat ettiyseniz, telifini aldıkları Frankafonları harika bastılar. Hem kullandıkları kağıt hem de basım kalitesi 10 numara. İş DC'ye gelince başta güzel bassalar da, sonradan yalpalamaya başladılar çünkü ellerindeki kahramanların değerini bilmiyorlar. Bilseler, Frankafonlara harcadıkları ciltli baskıları Superman, Justice League ve Wonder Woman içinde yaparladı. Fakat dediğim gibi ellerinde ne olduğundan haberleri bile yok. Bilseler çoktaaan Superman Doomsday'i okurduk. JLA: Tower of Babel'ı basarlardı. Daha neler neler basarlardı ama tek anladıkları çizgi roman çeşidi Frankafon. Biz de bunun acısını çekiyoruz.

hellion

Alıntı yapılan: dayıcomics - 11 Ocak, 2022, 15:49:56
Sevgili Forum ahalisi, YKY ile sıkıntı şuradan başlıyor. Maalesef çizgi roman işinin başında olanlar frankafoncu. Sadece bu işten anlıyorlar ve DC'nin süper kahramanlarını DCEU ayağına aldıkları çok bariz. Tabi Warner Bross, DCEU'yu eline yüzüne bulaştırınca YKY'de birden DC kitaplarını hızlı basmamaya başladı. Dikkat ettiyseniz, telifini aldıkları Frankafonları harika bastılar. Hem kullandıkları kağıt hem de basım kalitesi 10 numara. İş DC'ye gelince başta güzel bassalar da, sonradan yalpalamaya başladılar çünkü ellerindeki kahramanların değerini bilmiyorlar. Bilseler, Frankafonlara harcadıkları ciltli baskıları Superman, Justice League ve Wonder Woman içinde yaparladı. Fakat dediğim gibi ellerinde ne olduğundan haberleri bile yok. Bilseler çoktaaan Superman Doomsday'i okurduk. JLA: Tower of Babel'ı basarlardı. Daha neler neler basarlardı ama tek anladıkları çizgi roman çeşidi Frankafon. Biz de bunun acısını çekiyoruz.

Güzel bir noktadan yaklaşmışsınız; haklı da olabilirsiniz ama frankofoncu oldukları kısmına ben katılamıyorum. Valerian'ı 4 cilt basıp bıraktılar. Samurai yarım kaldı. Red Kit'in piyasada bulunmayan 4 cildini 10 yıldır basmadılar. En son geçen sene tekrar basımlar yaptılar ama bunları atladılar. Corto her sene bir ciltle sürünüyor. Blacksad'i senelerce süründürüp nihayet fasikül halinde de olsa bastılar. Hatta senelerdir yeni frankofon da basmıyorlar. Yani bu işten de anlamıyorlar. YKY'nin editör tayfasının liyakatsizliğin dibine vuran tipler oldukları gün gibi ortada. Eminim ki çizgiroman konusunda şöyle düşünüyorlar: "bunları zaten çocuklar falan okuyor, ne bassak alırlar". Çizgiroman olayını hakir gördükleri besbelli. Hoş, kitap ve diğer basım işlerini tümden bıraksalar eksikliklerini hissedeceğimi sanmıyorum. Bit kadar değerleri yok gözümde.

guneseral

YKY 2022 listesindeki Orwell harika bir seçim kitapta frankofon ustaların  geçit törenini izleyeceğiz
Yok yok maşallah..

guneseral

Comic ve Manga fırtınasında dingin bir ada YKY ,keşke comic basmayıp enerjisini frankofon verse

Nomad

Frankofon çizgi romanın nirvanasıdır.
Çok isterim YKY ömrü hayatımda okuduğum en iyi çizgi romanlardan biri olan Cüceler serisini bassın.
Hatta hızını alamayıp elfler, orclar, büyücüler diye devam etsin Soleil in muhteşem evreninde.

dayıcomics

Alıntı yapılan: hellion - 11 Ocak, 2022, 17:33:36
  Güzel bir noktadan yaklaşmışsınız; haklı da olabilirsiniz ama frankofoncu oldukları kısmına ben katılamıyorum. Valerian'ı 4 cilt basıp bıraktılar. Samurai yarım kaldı. Red Kit'in piyasada bulunmayan 4 cildini 10 yıldır basmadılar. En son geçen sene tekrar basımlar yaptılar ama bunları atladılar. Corto her sene bir ciltle sürünüyor. Blacksad'i senelerce süründürüp nihayet fasikül halinde de olsa bastılar. Hatta senelerdir yeni frankofon da basmıyorlar. Yani bu işten de anlamıyorlar. YKY'nin editör tayfasının liyakatsizliğin dibine vuran tipler oldukları gün gibi ortada. Eminim ki çizgiroman konusunda şöyle düşünüyorlar: "bunları zaten çocuklar falan okuyor, ne bassak alırlar". Çizgiroman olayını hakir gördükleri besbelli. Hoş, kitap ve diğer basım işlerini tümden bıraksalar eksikliklerini hissedeceğimi sanmıyorum. Bit kadar değerleri yok gözümde.

Frankafoncu dememin sebebi, 30 tane comics basılarsa onun 2 katı frankafon basmalarından kaynaklı. Ellerindeki tek fumetti Colto Maltese. Amerikan veya latin bağımsıza girmiyorlar pek, DC hariç bir şey basacaklarsa frankafonlardan seçiyorlar. İşi bilmemeleri konusu ise, yıllardır çizgi roman piyasasında olan yayınevlerinde bile işi bilmeyenler çok, Yapı kredidekilerin bilmemesi normal :)