Cin - İnkilap

Başlatan kedidiro, 14 Aralık, 2010, 17:55:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

İnkilap Yayinları'ndan çikan Cin isimli çizgi roman serisi hakkinda bilgisi olan var mi? Okuyan,tavsiye eden etmeyen...Şimdiden tesekkürler

hanac

TR de çikan 4 sayisini aldim ama okumadim.

Ben de merak ediyorum, +18 galiba.  :)

V

Grafik kalitesi de,öykü de gayet iyi.Eserle ilgili kötü olan sey batililarin dogu kültürüne bakis açilari.
Öncelikle Harem nedir?Batililarin "harem" algisi nedir?Harem içerisinde padisahin esleri ve cariyelerinin günboyu havuzda,çiril çiplak sefa
yaptiklari,türlü türlü fantazilerini gerçeklestirdikleri yer midir?Malesef batililarin gözünde budur ve bu düsünce
büyük ölçüde yanlistir.Harem, padisahin  özel hayat alanidir.Esleri,cariyeleri,çocuklari ve yakin akrabasinin özel hayat
alanidir.Bu alan içerisinde yasarlar,yer,içer,okur,yazar,namazini kilar ve/veya alkol alirlardi.Arastirmaciliktan yoksun
Fransiz yazarimiz sadece haremi  türlü sapkinliklarin ve entrikalarin merkezi olarak görüyor ve buradan yola çikarak
öyküsüne güç kattigini zannediyorsa yaniliyor.Iyi öyküye ragmen,öykünün dayanagi olarak gösterdigi hersey
Binbir Gece Masallari'nin Sehrazat'inin anlattigi o kalitesi yüksek,erotizmi üst seviyedeki "orta dogu masallarinin"
naif dokusundan hayli uzak.Batili gözüyle islam inancinin bir parçasi olan(Hristiyanlikta yer almaz) "cin" e bakis da
sakat dogal olarak.Arti, Osmanli Kültürü ile Arap kültürü'nün(basta gyim ve yasam tarzi) her daim karistirilmasi
bu eserde de mevcut.

Siz en iyisi imkaniniz varsa Alim Serif Onaran'in çevirisiyle YKY'indan çikan "Binbir Gece Masallarini" bulun,okuyun.
8 cilt demesi kolay tabi.Ilk cildi bir kaç günde bitirdim ve okunmasi gayet keyif veren,bütün dünya edebiyatini
derinden etkilemis bir eser oldugunu  burada belirteyim.(Ufak-tefek reklam serbest. ;))

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Binbir gece masallarini ben de okudum. Zevkli bir yolculuktu.Bir reklam da benden.  :D

kedidiro

eyvallah sevgili engin...doyurucu açiklaman için tesekkürler...ideefix'in sanal kitap fuarinda gezerken çok hesapli fiyattan(2-3 lira)satildigini görünce bir fikir alayim diye düsünmüstüm.yanilmamisim...ilgilenip cevap yazma nezaketi gösteren tüm altin madalyonculara tesekkürler,saygilar :)

hanac

4 kitaplık CİN serisini okudum.

Vasat bir konu, bol bol çıplaklık ama çizimler ve baskı kalitesi iyi.

Sami abi okumasa daha iyi olur  :)

pearl jam

Engin bey in kitaptaki hareme bakış ile ilgili eleştirisine kesinlikle katılmakla beraber sırf bu yüzden yerin dibine sokulacak bir eser olarak görmüyorum ben cini. Hareme bakış dışında yazarın özensiz davrandığını söyleyemem. Bölgedeki hakimiyetini kaybetmiş, artık zamanı geçmiş bir imparatorluğun ve hanedanının ayakta kalma çabaları asıl hikayenin arka planında çok güzel sunulmuş bence. Harem batılıların gözünde yüzyıllardır bu şekilde canlandırılmış, bu algıyı kırmak zor gerçekten de. Ayrıca biz haremin ne olduğunu ne kadar biliyoruz ki bunun için bir batılıyı eleştirelim? Ya da tamam eleştirilebilir de aslında ilk başta ben de rahatsız oldum ama daha sonra kendimi hikayeye kaptırdım. Haremi bu şekilde hayal etmek de beni rahatsız etmedi. Sonuç olarak anlatılan ne olursa olsun kurgusal bir hikaye. İmparatorluğa ve hanedana bir saygısızlık da yok seride. Sultan reşad ( v. mehmet ) gerçekte olduğundan çok daha kudretli ve karizmatik gösterilmiş. Sonuç olarak harikulade kapakları, güzel çizimleri, yaşanan dönemi politik olarak da özetleyen  önsözleri ve hikayesiyle beğendiğim bir seri oldu benim. 

V

Alıntı yapılan: pearljam - 20 Nisan, 2011, 22:48:16
Engin bey in kitaptaki hareme bakış ile ilgili eleştirisine kesinlikle katılmakla beraber sırf bu yüzden yerin dibine sokulacak bir eser olarak görmüyorum ben cini. Hareme bakış dışında yazarın özensiz davrandığını söyleyemem. Bölgedeki hakimiyetini kaybetmiş, artık zamanı geçmiş bir imparatorluğun ve hanedanının ayakta kalma çabaları asıl hikayenin arka planında çok güzel sunulmuş bence.

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 14 Aralık, 2010, 21:50:37

Grafik kalitesi de,öykü de gayet iyi.Eserle ilgili kötü olan sey batililarin dogu kültürüne bakis açilari.

Benim eleştiri noktam da eserin kalitesine değil,eksikliklerine zaten.Tarihi içerikli
bir çalışma yapıyorsanız bol okumalı,araştırmalısınız.Özellikle kıyafetlere dikkat edin
Arap kıyafetleri,Osmanlı'nın genel giyim tarzıymış gibi sunulmuş.Ayrıca yüksek bir
dini eğitim almış,şiir ve edebiyat tutkunu,naif kişilikli  Sultan Reşat'ın gözdesini
siyasi entrikalar uğruna peşkeş çekme gafletinde bulunmayacağı,onun hakkında yeterli bilgi sahibi olmuş bir senaristin başvurmayacağı bir öykü detayı olmalıydı..

"İstemem,eksik olsun.."

pearl jam

Engin bey söylediğim gibi eleştirilerinizin bir kısmına katılıyorum sadece bahsettiğiniz unsurların  hikayenin genel yapısıyla uyumsuzluk göstermediğini o yüzden de rahatsız etmediğini düşünüyorum.  cin hikayede bildiğimiz anlamda bir padişah gözdesi olmadığı için peşkeş çekme olayını da bu açıdan değerlendirmek lazım. başka bir gerçeklik var kitapta. Zaten herkes birbirinin karşısında anadan üryan dolaşıyor, cinin görevi de efendisinin arzularını yerine getirmek, padişahın arzusunun dışına çıktığında işte o zaman padişah için bir namus meselesi oluyor bu durum ve öldürülmesini emrediyor. ortada bir kurgu, bir fantezi olduğu çok açık. herşey hikayenin kendi gerçekliği içerisinde yaşanıyor, osmanlıya, türklere veya padişaha kötü niyetli bir bakış açısı da yok  kitapta. padişah ülkesi için en doğru kararı vermeye çalışan, iktidarını kaybettiğini anladığında haremindeki kadınları  onları mağdur etmeden serbest bırakan hakkaniyetli bir insan portresi çiziyor. kitapta ahlaksız bir adam gibi gözükmüyor  padişah ( dediğim gibi hikayenin kendi gerçekliği içerisinde ) hikayenin geçtiği dönemdeki politik durum tarihsel gerçeklere, özel hayatlar ise tamamen fanteziye dayanıyor. mekan çzimleri özenli ve güzel. kıyafetlere gelince çölde geçen sahneler hariç oldukça gerçekçi buldum ben. çölde geçen sahneler arabistanı andırıyor gerçekten de.