My Roommate

Başlatan emre ozdamarlar, 21 Ocak, 2011, 17:23:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Son cizdigim öyku, hikaye Isvecli bir yazar/cizere ait.
Sormak istedigim bir sey var, bu hikayede polislerin (ve kurbanlarinin) neyi temsil ettigi kolay anlasiliyor mu? Ben cizerken fazla belli ettim sandim, yazar arkadas ise cok belli olmuyor mu acaba, aciklama mi koysak gibilerinden birseyler söyledi. Bu yuzden sizin fikrinize basvuruyorum.

Bunun disinda cizimler/hikaye anlatimi konusunda yorumlariniz varsa, paylasirsaniz sevinirim.

hanac

Son 1 haftadır pek ortalarda yoktun Emre.

Demek ki bu hikayeyi çiziyordun  :)

Çizimlere lafım yok ama hikayeyi beğenmedim.

İsveçte yabancılara (müslümanlara) yapılan baskıyı mı anlatmaya çalıştınız ?

emre ozdamarlar

Aynen abi kapandim biraz bu hikaye bitsin diye.
Tahminin konusunda simdilik bisey demeyeyim, bi kac kisi daha cevap verirse ona göre yapayim aciklamayi.

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 21 Ocak, 2011, 18:03:57
Tahminin konusunda simdilik bisey demeyeyim, bi kac kisi daha cevap verirse ona göre yapayim aciklamayi.

O bir kaç kişinin cevabı bir türlü gelmiyor.  :)

Hadi arkadaşlar, tahmin edin.

alan ford

Polisin neyi temsil ettiği belli gibi, ama kurbanlar sorusu biraz zor olmuş. Zenofobi yok burda bana kalırsa, tacize uğrayanlar arasında her milletten insan var gibi sanki.

Ama tacize uğrayanların hepsi belirli bir ekonomik gruba ait gibi.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Tamam ben sucu yazara atarak basliyorum :D  ben de anlamamistim hikayenin neyi anlattigini ilk okudugumda.

Mattias adli yazar arkadasimizin burada polis ile sembolize ettigi sey Amerika oluyor. Kurbanlar ise dunya halklari, ilk sayfalarda gördugumuz ödeyemeyecegi borclar alip, sonra dukkani talan edilen kisiler, IMF, Dunya Bankasi vs reformlari ile disa bagimli hale gelen ulkeler. Turkiye'den de iyi biliyoruz durumu, ben ilkokuldayken kendi kendine yeten bir ulkeydik, simdi eti Arjantin'den ithal ediyoruz.

Yerde vurulmus yatan arkadas Japonya, gögsundeki 2 kursun Hirosima ve Nagasaki'yi temsil ediyor.

Odasindan disari cikartilmayan cocuk, Amerika'da gettolara kapatilmis göcmenler/zenciler.

Polisin caminin tas atilarak kirilmasi 11 Eylul saldirilari, Amerika'nin "kendi evi"nde ugradigi ilk saldiri. Ve ardindan suclu olarak gösterilen Afganistan ve hic alakasiz bir sekilde El Kaide ile baglantisi kurularak isgal edilen Irak.

Polisin isgal ettigi yerlere yaninda getirdigi arkadasi Ingiltere, cocuklar ise bu ulkeleri yeniden yapilandirmakla sorumlu insaat sirketleri vs. Bu sirketlerin su an Amerikan ekonomisine dev katkisi oldugu bir gercek, issizlik Amerika'da alip basini yurumusken pek cok insan icin para kazanabilmek icin tek care Irak'ta calismak. (Yakin zamanda cikan Burried adli film de bu konuya deginir) Ayrica Turkiye'den de bu sekilde Irak'ta calismaya giden pek cok insan var, yabancisi olmadigimiz bir durum yani.

V

Çocuğu vuran polisin elinde bir altı patlar var. Kabzeyi göremiyoruz ama Colt markaya benziyor. Colt üretimi bırakalı uzun yıllar oluyor. Ayrıntılara dikkat.

"İstemem,eksik olsun.."

nacho_grande

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 26 Ocak, 2011, 22:39:32

Çocuğu vuran polisin elinde bir altı patlar var. Kabzeyi göremiyoruz ama Colt markaya benziyor. Colt üretimi bırakalı uzun yıllar oluyor. Ayrıntılara dikkat.

Bana son derece jenerik bir silah gibi geldi. Kaldı ki altıpatlar üreten tek firma Colt değil. Öyle bile olduğunu varsayarsak, burada gözüken eski bir Colt olabilir, ya da Colt görünümlü özel üretim başka bir marka olabilir. Keza efsane Colt modeli 1911 A1 .45cal halen "goverment issue" olarak güvenlik güçlerinde bulunmakta. Bunların büyük bir kısmı Colt tarafından üretilmiş değil.

Hikayeye gelince,

Öncelikle eline sağlık. Çizimlerde teknik anlamda ufak tefek sorunlar olsa da hikayeyi işleyiş biçimi ve kareleme gayet güzel olmuş. Yazarın değinmek istediği nokta da cuk oturmuş, fakat aynı senaryo -tıpkı çizimlerdeki gibi- çok daha küçük ölçekli mahalli yaşamda da görülmekte. Bu bakımdan "Amerika vs Dünya" göndermesi ilk başta net bir biçimde okunmayabilir, ama dediğim gibi ana fikir net bir şekilde belli.