Çizgi roman kahramanımı ...... (evli ya da bekar) isterim. Çünkü?

Başlatan V, 07 Şubat, 2011, 21:14:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Çizgi roman kahramanlarınında birçoğu insan olduğuna göre evlenip,çoluk çocuğa
karışanlarını görmüştürsünüz.Örneğin Kızılmaske için evlilik bir zorunluluktur.Çünkü
efsanenin devam etmesi için soyunu sürdürmesi gerekir.Oysa bir Mister No için
"evlilik " pervasız,özgür bir yaşamın sona erişidir.Adeta Mister No'nun bitişidir ki
asla evlendirilmemitir.Martin Mystere gibi bir kahraman için ise "evlilik" adı konmamış
uzun bir beraberliğin adının konmasıdır sadece.Maceralarını olumlu-olumsuz etkilemez.Teks,
Nathan Never,Ken Parker gibi kahramanlar için ise "evlilik"   öykülerinin trajik
dönüşüm noktalarını oluşturur.O halde bu kahramanları da"dulluk" vasıfları evrimleştirmiştir.

Bütün gerekçelerinizle birlikte,sevdiğiniz-sevmediğiniz kahramanlar sizce "evli mi,bekar mı olmalı,dul mu kalmalılar ?"sorularına cevaplarınızı bekliyoruz..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Fumetti kahramanlarına bekarlık daha çok yakışır. Gezilecek yerler, görülecek "güzellikler" yaşanacak olaylar vardır. Ayrıca yan karakterler zayıf olduğu için uzun vadede bir ilişki zordur.
   Comics'lerin temelinde alt metin olarak pembe dizi mantığı sürer. Kimi sevecek, o onu sevecek mi? Ne zaman açılacak? Kız ne diyecek? Kız evet derse ilişki evliliğe gider mi (ki çoğunlukla gitmez) evlenirlerse sonsuza dek mutlu yaşarlar mı (ki yaşamazlar) vs. Superman az acı çekmedi bu nedenle, ya da Peter ? Çocuğun başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmez.
   Gwen'i sevdi, peşinden koştu, ilşki başladı. Norman Gwen'i öldürdü
   Kara kediyi sevdi, ilişki başladı, gizli kimliğini açıkladı, kedi ondan soğudu.
   Mary Jane'i sevdi, o da onu sevdi, ama örümcek adamdan korktu kaçtı. Evlendiler........Son bir gün (hayatımda okuduğum en salak macera ve düşünce) oldu.
   Eğer sonu böyle olacaksa müzmin bekar kalsınlar yeter

s.b

Evli ve eşine veya eşlerine sadık olmalılar. Bilhassa her akşam eve geç kalmamalı ve akşam yemeğinde ailecek birarada olmalılar.  Çoluk çocuk beraberce çay içilmeli ve o günün muhasebesi yapılıp öyle yatağa gidilmeli. Yok Dünya kurtarılacakmış yok haydutlar yakalanacakmış yok Kızılderililer ayaklanacakmış hiç kimsenin umurunda olmamalı. Öncelikle aile yuvasının huzuru dikkate alınmalı ve yan gelip yatılmalıdır.

Aslında bütün çizgiroman kahramanlarını zorla evlendirmek lazım. Ben merak ediyorum, öyle sokakta kabadayılık yapmak kolay da evde hanım elinde oklavayla beklerken Zagor, Mister No, Teks vs ne hale gelirler acaba? Tommiks hemen önlüğü bağlayıp mutfağa geçer, Çelik Blek'te hiç kuşkusuz o acı kuvvetini halı yıkamaya harcar.
Lilith yaşasaydı Teks de ayvayı yerdi zaten.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Buna nasıl yanıt vereceğimi bilemiyorum ki...

Peter'ın Mary Jane'in peşinde koşturduğu, Mary Jane'in ona 'Merhaba Kaplan' diyerek cilvelendiği yılları da severim, evlendikten sonraki hallerini de...

Conan'ın İlkel Çağların Elinden Bir Uçan Bir de Kaçan Barbarı dönemini de severim, Zenobia ile evlilik hikayelerini de...

Mister No evli olsaydı sevmeyecek miydik acaba ya da Asteriks çoluğa çocuğa karışsaydı...

O yüzden benim için farketmiyor kahramanımın medeni hali, yeter ki kendisinde o sıcaklığı yakalayabileyim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Mclaren pilotu Hakkinen'in çoluk çocuğa karıştıktan sonra tur başına 0,1 saniye yavaşladığını ve bu durumun çocuğu olan sporcularda karşılaşılan bir durum olduğunu okumuştum bir yerlerde.

Öyleyse aramızda psikolog varsa soralım :

Evli ve çocuklu olmak insan doğasında daha bir tedbirli olmayı gerektiren bir dürtüye mi neden olur? Bu durumda kahramanımız evli ve çocuklu olması o bol adrenalinli hikayelerin inandırıcılığını baltalayan bilinçaltı kaynaklı bir düşünce yaratır mı? Aynı bilinçaltı karakterin yaratıcılarını kahramanlarımızı çoğunlukla bekar veya dul tasarlama yönünde tetikler mi?

V

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Şubat, 2011, 01:19:42

Evli ve çocuklu olmak insan doğasında daha bir tedbirli olmayı gerektiren bir dürtüye mi neden olur? Bu durumda kahramanımız evli ve çocuklu olması o bol adrenalinli hikayelerin inandırıcılığını baltalayan bilinçaltı kaynaklı bir düşünce yaratır mı? Aynı bilinçaltı karakterin yaratıcılarını kahramanlarımızı çoğunlukla bekar veya dul tasarlama yönünde tetikler mi?

Fumetti kahramanları tam da dediğin gibi tasarlanıyor çoğunlukla Özgür.Bekar ve dul.Zar-zor
Martin'i evlendirdiler.Kızılmaske,Mandrake,Tarzan gibi çok eski tarihli comicslerin karakterleri
ise hep evli düşünülmüşler.Dönemsel olarak okuyucu beklentileri de önemli tabi..
"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Martin evlendi mi ne zaman ben okumayalı baya değişmiş demek ki.Bizde yayınlandı mı o sayı?

rumar80

Martin'in evlendiği çizgi romanda gösterilmiyor Güneş. Sadece bir macerasında (hangisiydi şu anda hatırlayamadım) dostlarını evlerinde toplayıp açıklama yapmayı planlıyorlar, ama Orloff onlardan önce davranıp sürprizi bozuyor. Böylece okuyucu olarak Martin ile Diana'nın gizlice evlendiklerini öğreniyoruz.
   Artık Kadıköyden Atlantis'leri sipariş etme zamanı gelmiş te geçiyor Güneş Bey. Ben bile bu sayıyı zamanında okumuştum ki ben yaklaşık bir yıldır Martin almıyorum. ;)

tommikser

Abi en son KM 5'i aldım, gerisi ekonomiye takıldı :D Birde AD yayıncılığın hepsi var o kadar.

Çok severim aslında Martin'i ama sen bıraktıysan kesin sıkmıştır. İtalyanlarda sıkılmış anlaşılan baş göz edip kurtulmak istemişler.

İlhan Yılmaz

Çizgiroman kahramanımı bekar görmek isterim... Onu başkasının kollarında görmeye dayanamam. Aahh Sonja! Kızıl Sonja neredesin şimdi sen... Kimbilir kimlerlesin? ;D

pizagor

Bu da farklı bir bakış açısı... O kadar erkek kahramana koşullandırılmışız ki hiç kadınları düşünmemişiz. Şıklar bile erkek egemen!

Sonja konusuna gelirsek sevgili hipnoz, kılıç hünerimize güveniyoruz galiba :) Kılıç kalkan ekibindeyim falan sökmez hatuna :)

darkwood

Alıntı yapılan: gunessemerci - 08 Şubat, 2011, 11:45:42
Abi en son KM 5'i aldım, gerisi ekonomiye takıldı :D Birde AD yayıncılığın hepsi var o kadar.

Çok severim aslında Martin'i ama sen bıraktıysan kesin sıkmıştır. İtalyanlarda sıkılmış anlaşılan baş göz edip kurtulmak istemişler.

Sevgili Güneş sadece KM serisinden takip ediyorsan devam. Marti amcanın evliliğini biraz zor görürsün.
Marti amcanın evlendiğini Lal yeni serilerindeki macera paragraflarından okuyoruz. Fakat düğünü ile ilgili bir maceraya bende rastlamadım.
Evli bekar olayına gelirsek, bencede kahraman bekar olmalıdır, Ama bazı maceralarında ona eşlik etmek üzere ve maceralara bir miktarda romantizm havası katmak için sürekli bir sevgiliside yanında  bulunmalıdır.
Darkwood Sakinleri..

V

Sonya'nın bu konudaki tutumu hayli garip aslında.Tecavüzle bekaretini kaybetmis.Tanrıçaya verdiği sözün gereği "Kendisini adil bir karşılaşmada yenen erkeğe sunacak."Dişiyi elde etmek için savaş veren erkek hayvanın durumu ile benzer bir durum.Sonya'nın duyguları bu koşulla hadım edilmiş bir nevi..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Alıntı yapılan: darkwood - 08 Şubat, 2011, 14:08:12
[ Ama bazı maceralarında ona eşlik etmek üzere ve maceralara bir miktarda romantizm havası katmak için sürekli bir sevgiliside yanında  bulunmalıdır.

Aslında sevgilinin bir diğer görevi de başının sürekli derde girmesi (damsel in distress) ve kahramanın elinin altında onu belaya sokacak ve gerektiğinde kurtaracağı biri olmasıdır.

tommikser

Bence hepimiz bekar olmasını isteriz.Sonuçta bu kahramanları bizim yapamadığımız şeyleri yaptığımız için severiz.Mesala Örümcek Adam da kedi kadının sevgili olması Mary Jane ile olan evliliğinden daha güzeldir.
   Sonuçta heyecan katmıştır.Biz bekar severiz sonuçta adamın hovardasını severiz hovardalık yapamadığımızdan...