2010 En İyiler Seçimi

Başlatan hanac, 17 Mart, 2011, 10:23:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 01 Mayıs, 2011, 00:22:11
1- Büyülü Rüzgar (66 puan) - LAL
1- Yürüyen Ölüler (129 puan) - Marmara Çizgi
1- Thorgal (126 puan) - Özer Sahaf
1- Tarkan (152 puan - rekor) - Turkuvaz
1- Joker (89 puan) - Gerekli Şeyler
1- Greystorm (146 puan) - 1001 Roman
1- İç Savaş (98 puan) - HOZ
1- Dracula (108 puan) - NTV
1- Iron Man II (108 puan)
1- Batman (121 puan)

Birincilerin aldığı oylar yukarıda verilmiştir.

En az oy alan birinci Büyülü Rüzgar oldu.

Sadece 66 puan ile birinci oldu.

Tabii bu kategoride çok fazla adayın olması ile oylar çok bölündü.

Neredeyse her yayınevinin bir birinci çıkarması da ayrı bir güzellik idi.

Bu sene eksiklerimiz olduğu doğrudur, seneye daha iyisi olur inşallah.

Seneye çekişmenin daha da artacağı şu ana kadar çıkan yayınlardan belli zaten.

rumar80

Haklısın Hasan,
  Fumettilere Julia, Brendon geldi,
  Comics'e essential X-men eklendi. Astonishing X-men yolda.
  Frankofonlara Durango eklendi
  Mini serilere üçüncü ahit, Caravan katıldı
  One shotta Kerry, lejyoner, Thor var

Bir de mevcut yayınlar ve yeni yayınlar da eklenince liste kabarıklaşıyor. İşimiz zorlaşıyor.

Lami Tiryaki

2010 en iyiler seçimini istatistiki olarak değerlendirmek bence yanlış olur. Çünkü Hasan'ın da belirttiği gibi aynı karakterin farklı serileri olması oyların bölünmesi vb durumlar var. Ancak zevkler açısından değerlendirmek mümkün. Anket, genel okuyucu beğenisini gösteriyor. Büyülü Rüzgar, Zagor, Yürüyen Ölüler, Batman, Tarkan zaten sevilen ve çokta sürpriz olmayan sonuçlar. Çok sevilmesine rağmen olmayan Martin gibi örnekler daha ayrıntılı kategorilere dayalı ve daha çok denek olan bir ankette önümüze çıkabilir belki. Ancak Martin'in son dönem çok kötü öyküleri gösden kaçırılmamalı. Bu kötü senaryolar Martin için antipati yaratıp unutulmasına yol açıyor.

Rıza'nın belirttiği gibi önümüzdeki yıllarda alınan dersler ortaya konacaktır.  Peki anketimiz yayınevlerine yol gösteriyor mu? Yukarıda çelişkilerden bahsedilmiş. Sonuç bizi bir yerlere götürüyor demekten ziyade hangi beğeniler üzerinde çalışılması gerektiği yönünde bir sonuç var. Volto Nascosto, Greystorm, Büyülü Rüzgar gibi yenilikçi çizgi romanların listede yer alması bu tür yayınların geleceğinin olmasının muhtemel olduğunu gösterir. Üstünde çalışılması gerekir. Ayrıca Türk çizgi roman okurunun muhafazakar olmadığının da bir göstergesi.

Önümüzdeki dönemlerde anketin daha da renklenip çeşitleneceği görülüyor. Mesela piyasada çok miktarda çocuk çizgi romanları var. Ben 10'inden Winxclub'ına Mickey Mouse'undan Barbie'sine kadar çok sayıda varlar ve rafları dolduruyorlar. Bunlar da seçimlere girebilir. Çizgi roman haberlerine en çok yer veren gazeteler olabilir. Şimdiden aday tekliflerimizi listeleyip buradan duyuralım bence.

Hasan ve Rıza başta olmak üzere ekipteki tüm arkadaşların müthiş gayeretleriyle eli yüzü düzgün mükemmel bir çalışma çıkarıldı. Çalışmada emeği geçen herkese okurlar, yayıncılar ve şahsım adına teşekkür ederim.

Selamlar
Lami   

hanac

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 01 Mayıs, 2011, 21:07:59
Hasan ve Rıza başta olmak üzere ekipteki tüm arkadaşların müthiş gayeretleriyle eli yüzü düzgün mükemmel bir çalışma çıkarıldı. Çalışmada emeği geçen herkese okurlar, yayıncılar ve şahsım adına teşekkür ederim.

Teşekkürler Lami.

Engin (judas2099) ve Doğa (alan ford)'nın katkıları da unutulmamalı.

hanac

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 01 Mayıs, 2011, 21:07:59
Şimdiden aday tekliflerimizi listeleyip buradan duyuralım bence.

Evet Arkadaşlar,

Bu başlık bir dahaki seçime kadar aktif kalacaktır.

Her türlü fikrinizi bekliyoruz.

emre

Bu tür oylamaların kişilerin okumamış olduğu yada okumayı düşünmediği çizgi romanları almaya teşvik edeceğini düşünüyorum. Şahsen beni yeni çizgi romanlar almaya teşvik etti ve bazı çizgi romanları merak etmemi sağladı. Bu yüzden bu tarz oylamalar hoşuma gidiyor ve çok yararlı buluyorum. Bu arada katılım sonuçları ilk mesajın altına eklenebilirse süper olur. Bu oylamayı hayata geçirenlere teşekkür ediyorum. 

hanac

Alıntı yapılan: emre - 01 Mayıs, 2011, 22:21:58
Bu arada katılım sonuçları ilk mesajın altına eklenebilirse süper olur. Bu oylamayı hayata geçirenlere teşekkür ediyorum.

Emre, biz teşekkür ederiz.

Katılım sonuçlarını ilk mesajın altına ekledim.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: rumar80 - 01 Mayıs, 2011, 00:28:37
En ilgi çekici sonuçlardan biri de yayınlanmasını istediğiniz çizgi romanlar bölümünde oldu: Arkadaşlarımız tam 54  farklı çizgi romanın adını verdiler. Bir bıraksak neler olacak düşünseniz.... ;D

Öncelikle ankete emeği geçenlere teşekkürler. En çok yayınlanması istenen çizgi romanları merak ediyorum, açıkçası diğer gruplar kısmen belliydi. Onları da yazarsanız çok süper olur kanımca :) Belki etkilenip bilmediğimiz hazinelere göz atma şansımız olur bir şekilde, ne dersiniz?

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 01 Mayıs, 2011, 22:51:01
En çok yayınlanması istenen çizgi romanları merak ediyorum, açıkçası diğer gruplar kısmen belliydi. Onları da yazarsanız çok süper olur kanımca :) Belki etkilenip bilmediğimiz hazinelere göz atma şansımız olur bir şekilde, ne dersiniz?

Abbas dostum emrin olur.

Doğa top sende.  :)

HacıGeraltEmmi

Bu ne hız Hasan kardeşim, süper hızlı yanıtın bir daha teşekkürler.

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 01 Mayıs, 2011, 23:00:41
Bu ne hız Hasan kardeşim, süper hızlı yanıtın bir daha teşekkürler.

Vahşi Batı'da hızlı olan yaşar  :)

Ama Doğa oldukça yavaştır, cevap gecikebilir.  ;D

alan ford

Yavaş mı. Soru çok zor abi. Umar saymış 54 farklı cevap var. Kısaca özet geçeyim.. İlk 3 belli zaten.

Dampyr :18
Julia : 16
Kit taylor :10
Brendon : 5
Fantastic Four :3
Superman :3

Bunlar birden fazla kişiden oy alanlar. Gerisinde liste kalabalık. Puan hesabı yapmadan yazıyorum.

Alan Ford
Druuna (bunlar benim isteklerimdi, başka kimse istemedi :()
Judas
Jeriko
Daredevil
Ghost Rider
Sandman
Marvel Evreni
Blueberry
Nick Raider
Long John silver
Matteo
Gea
Legs
League Of the Extraordinary Gentlemen
Fromm Hell
Umpah Pah
Storm
Conan KM
Bouncer
Civanmert Kerim
Hombre
Kara Maske
Deadpool
Spawn
Jonah Hex
Kull
Kara Murat
Last Man
The Goon
Örümcek adam ??
Essential Punisher
Barbara
X Men
Conan Ve Red Sonja One Shot
Dylan Dog Almanak ve Spesiale
vs..vs..

Devamı sonra hem yavaş hem tembelim ben
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Lami güzel yazın için teşekkürler. Hep birlikte bunu başarıyoruz.

Jedmau

Ellerinize sağlık , bu güzel aktivite için tekrar teşekkür ederim. Bütün yayın evlerine ve katılımcılara kocaman alkışlar.

Güç Sizinle Olsun.
Ertan

kafkaesk

beni çok şaşırtan bir sonuç çıkmadı oylamadan. 1602 1. bitirseydi ekstra mutlu olurdum o ayrı :) bir de blacksad'in 1. bitirmesini beklerdim o gerçekleşmemiş, üzüldüm.. buarada 1001 roman'ın tepkisi ve fikri çok hoşuma gitti. greystorm'un kapağında "altın madalyon 2010 en iyi mini seri" ibaresi pek şık duracak.