X - MEN KLASİK - Gerekli Şeyler

Başlatan michel, 07 Nisan, 2011, 16:32:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: connyapku - 06 Temmuz, 2021, 23:13:46
Ben umudumu yitirdigim icin 185-261 fasikul olarak almistim.

Bunları bulabilen şanslı bir kaç kişiden biri olmalısınız  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Kişisel tercihim renksiz basılması olurdu çünkü haftalardır okuyorum ancak renk açlığı asla çekmedim Klasik X-Men'in sayfalarında. Renkli olursa da hayır demem ancak fiyat dezavantajıyla belli ki zor müşteri bulan bir serinin durumunun daha da ağırlaşacağından korkarım. Aslında önerdiğiniz üzere kıyaslamalar yapılabilir; en yakın tarihli yayın denemelerinden yola çıkarak Marmara'nın renkli X-Men ciltleri (mesela Bendisler) kaçar adet basıldı ve nasıl bir satış seyri izliyor, aynı şekilde Gerekli Klasik X-Men'lerinin durumu neydi, hızlı tükendi mi yoksa stok yavaş mı eridi? Bunların yanıtları X-Men konusunda genel okur tercihini ortaya koyacaktır. Bir de sevgili Umar'ın dediği gibi, hali hazırda bu sayıları kitaplığında bulunduranlar için herhangi sıkıntı olmaz ama yeni okur için dönemin öncesinin (Arka Bahçe'nin 6 sayısı ve Gerekli'nin 7 sayısı) tekrar raflarda olması kesinlikle gerekir.

HacıGeraltEmmi

Sevenleri için basılması iyi olur. Okurken sizler kadar keyif alabilmeyi isterdim :) En son Kitty'nin rüyaları macerasını (macera ismi doğru olmayabilir) okuduktan sonra pes etmiştim. :))

connyapku

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Temmuz, 2021, 13:35:14
Bunları bulabilen şanslı bir kaç kişiden biri olmalısınız  :)
The Uncanny X-Men Serisi piyasada bolca var. Ben Comicana Direct sitesinden almistim ve az once kontrol ettim halla var. Esas bulmasi zor olan seri Amazing Spider Man serisi 1-200 arasi. Ebay de arada lot halinde satislar oluyor ama asiri pahali.

dayıcomics

Keşke X-men tekrar basılsa ama çok zor. Gerekli tekrar girmez, Marmara zaten basmıyor.

pizagor

Gerekli Şeyler'in üçüncü cildinde ilk defa sıkıldım. Ekibin Doom ile ilk karşılaşmasını konu edinen fasiküller Chris Claremont'un değil de öncüllerinin çizgiromanın tekdüze, katmansız, basit hikayeli dönemlerinin bir uzantısı gibiydi. Sonrasında gelen Magneto öyküsü ise biraz kurtardı durumu. 150. fasiküldeki kendi kendisiyle yüzleşen 'Wolverine'in tabiriyle' Maggy hikayenin doruk, X-Men için de gelecek günler için bir dönüm noktasıydı; kazanılan bambaşka bir zaferdi.

pizagor

Colossus'un bende uyandırdığı bir 'akılca yavaş' hissiyatı vardır. Bu karakter renksizdir, alaladedir, özelliksizdir. Karşılıklı otursak on dakikaya sıkılacakmışım, konuşacak bir şey bulamayacakmışım gibi hissettiğim tiplerdendir adeta. Kardeşi İllyanna ise ona kıyasla heyecan vericidir, karanlıktır ve karanlığından kaynaklı çekicidir. X-Men'in bu döneminde henüz altı yaşında olan minik İllyanna ile ilgili harika bir kilometre taşı öykü var dördüncü ciltte, sonrasında bunun üzerine inşa edilecek bir Magik karakteri olacak ama atılan temel bu ciltteki 160. fasikülde...

rumar80

Bu sayının hemen ardından John Buscema'nın çizimleri ile dört sayılık Magik serisi çıkar ki olayı detaylıca anlatsın.

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Ağustos, 2021, 23:37:16
Colossus'un bende uyandırdığı bir 'akılca yavaş' hissiyatı vardır. Bu karakter renksizdir, alaladedir, özelliksizdir. Karşılıklı otursak on dakikaya sıkılacakmışım, konuşacak bir şey bulamayacakmışım gibi hissettiğim tiplerdendir adeta. Kardeşi İllyanna ise ona kıyasla heyecan vericidir, karanlıktır ve karanlığından kaynaklı çekicidir. X-Men'in bu döneminde henüz altı yaşında olan minik İllyanna ile ilgili harika bir kilometre taşı öykü var dördüncü ciltte, sonrasında bunun üzerine inşa edilecek bir Magik karakteri olacak ama atılan temel bu ciltteki 160. fasikülde...

Colossus gerçekten başlarda böyle bir karakter olarak karşımıza çıkıyor bence de. Zırt pırt memleket özlemi çeken, Neden geldim buralara diye kendini sorgulayan bir tip. Claremont diğer karakterler ile oynarken sanki onu bir tarafa bırakmış. Zamanla biraz daha ilginçleşiyor ama benim de çok sevdiğim bir karakter değildir.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 18 Ağustos, 2021, 08:13:14

Colossus gerçekten başlarda böyle bir karakter olarak karşımıza çıkıyor bence de. Zırt pırt memleket özlemi çeken, Neden geldim buralara diye kendini sorgulayan bir tip. Claremont diğer karakterler ile oynarken sanki onu bir tarafa bırakmış. Zamanla biraz daha ilginçleşiyor ama benim de çok sevdiğim bir karakter değildir.

Wolverine zaman içerisinde alıp başını gitse de bana başlangıçta Storm üzerinde daha fazla uğraşmış gibi geliyor...

rumar80

Claremont kadın karakterleri geliştirmek ve öne çıkarma konusunda çok yetenekli bir yazar. Storm'un yanında Shadowcat, Rogue ve Psylocke gibi karakterlerin gelişimi çok başarılıdır. O nedenle erkek karakterleri de güzel yazsa da bence esas başarı kadın karakterlerdedir.
    Aynı başarıyı Invisible woman ve She HUlk özelinde John Byrne yakalamıştır.

pizagor

Hemen yanıtı vereyim: Hayır, başlık yanlış değil :) Panellerin 'Duvar Sürüngeni' ya da 'Peter Parker' ile herhangi bir bağlantısı yok. Görünüşünü olduğu gibi almak dışında...

John Romita JR'ın Colossus Piotr Rasputin'i (ki zaman içerisin de Piotr da arkadaşlarının dilinde Peter'a dönüşüyor) Bilka dönemi Örümcek Adamlarında yayımlanan fasiküllerde de çizer olarak imzası olduğu için gayet tanıdık gelecek Peter Parker tiplemesiyle çizmesinin çarpıcı bir örneği. JR JR'ın ellerinde Piotr, Peter'ın sima olarak aynısı, beden olarak ise bayağı irisi olmuş.

Bu arada 7. cilt ile sonlanan Klasik Seri (resmi olarak sonlandırıldığına dair bir beyan var mı bilmiyorum) harika bir noktada kalıyor. Bir yandan da bu sayıyla birlikte yeni yayınlanmaya başlayan mutant serisine, 'devamı için New Mutants'ın bu ayki sayısına bakın' şeklindeki paslaşmalar da başlıyor.

Keşke devamını görebilsek!

rumar80

Bir kaç ay sonraki okur mektupları köşesinde bu çizim hakkında epey şikayet olduğunu hatırlıyorum. JR Jr bütün Peter'ları aynı mı çizecek? vs şeklinde. Gerçekten burada net bir şekilde Peter Parker var karşımızda.

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Eylül, 2021, 11:35:52
Hemen yanıtı vereyim: Hayır, başlık yanlış değil :) Panellerin 'Duvar Sürüngeni' ya da 'Peter Parker' ile herhangi bir bağlantısı yok. Görünüşünü olduğu gibi almak dışında...

John Romita JR'ın Colossus Piotr Rasputin'i (ki zaman içerisin de Piotr da arkadaşlarının dilinde Peter'a dönüşüyor) Bilka dönemi Örümcek Adamlarında yayımlanan fasiküllerde de çizer olarak imzası olduğu için gayet tanıdık gelecek Peter Parker tiplemesiyle çizmesinin çarpıcı bir örneği. JR JR'ın ellerinde Piotr, Peter'ın sima olarak aynısı, beden olarak ise bayağı irisi olmuş.

Colossus olduğu bariz dikkatli bakınca, Peter Parker'a benzemiyor bile.

Bir tek Peter'dan karıştırılabilir.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 06 Eylül, 2021, 12:21:57
Colossus olduğu bariz dikkatli bakınca, Peter Parker'a benzemiyor bile.

Bir tek Peter'dan karıştırılabilir.

Benziyor yahu :)