Martin Mystere Seri - LAL

Başlatan hennessy, 25 Nisan, 2011, 19:37:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Martin Mystere 123
:-) Duygusu

Morales yazmış, Alessandrini çizmiş.

Açıkçası vasat bir macera idi.
Cep telefonlarını konu alan bir hikaye idi ama olmamış.
Yazacak fazla bir şeyim yok.

hanac

Martin Mystere 192
Beş Zirvenin Bekçisi

Castelli & Lotti yazmış, Ongaro çizmiş.

Tırmanması en zor dağlardan biri olan Himalayalar'daki Kançencunga dağında başlıyor maceramız.

Diana'nın kuzeninin eşi Archibald Barrow bu dağa yapılan trekking yürüyüşü sırasında bir keşişin görüntüsü ile karşılaşır.

Bu keşiş kendisine bir metal levha verir ve kaybolur.

Archibald bu durumu Martin'e anlatır, o sırada onları 2 Hintli takip etmektedir.

Olaylar Archibald'ın büyük dedesine kadar uzanır "Aleister Crowley"

1875-1947 yılları arası yaşamış maceracı, yazar, dağcı, mistik ustası, ressam vs.

O da 2 kere bu dağa tırmanmaya çalışmış fakat başaramamıştır.

Olaylar Aleister Crowley ile bağlantılıdır ve kahramanlarımız yeniden Himalayalara giderler.

Fakat hikaye anlatımında sorunlar var, bir çok bilgi verilmiş ama iyi toparlanamamış.

Çizimler de durumu toparlayamıyor, tavsiye etmem.

hanac

Martin Mystere 124
Caravaggio Şifresi

Ünlü Ressam Caravaggio ile ilgili bir kitapla başlayayım yazıma.

Bu kitabı kesinlikle tavsiye etmiyorum, okuyucuya büyük saygısızlık var.

Orijinalinde bkz aşağıdaki resim diyor, fakat resim falan yok kitapta.

Bkz. ek deki 12 nolu kaynak diyor, onlarda yok. Çok sinirlendiğimi hatırlıyorum.

Bu vesile ile hatırlamış oldum  :)

-----------------------------------------------

Şimdi maceramıza gelelim. Castelli yazmış, Caluri çizmiş. Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

Martin'in TV yapımcısı olan Aaron, Martin'i Caravaggio ile ilgili bir bölüm yapması için ikna etmeye çalışıyor.

Caravaggio konusunu yeterince ilginç bulmadığından, Martin konuya sıcak bakmıyor.

Daha sonra gazetede Pianosa adasında bir cinayet işlendiğini ve ünlü bir bilim adamının öldüğünü okurlar.

Bu bilim adamı da özellikle Caravaggio ile ilgilenmektedir. Böylece Martin ve Java adaya gitmeye karar verirler.

Adada ilginç olaylar gelir başlarına, burasını özellikle beğendiğimi söylemeliyim.

Yani bu macerayı da tavsiye ediyorum.

hanac

Martin Mystere 125
Kara Güneş

Alıntı yapılan: hanac - 06 Haziran, 2019, 17:52:45
Martin Mystere 121
Grendel!

Devam edeceği belli olan bir macera, inşallah devamı da iyidir.

121. sayıda böyle demişim, işte o maceranın devamı.

Yine Recagno yazmış, yine Esposito Biraderler çizmiş. Ama bu sefer bu hikayeyi beğenmedim.

Agarthi'nin kullandığı tüneller artık güvenli değildir, bir şeyler tünellerin güvenliğini bozmaktadır.

Olay 1936 da Wewelsburg şatosunda yapılan ayinle bağlantılıdır.

Bu Şato SS lideri Henrich Himmler'in üslerinden biridir ve burada değişik toplantılar yapılmaktadır.

Toplantıların yapıldığı yerin döşemesinde Kara Güneş sembolü vardır.

1936 da ki ayinden bahsetmiştik aynı ayin günümüzde de yapılacaktır.

Martin olaylara dahil olur, Loki ve Valkyrieler'de macera da yer alır.

Dediğim gibi vasat buldum, gereksiz çok konuşma vardı.

hanac

Martin Mystere 193
Hamelin'den Gelen Çocuklar

Castelli & Lotti yazmış, Coppola çizmiş.

Kapaktan da anlaşılacağı üzere konumuz Fareli Köyün Kavalcısı ile ilgili.

1960 yılında Almanya'da bir gece yarısı aniden 129 çocuk ortaya çıkar ve bunlar otobüslere bindirilerek Yakutistan'a gönderilirler.
2018 yılında Martin'e bir kişi ulaşır ve bu olayın arkasındaki hikayeyi anlatır.
Bu olayın araştırılması için Yakutistan'a kadar gidilecektir.

Konuyu 1829 yılında bir anda esrarengiz şekilde ortaya çıkan Kasper Hauser'e de bağlamışlar.
Almanya'da oldukça popüler olan bu kişilik için Werner Herzog'un 1974 tarihli filmini de tavsiye ediyorum.

https://www.imdb.com/title/tt0071691/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Bir iki eksiğine rağmen iyi bir macera, akıcı bir şekilde ilerliyor.
Çizimleri de beğendim, tavsiye ediyorum.

rumar80

Kaspar Hauser'e nasıl bağladılar acaba?
  Zamanında gene ondan esin alarak Robinson karakterini kullandılar ya. Sanırım maceranın adı geçmişi olmayan adam idi.
  Kaptan Nemo'nun sırrı adlı macera ile de olayı noktalamışlardı.

Tuco Ramirez

Bu sayıyı aldım. Çizimleri çok iyi. Kapağını da çok beğendim. Ama henüz okuyamadım malesef.

rumar80

Uzun ama gerçekten çok uzun zaman sonra son Martin Mystere kitabını okudum. Bu sayıyı okumamdaki sebep yaşlı Martin amca değil, tamamen bay Jinx idi.
    Benim görüşüme göre yeni Martin Mystere maceraları çok zorlama olmakta. Hikayeler tatmin edici değil.  Sanki her taşın altında bir gizem varmış gibi davranıyorlar. Bu da beni seriden gerçekten soğuttu.
    Oysa Jinx karakteri tamamen teknoloji üzerinden hareket eden bir düşman. Evet kullandığı teknolojiler hep uçuk ama en azından biraz daha bilim kurguya yakın.
     Bu sefer Dr karşımızda görünmezlik gücü ve onu ele geçirip, değerlendirip uygun bir fiyata satmak isteyen bir Jinx var. Tabi ki karşısında da yoluna taş koyan Martin Mystere.
    Öykü fena değil ama. Aksiyon artık iyice geri planda. Bol bol konuşma ve açıklamalar ile geçen sayfalar beni gene yordu. Martin'in bilmem kaçıncı defa Jinx'in tuzağına düşmesi de cabası. Jinx gibi akıllı ve pragmatik biri ele geçirdiği düşmanını bir seferde öldürmek yerine her zaman karşısına geçip böbürleniyor ve bu da onun sonu oluyor.
     Sonuç olarak yeni dönem Martin Mystere maceraları içinde wild yüzü düzgün bir macera. Yine de Martin Mystere'in ömrünü tamamladığı gerçeğini pek değiştirmiyor.

hanac

Martin Mystere 126
Homunculus

Yine Recagno yazmış, bu sefer Coppola çizmiş.
Bu hikaye için kararsızım, kötü değil ama kesinlikle daha iyi olabilirdi.

Hikayenin adı olan Homunculus'dan başlayalım.

Bir homunculus küçük bir insanın temsilidir. On altıncı Yüzyıl'da yaşamış olan Simyacı Paracelcus deneylerle yapılabileceğini tarif etmiştir.

Şimdi hikayede yine yok yok ama olayın merkezinde Homunculus var.

Öncelikle "Aristokratlar" adlı Centilmenler çetesinin bir soygunu ile başlıyor hikaye.
Bir mafya babasının aleyhine deliller bulmaları için Interpol onları gayri resmi görevlendiriyor.
Mafya babasının kasasını soyarken eski bir günlük buluyorlar ve bunu kendilerine ayırıyorlar.
Bu soygun sırasında Martin'de kendilerine kaçış için yardımcı oluyor.
Aradan yıllar geçiyor; Aristokratlar kaçırılıyor ve çetenin liderinin yeğeni Martin Amca'dan yardım istiyor.

Bu günlük ünlü Fil Adam, John Merrick'e aittir. Hikayeye o da dahil oluyor.

Sonra günlüğü okuyunca, olay Oscar Wilde'a ve Dorian Gray'in Portresine bağlanacaktır.

Olayın özü şu, bu günlüğü kullanarak yeniden bir Homunculus yaratılmak isteniyor.

Konu ilginç ama hikayenin anlatışı daha iyi olabilirdi.

hanac

Martin Mystere 194
Gölge Dönüyor

Mignacco yazmış, Torti çizmiş.

Kapaktan da anlaşılacağı üzere konumuz H.G. Wells'in literatüre kazandırdığı Görünmez Adam ile ilgili.

40 yıl önce Görünmez bir adam ortaya çıkıyor ve 2-3 yıl polislere suç örgütlerine karşı yardım ettikten sonra ortadan kayboluyordu. Bir belgesel kendisinden bahsedince tekrar ortaya çıkmak zorunda kalacaktır.

40 yıl önce Mister Jinx ve Travis'de Görünmez Adam ile tanışmışlardır, onlar da olaya dahil olacaktır.

Jinx'in amacı görünmezliğin sırrını çözerek bundan para kazanmaktır.

Çizimler oldukça iyiydi, hikaye de ortalamanın üstünde idi.

memospinoz

Hepimizin küçüklüğümüzden hatırlayacağı bir masala "Fareli Köyün Kavalcısı"na farklı bir bakış açısından yaklaşan bu öyküde Martin ve Java eski bir dostlarıyla bir araya gelip kaybolan çocukların gizemini çözmeye çalışıyorlar.

Martin amcanın efsanevi düşmanlarından Bay Jinx tekrar karşımızda. Bu kez amacı görünmezliğin sırrını çözmek.

Martin ve Java bu kez bir New York efsanesinin peşine düşüyor. Ancak bulacakları şey onları kanalizasyonda yaşayan timsahlardan çok daha fazla etkileyecek !

memospinoz

Martin Amca ve Java yapılıp yapılmadığı kesin olarak belirlenemeyen bir Dünya Kupasının düzenlendiği yere, "Ateş Toprakları"na giderek, Nazilerle ilgili büyük bir gizemin peşine düşüyor.

160 sayfa

hanac

Alıntı yapılan: memospinoz - 22 Şubat, 2020, 14:46:43

Martin Amca ve Java yapılıp yapılmadığı kesin olarak belirlenemeyen bir Dünya Kupasının düzenlendiği yere, "Ateş Toprakları"na giderek, Nazilerle ilgili büyük bir gizemin peşine düşüyor.

160 sayfa

Sanki İtalyanlar bunu beğenmişti. Satın aldım. Yakında yorumlarım.

hanac

Martin Mystere 195
Kanalizasyon Timsahı

Perniola yazmış, Ongaro çizmiş.

Açıkçası pek beğenmedim. Hem hikayeyi, hem de çizimleri.

New York kanalizasyonlarında yaşayan timsahlar efsanesi ile ilgili bir macera idi.

Tavsiye edemiyorum.

hanac

Martin Mystere 196
Var Olmamış Dünya Kupası

Senaryoyu 3 kişi ortaklaşa yazmış (Artusi, Lombardo ve Zilio), Grimaldi çizmiş.

Bu sefer pek beğendim. Hem hikayeyi, hem de çizimleri.

1942 yılında II. Dünya Savaşının en yoğun günlerinde Arjantin Patagonya'da yapılan Futbol Dünya Kupası üzerine keyifli bir hikaye.

Genç yaşta vefat eden futbol hastası Arjantinli yazar Osvaldo Soriano'nun bir hikayesinden yola çıkılmış.

Ayrıca bu konu ile ilgili 2011 yapımı bir belgesel de mevcut. "Kayıp Dünya Kupası"

https://www.imdb.com/title/tt2229221/?ref_=nv_sr_srsg_0

Tavsiye ediyorum.