Martin Mystere Klasik Maceralar

Başlatan alan ford, 30 Nisan, 2011, 21:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cmkrbn

Alıntı yapılan: Mister NO - 18 Eylül, 2014, 00:46:31
Klasik Maceralar 42. cilt ile aylık seriye bağlanmış olduk.

KM lerin arkasına aylık serileri koyarak seriye devam edebilirsiniz.

Peki Özel Seri tam olarak neresinde yer alıyor bu sıralamanın? Ya da tamamen bağımsız mı? Misal bende 'Özel Seri 17 - Kaderde Yazılı' var.

s.b

Özel seri ile hiç kafanızı karıştırmayın. Klasik seriyi tamamlayın. Böylece özel seriye de sahip olmuş olursunuz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

köstebek

Alıntı yapılan: s.b - 18 Eylül, 2014, 11:13:48
Özel seri ile hiç kafanızı karıştırmayın. Klasik seriyi tamamlayın. Böylece özel seriye de sahip olmuş olursunuz.

Şu an için kesinlikle yanlış bilgi...
Özel seride yer alan ve "bis" diye adlandırılan sayılar KM'de yok. eğer KM burada bırakılırsa, "özel seri"nin bir kısmı başka bir yerde yok demektir... hangi kısımları olduğunu uzmanlar yanıtlasın!

s.b

Özel seride Almanaklar da var. Fakat şimdi şu sayısı Maxi, şu sayısı Almanak, şu sayısı Bis diye ayırmaya kalkarsak işi güçü bırakmamız lazım. Ben bir yerlerde ayrıntılı bilgi vermiştim ama neresi olduğunu bulamıyorum.
Bunların haricindeki maceralar için Özel Seri'yi toplamaya gerek yok.

köstebek

Martin'deki "bis" mevzusu benim için bir muamma; henüz İtalya'da kaç tane yayımlandı, onu bile bilmiyorum. Lal neden onları KM'ye eklemedi, onu da bilmiyorum. Belki de ekler? bilmiyorum...

cmkrbn

Eksik veya degil ben o zaman bis, maxi ya da almanak tarzı şeylere bulaşmıyım :) :) Sadece km ve aylıklar uygun gibi. Zaten yeni başladım fumetti okumaya ama ne şanssa martin'den iki hikayedir tatmin olamıyorum. Tamam hikayeler çok güzelde Martin amca olayi çozmede pek bisey yapmayip da ortada kukla gibi dolaninca saygimi kazanamiyor. Sanirim ilk secim olarak yanlis seyler seçtim çünkü okuduğum tex, zagor ve mister no hikayeleri çok iyiydi :)

can amca

Arkadaşlar özel sayıda aşağıdaki bis ve almanaklar yayınlanmıştır. Dolayısı ile KM var diye özel sayıyı elden çıkarırsanız bu maceraları kaybedersiniz. Bunun dışında 3 adet maksi de bu seride yayınlanmış 3. maxi Oğlak tarafından efsanevi macera olarak tekrar basılmıştır.

Space Shuttle    MM 131bis   Yunus Patsy - Uzay Mekiği - Yaratık   LÖS   LÖ02-04
Macchina della follia, La    MM 107bis   Çılgınlık Makinesi - Yeraltında Panik   LÖS   LÖ05-06
Centro della Terra, Al    MM 115bis   Dünyanın Merkezinde - Gökten Gelen Tehlike   LÖS   LÖ13-14
Ultimo mistero, L'    MM 127bis   Son Gizem - Son Silah   LÖS   LÖ18-19
Ritorno di Jasper, Il    MM 139bis   Jaspar'ın Dönüşü - Sonuncu   LÖS   LÖ22-23
Nostra terra dei misteri    MM al88   Gizemli Dünyamız   LÖS   LÖ29
Scintilla, La    MM al89   Kıvılcım - Salgın   LÖS   LÖ29-30
Condominium, come Donald Trump salvò la terra    MM al90   Condominium veya Donald Trump Dünyayı Nasıl Kurtardı   LÖS   LÖ30-31
Documento Lambda, Il    MM al91   Lambda Belgesi - Gizli Üs   LÖS   LÖ31-32
Ritorno all'Eden    MM al92   Cennete Dönüş   LÖS   LÖ32
Taglio a nove mani, Il    MM al93   Dokuz Elle Kesme - X   LÖS   LÖ32-33
Grande vecchio, Il    MM al94   Titanların Dönüşü   LÖS   LÖ33-34
Scendendo!    MM al95   Yeraltı Tünellerinde! - Bomba Etkisi   LÖS   LÖ34-35
Effetto boomerang    MM al96   Bumerang Etkisi - Dünyalar Arası Geçit   LÖS   LÖ35-36
Ossessione del reverendo Dodgson, L'    MM al97   Peder Dodgson'un Saplantısı   LÖS   LÖ36
Docteur Mystère e il popolo delle caverne    MM al98   Doktor Mystere ve Karanlıklar Halkı - X   LÖS   LÖ36-37
Docteur Mystere e gli scorridori del selvaggio Ov.   MM al99   Doktor Mystere ve Vahşi Batı'nın Akıncıları - X   LÖS   LÖ37-38
Docteur Mystère e la guerra dei mondi   MM al2000   Doktor Mystere ve Dünyalar Savaşı  - X   LÖS   LÖ38-39
Docteur Mystere e gli orrori della giungla nera   MM al01   Doktor Mystere ve Kara Cangılın Dehşeti - X   LÖS   LÖ39-40
Mister Jinx ritorna!   MM al02   Mister Jink Dönüyor   LÖS   LÖ40-41
Quarant'anni dopo   MM al03   Kırk Yıl Sonna - X   LÖS   LÖ41-42
Gli Orrori del Castello Maledetto    MM al04   Doktor Mystere ve Lanetli Şatonun Dehşeti - X   LÖS   LÖ42-43
Il segreto di Robin Hood   MM al05   Robin Hood'un Sırrı - X   LÖS   LÖ43-44
Il Demone della Giungla   MM al06   Cangıldaki İblis   LÖS   LÖ44-45
Donna che cadde sulla Terra, La   MM al07   Dünyaya Düşen Kadın   LÖS   LÖ52

antiochia

Bu Ricci midir nedir çok kötü çizmiş yahu Martin ve Cava'yı...

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 18 Eylül, 2014, 11:46:59
Martin'deki "bis" mevzusu benim için bir muamma; henüz İtalya'da kaç tane yayımlandı, onu bile bilmiyorum. Lal neden onları KM'ye eklemedi, onu da bilmiyorum. Belki de ekler? bilmiyorum...

7 adet Bis yayınlandı. Bunlar bonellinin sitesinde, baştaki sayı hangi aylık seriden sonra yayınlandığını belirtmek üzere; 107bis-115bis-119bis-127bis-131bis-139bis-206bis şeklinde kodlanmış.
İk 4'ü ve 6. sı 196 sayfa; 5.si 228 sayfa; 7. ve sonuncusu ise 180 sayfa olarak yayınlanmış.
3. yani 119bis sayısı telif sorunu yüzünden yayınlanmadı.
7. ve son 206bis sayısı da özel seri içinde yayınlanmadı. Ama "aylık seri içinde yayınlanmış olabilir mi" diye düşündüğümden kesin yayınlanmadı diyemiyorum.

Zamanında Özel sayıların sırtına CD kalemi ile "Maxi1a"-"Maxi1b"-"Maxi1c" (Maksiler 3e bölünerek yayınlanmıştı), Almanaklara "Alm. 1992", Bis'lere ise "Bis 1a"-"Bis1b" (Bisler 2ye bölünerek yayınlanmıştı.) şeklinde tek tek yazarak sınıflandırma yapmıştım. Bu yüzden net cevap verebiliyorum.

Ayrıca -sözlükten falan araştırmadım ama- Bis "ek" anlamına geliyor diye tahmin ediyorum. Çünkü special sayıların yanında ek olarak verilen 32 sayfalık eklerde de bu bis ifadesi kullanılmış çünkü.

OZAN BALIM

Bis sayıları 96x2 = 192 sayfa diye biliyorum. Tek seferde yayınlandığından ve sayfa itibariyle farklı olduğundan bu ismi almış. Bis italyancada "bir daha" anlamına geliyormuş bu arada.

hennessy

Martin amca fanı olarak KS ve dev albümler dışında başka yer saymaz isek elimdekileri çıkardım hem dolabım açıldı hemde çoğu sıktı beni. Şu an KS 40 okuyordum ara verdim. 2 cilt sonra Martin amca ya veda edeceğim o üzüyor beni gene ara sıra okurum o başka.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Martin Km ciltler bitti ama,

Martin yeni ciltler (5. Ve 6.) olarak devam ediyo galiba?

Bir bilen?
They drew first blood...

darkwood

Martin KM bitti, Lal yeni seri ve Çizgi Düşler Özel seri (special) devam ediyor.
Yine Çizgi Düşler tarafından yan serileri; Başka Yerden hikayeler ve Zona X ile devam ediyor.
Darkwood Sakinleri..

köstebek

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 02 Aralık, 2014, 20:53:19
Martin Km ciltler bitti ama,

Martin yeni ciltler (5. Ve 6.) olarak devam ediyo galiba?

Bir bilen?

Evet, Martin KM'ler bitti; daha doğrusu uzun yıllar önce Lal yayınlarının bastığı ilk sayıya gelip dayandı.
Sonuç olarak Lal KM'lere devam etmek yerine elindeki sayıları bir kez daha piyasaya sürmeyi seçti; çok da haksız sayılmazlar. Ama bu ciltleri ne kadar çıkarırlar bilmiyorum.
Bu yüzden KM'lerin ardına ya Lal'ler tek tek konulacak (bu ay 153. sayıyı bastılar) ya da şimdi yaptıkları gibi 5. ve 6. sayısı çıkarılan (1. ila 4. ciltler uzun yıllar önce yapılmıştı) ciltler eklenecek. Benim tavsiyem veya benim yaptığım şey (zaten sayılar elimde olduğu için), KM'lerin ardına sayıları dizdim; bitti gitti.   

s.b

Lal Kitap ülkemizde çizgi romanı hakkıyla yayınlayan ve yayınladığı seriyi aksatmayan tek yayınevi. Bazıları gibi bahaneler uydurarak yok şöyle oldu yok böyle oldu diyerek yayınına ara vermeden yayıncılık yapan bu saygıdeğer yayınevimize çok teşekkürler. Sizlerinde bildiğiniz gibi bazı yayıncılarımızın çizgiromanları matbaada mahsur kalır ve bir türlü çıkamaz. Bazıları da kapris yapar ve sessiz sedasız tüyer. Bazıları da senede bir sayı çıkarır alkış bekler. İşte bunların hepsine bakarak değerlendirdiğimizde Lal Kitap takdiri hak ediyor. Bir aralar kağıt sıkıntısı vardı. O zaman bile yayınını aksatmadan sürdürdü. Gerçi bizler gene kıymetini bilemeyip "bu kağıda basılır mı" diye yalandan yere şikayet etmiştik.

Her neyse Lal Kitap, Hasan'ın elinde tuttuğu Martin Mystere Klasik Maceralar Dizisini 42. ciltle nihayete erdirdi. 42. cildin içindeki son sayı Karındeşen Jack'ın Dönüşü. Bu macera aynı zamanda Yeni Martin Mystere'nin de 1. sayısı oluyor.

TEŞEKKÜRLER LAL KİTAP