Kaç bant?

Başlatan hennessy, 07 Mayıs, 2011, 23:25:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Diabolik in 4.kitabının ön sözünü okurken iki bant ve üç bant olayını öğrendim.Sizce bir çizgi roman kaç bant olmalıdır

Bant kısaca çizgi romanda bir sayfanın yukarıdan aşağıya bölündüğü parça sayısı olarak  tanımlanabilir
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

altay1944

Gözü yormayan en uygun bant sayısı (bence) 3(üç) bantdır.Ama günümüzde özellikle american comicslerde bu bant olayı tüm sayfaya yayıldığında özgün bant sözcüğü bu türlerde pek geçerli değildir.İtalyan fumettiler için yakışanı üç bant.(kendimi bir an bilardo oynuyor gibi hissettim).İki bant sayfada resimler çok büyük duruyor,dört bantta ise çok küçülünce resimde estetik kaybaoluyor.Tercih üç bantlı çizgiromanlar...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

darkwood

Hem okuma rahatlığı, hem de estetik bakımından en güzeli normal boyutlu Fumettilerde kesinlikle 3 bant en uygunudur.
Ayrıca bant karelerindeki balon yazılarıda karınca gibi küçük olmamalı, okunaklı harfler ile, rahatlıkla okunabilecek büyük olmalı.  Sayfa sayıları bantlardan ayrı olarak kitabın alt kısmında muhakkak olmalı.  8)
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Diabolik 2 bant hazırlanmış olmasının okurken beni çok rahatsız ettiğini farketmiştim.. Comicslerdeki rahat bant uygulamalarını her zaman daha çok beğenmişimdir. Aynı sistem Fumettiler için çok ta uygun olmayabilir. Fumettide 3 bant iyidir.

pizagor

Genel kabul gören kareleme çeşitlerinin aksine çizerin sayfayı enine değil de boyuna kullandığı karelemeler ya da Galip Tekin'in tercih ettiği karışık karelemeler, olağanın dışına taşması sebebiyle olmalı, ilgimi daha fazla çeker, bu çizimleri görsel olarak daha başarılı bulurum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...