Fables - Masallar / Arkabahçe

Başlatan pearl jam, 03 Ağustos, 2011, 11:50:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ralph

2. cildi bitirdim. Bence gayet iyi bir seri bu. Bir kere çok eğlenceli. Konuşan, darbe planı yapan domuzlar falan...  Umarım tamamlanır.

The_DarknesS

Alıntı yapılan: baba alsana - 28 Ekim, 2015, 22:00:55
4. Cilt yorumlarinizi cok merak ediyorum var mi okuyan ?

4. cildi bugün bitirdim. Hikayesini çok beğendim. Güzel bir kurgusu var. Bir çok masalı (Adı üstünde masallar) çok güzel harmanlamışlar.
Bu cilt ile düşman kuvvetleri hakkında yeni şeyler öğrendiğimiz gibi bir çok yeni soru da ortaya çıkıyor.
Çok fazla spoiler vermeden kısaca şöyle özetleyebilirim.
İlk öyküde Kırmızı Başlıklı Kız ve Mavi Çocuk'un tanışmasını ve Başlıklı'nın masal diyarında kalışını okuyoruz. Devamında hikayenin geçtiği günümüze dönüş yapıyor ve birden Kırmızı Başlıklı Kız'ın gelişi ile şaşıran masalları takip ediyoruz. Başlıklı Kız ile birlikte Tahta Askerler'den oluşan bir birlikte Masal Diyarından New York'a gelip burada yaşayan masallara ultimatom verirler. Akabinde olaylar gelişir ve bir mahalle savaşı başlar. Güzel kurgulanmış hoş bir öykü. Tavsiye ederim.

Eleştirdiğim noktalar ise her zaman olduğu gibi Arkabahçe'nin kullandığı ince kağıt ve bilindik ciltlemesi. Ayrıca bu ciltte bölüm aralarında orijinal kapaklara da yer verilmemiş. Acaba Vertigo'un cildi de bu şekilde miydi yoksa Arkabahçe mi çıkarttı? Bölüm kapakları olsaydı daha güzel olurdu.

rumar80

Dördüncü cilt biraz önce bitti. Karakterler artık iyice yerlerine oturdu. Düşman ortayua çıktı. kayıplar yaşandı. artık masal dünyası ASLA eskisi gibi olmayacak. Ben bu seriyi zaten çok seviyorum. Bu cilt te şu an için en başarılı maceranın olduğu cilt.
   Tek itirazım maceranın adına. The march of the wooden soldiers maceranın orjinal adı. Bence tercümede Tahta askerlerin marşı yerine yürüyüşü yazılsa daha doğru olacaktı. Bu benim nacizane fikrim. Çok ara vermeden yeni bölümü okumak dileğiyle...

pearl jam

fables dördüncü cildiyle beraber benim için "çıkar çıkmaz okunan çr" kategorisinden " hemen bitmesin diye yavaş okunan çr" kategorisine yükselmiş bulunmakta. hastasıyız :) 

rumar80

Şurada 150 sayıya ne kaldı ki?

Ralph

Üçü bitirdim... 4. cildi de bitireyim toplu bir inceleme yazacağım merak edenler olursa diye ama şunu söyleyeyim: Hanımlar beyler bu çizgi romanı alın. Alın çünkü eminim 3-4 sene sonra bulamayacak, yeniden basılsın diye yayınevlerine ısrar edeceksiniz...

baba alsana

Ilk cildi almaya gittim ama baktigim iki dukkanda yoktu. Yarin tekrar bakicam ve bu sirada seriye baslayip baslamam gerektigini dusunecegim   :)

Barmen Minik

Alıntı yapılan: baba alsana - 11 Aralık, 2015, 00:57:54
Ilk cildi almaya gittim ama baktigim iki dukkanda yoktu. Yarin tekrar bakicam ve bu sirada seriye baslayip baslamam gerektigini dusunecegim   :)

cildin hikayesi olarak beğenmeyebilirsiniz. ama "masalar" ın ana fikri ve ya bu dünya daha ne kadar buyuk, bu dunyanın geçmişi nasıl, ne olacak düşünceleri seriye insanı baglıyor. 4. cilt itibari ile bence arkabahce asla yayın hızını aksatmamalı seri okuyucusu seriden az uzak kalsa arayı sogutsa seriye geri dönmeyebilir ama düzenli yayınlanırsa sabit bir kitle ile hep devam eder ve zamanla tavsiyelerle arasan bulunmaz bir seriye yol alabilir. seri tam olarak bu tarz bir seri. 

kalidor

2002 yılında yayın hayatına başlayan Fables Temmuz ayında 150. fasikül ile ABD'de final yaptı. Toplam 22 TPB çıktı. Arada bazı özel sayılar da var. Her geçen cilt daha ilgi çekici oluyor. Kapakları zaten dakikalarca seyredebilecek güzellikte.
Crom! Ölüleri Say...

baba alsana

Alıntı yapılan: Barmen Minik - 11 Aralık, 2015, 02:06:37
cildin hikayesi olarak beğenmeyebilirsiniz. ama "masalar" ın ana fikri ve ya bu dünya daha ne kadar buyuk, bu dunyanın geçmişi nasıl, ne olacak düşünceleri seriye insanı baglıyor. 4. cilt itibari ile bence arkabahce asla yayın hızını aksatmamalı seri okuyucusu seriden az uzak kalsa arayı sogutsa seriye geri dönmeyebilir ama düzenli yayınlanırsa sabit bir kitle ile hep devam eder ve zamanla tavsiyelerle arasan bulunmaz bir seriye yol alabilir. seri tam olarak bu tarz bir seri.
Dediginiz gibi olagan ustu bir konusu yok ama okumasi gayet zevkli bir ciltti. Ikinci cildi de aldim ama buyuk ihtimal finallerden sonra, ocak gibi okurum. Cizimleri ve anlatimi begendim, cilt kalitesi cok kotu ve bazi yerleri cevirme geregi duymamislar. Baska yayinevleri yerdeki burusturulmus kagit parcasinin ustundeki yaziyi bile cevirirken bukadar ortada net seyleri oldugu gibi birakmanin tek aciklamasi onemsememek.
Fables 7.5/10
Masallar 3/10 :)

dean

nicholaihel

Dördüncü cildi yeni bitirdim. Gerçekten benim de en beğendiğim, en epik cilt oldu bu. Cilde ismini veren tahta askerler, kırmızı başlıklı kızın hikayesi, kale hadisesi, diğer taraftan pinokyo... (Bakın forum ahalisi spoiler vermemeye özen gösteriyor, özen bekliyorum :D )

İlk ciltte tereddütlerim olmasına rağmen vertigo olsun da, canı sağolsun diyerek devam etmiştim. Şimdi işler iyice rayına oturdu. Dünyaya ısındık. Sadece çizimleri bir parça zayıf buluyorum hala hem de o efsane kapaklara rağmen.

Satışları az deniyor. Bence piyasada çok daha kötü "çok satanlar" var. Alternatif sevenler, Bone sevenler hatta arttırıyorum LOTR/fantastik dünya teması sevenler bu seriye şans tanımalı. Hep beraber finali görürüz inşallah. Tek isteğim seriden kopmayacağımız bir periyotta yayınlanması.

Darısı hakkında hiç malumat sahibi olmamama rağmen istediğim, kapaklarına tav olduğum The Unwritten'ın başına (bkz: bulduğunu bunamak  ;D )

Tuco Ramirez

Masallar benimde çok beğendiğim bir seri. Eve gelir gelmez okuduğum, sonraya bırakmadığım (Dylan Dog, Asteriks, Ken Parker ve bir kç çizgiromanla beraber) ender çizgiromanlardan...

Bu arada 5. sayı ne zaman çıkacak bilen var mı?

dean

nicholaihel

Cilt beş'de bir çırpıda okunuyor. İlerledikçe daha olgunlaşıyor. Yan hikayeler, masal kahramanlarının geçmişlerine, ailelerine dair öğrendiğimiz yeni bilgiler... Cildin omurgasını oluşturan Bigby'nin savaş hikayesi farklı bir tema farklı bir keyif yaşattı bizlere. Devam.