"Altın Madalyon E-Dergi" Hazırlanıyor!...

Başlatan kültürelgüncel, 09 Ağustos, 2011, 19:27:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Birkaç çizgi roman forumu e-dergi çıkarıyor, duymuşsunuzdur kesin. Ne yalan söyleyeyim birkaçını indirip okumama rağmen pek memnun kalmadım. Çünkü yerli ve yabancı çizgi roman maceraları izinsiz kullanılıyor. Çizgi roman hakkındaki yazılar, üyelerin emek sarf edip çizdiği çizgi romanlar takdir edilesi. Ama izinsiz kullanımlar pek hoş değil.

Diyorum ki: "Altın Madalyon" üyeleri olarak kendi aramızda böyle bir e-dergi çıkarsak güzel olmaz mı? Aktif üyelerin her biri sevdiği bir konu hakkında bir yazı dahi yazsa ortaya tadından yenmez bir dergi çıkar, kanısındayım. Ayrıca bazı üyeler çizgi roman/karikatür vs de çizerler belki.

Kaliteyi -ve tabii sayfa sayısını- yüksek tutmak adına birkaç ayda bir çıkarabiliriz bence.

Evet "Altın Madalyoncu"lar. Böyle bir dergiyi okumak, başka yerde olmayan harika konuların yalnız forumda kalmaması iyi olmaz mı? Hem ortaya iyi bir ürün çıkarsa yeni üyeler kazandıramaz mıyız forumumuza?

hanac

Mustafa, bu konuyu her zaman yöneticiler olarak aramızda konuşuyoruz.

Bakalım forum ne düşünüyor ?

Bu arada oy hakkını 1 tane olarak değiştirdim.

kültürelgüncel

NIC

'Arada birde olsa yazılarımla katılırım,malum çoluk çocuk' şıkkıda olsaymış keşke ::)

altay1944

Konu çizgiroman olan her tür oluşuma destek veririm elimden gelenide yapmaya çalışırım.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Bizde elimizden geleni yapmaya hazırız.oyum evet tabiki..... ;D

rumar80

Olmayacak birşey değil.
  Hatta önce forumdaki aktif yazılardan başlarız. Benim Namor, green lantern tefrikalarımı kullanabilirizmesela. Sadece çizgi roman ile sınırlı kalmadan film, dizi, kitap vs üzerine de yazarız. Güzellikler konusunu taşırız. Fragmanlar veririz
  Bu aralar ben X-men'e başladım ve söz verdiğim gibi karakterler hakkında yazılarıma da başladım, ama tamamlanması zaman alacak daha 30. sayıdayım 500'e yol var
  Bu konudaki tek itirazım yayın periyodudur. Biz profesyonel olmadığımız için belli aralıklarla yazı etiştirmek bizi sıkıştırıp yük haline getirebilir. Yine de yapalım diyorum.
  Yazılar, çizimler toplanır. Bunu derleyecek bir ya da iki kişi de dergiyi düzenler.
  Ben varım

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: rumar80 - 09 Ağustos, 2011, 20:23:20
  Bu konudaki tek itirazım yayın periyodudur. Biz profesyonel olmadığımız için belli aralıklarla yazı etiştirmek bizi sıkıştırıp yük haline getirebilir. Yine de yapalım diyorum.
Yayın periyodu olması şu açıdan iyi olur: Dergiyi okuyup beğenen okurlar "Çıktı!" demeye kalmadan indirme linkinde alırlar soluğu.
Her ay çıkarmaya kalkarsak zayıf içerik kullanmak zorunda kalabiliriz, o yüzden benim önerim: Derginin çıkış tarihi sabit olsun, ama "birkaç ayda bir" olsun. Bu kadar zaman diliminde uğraşır, yaparız bir şeyler gibi geliyor. Siz ne dersiniz?

rumar80

Bu fikrini gerçekten beğendim. Aklına sağlık.

hennessy

Bencede 3 aylık periyotlar halinde çıkaralım böylece birikir konular ve tanıtılacak çizgi romanlar bende martin amca anlatmak isterim :) ayrıca müzik bölmünede katkıda bulunurum
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kültürelgüncel

Sanırım karar verildi. Dergi çıkarılacak :)
O zaman dergide olmasını istediğimiz bölümlerden bahsedebiliriz artık.

Her sayıda kapak konusu olarak bir çizgi roman kahramanı belirleyip onun hakkında ne düşündüğümüzü yazabiliriz. Forum bunun için çok müsait. Hangi kahraman olacağını da anketle belirleyebiliriz.

Alıntı yapılan: rumar80 - 09 Ağustos, 2011, 21:01:23
   Bu fikrini gerçekten beğendim. Aklına sağlık.
Teşekkürler  :D

V

E-dergi fikrini bir süre önce aramızda konuşmaya başlamıştık.Proje olgunlaşmadan

bir takım sorunlar nedeniyle askıya alındı malesef.Ben her türlü katkıya hazırım..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Dergi çıkarılsın ama öncelikle dergiyi düzenleyecek birilerine ihtiyaç var. Mustafa bu işe gönüllü olduğu için ona şimdiden teşekkür ediyoruz.  ;)
  Yönetici arkadaşlardan da biri el attı mı (Biri Abbas mı dedi?  ;D) işler düzene girer
  Kaç sayfa planlanacak bunu konuşalım
  Bir Avrupa bir de Amerika kahramanı yazılabilir.
  Bir dizi tartışılır.
  İsteyen arkadaşlar amatör çizim ve çizgi romanlarını paylaşırlar.
  Film olarak bir klasik, bir vizyon filmi tartışılır. Gelecek filmler/diziler için bilgi verilir.
  Murat'ın önerdiği kendi aramızda röportajları burada paylaşırız.

Hızla aklıma gelenler bunlar.

ferzan

Sanırım şu an için hem yazı,hem de çizimlerimle katılırım diyen tek kişiyim ama aksine,çok yetenekli olduğumu iddia etmiyorum.Foruma yazdığım yorumların bazıları da fazlasıyla şahsi beğeni ve görüşüme yönelik olduğundan,yazacağım şeylerin kısıtlı olabileceğini düşündüm bir an.Belki oyumu geri alır,sadece çizimlerimle katkıda bulunurum ibaresine tıklayabilirim :)
    Fikir gerçekten çok güzel.Üstelik mevcut olan eserleri izinsiz kullanarak değil de,yepyeni şeyler ortaya çıkarmaya yönelik çok hoş bir girişim olur,kendi yağımızda kavruluruz bence.
    Birkaç ay kadar önce bir düşüncem vardı.Zaman zaman bahsini açıyorum burada gerçi ama belki bilirsiniz.Tam bir tefrika hastasıyım,tefrika deyince akan sular durur benim için,gazetelerde çizgiroman olmamasına da en çok ben yakınırım.Bir nebze olsun bu açlığımı gidermek adına,her gün bir yeni çizgi bant ya da devam eden uzun soluklu,forumda günlük olarak yayınlanacak bir serüven bantının hayalini kurmuştum.Sonra araya başka işler girdi,mecburen bu düşüncemi ertelemek zorunda kaldım.Belki bu e-dergi fikri vesilesiyle bir ara öyle bir şeye başlarım.E-dergi için de vakit buldukça ve elimden geldiğince kısa soluklu çizgiromanlarla katkıda bulunmaya çalışırım.Bu şekilde ilerisi için hayalini kurduğum bazı projelerimin ön çalışmalarını da ilk sizerle paylaşmış olurum.
    Akşam akşam aşka geldim,ne yalan söyleyeyim.Başlığı soğutmayalım da,hevesimiz baki kalsın :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kültürelgüncel

Kadro genişliyor, çok iyi  :D :D

Alıntı yapılan: ferzan - 09 Ağustos, 2011, 21:59:11
    Sanırım şu an için hem yazı,hem de çizimlerimle katılırım diyen tek kişiyim ama aksine,çok yetenekli olduğumu iddia etmiyorum.Foruma yazdığım yorumların bazıları da fazlasıyla şahsi beğeni ve görüşüme yönelik olduğundan,yazacağım şeylerin kısıtlı olabileceğini düşündüm bir an.Belki oyumu geri alır,sadece çizimlerimle katkıda bulunurum ibaresine tıklayabilirim :)
    Fikir gerçekten çok güzel.Üstelik mevcut olan eserleri izinsiz kullanarak değil de,yepyeni şeyler ortaya çıkarmaya yönelik çok hoş bir girişim olur,kendi yağımızda kavruluruz bence.
    Birkaç ay kadar önce bir düşüncem vardı.Zaman zaman bahsini açıyorum burada gerçi ama belki bilirsiniz.Tam bir tefrika hastasıyım,tefrika deyince akan sular durur benim için,gazetelerde çizgiroman olmamasına da en çok ben yakınırım.Bir nebze olsun bu açlığımı gidermek adına,her gün bir yeni çizgi bant ya da devam eden uzun soluklu,forumda günlük olarak yayınlanacak bir serüven bantının hayalini kurmuştum.Sonra araya başka işler girdi,mecburen bu düşüncemi ertelemek zorunda kaldım.Belki bu e-dergi fikri vesilesiyle bir ara öyle bir şeye başlarım.E-dergi için de vakit buldukça ve elimden geldiğince kısa soluklu çizgiromanlarla katkıda bulunmaya çalışırım.Bu şekilde ilerisi için hayalini kurduğum bazı projelerimin ön çalışmalarını da ilk sizerle paylaşmış olurum.
    Akşam akşam aşka geldim,ne yalan söyleyeyim.Başlığı soğutmayalım da,hevesimiz baki kalsın :)
Ferzan,
Lütfen oyunu geri alma. Yazıların da çizimlerin kadar güzel. Hem neden bahsetmeyi sevdiğin "tefrikalar" hakkında yazmayasın? Yani sen bilirsin gene ama bu konuda iyisin bence. İstediği kadar şahsi beğeninle ilgili olsun yazdıkların. Yeni çizgi romanlarını merakla bekliyorum.

Alıntı yapılan: rumar80 - 09 Ağustos, 2011, 21:35:20
   Dergi çıkarılsın ama öncelikle dergiyi düzenleyecek birilerine ihtiyaç var. Mustafa bu işe gönüllü olduğu için ona şimdiden teşekkür ediyoruz.  ;)
Olur ;) Ben yazıları toplama, düzeltme vs. konularını halledebilirim, isterseniz. Yazıları pdf formatında dergi haline getirmeyi denemedim hiç. O konuda daha deneyimli arkadaşlar vardır muhakkak.