"Altın Madalyon E-Dergi" Hazırlanıyor!...

Başlatan kültürelgüncel, 09 Ağustos, 2011, 19:27:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

... Çıktığı dakika indirip, keyifle okurum. Ben bu şıkkı seçenlerdenim. Açıkçası yoğunluktan (itiraf ediyorum; biraz da tembellik ;D ) vakit ayırıp katkı yapamamaktan korktuğum için beklenti yaratmak istemedim kendi adıma. Ama arada çizimler ve belki de gaza gelip kısa maceralarla katkıda bulunma ihtimalim var tabiki.

İçerikte mutlaka bulunması gerekenler (bence);
Yayınlanmasını istediğimiz çr larla ilgi tanıtım yazıları, yazarı-çizeri hakkında bilgi mümkünse tanıtım sayfası,
Ülkemizde yayınlanıp yetersiz reklam vs gibi sebeplerle yeterince ilgi görmeyen yayınların tanıtım ve örnek sayfaları
Ülkemizde çr na öncülük etmiş ustalarla röportajlar ve eserlerinin tanıtımları
Yeni nesilden bu alanda başarılı olmuş, üreten, yazar-çizer takımlarımızla röportajlar
Mümkün olursa (maddi anlamda herkes bütçesi ölçüsünde katkı yaparak) telifi ödenmek koşuluyla eskiden gazetelerimizde yayınlanmış ama kitap basımı hiç yapılmamış yerli eserlerin yayınlanması (daha sonra altın madalyon ailesine özel belli miktarda baskısının yapılması 8) )

kedidiro

çıktığı dakikada indirip keyifle okurum ama yine de kendimi de biraz bağlamak istediğimden yazı yazarımı işaretledim...bunun dışında moderatörlerimizin yapacağı boyumuzu aşmayacak her tür görevlendirmeye de eyvallah

darkwood

Bu güzel fikri uzun zamandır hayata geçiremedik. Forum olarak hemen her konuda ciddi ve işbirlikçi çalışmalar gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Sanırım birazda o yüzden güzel birşeyler yapmak adına e-dergi konusu biraz sürüncemede kaldı. Bu çalışmaları yaparken bir disiplin içinde süreklilik ve zamana yayarak hakkını vererek yapmak gerçekten önemli. 
Benim düşüncem bu konuda deneyimli arkadaşlarımızı fazla sıkmadan, onların desteği ve üyelerimizinde katılımıyla keyifli birşeyler ortaya konulabilir.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Bir e- dergi çıkarma düşünceniz çok güzel arkadaşlar. Tamamiyle Altın Madalyon ailesine ait olabilecek böyle bir dergi beni çok memnun eder. Umarım herkesin beğenip imrendiği bir e- dergi meydana getirilir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Katkı yaparım diyen kişi sayısı sadece 9.

Biraz az gibi  :(

Neyse biraz daha bekleyelim.

Arada bu başlığı hatırlatalım.

rumar80

Sabır önemlidir.
   Zamanla arkadaşlardan yardım istenir, eğer dergi oturursa.
   Örneğin Hakan Gölgeye yazdı bize hayda hayda yazar.

kültürelgüncel

Destek sözü veren herkese(her ne kadar 9 kişi olsak da) teşekkürler.
E-dergi fikri lafta kalmasın diye çalışmalara ufak ufak başlasak nasıl olur?
Örneğin: ilk sayının kahramanı/kahramanları kim olmalı sizce?
Rumar, "Bir Avrupa bir de Amerika kahramanı yazılabilir." demişti.
Ben Martin Mystere ve Örümcek'e veriyorum oyumu.

İlk sayının kahramanları hangileri olmalı sizce? Kahramanlar belirlendikten sonra açılacak başlıklarda onlar hakkındaki yorumlarımızı yazmaya başlayabiliriz bence.

Bu arada arkadaşlar, lütfen "ben yazamam ki, yeteneğim yok" demeyin. Forumda nasıl yazılıyorsa yine aynı şekilde yazılacak. Tek fark birbirimize değil de okura hitaben yazacak olmamız.

Konu sıkıntısı yaşıyorsanız, yapmanız gereken kitaplığınızın başına geçip sizde en çok iz bırakan kitaba uzanmak. Ben öyle yapıyorum mesela.

Peyami

Biz arkadaşlarla (8-9 kişiydik biz de) 200 sayfa civarında böyle bir dergi hazırlamıştık, etrafa dağıtmadık hem anı olsun hem de eğleniriz diye yaptık. O süreçteki tecrübelerden hareketle bir kaç önerim olabilir diye düşündüm.

Öncelikle 9 kişi bile hiç de az değil. Sağlam 9 kişi bir dergi için çok iyi bir rakam. Ama hepsinin samuray olması lazım  :D

Bence derginin konularını seçmek için daha çok erken. Derginin boyutları, tarzı, varsa hedefi, ve kapsamı yanında kim hangi alanlarda yazacak gibi noktaların önceden belirlenmesi daha iyi olabilir. Gerekirse sonradan değişiklikler yapılır. Sonra derginin grafik düzenlemesi nasıl olacak bu da çok önemli.  Yani önce derginin anatomisini kabaca ortaya koymak lazım. Gerisi daha eğlenceli olacak ve daha kolay yapılacaktır. Zaten konu çok. 

Genele baktığımızda forumda yazılan üslup dergi için yetersiz kalabilir diye düşünüyorum. Yani forum ortamına ağır ya da hafif kaçabilecek daha özenli ve daha bilgi/yoruma dayalı ama stil sahibi yazılar ortaya çıkmalı. Yer yer ciddi yer yer eğlenceli olabilmeli. Dergiyi doldurmak ve kimseyi kırmamak adına yetersiz yazılara yer verilmemeli. 

Bu işin olmazsa olmazlarından birisi de tüm yazıları ve resimleri birleştirerek PDF'ye dönüştürecek kişinin belirlenmesi bence. Sistemin işlemesi için bu işe hevesli ve ilgili meziyetlere sahip sağlam bir grafiker kaptan şart. Yoksa tüm emekler heba olabilir. Mesela "13 Assassins" filminde Shinzaemon'un liderliği olmasaydı, aynı başarıyı elde edemezlerdi. Bu filme taktım bu aralar örnekler oradan geliyor, mazur görün artık  :D

Velhasılı, aceleye getirilen ya da iyi bir plana dayanmayan ve kervan yolda düzülür mantığıyla başlayan işlerin çoğunun arşivlenecek ya da dörtgözle beklenecek bir kaliteden çok uzak olduklarına, kervanın da beklenenin aksine yolda düzülemeden dağıldığına şahit oluyoruz.

Neyse, uzatmayayım.
Hepinize başarılar.

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Arkadaşlar merhaba,

Bu E-Dergi olayına yönetim olarak desteğimiz tam.

JuDaS2099 arkadaşımız da yönetimi temsilen "Yayın Kurulu" içerisinde yeralacaktır.

Mustafa (kültürelgüncel), Dorukhan (ferzan) ve Engin (JuDaS2099) Yayın Kurulu'nun ilk 3 üyesi oldular bile.  :)

Yayın Kuruluna katılmak isteyen arkadaşlar da bu isteklerini belirtsinler lütfen.

Ben sadece yazılarımla destek verebileceğim, tabii Yayın Kurulu tarafından beğenilirse.  :)

İlk derginin bu yılsonu çıkması hedefleniyor.

Herkese kolay gelsin, emeği geçecek olanlara şimdiden teşekkürler.

yunusmeyra

selam..arkadaşların dediklerini okudum..hepsi de konunun can alıcı noktalarına değinmişler..
ben  de çizgi roman ve yazı ile (tabii ki yayın kurulu veya yönetmeni yayınlanması için
belli bir nitelikte  olduğuna inanırsa..) destek vermek isterim..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 25 Ağustos, 2011, 04:25:40
selam..arkadaşların dediklerini okudum..hepsi de konunun can alıcı noktalarına değinmişler..
ben  de çizgi roman ve yazı ile (tabii ki yayın kurulu veya yönetmeni yayınlanması için
belli bir nitelikte  olduğuna inanırsa..) destek vermek isterim..

Destek için teşekkürler.

Bayram sonrası yayın kurulu çalışmasına başlanacaktır.

V

"Bayram sonrası dedik" ve çalışmalara başladık.

E-dergi çalışmamız,tüm üyelerimizin katılımına açıktır.Sizlerden
isteğimiz daha önce herhangi bir yerde yayınlatmadığınız konusu
bir çizgi roman,bir çizgi roman kahramanı,genel olarak çizgi roman veya
türler üzerine araştırma yazısı,deneme,makale,ürün ve-veya macera incelemesi türünde yazılarınızı,konusu serbest olmak üzere öykülerinizi,
çizimlerinizi,çizgi bant veya çizgi roman çalışmalarınızı,karikatürlerinizi,
mizah kültürü veya mizah dergileri üzerine yazılarınızı,çizgi roman uyarlaması filmler üzerine inceleme yazılarınızı,çizgi roman sanatçısı,alıcısı,satıcısı kişilerle yapılmış röportajlar,bilgisayar oyunları üzerine inceleme yazılarınızı ve bu sayılan  içerik dışında özgün ve yayınlamaya değer gördüğünüz diğer yazılı-çizili çalışmalarınızı;

e-dergi@altinmadalyon.com

mail adresine,kısa iletişim bilgilerinizi de ekleyerek(isim,soyisim,tel yada mail adresi) göndermeniz..

Bu başlık altında destek verebileceğini belirten tüm dostların ve katılımda bulunmak isteyen herkesin

çalışmalarını bekliyoruz.

Selamlar..
"İstemem,eksik olsun.."

V

Dergi Yayın Kurulumuza "Madalyonun Öteki Yüzünden Hikayeler" i ile tanıdığımız sevgili Umut(Vega)'da katılmıştır.

Kendisine "hoş geldin" diyoruz.

Dergi içeriğine atılımda bulunmak isteyen tüm üyelerimizin 30 EKİM 2011 tarihine kadar hazırladıkları yazılı-çizili

tüm çalışmalarını;

e-dergi@altinmadalyon.com

mail adresine,kısa iletişim bilgilerinizi de ekleyerek(isim,soyisim,tel yada mail adresi) göndermelerini rica ediyoruz..
"İstemem,eksik olsun.."

yunusmeyra

mesaj alındı,Kaptan Körk..
seyir defteri 2011..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR