Milliyet Çocuk Dergisini Hatırlayan var mı ?

Başlatan DAMPYR, 22 Ekim, 2011, 20:20:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Kişisel gelişimimde ciddi etkisi olduğunu düşündüğüm; Tercüman Çocuk'la beraber en beğendiğim çocuk dergisiydi.."Mırnav", "Uzay Çocukları", "Pembe Panter", "Red Kit", "Tarzan", "Cimcime" ve "Şimşek Santfor"'u soluksuz okurdum. Özellikle dergi arasında ilave olarak verdiği 'Dünya klasikleri' çizgi romanları enfesti. Her bir romanda değişik maceraların içinde bulurduk kendimizi.Çalınan taç, Seksen günde devri alem. Balonda 5 hafta, Üç silahşörler ilk aklıma gelenler..Bunların yanısıra tarih, bilim, sanat, spor ve magazinle ilgilii bol resimli yazılar olurdu. Ülkü Tamer'in utopik/bilimkurgu nitelikli ''Tele Yunus" yazılarına bayılırdım. Milliyet çocuğun aklımda kalan en büyük özelliklerinden biri de çok hoş bir kapak dizaynı ve baskı kalitesine sahip olmasıydı. Dergi şu an yayınlanmış olsa ilk günkü heyecanla kesin okuyor olurdum! ..

rumar80

Daha sonra o klasikleri 6'şarlı sayılarla ciltleyip satmışlardı. Jules Verne'in duymadığım eserleri, Ivanhoe, Sandokan vs. Orjinale tam sadık olmasalar da çok güzellerdi.

tommikser

Ben hatırlamıyorum o zamanlar daha yoktum desem ;D

DAMPYR

Ret kid'i ilk bu dergi içinde görmüştüm .Daltonları burada tanıyıp sevmiştim.daha sonraları Lary Yuma ve Mister no türünde Belalı kardeşler furnetteleri,Totoş adlı fransız bir çizgi romanda vardı hemde renkliydi.... :)

rumar80

Benim de ilk Redkit ile tanışmam bu dergi ile oldu. Unutmuyorum İmparator Smith macerasının Redkit'in yargılandığı bölümü idi.
   Çoook sonraları da Bernard Prince'i tanıyıp sevdim burada

darkwood

Milliyet Çocuk ile bir çok çizgi roman kahramanını tanıdık ve sevdik.
Özellikle Jules Verne in klasik çizgiromanları için bu dergileri biriktirirdim, ayrıca Demir Yumruklu Adam, Red Kit, Tarzan  ve Şimşek Santfor gibi güzel çizgiromanlarıda severek okurdum.
Darkwood Sakinleri..

Mister NO

Milliyet Çocuk Dergisi'ni hiçunutmadık ki zaten. :D

70'lerin başında başlayan daha sonra ara verilen dergi 1977'de başlayan yeni döneminde bir çok çizgi roman yayınlamıştı.

Bu arada sevgili Java 30.000 yazdığın Milliyet Çocuk Dergisi sayılarının anlamı nedir?Sende olanlar mı yoksa başka bir şey mi?

DAMPYR

Bende vardı ne yazikki İzmirden Antalyaya taşınırken yanımda getiremedim izmirdeki bi sahafa satmak zorunda kaldım..... :'( bunuda pişmanlıklar başlığına yazabiliriz... :(

DAMPYR

Hey Gidi Yıllar Hey, İşte Milliyet Çocuk Dergisinin İlk Piyasaya Çıktığı 1.Sayı Dergi Kapağı (Gazeteden Ayrılıp piyasada İlk Parayla Haftalık Satıldığı Gün) Ne güzel yıllarmış onlar Şimdi o günlere Tekrar Dönebilsem de Her Hafta Heyecanla Bu Derginin Kolleksiyonunu Yapabilsem Ne Güzel Olurdu :) :

pizagor

Bu tarz yayıncılığın son denemesi 10 - 12 sene öncesinin Doğan Kardeşleri oldu. Ancak o da, Blacksad, Tetikçi, Okko gibi üst düzey içeriğe rağmen barınamadı. Okur çocuk nostaljilerinin peşinde, ama o ballandıra ballandıra anlatılan keyfin 2000'lerin Doğan Kardeş gibi denemeleriyle aslında sanal olmasının ortaya çıkması da muhtemel. Doğan Kardeşleri o zaman alıp okumuştum, hala da kitaplığımdalar ancak oradaki hikayelerin gerçekten keyfine varmam YKY'nin bunları bağımsız ciltler olarak basmasıyla oldu. Son Doğan Kardeşler aylık idi galiba, bu tarz süreli yayınların, bir hikayeden verdiği 6 - 8 sayfanın aylık periyodu kaldırmamasının buradaki sorun olduğunu düşünürüm hep. Hızlı tüketime 'artık' alışmış bünyelerin beklemeye tahammülü pek yok. Data bombardımanı altındaki zihin karşısına gelen yeni 8 sayfadan çok evvel önceki 8 sayfayı unutuyor maalesef.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 20 Şubat, 2022, 08:20:23
bu tarz süreli yayınların, bir hikayeden verdiği 6 - 8 sayfanın aylık periyodu kaldırmamasının buradaki sorun olduğunu düşünürüm hep. Hızlı tüketime 'artık' alışmış bünyelerin beklemeye tahammülü pek yok. Data bombardımanı altındaki zihin karşısına gelen yeni 8 sayfadan çok evvel önceki 8 sayfayı unutuyor maalesef.

Güzel tespit. Benim için aynı böyle olmuştu. İlk sayıyı almıştım. Hepsini okudum. Sonra dedim yok. Her ay böyle 7-8 sayfa ile uğraşılmaz. İkinci sayı ve devamını almamıştım.

Vega

İlkokul yıllarımda evimizin karşısındaki kütüphanede kalın ciltler halinde 7-8 tane vardı bunlardan. Benden başka okuyanı da yoktu. Hepsini kafama göre sıraya dizip döndüre döndüre yüzlerce kere okumuşumdur. Benim de kişisel gelişimime, kültürel birikimime ciddi katkısı olmuştur. Red Kit, Ten ten vs çizgi romanlar bir yana, resimli dünya klasikleri sayesinde tüm klasikler hakkında bilgi ve fikir sahibi olmuştum. uzay Çocuklarında verilen alt metinler, Orhan Boran ve Yuki'nin macerası tabiki Tele Yunus ve hatta şimdi Goscinny'nin yazdığından emin olmadığım Pıtırcık maceraları. Hepsi efsanevi güzeldi.

Askerden gelince o kütüphaneye tekrar uğradım ama bu serinin yerinde yeller esiyordu, kimbilir ne oldular.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

DAMPYR

Alıntı yapılan: dean - 20 Şubat, 2022, 09:54:47
  Güzel tespit. Benim için aynı böyle olmuştu. İlk sayıyı almıştım. Hepsini okudum. Sonra dedim yok. Her ay böyle 7-8 sayfa ile uğraşılmaz. İkinci sayı ve devamını almamıştım.

Evet önceleri 8 sayfaydı ama sonradan çıkan 2.grupta 1977 de sayfa sayısı arttı ve tadından yenmez oldu asıl dergi bu grupta başladı. Sizce de Öyle Değil mi ;):

DAMPYR

Derginin Yayın Hayatı Dönemi

1. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1972 / 01    ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1976 / 190
2. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1977 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1977 / 51
3. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1978 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1978 / 52
4. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1979 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1979 / 53
5. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1980 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1980 / 51
6. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1981 / 01 ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1981 / 52
7. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1982 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1982 / 52

Ayrıca 1982 yılında 11 Özel sayı yayınlanmıştır.

8. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1983 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1983 / 52
9. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1984 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1984 / 52
10. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1985 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1985 / 53
11. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1986 / 01 ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1986 / 52
12. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1987 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1987 / 52
13. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1988 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1988 / 52
14. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1989 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1989 / 52
15. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1992 / 01   ...        Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1992 / 05   

5 sayı çıktıktan sonra ara 2 sene ara vermiş

16. DÖNEM
Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1994 / 01   ...   Milliyet Çocuk Dergisi Sayı 1994 / 26

26 sayı çıkarak yayın hayatına son vermiştir

dean

Alıntı yapılan: DAMPYR - 20 Şubat, 2022, 11:23:35
Evet önceleri 8 sayfaydı ama sonradan çıkan 2.grupta 1977 de sayfa sayısı arttı ve tadından yenmez oldu asıl dergi bu grupta başladı Sizcede Öyle Değilmi ;):

Ben doğan kardeş için dedim. 1977 versiyon benim dünyaya gelişimin 15 yıl öncesinde kalıyor 🙃