Çizgi Düşler'den taze haberler

Başlatan HacıGeraltEmmi, 14 Eylül, 2012, 23:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Özel Alfa Ajanı

hanac

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Mayıs, 2016, 18:22:19
köstebek abiyi, çizgileri olmayan sade bir köstebek olarak da forumda her daim görmek isterim.

Evet Köstebek abi, Çizgi Düşler ile ilgili sana soru sormayacağız.

Teks ile ilgili yarım kalan muhabbetlerine devam et.

Mrtekin

They drew first blood...

panthei

https://youtu.be/kHlP2XU-b2I

Şaka bir yana, köstebek abimiz yardımsever paylaşımcı bir abidir , çizgi roman topluluğu için bir değerdir.

Ralph

Ben de Köstebek'in foruma geri dönmesini bekleyenlerden biriyim. Köstebek'e soru sormayız. Çizgi Düşler'İn bir temsilcisinden ziyade bir okur olarak katılır aramıza. Aslında bizim için de çok iyi olur. Mizgi roman kültürüne hakim biri, eminim yayınevinden haberlerden soyutlandığında çok güzel muhabbetler çeviririz kendisiyle.

caretta

Bütün sayılarını aldım.Hatta son çıkan 5.sayısını da ayırttım.Birkaç kez okumayı denedim bir türlü
okuyamadım,sevemedim.Demek ki birçok okur da sevememiş ki satmadı.Ne yapalım kısmet bu
kadarmış.Saguaro'nun banisi,ilham kaynağı Teks dimdik ayakta.Hani bir laf vardır:"Kral öldü,
yaşasın kral!"Saguaro öldü yaşasın Teks!
      Bu arada aylardan sonra Tulgan Bey aracılığıyla Çizgi Düşler bir alıntıyla da olsa ses verdi.
Eh bu da bir şeydir.

kalidor

Alıntı yapılan: caretta - 10 Eylül, 2016, 21:16:43
Saguaro'nun banisi,ilham kaynağı Teks dimdik ayakta.Hani bir laf vardır:"Kral öldü,
yaşasın kral!"Saguaro öldü yaşasın Teks!

Bu alemde tek kral var Caretta Abi. O da Kral Conan ve atası Kral Kull 8)
Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Yazarı; Köstebek olmalı. Onun tarzına benziyor. :)

ÇD'nin elindeki satmayan fumettileri zarifçe silkelemesi güzel bence; gereksiz ağırlıklardan kurtulurlar, sıkıntı yok; aynen devam...
They drew first blood...

ilke

bu konuyla ilgili ben de bir şey söylemek istiyorum. Bu Ocak başında İtalya'ya Panini'yle toplantı yapmaya gittiğimde Özer için de ufak bir görüşme yapmıştım (bildiğiniz gibi artık Bonelli telifleri de Panini üzerinden alınıyor). Daha Özer'in yayınlarının detayına girmeden "isterseniz Saguaro'yu bırakabilirsiniz" dediler. Sanırım İtalya'da da neredeyse hiç satmayan ve  beğenilmeyen bir seri olmuş. Büyülü Rüzgar gibi daha uzun soluklu bir seri düşünürlerken bitirmek durumunda kalmışlar.

Ralph

Yazıyı okurken içim burkuldu. Saguaro okuru değilim. Ilk cildini aldım. Beğenmedim. Keşke destek maksadıyla alabilseydim.

Fumetticiyim, çizgi roman benim için fumettidir. Milliyetin Cumartesi-Pazar 750.000 TL  karşılığında verdiği Teksas-Tommiks ile başlayan bir tutku. Öyle ki 4.sayıdan sonra bırakmıştı. Ne kadar ağladığımi, o dörder sayıliķ Teksas-Tommiksleri kaç kez okuduğumu bir ben bilirim. Milliyete mektup bile yazmiştim devamı için hatta. Sonra alternatif ararken Nick Raiderla tanıştım, sonra Martin Mysterw, Büyülü Rüzgar derken o siyah beyaz kareler hayatımin eksilmez bir parçası oldu.

Burdan ötesi bir sitem hatta bir isyan! Lafa nerden başlasam bilemiyorum, o yüzden dan diye söylüyorum: Yeni nesil ve beğenileri beni deli ediyor! Beğenileri sayesinde çizgi roman, sinema, edebiyat, oyun gibi sektörlerin paraya para dememesi ama içerik açısından hiç tat vermemesi beni deli ediyor. Özellikle ülkemizde beğenileri bu kadar kolay yönlendirilebilir bir neslin yetişmesi beni öfkelendiriyor ama en önemlisi de 5 yıl sonra fumetti okuyamayacak olmak beni kahrediyor.

Comicsleri severim. Batman, The Walking Dead, Amerikan Vampiri ve sayısız kaliteli eseri bizlerle buluşturan yayınevlerine sonsuz teşekkürler. Anlatmak istediğim; beğeninin yönlendirilmesi. Kapitalizmin zirve noktasındayız. Sabahtan akşama dek Amerikan dizileri izleyen yeni nesil, başka tatlara kapalı. Zaman da öyle güzel zaman ki(!) çizgi roman çıkmadan dizisi çikiyor! Fumettilerin alıcısının olmamasınin nedeni tarz veya seçim değil. Yere batasıca milenyum çağınin beyinlere işlediği kodlar. Popüler olma tutkusu, çabuk tüketme, seks, içerikten çok şekile önem verme... Insanlar bir şahaser olan Walking Dead'in orijinalini okukuyor da berbat uyarlamasını izliyor. Neden? Yormuyor. Okumak mı kaldı bu devirde? Hem kim hayalgücünü çalıştırıp o çizgilerle bütünleşecek? Üstelik paralı! Hem instagrama kahveyle birlikte fotoğrafıni koysalar hiç karizmatik olmaz. Eh onlar da haklı, ne diyeyim...

Brendon mesela. Aynı çizimlerle, aynı konuyla Amerikan çizgi romanı olarak yayinlansaydı? 2000 üstü satıyor olacaktı en az  dizisi yayınlanıyor olsaydı. Hatta Brendon analizleriyle dolu bir sürü video, site görecektik. Bireyselcilik almış başını gidiyor. Bilgiye çabuk ulaştıkça, insanlar bilginin kıymetini unutuyor. Herkesin ben dediği, yersiz bir ego ile gezdiği ilkokul çocuklarınin bile sayısız takipçisi ve abi/abla diyen hayranları olduğu günümüzde, kim anlar tek derdi insanlara yardımcı olmak isteyen kahramanları? Herkesin birbirini kandirdiği, bunu hak gördüğü, cehaletin artık övünülecek bir sempatiklik göstergesi olduğu günümüzde kim anlar Martin Mystere'yi?

Ha dersin ki; kardeşim iyi hoş da zamanında Western filmlerinden dolayı meşhur olmadı mı bu fumettiler? Şimdi de diziler meşhur ediyor veliahtlarıni? Kısmen haklısın ancak farklı lezzetteki çizgi romanlar da alıcısını gayet de buluyordu. Insanlar şans veriyordu en azından!

Velhasıl kelam;  o satırları yazan arkadaşı çok iyi anlıyorum. Keşke elden bir şey gelse, o bir avuç fumetti tutkuni yetse ama olmuyor. Düzenin şartları belli.

Yine de kendinizi zorlayın Çizgi Düşler. O siyah beyaz kareleri hayatının merkezine koymuş bir avuç insan hala var...

EyupAlyuz

benim çok çok merak ettiğim DAMPYR VE TOLGA tamamen yayindan kalktımı yoksa bir dinlenmeden sonra devam edicekmi heyecanla umutla çizgi düşlerden bir haber bekliyorum

çizgidüşler

Merhaba EyüpAlyüz,

Dampyr ve Tolga yayından kalkmadı. Dampyr Ekim ayında çıkıyor. Tolga'nın çıkış tarihi henüz belli değil.

EyupAlyuz

çok teşekkürler çizgi düşler hayırlı bayramlar

EyupAlyuz

dampyr 8 yayınlanmış inşallah tolga 11 de tez amanda yayınlanırda alırız.