Bilka Örümcek Adam Dönemini Sevenler Kulübü

Başlatan pizagor, 27 Eylül, 2012, 09:41:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Bu tarz yerel tatlara zamanında Red Kit maceralarında da denk geldiğim hatırlıyorum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 20 Ağustos, 2014, 22:55:55
Bu tarz yerel tatlara zamanında Red Kit maceralarında da denk geldiğim hatırlıyorum...

İyi hatırlattın hocam. Hatta Kervan dönemi Asteriks'lerinde de az da olsa vardı diye hatırlıyorum. Bunların da peşine düşeyim ben...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Örümcek Adam

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2014/12/deborah-whitman.html

Deborah Whitman

Peter Parker'ın, Empire State Üniversitesi'ndeki kariyeri esnasında tanıştığı ve zaman zaman aklı ve arzuları güzel (ama tehlikeli) komşusuna ya da alteregosununkiler Kara Kedi'ye kaysa da bir müddet seyrek yoğunluklu ilişkisini sürdürdüğü hoş bir kadındır Deborah Whitman...

Debbi, bana kalırsa, Peter'ın sadece aşk defterinde değil, arkadaşlık – dostluk – aile vs. tüm ilişkileri çerçevesinde haksızlık hatta eziyet ettiği, kendi yüksek karakter özelliklerine yakıştıramadığım davranışlar sergilediği yegane kişidir. Öpüşmeleri bile yalandır aslında: Debbi için çok şey ifade etmesine rağmen Peter için gayet mekaniktir, duygudan yoksundur. Bu öpücüğün öncesi birlikte geçirilen güzel günü, Peter'in günboyu neden bu kadar enerji dolu, neşeli ve mutlu olduğunu biraz kazıdığınızda altından o güzel ama tehlikeli komşu çıkar. Oysa Debbi gayet masumane bir şekilde Peter'ın o günkü keyifli mizacını kendine yormaktadır belli ki...

Debbi güvenli limandır Peter için, ama ne zamana kadar! Bir noktada Debbi'nin de 'Yeter artık!' diyeceği aşikardır. Debbi'nin sonsuz görünen primine güvenerek ilişkiyi sonuna kadar zorlamakta beis görmediği bir anda hatunu yeni gözdesi Biff Rifkin ile kolkola gördüğünde allak bullak olur Peter. Kaybedilen artık değerli olmuştur.

Gerçek hayatta da böyle olmaz mı zaten! İşte böylesi ufacık ayrıntılarda gizlidir şaşırtıcı Örümcek Adam'ın başarısı, hayatı birebir taklit etmesinde ve okurlarında yarattığı 'Benim de başımdan geçmişti bu' hissiyatıyla karakterle özdeşleşme yaratmasındadır...

Debbi'nin olanca ilgisine rağmen Peter'ın Debbi'ye karşı hissettiklerinin pek yoğun olmaması belki de hatunun utangaçlığının arkasına gizlediği geçmişiyle ve bu geçmişin karakter üzerindeki etkileriyle ilgilidir, doku uyuşmaması sorunudur. Kötü bir evlilik belasına bulaşmış olan Debbi psikolojik sorunlar yaşamaktadır ve ister istemez bu durumunun sosyal hayatına da yansıması gerekir. Şizofrendir, hatta Peter Parker'ın Örümcek Adam olduğundan şüphelenmekte ve bu şüphe şizofrenik bir kişilikte obsesyona dönüşmektedir. Bu hususu psikiyatristine aktardığında psikiyatrist Peter'dan yardım ister. O kostümü giymesinin ve Örümcek Adam olduğunu açıklamasının Debbi'de yaratacağı şokun kendisini bu halüsinasyonlardan kurtaracağını söylese de Peter kabul etmez. Ancak daha sonra aynen bunları yapacak, Debbi ise Peter'ın bu itirafına inanmayarak psikiyatristini haklı çıkaracaktır...

Bu paneller ise Debbi'nin Daily Bugle'a ilk ziyaretinden. Debbi ile ilk tanışmalarında Jameson'un şaşırtıcı ve hiç alışılmadık kibarlığı dikkat çekiyor...

Artık kocamış kurt mu desek kart horoz mu? Yoksa 'kırkından sonra azanı teneşir paklar' mı :)

yunusmeyra

hayal meyal hatırladığım bu hatun'un parker ile münasebeti,ilk okuduğum yıllarda bende de bir burukluk yaratmıştı..bende bir çoğumuz gibi "suç" makinesi olsada "karakedi"ye yakıştırırdım spidey dostumuzu :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pizagor

Alıntı yapılan: Carnage - 31 Ocak, 2014, 22:33:00
Marvel'ın  Michael Jackson'ı:

Yanılmıyorsam ilk karşılaşmalarında Spider-Man'i çok kötü yenmişti. Birkaç sayıda daha göründükten sonra Marvel bu karakteri kullanmadı. Son derece cool olan bu karakterin neden bu kadar az sayıda yer aldığı anlaşılır değil.

Geçenlerde Purple Rain kapağını gördüğümde Ace karakteri de aklıma gelmişti. Ace sanki biraz Prince biraz Michael Jackson gibi olmuş...

connyapku

Web of Spider Man ve Spectacular Spider Man fasikullerini okuyorum. Cogu zamaninda Bilka doneminde yayinlanmis  olsada uzun bir aradan sonra tekrar  mis gibi kokan saman kagidinda  okumak muthis zevkli.

Manhattan'da teror estiren Lobo kardesler.
Joe Robertson ve Tombstone arasindaki geriye donuk hesaplasma.
Peter dan hoslanan 13 yasindaki MJ in kuzeni Kristine Watson
Betty Brant in kocasi Ned Leeds in olumunden sonra hafif aklini yitirip bir takim orgutlere katilmasi.
Peter ve Flash in Betty'i kurtarma cabalari.
Felicia Hardy ve Foreigner arasindaki iliski.
Her iki seride de  heyecan, komedi, drama hic durmuyor. Alex saviuk'in cizimleri ise ayri bir guzel.

rumar80

Lobi kardeşler macerasını ben de severim. Hatta JJJ de Bukalemun tarafından ev hapsinde o zamanlar. Bir de bu olayların ilk başlangıcı vardır. Kingpin'in adamı aranjör Punisher'ın beynini yıkatıp Lobo kardeşleri öldürmeye yollar ama Peter engel olur. Lobolar da intikam yemini ederler.

connyapku

Alıntı yapılan: rumar80 - 08 Nisan, 2015, 22:40:15
Lobi kardeşler macerasını ben de severim. Hatta JJJ de Bukalemun tarafından ev hapsinde o zamanlar. Bir de bu olayların ilk başlangıcı vardır. Kingpin'in adamı aranjör Punisher'ın beynini yıkatıp Lobo kardeşleri öldürmeye yollar ama Peter engel olur. Lobolar da intikam yemini ederler.

Birkac gun once okudugum spectacular serisi 139-143.

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2015/04/felicia.html?m=0

Felicia

Sene 1979..

Marv Wolfman'ın Spider-Woman serisinin yazarlık koltuğunda olduğu zamanlar..

Yazar, Spider-Woman serisinde yer vermek üzere, 1949 yapımı yedi dakikalık 'Bad Luck Blackie' çizgi filminde yer alan ve etrafındakilere kötü şans saçan kuzguni renkli kediden esinlenerek bir karakter yaratır; Black Cat..

Black Cat'in Dave Cockrum imzalı grafik tasarımı dahi tamamlanmış, kullanıma hazır beklemektedir..

Kara Kedi'li ilk Bilka kapağı - Örümcek Adam #5

Tam o sıralarda Wolfman'ın yazarlık kariyerinde bir sıçrama yaşanır, artık Amazing Spider-Man'den sorumlu olacaktır. Ve Wolfman Spider-Woman'ı terkederken, yarattığı bu yeni karakteri de beraberinde Amazing Spider-Man'e taşır. Ancak karakteri değiştirmeyi de ihmal etmez. Öyle ki Spider-Man'in sayfalarında yeralan Black Cat ile Spider-Woman serisine heba edilecek olanı arasında ismi ve güçleri dışında benzerlik bırakmamıştır..

Ve böylece yazar Marv Wolfman - çizer Keith Pollard imzalı Black Cat, Amazing Spider-Man'in 194. sayısında ilk defa okurun karşısına çıkar..

Black Cat'in ilk göründüğü sayının kapağı - The Amazing Spider-Man #194

İşte hayran kalınılası efsane bir çizgi hatunun, okuduğumda paylaşmaktan geri duramadığım, sanılanın aksine Catwoman (Selina Kyle) ile hiçbir alakası olmayan, ilginç orijin hikayesi..

Kaynak: Wikipedia

pizagor

Dikkatli olanlar yukarıdaki Bilka kapağının (sayı 5) üzerindeki Kıbrıs damgasını farkedecektir...

Teşekkürler sevgili caretta ağabey...

rumar80

Eskiden Bilka kapakları konurdu. Konuşulurdu.  :'(

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Mayıs, 2015, 15:36:06
   Eskiden Bilka kapakları konurdu. Konuşulurdu.  :'(

Good old days :)

Hazır taze taze 'Avenging Spiderman' bize Bilka döneminde yayınlanan Örümböcüğün 'Team-up'larının tadını verirken bu başlığı da hatırlatalım. Yeni üyeleri ve başlığa yeni katkıları bekliyoruz...

pizagor

Maalesef güzelim Bilka kapak görselleri hep uçmuş :-\

Oysa kapaklar üzerine ne güzel muhabbet ederdik bu başlıkta, üzüldüm...

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2016/03/edepsizsin-sen-hydro-man.html?m=1

Edepsizsin Sen Hydro-man...

Bilka Örümcek Adam dönemine yetişenler, Hydro-man – Sandman - Sadie Frickett arasındaki çarpık aşk üçgenini hemen hatırlayacaktır. Öykünün King Kong türevi sonunu da...

İşte bu da hikayenin henüz başlarından bir panel...

Belli ki çevirmenin yoğun fantezili, sanki biraz da kafası dumanlı bir anına denk gelen sucuklu – sucuğun tadına bakmalı, bolca cinsel göndermeli, tuhaf bir çeviri  :)

Not: Görsel Bilka Örümcek Adam #7'den alınmıştır. Orijinal panel ise çevirinin çarpıklığını belgeleme amacını taşımaktadır  :)