Bilka Örümcek Adam Dönemini Sevenler Kulübü

Başlatan pizagor, 27 Eylül, 2012, 09:41:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Alıntı yapılan: Animvader - 20 Mayıs, 2018, 02:39:50
Bu konu hep ilgimi çekmiştir. Yabancı dildeki özel isimleri latince yazılışla mı almalı, yoksa transkripsiyon veya okunduğu şekliyle mi yazmalı. Ruslar mesela kendi alfabelerine çevirirken yazıldığı şekilde değil nasıl okuyorlarsa öyle alıyorlar, Mak Donalds gibi. Bizdeki resmi kullanımda olan Vaşington Büyükelçiliği veya Şikago Başkonsolosluğu da buna örnek verilebilir. Hatta biz bu konuda basında olsun yazılı metinlerde iyice işi abartarak Arap, Fars, Rus gibi latin olmayan alfabelerdeki özel isimleri yazarken direk İngilizce'den almaya başladık ve mesela Rus futbolcu Jirkov'a Zhirkov diyen spikerler veya atıyorum Humeyni'yi Khomeini şeklinde yazan gazeteciler aldı başını yürüdü.
Bu konuda defakto olarak uygulanan kural var aslında. Latin alfebesi kullanan dillerden gelen özel isimler yazıldığı gibi, diğer alfabelerden gelen isimler türkçe okunuşuna göre alınır. Ama ilk durumun da istisnaları var, Londra, Vaşington gibi.  Ama son zamanlarda dediğiniz gibi işin suyu çıktı :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Vega

Önceki sayfalara bakmaya korkuyorum. Birisi kısaca "Bilka Örümcek Adam Dönemini Sevenler Kulübü" başlığının bu noktaya nasıl geldiğini özetleyebilir mi?  :o
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

pizagor

Bilka Örümcek Adam serisinin 47. sayısından bir panelde, huysuz patron Jonah Jameson'ın Daily Bugle'daki basamakları çıkışının öyküsü...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

s.b

Vay be. Adam hamallıkla başlamış sonra patron olmuş. Sakın Kayseri'li olmasın bu?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Yaz dönemi okumayı istediğim en fazla seri.Zaman yaratırsam baştan sona okuyacağım.İtkiler oldukça işe yarıyor. Eline sağlık.

pizagor

Alıntı yapılan: beekeeper - 21 Haziran, 2018, 15:11:56
Yaz dönemi okumayı istediğim en fazla seri.Zaman yaratırsam baştan sona okuyacağım.İtkiler oldukça işe yarıyor. Eline sağlık.

Sevgili beekeeper, bu yaz okudun okudun...

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Kasım, 2012, 14:03:41
ben maceranın sonunda öldü diye biliyordum...

Bilka Örümcek Adam'larını okurken Duvar Sürüngeni'nin Molten Man ile yeniden karşılaşmasına da denk geldim bu hafta sonu. O ilk karşılaşmada bedenen erimek üzereyken nehre atlayan ve hiçliğe karıştığını düşündüğümüz Mark Rakston'ı meğer New York'un pis nehri kurtarmış. Nehrin barındırdığı yoğun mikroplar Lav Adam'ın eriyip gitmesine mani olmuş...

Bayıldım bu kurtuluş hikayesine :)

pizagor

hanac

rumar80

Özgür içinde hangi macera var?
Günah yiyen mi?

pizagor

Bu sayı çok şenlikli; Puma mı desem, MJ yüzünden Felicia'ya hesap veren Peter Parker mı desem... Ama en önemli kısmı kesinlikle Reed Richards'ın simbiyotu ortaya çıkarması ki o harika kareleriyle hafızamda yer etmiş bir hikayedir.

darkwood

Kapak kötü ama bu sayının hikayesi oldukça güzeldir.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Puma saldırır. Örümcek ağını atar ve Puma Bu ağ organik der.

Ama bence en güzel kare sırtında beni tekmele yazısı ile kese kağıdı kafalı örümcek adamdır.

BlackBishop

Bir önceki albümde Puma'nın göründüğü macera aynı zamanda etkileyici bir villain olan Puma'nın Marvel evreninde ilk göründüğü maceradır.

Maceranın aslı Amazing Spider-Man 256'da yayınlanmıştır.

Puma'nın ilk göründüğü kareler.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Temmuz, 2018, 22:51:53
Puma saldırır. Örümcek ağını atar ve Puma Bu ağ organik der.

Ama bence en güzel kare sırtında beni tekmele yazısı ile kese kağıdı kafalı örümcek adamdır.