Yayınevleri Dijital Çizgi Roman Satmayı Düşünmeli mi ?

Başlatan Gambit, 06 Aralık, 2012, 10:24:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 08 Şubat, 2013, 14:47:11
Kağıt kokusu mu? Başka cins bir koku mu?

Kağıt kokusu.

Koku ayarı ile arttırılıp azaltılacak.

3 çeşit kağıt kokusu olacak.  :)

s.b

Limonlu veya lavantalı kağıt kokusu yapılırsa belki satın alabilirim.

V

E-kitap okumak keyif vermiyor bana ve okuyanları da kınamıyorum.
Rodeo Ken Parker'ı  e-kitap olarak tamamlarsa çizgi roman tarihimize kara leke olarak geçer bilsin.
"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

pearl jam

Alıntı yapılan: V - 08 Şubat, 2013, 14:57:06
E-kitap okumak keyif vermiyor bana ve okuyanları da kınamıyorum.
Rodeo Ken Parker'ı  e-kitap olarak tamamlarsa çizgi roman tarihimize kara leke olarak geçer bilsin.

Abi adamların aklına düşürme böyle şeyler aman diyeyim  :)

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Şubat, 2013, 11:51:33
e-kitap bendeki sahip olma dürtüsünü karşılamıyor. Altın fonu almak gibi, hayali birşey alıyorsun bana göre...

e - kitap konusunda pizagorla aynı düşüncedeyim ekrandan okumak falan zaten zor da asıl olan sahip olma dürtüsünü karşılayamaması bence de.

Gambit

Arkadaslar bilgisayardan okumak ile ipad den okumak arasinda; basili kitaptan okumak ile bilgisayardan okumak arasindaki farka yakin fark var

Ipad de cidden cok farkli ve rahat okumak;

Sahip olma konusunda tabii ki evdeki kitabin yeri ayri ama 10 tl lik seyi 3 tl ya alabiliorsam; bununda artisini atlamamak gerek

ercoktay

Alıntı yapılan: Gambit - 08 Şubat, 2013, 15:51:49
Arkadaslar bilgisayardan okumak ile ipad den okumak arasinda; basili kitaptan okumak ile bilgisayardan okumak arasindaki farka yakin fark var

Sahip olma konusunda tabii ki evdeki kitabin yeri ayri ama 10 tl lik seyi 3 tl ya alabiliorsam; bununda artisini atlamamak gerek

Süleyman D&R ipad edisyonunu indirdin mi? Oradan mı açılıyor?

İdefixin applikasyonu güzel gibi.

D&R'dan e book almadım daha.

darkwood

Kitabın kokusunu duymadan, okumanın bencede keyfi olmaz.
Darkwood Sakinleri..

berkuralcan

Ben "kitap" kelimesinin tek bir anlamı olmayabileceği yönünde bir perspektif eksikliğinin bu konudaki tartışmaların temel nedeni olduğunu düşünüyorum.

Kitap kelimesi, kabaca "soyut" ve "somut" şeklinde tanımlayabileceğimiz iki anlam taşır.

Soyut anlamıyla kitap, "bir hikaye / olay anlatan, veya bir konuda bilgi veren, veya bir şeyler açıklayan vs. ve yazılardan oluşan metin"dir. "Geçen gün bir kitap okudum, çok güzeldi." gibi bir cümle kurarken kitabın soyut anlamından bahsederiz, demek istediğimiz kitabın kapağının çok güzel olduğu, sayfalarından gül yaprakları fışkırdığı falan değildir.

Somut anlamıyla kitap ise, bu metnin bize sunulduğu formattır, yani bir "cisim / obje olarak kitap"tır. "5000 tane kitabım var." dediğinizde de kastettiğiniz kitabın somut anlamıdır.

Ben bunu görebildikten sonra, asıl meselenin "amaç" ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer amaç "okumak" ise, soyut anlamıyla "kitap" rahat okunabilir bir şekilde önünüze geldikten sonra, gerisi büyük ölçüde teferruattır.

Bu devirde e-kitapların "okunabilecek" rahatlığı sağladığını düşünmüyorsanız, bu bence bir bilgi eksikliği / önyargı / prestij çabasından ibarettir. Bu konuda uzun uzun yazmıştım, forumda da paylaşılmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

http://altevren.net/index.php/diger-yazlar/42-kitaplar/447-off-topic-oezel-dosya-e-kitap-vs-normal-kitap

Öte yandan, amaç elbette sadece okumak da olmayabilir. Ne bileyim, "Elime içkimi alıp, en rahat koltuğumda, dışarıda kar yağarken kitap okumayı seviyorum" dediğinizde bu sadece "okuma" amacıyla yapılan bir şey değildir, okumak bu "ritüelin" bir parçası haline gelir. Veya, yukarıda e-kitapların "sahip olma hissini tam olarak karşılamadığı" söylenmiş, bu da doğrudur, çünkü sonuç olarak e-kitaplar soyut şeylerdir, amaç sadece "okumak" değilse tatmin edici olmazlar.

Ama amaç okumaksa, ben hem kitaplar için, hem de çizgi romanlar için e-kitapların iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum, sadece biraz zaman ayırıp doğru okuma aracını bulmanız gerekiyor.  :)

alan ford

Ben alteverendeki bu yazıdan sonra almaya niyetlendim bu e book reader denen mereti zaten. Ama zor karar veren biri olduğumdan onu mu alsam bunu mu alsam ile oyalanıyorum uzun süredir. Umarım 2014'e kadar karar verip alacağım bir tane.  :D Sonrasında roman hikaye ve çizgi roman dışında kalan kitapları e kitap olarak almayı düşünüyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Alıntı yapılan: Gambit - 08 Şubat, 2013, 15:51:49

Konuyu biraz hortlatalım.. :)

Monitörden okurken gözlerim yoruluyor ve uzun süre çizgi roman okuyamıyordum.Bu yüzden sıcak bakmıyıordum konuya.Ta ki Süleyman'ın

yukarıdaki alıntısında ki ifadelerine kadar.Türkçe yayınlanma imkanı bulamayan kalite frankafon ve comicsleri okuyabilmek,dil pratiği yapmak

adına ben de olaya dahil oldum şimdilik..

Samsung Note 2'ye yüklediğim Perfect Wiever programıyla gözlerimi hiç yormayan bir okuma deneyimi yaşadım.Tabi amoled hd ekranın

tüm kalitesine rağmen göreli küçüklüğü yüzünden fazla keyif alamadım.10.1 inçlik bir tablet aldım ve sonuç gerçekten mükemmel.Yüksek

çözünürlüklü en az IPS veya retina ekranlı bir tabletle harika bir okuma deneyimi yaşanıyormuş gerçektende.

Tablet tercihim ipad olmadı.Kapalı bir kutu niteliğindeki ipad ve onun kendi alemimden başka alem tanımam diyen Mac dünyasını tercih etmeyerek

androit tabanlı, Çin malı (ama kaliteli) bir tablet tercihi yaptım.Performans olarak 4. nesil ipadlerden eksiği olmayan ve hatta fazlası olan

Cube U30GT2 modelini sizlere de tavsiye ederim bu konuyla ilgili olarak..

"İstemem,eksik olsun.."

s.b

Oğlumun aldığı 9 inçlik tablette çizgiroman okumaya başladım. Ekranı biraz daha büyük olsa daha iyi olacak. Ama şimdilik idare eder.

s.b

Ben bu Tablet Bilgisayarı sevdim. Görüntüyü istediğiniz gibi büyültüp okuyabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar büyültün otomatik olarak netleştiriyor.
Yıllar öncesine ait Bilka'nın Billy Biss'inden birkaç sayfa ekledim.

pizagor

Sami Ağabey nedir bu Billy Bis, nereden buluyorsun böyle antikaları :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...