Yayınevleri Dijital Çizgi Roman Satmayı Düşünmeli mi ?

Başlatan Gambit, 06 Aralık, 2012, 10:24:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

Senarist Antonio Mancuso, bu karakteri Universo Yayınlarının haftalık dergileri L'Intrepido ve Il Monello için düşünmüştür. Biraz aşk ve çok miktarda gerilimle yüklü olan maceralarda suç öğesi ön plandadır. Ancak hemen tüm hikâyeler her zaman sevgililerin ateşli kucaklaşmalarıyla son bulmaktadır. Yazar Mancuso, Billy Bis'i çizimlerini Loredano Ugolini'nin yaptığı bu hikâyelerden birinde tasarlamıştır.

Uzun saçlı, spor giyimli bir Birleşmiş Milletler gizli ajanı olan Billy Bis, genellikle bir Isotta Fraschini marka otomobil kullanır ve maceraları Florida'nın kumsallarından Manhattan'ın gökdelenlerine kadar uzanan tipik bir modern Amerika ortamında geçer. Geri planda ise, Amerika' nın sosyal problemleri göze batar: Irk ayrımı, tüketicilerin başkaldırması, politik entrikalar, kuşaklar arası çatışma ve sosyal ihtiyaçların yarattığı psikolojik baskı... Antonio Mancuso tarafından yazılan Billy Bis senaryolarını başlangıçta Loredano Ugolini çizmiştir. Ajan Bis, resmi anlamda güzeller güzeli Dorohty Manson'la nişanlıdır, ancak ona her zaman sadık kal(a)maz. Öte yandan, Dorohty Manson da bu tip hikayelerde adet olduğu üzere oturup onu beklemez, tam aksine başlı başına bir kahraman gibi kendi maceralarına atılmaktadır.

Ülkemizde periyodik yayın olarak ilk kez 1981 yılında ve sadece 7 sayı çıkan karakterin maceraları Bilka Yayınları tarafından Dedektif Billy Bis adıyla yayınlanmıştır. Kapak çizimleri Cemal Dündar'a aittir.

Ancak Billy Bis, 1975 yılında Hayrettin Önder'in sahibi olduğu Süper Yayınevi bünyesinden çıkan Hedef, Ajan X ve 1001 Özel adlı dergilerde birkaç macerasıyla Çapkın Hafiye-Deni Fox ile Hafiyeler Kralı-Deni Fox başlıklarıyla belirmiştir. Aynı maceraları Aralık 1981'de yayına giren bir başka 1001 Özel serisinde yinelenmiştir.

Alıntı:Çizgi Diyarı...
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

s.b

Ali abimize hürmetler ederim. Ansiklopedi gibi adamsın.
Yayınlandığı dönemde beğenerek okurdum. Dedektif Billy her zaman okunur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Gambit

Stan lee  nin dijital cizgi romanlar ile ilgili soyle bir lafi var:

Cizgiromanlar, gogusler gibi bilgisayar ekraninda harika gozukur ama ben elimde tutmayi severim

tommikser

Hahahaha süper lafmış.

abselemon

Boş bir laf. Çizgiromanlar sürekli kağıda basılarak yer kaplıyor. Kolleksiyon yapan bir kişi bir süre sonra onları koyacak yer bulamıyor. Sonunda istemese de yenilerine yer açabilmek için eskileri elden çıkarıyor. Dijital versiyonda ise 2tb ya da tb bir hard disk alır, mis gibi tüm arşivi kaybetme tehlikesi yaşamadan istediğiniz platformda okuyabilir, hatta paylaşabilirsiniz. O gitsin çok beğendiği göğüslerle uğraşsın :(

eyoruk

Marvel online shop dan 2 tane alayim dedim hata verip durdu alamadik ?
Kabul edilmemistir falan yazdi..paypal kullanmistim

phlox

Arkadaşlar,
Bizim de bu konuda bir çalışmamız var, 2015 in ilk çeyreğinde tam anlamıyla devreye almış olmayı planlıyoruz. Bu konuda yorum ve önerilere açığız.

http://www.cizgiromanoku.com
https://www.facebook.com/cizgiromanoku

xmenac

Eski bir konu ama gündeme getirmekte yarar var.

Bir süredir ev taşıyorum. Kitapları kolilerken e-kitabın önemini daha iyi anladım. Okuyucu için muazzam avantajları var bu teknolojinin. Yayıncılar için de matbaa maliyetleri ve dağıtım problemleri gibi önemli konularda çözümler sunuyor.

Bu konuda çalışma gerçekleştiren yayınevleri var mı acaba?

Nightrain

Basılı kitaptan daha ucuz olacaksa her türlü alırım. Tabletten okumakta güzel oluyor. Hem evdekilerin "ne çok çizgi roman alıyorsun" laflarında da kurtulmuş olurum. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

battlehammer

amazondan daha ucuza satmayı becerebileceklerse neden olmasın. Aksi takdirde ölü yatırımdır. kindle'ın panel view'i ile ebook formatında çizgi roman okumak, gerçek kağıda yapılan baskıyı okumaktan daha iyi.

xmenac

Matbaa maliyetleri önemli bir gider kalemi. Bunun dışında dağıtım esnasında yapılan iskonto tutarı var.

E-kitaplarda telif ücretleri artıyor mu bilmiyorum fakat yayınevinin kendi internet sitesinden satacağı bir e-kitapta %50 oranında bir indirimin söz konusu olabileceğini düşünüyorum.

Animvader

Öyle çok dramatik bir indirim beklemeyin derim.Mesela idefixte 1984 kitabı baskılı fiyatı 16,9 iken e-kitap 12,5.Bu da %20 gibi bir orana tekabül ediyor.

Benim fikrim ise nasıl ki bilgisayar ekranından bir resme istediğiniz kadar bakabilecekken onbinlerce lira ödeyip duvarınıza asmak istiyorsanız, çizgiroman da normal kitap gibi ekrandan okunacak bir şey değildir, kitap okunabilir ama ben e-book şeklinde çizgiromandan hiç zevk almıyorum.

kalidor

Alıntı yapılan: xmenac - 15 Eylül, 2015, 15:11:17
Eski bir konu ama gündeme getirmekte yarar var.

Bir süredir ev taşıyorum. Kitapları kolilerken e-kitabın önemini daha iyi anladım. Okuyucu için muazzam avantajları var bu teknolojinin. Yayıncılar için de matbaa maliyetleri ve dağıtım problemleri gibi önemli konularda çözümler sunuyor.

Bu konuda çalışma gerçekleştiren yayınevleri var mı acaba?

Bu konuda Rodeo e-kitap/çizgiroman yayınlıyor. Ken Parker e-çizgiromanlar idefixede satılıyor.
Crom! Ölüleri Say...

noir

Bence çizgi roman yayıncıları android-ios uygulamaları ve bilgisayarda okumak için dijital çizgi romanlar satmaya başlamalılar, ancak bunu yaparken farklı-yeni yayınları seçebilirler ana serileri ise yine basmaya devam ederler, tam açıklamam gerekirse  mesela gerekli şeyler avengers, new avengers serilerini basmaya devam eder secret avengers'ı ise dijital olarak yayınlar, jbc batman eternal dijital olarak yayınlar, diğer yayınevleri de aynısını kendi serilerinde uygularlar ya da başka bir çizgi roman dijital olarak dilimize kazandırılır, demek istediğim basılması şu an için çok mümkün olmayan çizgi romanlar bu sayede okuyucularla buluşturulabilir

Animvader

Bu arada Marvel'ın dijital yayın hakları zaten Saran Holding'te, Kommiks isimli Samsung telefonlardan erişibilen bir uygulaması da var.En son baktığımda içinde baya bir çizgiroman vardı. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,7534.0.html bu konuda da bilgi vermiştik.

Çoğunun editoru sayın İlke Keskin olarak gözüküyordu, aslında bize uygulama hakkında bilgilendirme yaparsa arkadaşlara yardımcı olabilir kanaatindeyim.