Aquaman Rebirth - Çizgi Düşler

Başlatan dean, 05 Ocak, 2018, 20:19:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eyoruk

İlk ile 2.sayı arasındakı fıyat farkına bakın .. :o

Throne of Atlantis hikayesı basılacak mı acaba ?

Nomad

Biraz film, biraz da buradaki itkilerin gazıyla almıştım.
Haftasonu okudum.
Hikaye kendini bir solukta okutuyor.
Akıcı, sürükleyici, keyifli.
Ama, B Class Action Movie ayarında bir hikaye olarak satılacaklar listemde yerini aldı.
Devamı çıkınca alırım, fakat arşive atmam kesinlikle.

Çizimler ortalama.
Ethan reis dışındaki çizerler bana pek hitab etmedi.
Hele ki, Mera'yı katana gibi çizen bir arkadaş vardı, ıslak odunla dövesim geldi.
Şaka değil, Mera'yı bildiğimiz kısır günü teyzeleri fiziğiyle çizmiş eleman. Elleri kırılsın  ;D
Çizimler bol renkli, sayfalar bol  panelli.
Yayınevlerimizin boyut küçültme politikasından en kötü etkilenen kitap olmuş maalesef. İçim acıdı bu konuda.

Hikaye genel olarak iyi düşünülmüş, hafif siyaset sosu katılımış, Aquaman ın bir hükümdar olması, bir ırkın sorumluluğunu taşıması ve ırkı adına kararlar verirken iki dünyaya ait olmasının getirdiği yük iyi yansıtılmş, politika nın kirli yüzü, sadece çıkar gözeten doğası da vurgulanmış, deli aksiyonlarla bezenmiş, genel manada olmuşa yakın. (Uykusuz gece kafasıyla cümlede bir yerden sonra ipin ucunu kaçırdım, başa dönüp toplamaya üşendim, umarım anlaşılır olmuştur  ;D )
Hikaye çokça olmuş, ama olmayan kısımlar keçiboynuzundaki taş çekirdekler gibi diş kırıyor.
Bunları spoiler sız anlatmama olanak yok.

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Hikayenin kırılma noktaları inanılmaz baştan savma ve yapay olmuş. Aşağıdaki satırlarda biraz mübalağa sanatı kullanmış olabilirim ama aşağı yukarı böyle gelişiyor olaylar.

Atlantis dünya halklarıyla iletişim için büyükelçilik açıyor.
Açılış günü, üst düzey güvenlik, arama tarama, içeride elit birlikler, üstün atlantis teknolojisi vs vs. (Bakınız üstteki resim)
Black Manta takma bıyıkla, cebine c4 doldurup içeri girip tüm tesisi havaya uçuyor. Hem de camlara c4 yapıştırıp tesisi su bastırmak gibi dahiyane bir fikirle. Hikaye gereği buranın sabote edilmesi lazım anladım da, böyle mal bir kurgu okuyucu zekasına hakarettir.
Yazar! Otur, sıfır

Black Manta bu sabotaj olayı sonrası ultra süper düper gizli, 100 yıllık tarihi, ilmek ilmek dokunmuş planları, sınırsız kaynakları olan, dünyayı el altından yöneten bir örgütün ( NEMO ) dikkatini çekiyor. Kaçırıp liderlerinin yanına götürüyorlar. Noel baba kılıklı eleman biz şöyleyiz, biz böyleyiz, sen tıfılsın falan diye nutuk atarken Black Manta gizli pıçağıyla bunu hacamat ediyor ve tahta oturup yeni kral benim diyor.
Ve oluyor.
Şaka gibi.

NEMO nun yaptıkları sonrası Aquaman tutuklanıyor. Ben suçsuzluğumu mahkemede ispat edeceğim, insanların adaletine güveneceğim tiradları sonrası Mera ile hapisten kaçıyorlar. Ama ne kaçmak. Hapishaneyi yıkıyorlar, sevkedilen ordu birliklerini yara yara denize doğru ilerliyorlar. Bolca aksiyon veriliyor okuyucuya. Bu adam tutuklanırken, hapishaneyi yıkarken, ordunun yarısını telef ederken ortada olmayan Superman denize çeyrek kala ortama giriyor.
"Selamun Aleykum Balık reis, bi sorun varmış, elimizden bir şey gelir mi" diyor.
Aquaman "ben kralım ulan" diye atarlanıp süpo ya dalıyor.
Burada süpo "zkerim ırkını da tahtını da" deyip zumzuğu gömse Aquaman i aydan kazıyacaklar, moleküllerine cenaze töreni yapacaklar, hikaye başlamadan bitecek.
Zaten yakın zamanda Injustice okumuşum, bunların alayı toplanmış, süpo roadrunner gibi içlerinden geçmiş. Neyse o başka yazının konusu.
Anlıyoruz ki yazar burada biraz Aquaman vs Superman yapıp okuyucuya "vay be" dedirtmek istiyor.
Zaten DC yazarları arasında moda oldu kahramanlarını amaçsız bir şekilde süpo ile kapıştırıp maçı berabere bitirmek.
Maksat bize "bak adam süpo ile kapıştı, çok toşbikli adam ona göre ha" dedirtmek.
Yemezler. Böylesini yemezler.
Zira aynı Aquaman birkaç sayfa önce Black Manta ile kapışıp dünya sopa yedi.
Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.

Kurguda bunlar ve benzeri baştan savma, özensiz çok nokta var.
Hepsini sıralamaya gerek yok, meramımı anlatabildim sanırım.

SPOILER BİTTİ SPOILER BİTTİ SPOILER BİTTİ SPOILER BİTTİ SPOILER BİTTİ SPOILER BİTTİ

Günün sonunda elimizde B Class Action Movie ayarında bir kitap var.
Mantık şalterlerinin birazını kapatır okursanız hikaye çok keyifli, çok akıcı.
Keşke orjinal boyutunda bassalarmış diyorum tekrardan. Bu boyut bu kitaba çok şey kaybettirmiş.

hanac

Güzel bir tanıtım olmuş, alınır gibi duruyor.  :)

Nomad

Biraz editledim yazıyı kahve içip 3-5 iq geri kazanınca  ;D

hanac

Çizgiromanı okumadığım halde, Spoiler'lı kısımları da okudum  :)

Nomad

Alıntı yapılan: hanac - 17 Eylül, 2019, 16:26:12
Çizgiromanı okumadığım halde, Spoiler'lı kısımları da okudum  :)

Spoiler kısmını görsellerle destekledim.
Gözünü çıkardım resmen spoiler ın 
Birgün herkes spoiler yiyecek ;D

hanac

Alıntı yapılan: Nomad - 17 Eylül, 2019, 16:39:17
Spoiler kısmını görsellerle destekledim.

Çok iyi olmuş görsellerle.

Bir tane daha görsel rica edeyim; Mera'nın kısır günü teyzeleri fiziğiyle çizilmiş halini  :)

hanac

Bu güzel yazıyı anasayfaya ekledim.  :)

Nomad

Alıntı yapılan: hanac - 17 Eylül, 2019, 16:53:12
Çok iyi olmuş görsellerle.

Bir tane daha görsel rica edeyim; Mera'nın kısır günü teyzeleri fiziğiyle çizilmiş halini  :)

İşteyim, şimdilik bunu bulabildim.
Akşam eve vardığımda çocuklar fırsat verirse bol bol Milf Mera  ;D paylaşırım.

Nomad

darkwood

Aquaman'ı bu itkili tanıtımın ardından okumamak olmaz. Okunacaklar arasında ön sıraya ekledim bile.
Neyse ki spoiler kısmına bakmadım.  ;)

Darkwood Sakinleri..