Iki Kere veya Daha Fazla Okudugunuz Maceralar

Başlatan Gambit, 10 Mayıs, 2013, 08:43:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

Cizgi roman cogumuz icin bir tutku ve bazi maceralari gerek cizimi, gerek konusu, gerek diyaloglardaki verilen mesajlar, anlatimi derken geri donup tekrar okumak istegi oluyor bazi maceralari.

Iki kere veya daha fazla okudugunuz maceralari buraya yazarsak sebepleri ile, cidden elek ustu kalitede olan, herkesin okumasi gerektigini dusundugumuz maceralari - karakterleri, en iyi konulu - cizimli cizgi romanlari tanitip gerek zaman gerekse maddi acidan limitli oldugumuz hayatta daha iyi seyler okunmasina yardimci olabiliriz.

Lutfen Tex'in her macerasi, Conan in her macerasi gibi genel yazilar yazmayalim, spesifik macera tanitan ve sebebi ile birlikte yazalim mesajlari

kalidor

Hayat kısa, okunacak kitap, çizgiroman, izlenilecek film ve gezilecek yer çok olunca aldığım birçok kitap, çizgiroman okunmak için bekliyor. Çizgiromanları bilmem ama ortalama bir ömür bile sürsem şu an kütüphanemde bulunan birçok kitabı okuyamayacağıma eminim. Bu yüzden çocukken rastgele okuyup daha sonra daha disiplinli seri okumalarına döndükten sonra hiçbir macerayı 2 kez okumuyorum. 100-150 tane Conan macerasını 2-3 kez okumuşumdur. Orjinal SSOC'lere başladığımda bazı maceraları 2. , 3. hatta 4. kez bile okumuş olacağım.  Fakat Türkçe olarak eğer okuyacak olursam 2. kez yineleyeceğim maceralar acıların kralı Thorgal abimizin olur.
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

yıllara yayılan çizgi roman sevdamız içinde abartısız binlerce dergi,kitap ve seri-yayın okuduk..şahsen; "hayatın kısa",okunacak ve görülecek her şeyin,dinlenecek müziğin,edilecek kelamın insan ömrüyle kıyaslanamayacak kadar çok olduğunu artık kabullendiğim şu alemde tekrar ettiğim kitaplar oluyor..bunun sebebi o kitap ve dergilerle tanışıp çizgi romanın hazzını tattığım çağlardan daha farklı bir gözle okumak istemem..belki o kitabın okunduğu yıllardaki bir kokuyu,müziği,anı hatırlamak ve onla bağlantılı anıları beynin tozlu arşivlerinden çıkartmak istemem..veya zamanında çok yeterli gördüğüm bir yapıtın benim açımdan hala ne ifade ettiğini görmek istemem..şimdiki "ben"i geçmişteki "benle" karşılaştırmak istemem..kızıma okutabileceğim serileri bulmak,çıkarmak istemem..bazende her zaman başarılı bulduğum kitap ve serilerin yine "bana göre" başarılı olma sebeplerini araştırmak için dönüp okuyorum..

yeni kitaplardan çaldığım zamanla bu işleri yapmak bazen "boş ve sonucu olmayacak bir iş" yapıyor hissi yaratsada,aldığım cevaplar sorduklarımdan az olsa da bu tekrarları yapıyorum..mesela 1978 ve sonrası bir çok çocuk dergisinde okuduğum --özellikle -frankofonları (o zaman da büyük keyif ve merakla okuduğumu bilsemde-) çok eksik bir şekilde okuduğumu anladım yıllar önce ve seneler içinde döne döne bu maceraları bulup tekrar okumaya yeniden anlamlandırmaya çalıştım..

bunun için tekrar dönüp okuduğum serilerden veya kitaplardan örnekler yazacağım (bunları tekrar baştan sona değilde bazı seçkiler halinde okuyorum):
conan
zagor'un kendime göre "efsanevi" kabul ettiğim maceraları
nathan never,dylon dog bazı maceralar
martin mystre
bazı karaoğlan maceraları
tarkan maceraları
corto maltese
komançi,thorgal,bob morane,bernard prince,blueberry,buddy lonway v.s. (milliyet çocuk,tercüman çocuk,hürriyet çocuk,yaman çocuk dergilerinden..)
ken parker
örümcek adam
silver surfer
thor
...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

alan ford

Çizgi romanda kıtlık olduğu , bu kadar çok çizgi romanı bulmanın imkansız olduğu 90'lı yıllarda Atlantis ve Mister no'ları döne döne okudum ama Gambit'in sorduğu bu değil. Bu aralar bolluktan değil iki kere bir kere bile okumaya fırsat bulamıyorum. Ama yine de iki kere hatta daha fazla okumak istediğim çizgi romanlar çok. Öncelikle Alan Moore. Zaten ilk seferde pek bir şey anlamadığım , kendimi çok şey kaçırmışım hissine kaptırdığım için ikinci kez okumak elzem oluyor. Sonra Corto Maltese'ler ama öncelikle Etiyopyalılar albümü ve tabii ki Uçma Sanatı.

Martin artık pek okumuyorum ama dev albümlerin 3. sayısı Kara Adamlar'ın yeri her zaman ayrı. 2,3,4 gideri var yani. Birde son zamanlarda yayınlanan en güzel seri olan Yalnız Kurt ve Eniği. Gambit bütün seri yasak demiş ama bu seri için bir istisna istiyorum. Öyleki seri bitince oturup hepsini baştan okumak çok büyük bir keyif olacak. Keza Bone için de aynı şeyi söyleyebilirim.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

HacıGeraltEmmi

Teks'in "İntikam Yemini" macerasını 2-3 kez okudum. Çizimlerini pek beğenmem ama öykü muhteşem anlatılmıştır. Fırsat bulunca bir daha okuyacağım. Oğlak yayıncılık efsanevi cilt 1 de ve Altın Teks süper cilt 26-27 de yayınlanmıştır.

Mister No "Bir Zamanlar New York'ta" macerası da bir kaç kez okunmayı hakedenler arasındadır. Küçük Jerry'nin Mister No olma yolunda kişiliğinin şekillendiği yılları anlatan bu macera hikaye ve çizgi kalitesi olarak çok çok iyidir. Gene Oğlak yayıncılık efsanevi ciltlerden birinde yayınlanmıştır.

Conan'ın korsanlar kraliçesi Belit ile olan maceralarını defalarca okumuşumdur. Hikayesi kadar çizimleri ile de efsane olmuştur gönlümde. Alfa yayınları sağolsun defalarca basmışlardır zaten. Lal yayıncılık klasikleri devam ettirip en azından bu maceraları bitirdiğinde(!) bir kez daha okurum.

rumar80

Kahraman bazlı birer macera olarak yazarsam;

Tex intikam yemini
Zagor tropikal birlik
Mr No Poseidon operasyonu
Martin Mystere şeffaf gölgeler kenti
Spider Man: Death of Jean de Wolff
Avengers: under siege
Conan tüm Belit'li maceralar
Batman long halloween
Thor Walter Simonson dönemi
Green Lantern tüm Geoff Johns'un dönemi

DAMPYR

Dampry-Yaşıyan Ölüler Çetesi
Dylan Dog-Jony Frenk
Julia-Güneşin Gözü
Brendon-Mavi Periler öldürüyor
Martin Mystere-Zaman Odası

Şimdilik bu kadar... 8) 8) 8)

dean

Teks, Klaatunun Altını macerasını sanırsam 10 kereden fazla okudum. Bunun sebebide küçük bir okuyucuyken şuankinden çok daha fazla takıntılı olmamdı. Yeni sayı çıkınca eskisinden başlayarak bir daha okurdum. Bu da beni bu macerayı çok fazla okumama neden oldu. Tabi onuncu sayı civarı aynı maceraları okumaktan helak olunca bu takıntıdan vazgeçmiştim ;D

Tabi bunu dışında birçok comics var 2 kereden fazla okuduğum.

s.b

Tex Altın Serinin ilk 10 sayısını, West'in 1 ve 2. ciltlerini, Tex Süper Cilt 1 i, Kinowa'nın 5 sayısını, Tex Dev Albüm 1 i, Tex Almanak 1 ve 2. ciltleri, Lal Conan Klasiklerin ilk 5 cildini ikişer defa okudum. Başka ikişer defa okuduklarımda mutlaka vardır ama hepsini hatırlamıyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Thorgal'ı ikiden fazla kesin okudum ve hala okurum.Hele eksik sayıda çıktı ki seri tamamlandı,son sayıyı da alır tekrar okurum arkadaş.

hanac

Tenten, Asteriks, Conan, Zagor, Tarkan bunları en az ikişer kere okumuşumdur.