New York Mon Amour

Başlatan emre ozdamarlar, 27 Mayıs, 2013, 14:08:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Tardi'den New York Mon Amour adli kitabi okudum dun.

Fantagraphics'in ingilizcesini cikardigi toplam 84 sayfalik bu ciltte bi tane uzun 50 sayfa civari, 3 de kisa öyku var. Farkli yazarlarla calismis Tardi. Fransa'da bu hikayeler 80'li yillarda yayinlanmis, ingilizceye gecen sene cevrilmis. (2012)

Tum hikayeler New York'ta geciyor. Birinci ve uzun hikaye, isi hamamböcegi/hasare temizligi olan bir adam gittigi binada 13. kata cikar (Hikayeye göre New York gökdelenlerinde 13. kat bulunmuyormus) ve bu katta birilerinin suikast planlarina kulak misafiri olur sonra basina gelmedik kalmaz. Bu hikaye oldukca soyut, yer yer ruyavari sahneler iceriyordu.

Diger kisa hikayelerden biri John Lennon'in öldurulusune paralel bir hikaye, digeri ise Fransa'dan kalkip gelip kendini amacsizca NY sokaklarina vurmus depresyondaki bir adami anlatiyor.

En hosuma giden 2. Dunya Savasinda Nazilerden kacip gelmis bir adam ve yardim ettigi Vietnam savasindan kacip Amerika'ya gelmis bir kizin hikayesi. Vietnamli kiz Amerikali bir adami aramaktadir. Neden aradigini ve bulunca neler oldugunu hikayenin sonunda ögreniyoruz. Oldukca kuvvetli bir kisa öykuydu.

Tardi'nin cizimleri muazzam, Scorsese filmlerini aratmayan bir New York sunuyor bizlere.

Kitaptan örnek sayfalar.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Emre.

Tardi olduğu için TR de yayınlanma ihtimali olan bir eseri tanıtmışsın.

Harun Ça

Alıntı yapılan: hanac - 27 Mayıs, 2013, 14:27:55
Bu güzel tanıtım için teşekkürler Emre.

Tardi olduğu için TR de yayınlanma ihtimali olan bir eseri tanıtmışsın.

NTV yayınları el atarsa bizde okuma fırsatı buluruz.

gunes

Fransizca ogrenin bu yastan sonra yapabilirseniz , ingilizce debile tardi yeni yayinlanmaya basladi birkac sene once  bizim piyasada yayinlanacagi donemi biz goremeyiz  varsa yoksa fumetti comic don baba eskileri yayinlayip dururlar