Klasik Thor - Büyülü Çizgi

Başlatan hanac, 08 Temmuz, 2013, 12:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Altıncı cilde geldim. Bu cildin önemi şu: Bu cilt ile birlikte Alfa'nın yayınladığı sayılar tamamlanıyor. Bundan sonra Türkiye'de HİÇ yayınlanmamış maceralar başlıyor.
  Üç fasikül hariç. Onun nedenini de bakalım hangi çizgi roman sever bize cevap olarak verecek.

BAHADIR

Türkiye de yayınlanan Klasik Thorlara baktığımızda aslında edisyonun büyük boy ve daha iyi basılmasını saymazsak çok fazla da yeni macera okumamışız...

Bu bağlamda zamanında Alfa da küçük boy bastığı için ele avuca geliyordu ama az Thor sayısıda basmamış...

3 fasiküle gelirsek... Sanırım onlarda Yaman Çocukta renkli basılan fasiküller...

Şu metal bacakları uzayan herifle başlayıp, Blastaar ile devam edip, Avengers ile biten üçlemeydi (269 - 271)

Bu hikayeleri Yamanda ilk okuduğumda daha çok Conan'dan tanıdığımız Tony Dezuniga'nın çizimlerinin o kötü renkli baskıya rağmen ne kadar ayrıcalıklı olduğuna Thorda da şahit olmuştum...

Tam devam etmesi gereken yerden sonra Thor'un 10. ciltte (5 essential) bitmesi açıkçası üzücü...

pizagor

Klasik Thor 'bana göre' Büyülü Çizgi'nin yaptığı en doğru seçimdi. Ancak en doğru işti demem mümkün değil, daha estetik bir font ve de balonlama ile o mekanik görüntüsünden sıyrılsa biz nostaljik ihtiyarların iyiden iyiye yeni sayısını sürekli talep ettiği dörtgözle beklediği bir yayına dönüşebilirdi. Benim hissiyatım gayet olumluydu ancak okur genelinde nasıl karşılık gördüğünü bilemiyorum, 'bana göre' lokomotif olabilecek bir karakter ve yayın, sahada sadece bir avuç insanın ilgisini çekebiliyor. Ne satış adetlerini biliyoruz ne de baskı adetlerini, zarar mı yazdı yoksa kendini kurtardı mı, bu yayından beklenti neydi, gerçekçi miydi yoksa imkansız mı, zarar yazdıysa böyle kaliteli bir dönem nasıl yükselişe geçirilebilirdi, bunları hiç tartışamadık. Şu noktada da 'Keşke devam etseydi...' demekten başka birşey gelmiyor elimden...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Alıntı yapılan: BAHADIR - 15 Haziran, 2020, 09:39:01
Türkiye de yayınlanan Klasik Thorlara baktığımızda aslında edisyonun büyük boy ve daha iyi basılmasını saymazsak çok fazla da yeni macera okumamışız...

Bu bağlamda zamanında Alfa da küçük boy bastığı için ele avuca geliyordu ama az Thor sayısıda basmamış...

3 fasiküle gelirsek... Sanırım onlarda Yaman Çocukta renkli basılan fasiküller...

Şu metal bacakları uzayan herifle başlayıp, Blastaar ile devam edip, Avengers ile biten üçlemeydi (269 - 271)

Bu hikayeleri Yamanda ilk okuduğumda daha çok Conan'dan tanıdığımız Tony Dezuniga'nın çizimlerinin o kötü renkli baskıya rağmen ne kadar ayrıcalıklı olduğuna Thorda da şahit olmuştum...

Tam devam etmesi gereken yerden sonra Thor'un 10. ciltte (5 essential) bitmesi açıkçası üzücü...

Evet Alfa epey basmış ama burada yeni macera da azımsanmayacak sayıda. Hem öncesi hem de sonrasında olmak üzere.
    Yaman konusunda da haklısın sevgili Ömer. Benim ilk defa Thor ile tanışmam Yamandaki o üç sayı.

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Haziran, 2020, 12:39:42
Klasik Thor 'bana göre' Büyülü Çizgi'nin yaptığı en doğru seçimdi. Ancak en doğru işti demem mümkün değil, daha estetik bir font ve de balonlama ile o mekanik görüntüsünden sıyrılsa biz nostaljik ihtiyarların iyiden iyiye yeni sayısını sürekli talep ettiği dörtgözle beklediği bir yayına dönüşebilirdi. Benim hissiyatım gayet olumluydu ancak okur genelinde nasıl karşılık gördüğünü bilemiyorum, 'bana göre' lokomotif olabilecek bir karakter ve yayın, sahada sadece bir avuç insanın ilgisini çekebiliyor. Ne satış adetlerini biliyoruz ne de baskı adetlerini, zarar mı yazdı yoksa kendini kurtardı mı, bu yayından beklenti neydi, gerçekçi miydi yoksa imkansız mı, zarar yazdıysa böyle kaliteli bir dönem nasıl yükselişe geçirilebilirdi, bunları hiç tartışamadık. Şu noktada da 'Keşke devam etseydi...' demekten başka birşey gelmiyor elimden...

Anladığım kadarıyla satışlar beklenenden iyiymiş. Geçen gün ınstagramda canlı yayında 11. sayının basılacağı söylendi bu arada

gamlıbaykuş

Thor' un devam edecek olması sevindirici bir haber oldu. Umarım Team-Up da devam eder.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Haziran, 2020, 20:39:27
   Anladığım kadarıyla satışlar beklenenden iyiymiş. Geçen gün ınstagramda canlı yayında 11. sayının basılacağı söylendi bu arada

Öyleyse Tex'ten bir alıntı gelsin: Kutsal sözler  :)

İdrava

11.cilt çıkacağına göre İlyas bey iyileşmiş o zaman... çok sevindim

darbove

Şu tuğlaları renkli bassalar efsane olurdu. Abi benim için ilerlemiyor renksiz. En sonunda gidicem ve alıcam renkli kalemleri, boyama kitabı niyetine renklendirecem. Zevkler ve renkler tartışılmaz ama bari renkli olsa yeni jenerasyon da yakalayacak bunları. Adamların midesi kaldırmıyor maalesef. Misal gwen stacynin ölümü felan marmaranın bastığı klasikler hiç sırıtmıyor. Hadi gerekli de spidermanlerin ilk baskılarında renkli kapak yapmış o kurtarıyor.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

rumar80

Alıntı yapılan: gamlıbaykuş - 15 Haziran, 2020, 20:44:54
Thor' un devam edecek olması sevindirici bir haber oldu. Umarım Team-Up da devam eder.

Team up ile ilgili bir şey denmedi. Aslında 1 cilt daha basilsa ilk seri tamamlanmış olacak ama belki satışlar beklendiği gibi değildir. 

connyapku

Ilyas abi nin iyilesmesi ve tekrar cizgi roman yayinlayacak olmasi harika bir haber. Cok gecmis olsun tekrardan.
Umarim Marvel Team Up devam eder. Son 50 sayi oldukca guzel maceralari iceriyor.

Bilal ceylan

Yazdıklarınızı okuyunca heyecanlandım, sevgili ilyas erkul'u aradım, tekrar çizgi roman basıyormuşsun dedim.
O da heyecanlandı, şaka bir yana, basacağım ama ne zaman onu ben de bilmiyorum, 1 adet thor, 1 adet marwel team up ın telifini ödedim amacım bu sonbahar da basmak idi ama sağlık ve maddi durumlar el vermedi dedi.
Kısaca yakın zaman da bir şeyler çıkma ihtimali zor.

İdrava

Bende bu vesileyle thorun bütün klasik ciltlerini büyülünün internet sitesinden sipariş edeyim o zaman... Naçizane moralde olur☺️

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 15 Haziran, 2020, 09:39:01

Renkli basılan derken o zamanın renkli algısını da yazmak lazım. herhalde beş ya da altı sene oluyor, bu Yaman ciltlerini okumuştum ve okurken de takıldığım bir konu olmuştu bu renk. Hepi topu altı ya da yedi renk üzerinden ilerliyordu tüm baskı. Ne kadar arkaik görünmüştü gözüme. İnsanın gözü açıldıkça, cehaletinden sıyrıldıkça, deneyimi arttıkça tatmin olması da zorlaşıyor.

rumar80

Bir de 70'li yıllarda onları okuduğunu hatırla (ya da okumadıysan düşün)
Siyah beyaz çizgi romanlardan sonra nasıl muhteşem gözükmüştür gözüne.