Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Başlatan dean, 12 Eylül, 2013, 01:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Alıntı yapılan: Batman - 28 Kasım, 2014, 20:32:17
Yalnız o sith ışın kılıcı ne iş inşallah berbat etmezler filmi

O ışın kılıcı hariç güzel görünüyor
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Alıntı yapılan: alan ford - 28 Kasım, 2014, 22:03:59
O ışın kılıcı hariç güzel görünüyor

Dediğin gibidir, ben ümitsizim..... Hala Storm trooperların orada ne işi var çözemedim. İmparatorluk çökmüş Nadasa bırakılmış askerler mi :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

V

"İstemem,eksik olsun.."

Pulluk

Keşkew orijinal kadrodan birilerini görebilseydik... :-\

@Batman: Expanded Universe  kitaplarında, galaksinin bazı köşelerinde hala imparatorluk güçlerinin aktif olduğu görülüyor.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

lampard

dean

Filmle ilgili yerli yabancı bir çok yerde olumsuz ağırlıklı yorumlar var. Bunun temelinde ise eski Star Wars filmleriyle kıyaslamalar yatıyor. Lakin şöyle bir durum var ki filmler çekildiği dönemin kurallarıyla oynarlar oyunlarını. Star Wars'u kutsallaştırmış bir fan kitlesi var. Tamam onları insan bir yere kadar anlayabiliyor ama 2015'te ki bir filmi de kimse 1977'deki şekilde çekecek hali yok. Günümüz sineması böyle çekiliyor. Bu da değişmeyecek.

Aynı kıyaslamalar 1999'daki seri başladığında da olmuştu. Hatta filmden hala nefret ediliyor.(Bu da aslında başka bir yazı konusu ya neyse.) Bunda da öyle olacaktır. Aaa seri bozuldu, yazık ettiler, batırdılar felan diye.

Son olarak Sith'in elindeki Lightsaber'a gelirsek. Bu kılıç Expanded Universe de dahil bu gözlerin gördüğü açık ara en güzel, en cool, en epic Lightsaber'dır.

alan ford

Alıntı yapılan: dean - 29 Kasım, 2014, 14:47:28
  Filmle ilgili yerli yabancı bir çok yerde olumsuz ağırlıklı yorumlar var. Bunun temelinde ise eski Star Wars filmleriyle kıyaslamalar yatıyor. Lakin şöyle bir durum var ki filmler çekildiği dönemin kurallarıyla oynarlar oyunlarını. Star Wars'u kutsallaştırmış bir fan kitlesi var. Tamam onları insan bir yere kadar anlayabiliyor ama 2015'te ki bir filmi de kimse 1977'deki şekilde çekecek hali yok. Günümüz sineması böyle çekiliyor. Bu da değişmeyecek.

Aynı kıyaslamalar 1999'daki seri başladığında da olmuştu. Hatta filmden hala nefret ediliyor.(Bu da aslında başka bir yazı konusu ya neyse.) Bunda da öyle olacaktır. Aaa seri bozuldu, yazık ettiler, batırdılar felan diye.

Son olarak Sith'in elindeki Lightsaber'a gelirsek. Bu kılıç Expanded Universe de dahil bu gözlerin gördüğü açık ara en güzel, en cool, en epic Lightsaber'dır.

Şimdi neresinden tutacağımı bilmediğim bi eleştiri olmuş bu. Lightsber'dan başlarsak , tamamen zevk meselesidir ve ben beğenmedim , beğenen çıkabilir amenna , buradan tutabiliriz yani. Ama çok daha ağır olan yukarıdaki eleştirelere geçecek olurak.

1- Kimse 2015'te 1977'nin kurallarıyla film çekilsin derdinde değil. Böyle insanlar varsa bile sayıları emin olun sizin sandığınız kadar çok değil.  Lakin 2000'ler de star wars çekmenin tek yolu da bu değildi emin olun. İlk üçlemenin ana fikri olan "en değerli varlığımız özgürlük , cesaret ve inançla savunmalıyız" şiarı , şahane baba oğul göndermeleri ikinci filmde yerini gösterişli düello sahnelerine bıraktı. Benim ve daha bir çok kişinin itirazı gösterişli düello sahnelerine değil elbet , aksine büyük bir keyifle seyrettiğimiz sahneler bunlar. Lakin ana fikrimiz nereye gitti  ?. Orijinal üçlemenin ve belki de tüm sinama tarihinin en şahane kötü babası olan Dart Vader'in kim olduğunu bilmesek ikinci üçlemenin ucuz bir aksiyon filminden ne farkı kalır bana bir zahmet açıklayabilir misiniz. Bir tarafta Nolan'ın 2001''e saygı duruşunda bulunduğu İnterstaller'e bakın ( ki yine de 2001 diyorum , cevaplardansa soruları tercih ederim )  , diğer tarafta ikinci üçlemeye , ne demek istediğim daha net anlaşılabilir belki.

Ben bu filmi seyretmeden , sırf ışın kılıcının tipiyle umutsuzluğa kapılacak değilim elbet. O yüzden filmi seyrettikten sonra tekrar konuşuruz bunları , lakin ikinci üçlemeyi sevmeyenler için zaten bunlar fanatik , ne yapılsa beğenmeyeceklerdi mealindeki suçlamaların en hafif deyimle insafsızlık olduğunu düşünüyorum. İkinci üçlemeyi sevmiyorum (uz) evet. Şu an için benim star wars seyretme sıram 4-5-6-1-2-3-4-5-6-4-5-6-4-5-6-4-5-6-4-5-6 şeklinde evet. Lakin bunum benim bağnaz fanatikliğimle alakasını sorgulamaktan ziyade Star Wars'la ilgili ne yapsam satarım . İlk üç filmin kaymağını yerim yerim bitmez diyen yapımcı yönetmenleri sorgulasanız daha iyi olur.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 29 Kasım, 2014, 17:17:35

Şimdi neresinden tutacağımı bilmediğim bi eleştiri olmuş bu. Lightsber'dan başlarsak , tamamen zevk meselesidir ve ben beğenmedim , beğenen çıkabilir amenna , buradan tutabiliriz yani. Ama çok daha ağır olan yukarıdaki eleştirelere geçecek olurak.

1- Kimse 2015'te 1977'nin kurallarıyla film çekilsin derdinde değil. Böyle insanlar varsa bile sayıları emin olun sizin sandığınız kadar çok değil.  Lakin 2000'ler de star wars çekmenin tek yolu da bu değildi emin olun. İlk üçlemenin ana fikri olan "en değerli varlığımız özgürlük , cesaret ve inançla savunmalıyız" şiarı , şahane baba oğul göndermeleri ikinci filmde yerini gösterişli düello sahnelerine bıraktı. Benim ve daha bir çok kişinin itirazı gösterişli düello sahnelerine değil elbet , aksine büyük bir keyifle seyrettiğimiz sahneler bunlar. Lakin ana fikrimiz nereye gitti  ?. Orijinal üçlemenin ve belki de tüm sinama tarihinin en şahane kötü babası olan Dart Vader'in kim olduğunu bilmesek ikinci üçlemenin ucuz bir aksiyon filminden ne farkı kalır bana bir zahmet açıklayabilir misiniz. Bir tarafta Nolan'ın 2001''e saygı duruşunda bulunduğu İnterstaller'e bakın ( ki yine de 2001 diyorum , cevaplardansa soruları tercih ederim )  , diğer tarafta ikinci üçlemeye , ne demek istediğim daha net anlaşılabilir belki.

Ben bu filmi seyretmeden , sırf ışın kılıcının tipiyle umutsuzluğa kapılacak değilim elbet. O yüzden filmi seyrettikten sonra tekrar konuşuruz bunları , lakin ikinci üçlemeyi sevmeyenler için zaten bunlar fanatik , ne yapılsa beğenmeyeceklerdi mealindeki suçlamaların en hafif deyimle insafsızlık olduğunu düşünüyorum. İkinci üçlemeyi sevmiyorum (uz) evet. Şu an için benim star wars seyretme sıram 4-5-6-1-2-3-4-5-6-4-5-6-4-5-6-4-5-6-4-5-6 şeklinde evet. Lakin bunum benim bağnaz fanatikliğimle alakasını sorgulamaktan ziyade Star Wars'la ilgili ne yapsam satarım . İlk üç filmin kaymağını yerim yerim bitmez diyen yapımcı yönetmenleri sorgulasanız daha iyi olur.

Klasikleşmiş filmler ister tek film olsun ister üçleme olsun fark etmez aradan ciddi bir süre geçtikten sonra geri dönüyorsa tabi ki bu ticaridir. (Bak adamlar ciddi ciddi Blade Runner'ın devamını çekiyor.)  Ben zaten yeni üçleme Dünyanın en iyi filmleriydi de 1977 dönemini sevenler çok zevksiz o yüzden beğenmedi gibi bir laf da söylemedim. Benim derdim eski filmlere çok bağlanılıp, yenilerken keyif alınamamasıyla alakalı. Klasikleşmiş filmlerin muazzamlığını kimse yadırgamıyor yada bi'şey demiyor. Zaten onların güzelliğini yada etkisini hiç bir şey silemez ki. Alan Ford emin ol bende çok seviyorum Original Trilogy'i. Bazen kendimi "Luke, I Am Your Father" derken felan buluyorum. Ama bu benim Prequel Trilogy'den zevk almamı engelleyen bir faktör değil ki. 2015'te başlayacak seri içinde aynısı geçerli olacak.

Ona bakarsan bu 2015 serisi geliyor diye Expanded Universe'un artık canon sayılmaması bence en büyük olay. 2015 serisi kötü çıkarsa onlarda boşu boşuna gitmiş olacak.

Tekrar ticari kısma dönersek. Ben zaten aşırı derecede uzayan serilerin ticari olduğunu, aslında seriye zarar verdiğini her fırsatta söylüyorum. Ana fikir diyorsun ya 10 tane film çekerse ana fikir mi kalır zaten ? Dean'in İzledikleri kısmında The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 ile ilgili demediğimi bırakmadım. 6 yılda 6 Star Wars filmi çekmek isteyen Disney'in de aslında baya baya uçtuğunu zaten bu forumda kaç kere söyledim.

Benim yorumum eski üçlemenin fanlarına saldırganca bir tavır sergilemek için atılmadı. Zaten o zaman kendime de saldırmış olurum. Yalnız Star Wars fanlarının diğer bütün Entertainment ürünlerinin fanlarına göre daha katı ve konservatif olduğunu kabul etmek durumundayız.

Mrtekin

Ister bağnaz deyin ister fanatik ister başka birşey.

Sırf o ışın kılıcının sesini duymak yeter arkadaş. :)

They drew first blood...

Sakızlı Ohannes Paşa

Her şeyi geçtim film koca bir falsoyla başlıyor. Filmin adı star wars force awakens değil star wars episode vii: force awakens olmalıydı. Çok önemli gibi gelmeyebilir bazılarına ama o episode vii olmadan benim için 1-0 geride başlıyor bu film. Bazı şeyler değiştirilmemeli, bozulmamalı.

cmkrbn

Alıntı yapılan: dean - 29 Kasım, 2014, 18:00:43
  Klasikleşmiş filmler ister tek film olsun ister üçleme olsun fark etmez aradan ciddi bir süre geçtikten sonra geri dönüyorsa tabi ki bu ticaridir. (Bak adamlar ciddi ciddi Blade Runner'ın devamını çekiyor.)  Ben zaten yeni üçleme Dünyanın en iyi filmleriydi de 1977 dönemini sevenler çok zevksiz o yüzden beğenmedi gibi bir laf da söylemedim. Benim derdim eski filmlere çok bağlanılıp, yenilerken keyif alınamamasıyla alakalı. Klasikleşmiş filmlerin muazzamlığını kimse yadırgamıyor yada bi'şey demiyor. Zaten onların güzelliğini yada etkisini hiç bir şey silemez ki. Alan Ford emin ol bende çok seviyorum Original Trilogy'i. Bazen kendimi "Luke, I Am Your Father" derken felan buluyorum. Ama bu benim Prequel Trilogy'den zevk almamı engelleyen bir faktör değil ki. 2015'te başlayacak seri içinde aynısı geçerli olacak.

Ona bakarsan bu 2015 serisi geliyor diye Expanded Universe'un artık canon sayılmaması bence en büyük olay. 2015 serisi kötü çıkarsa onlarda boşu boşuna gitmiş olacak.

Tekrar ticari kısma dönersek. Ben zaten aşırı derecede uzayan serilerin ticari olduğunu, aslında seriye zarar verdiğini her fırsatta söylüyorum. Ana fikir diyorsun ya 10 tane film çekerse ana fikir mi kalır zaten ? Dean'in İzledikleri kısmında The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 ile ilgili demediğimi bırakmadım. 6 yılda 6 Star Wars filmi çekmek isteyen Disney'in de aslında baya baya uçtuğunu zaten bu forumda kaç kere söyledim.

Benim yorumum eski üçlemenin fanlarına saldırganca bir tavır sergilemek için atılmadı. Zaten o zaman kendime de saldırmış olurum. Yalnız Star Wars fanlarının diğer bütün Entertainment ürünlerinin fanlarına göre daha katı ve konservatif olduğunu kabul etmek durumundayız.

Son derece doğru bir yorum olmuş. Star Wars konusunda böyle bir durum var eski seriye çok takılıp kalınıyor. Şimdi yalan söylemiş olmayayım bana SW'u sevdiren 99 üçlemesi olmuştur. Star Wars'da beni cezbeden, ilk kez hayranı olmamı sağlayan olay; cumhuriyeti ve barışı korumaya çalışan iyi niyetli binlerce Jedi'ın savaşı ve buna rağmen işlerini hainlikle ve gizlilikle yürüten sadece bir usta ve bir çırak Sith'in alttan alttan tüm yapıyı bozması, ihanetler, tehlikeli oyunlar ve geçmişten geleceğe gelen kadim Sith-Jedi çekişmesidir. Ayrıca yine eski seri dahil tüm filmler arasında Sith'in İntikamı kadar beni duygulandıran tüylerimi diken diken eden bir filmi yok Star Wars un. Buna nazaran eski seride efektleri yada beğenmediğim yönleri geçelim, bir tek 'Sith' kelimesinin geçmemesi bile(yanlış hatırlamıyorsam) adının geçmemesi bile benim için sorun teşkil etmesine rağmen o serininde belli başlı güzelliklerini görebiliyorum, zevk almaya çalışıyorum ve karşı tarafa saygı duyuyorum. Ama eski serinin fanları için bu durum geçerli değil ki forum dışı genel gözlemlerime dayanarak söylüyorum, aynen bahsettiğin gibi davranıyorlar malesef :( :(   

hanac

Bir fragmancık ile burası acayip hareketlendi.

Daha detaylı fragmanlar gelince neler olacak bakalım.  :)

Ben bu fragmancık ile çok çok umutlandığımı söylemeliyim.

Ras Al Ghul

Yani aslında oldukça güzel bir fragman ama ne bileyim yeterli değildi taMAM teaser anma yinede bekleyip daja iyi bir fragman  olabilirdi

hennessy

Star Wars bildiğimiz genişletilmiş evrenin silbaştan yapılacağı söylentileri dolaşıyor hatta yazar kadrosu hazır bile. Benim için en büyük iki sith ustasından biri olan darth bane nasıl bulduğu bilgiler ve hologram ile tarikatı tekrar yüceltti ise. Buradaki sith de geçmişteki bir hologram ile öğretileri geliştirmiş olabilir. Ve geçmişe saygı amaçlı ki jedi ve sithlerin ataları olan şövalyelere saygı duruşu olarak ışın kılıcını kılıç gibi yapmış olma ihtimali yüksek.Ama benim için biraz garip bir kılıç. Kont dooku ve darth maul gibi güzel kılıçlar beklerdim.

Luke tarikatı yeniden kurarken Yoda ve Obi-Wan dan aldığı öğretiler ve bulduğu jedi hologramları ışın kılıçları ile akademiyi kurmuştu. Şimdi bu silinecek ise. Bir savaş bizi bekliyor. Büyük ihtimal ile Palpatine yönetimi zamanında yer altına saklanan başka bir sith tarikatı daha vardı. Çünkü Palpatine nin kurallarını beğenmiyorlardı. Bu sithlerin arasından biri çıkıp yok olan imparatorluk güçlerini tekrar bir araya getirmiş olabilir. Bu da stormların orada olmasının manasını anlatıyor. Peki asi birlikler nasıl bu kadar hızlı güçlendi. İşte bir soru işareti daha. Luke nin çırağı kim olacak.

Force Awakens demek ki Luke ustalığın kıvamında olacak anlamına geliyor. Zaten şu an genişletilmiş evrende nerede ise tanrı modunda. Buda bana bir sith ile Luke dueli bu filmin anahtar kelimesi olma ihtimali yüksek.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Utku Gürsoy

Alıntı yapılan: Ras Al Ghul - 30 Kasım, 2014, 18:54:16
Yani aslında oldukça güzel bir fragman ama ne bileyim yeterli değildi taMAM teaser anma yinede bekleyip daja iyi bir fragman  olabilirdi
Film Aralık 2015 'te daha ne bekliyorsun?