Kara Murat - Sözcü

Başlatan Lami Tiryaki, 01 Haziran, 2009, 15:29:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

labirent

Ben Türk çizerlere hep destek oldum, çizim kusurlarını görmezden geldim ve emeklerine saygı gösterdim. Siz de biraz hoşgörülü olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Animvader

Alıntı yapılan: labirent - 04 Aralık, 2022, 14:48:41
Bildiğim kadarıyla rahmetli Abdullah Turhan 'ın varisleri ile anlaşılamayınca çizimler yeniden yapılmış. Tabii aslı kadar iyi olmamış. Ama yine de cesur bir hamle Sözcü 'nün yaptığı ve bende destekliyorum. Fiyatı da neredeyse çr simsarlarının sattığı 1-2 fasikül fiyatına. Tamamen renkli ve kaliteli bir baskı. Bence tüm çr okuyucularında en az 1 adet olmalı.

Eğer dediğiniz doğruysa burada daha büyük bir sıkıntı yok mu? Çizerin telif hakkını alamamışlarsa aynı çizimleri başka birine çizdirip nasıl piyasaya sürebilmişler kitabı, telif hakkı ihlali değil mi bu?

labirent

Tabii ki yazarla anlaşmışlar. Çizer değişebilir, yazar bakidir.

EyupAlyuz

yaşım oldu 62 ben ve benim gibiler yıllar yılı sözcü kitabevi gibi bir yayınevini bekledik kitapta kusur aramayın deteklemiyorsanız bari eleştirmeyin gayet mükemmel olmuş bırakında başlamışken devam etsinler benc bu bizim son şansımız bakın tarkan hala tamamlanmadı inşallah ikiside tamamlanır

battlehammer

Türk çizere destek verelim diye kötü bir içeriğe kötü değilmiş gibi yaklaşmak fevkalade anlamsız bir hareket. Zaten 1. biz niye milliyeti yüzünden destek veriyoruz ki sanatsal bir üretim olması gereken şeye? Nepotizm içimize mi işledi? 2. Kara Murat'ı zaten Belçikalı mı çizecekti, oradaki her olası isim zaten "Türk çizer" olmayacak mıydı?

Berbat bir şeye "bu berbat olmuş," demek gerekiyor. Bunu demediğiniz zaman, iyi şeylere de iyi olmuş demenizin anlamı kalmıyor, yorumlarınızın kümesi bir bütün olarak değersiz hale geliyor.

YERDENİZ

Aslında; Kara Murat'a çizgiroman demek pek doğru yaklaşım değil, iki kare resim altında roman yazılana resimliroman kategorisine koymak lazım, çizgiler ise Abdullah Turhan'a ait olmadığı için devamı gelmeyecektir.

labirent

Sözcü 'den Kara Murat 'ın 2.cildini bekliyoruz.

EyupAlyuz

sayın labirent arkadaş bende senin gibi sabırsızlıkla kara murat ın devam etmesini bekliyorum ama biraz karamsarım bence gereken ilgiyi desteği gösterilmediğini düşünüyorum halbuki özellikle eski kuşağın sahip çıkmasını umut ederdim saygılar sunarım

ferzan

Kara Murat'ın bu son yayınındaki çizer değişimi hakkında söylemek istediğim şeyler var.

Ben Kara Murat'ın altyazılı bantlarına Gözcü gazetesi (Sözcü'nün eski adı) vesilesiyle denk gelmiştim. 1999-2006 arası biriktirebildiğim kadar biriktirmiştim. Tabi başladığımda ortaokullu bir ergen olduğum için, seriyi Ergin Asyalı çiziyor sanmış, sonradan ilk çizerin Abdullah Turhan olduğunu öğrenmiş, böylece aynı dönem (2000 yılı) iki ayrı gazetede yayınlanan altyazılı bant formatındaki iki serinin (Gözcü'de Kara Murat, Sabah'ta Burakbey) ana karakterinin neden birbirine benzediğini o zaman anlamıştım. İkisinin de grafik yaratıcısı Abdullah Turhan idi ama çok daha kısa bir süre sonra başka bir şey daha öğrenecektim ki, o da aslında Gözcü'deki Kara Murat altyazılı bantlarında Ergin Asyalı'nın sıfırdan çizmemesi, Abdullah Turhan'ın çizgilerinin üzerinden kendi çizgisiyle geçip berbat bir bilgisayar renklendirmesi ve efektleriyle görselliği karnavala çevirmesiydi.

Kara Murat'ın bu albümündeki görsellik, 2022 yılı itibariyle Sözcü Yayınevi için baştan çizilmiş değil. Ta 1998-1999'dan (hatta o dönem TV reklamını da hatırlıyorum Kara Murat'ın Gözcü gazetesinde yeniden yayına başlayacağına dair) 2006-2007'lere (Gözcü, Sözcü'ye evrildikten sonra bir ya da iki macera yayınlanıp sonra bir daha boy göstermedi) kadar günlük olarak ikinci sayfanın baş sütununda devasa bir boyutta yayınlanmak üzere Rahmi Turan'ın büyük ihtimalle Abdullah Turhan'a minnet etmemek için gazetedeki yegane çizerine (Ergin Asyalı'nın da geçmişte adam yokluğunda gazetelere yaptığı vasat tefrikalar var az da olsa) Abdullah Turhan çizgileri üzerinden geçirtip milenyum coşkusuyla o aşırı kötü dijital renklendirmeyi yaptırmış olması kuvvetle muhtemel. Eski Kara Murat okurları dikkatlice bakıp karşılaştırma yaparsa, Ergin Asyalı'nın bir tek kareyi bile kendi kurgulamadığını, tüm kadraj kompozisyonlarının ve hatta resimsel hataların bile Abdullah Turhan'ınkiler üzerinden kopya edildiğini rahatlıkla anlayacaktır.

Aşağıda arşivimdeki Gözcü yayını Kara Murat bant örneklerini ve birkaç maceranın bir arada olduğu tomarların fotoğrafını paylaşıyorum. Dediğim gibi bu gazete kupürleri 1999-2006 arası. Kara Murat bantları en başından beri dikeye de uyarlanacak şekilde hesaplı kurgulandığından, burada kitapla arasındaki tek fark yatay olmaları. Bu bantların her biri ortadan bölünüp alt alta konunca kitaptaki gibi dikey sayfa yapıyor. Eski Kara Murat dergilerinde de öyleydi zaten. Gazete yayını yatay bant, dergi yayını dikey sayfaydı. Sözcü'nün son Kara Murat basımına dair ekleyeceğim son detay ise şu; kapak görselini bilemem ama iç sayfalardaki kareler 20 küsur yıldır en ufak bir değişikliğe uğramamış. 1999-2000 itibariyle nasıl başlayıp devam ettiyse aynı şekilde. Aşağıdaki fotoğraflardan da anlaşılacaktır zaten bu kalite(!) tutarlılığı.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

erdallll

Sözcü kitabevi basacak diye umutla bekledik ama yine hüsran oldu sonuç.Gerçi ben ilk sekiz macerayı kitap haline getirdim çokda güzel oldu.şimdi diğerlerini hazırlıyorum.Hatta Tarkanın yayınlanmayan maceraları kuzeyde dehşet var ve güçlü kahramanı da hazırladım.Kara Muratın bu kitabında bir sayfa yanlış basılmış bir sayfanın da resminin altındaki yazılar farklı.Yayınevine de bilgi vermiştim.Ferzan kardeş senden bir isteğim olacak gazete tefrikalrı benim için önemli acaba elinizdeki kara muratlardan her maceradan bir kaç örnek paylaşabilirmisiniz.