Emanet Şehir-Levent Cantek&Berat Pekmezci..

Başlatan V, 22 Ocak, 2014, 23:25:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Levent Cantek kendisinin yazdığı ve Berat Pekmezci'nin resimlediği grafik roman "Emanet Şehir"in pek yakında

İletişim Yayınları'ndan çıkacağının duyurusunu yaptı.Emanet Şehir'in konusu kırklı yılların sonunda Ankara'da geçiyormuş..

"İstemem,eksik olsun.."

pearl jam

Güzel haber. Darısı Puslu Kıtalar Atlası'na

emre ozdamarlar

Berat Pekmezci'nin websitesine baktim, cizimleri gayet basarili. Merakla bekliyorum bu albumu.

pearl jam

Kırklı yılların sonu, Soğuk Savaş'ın başı. Demokratlar iktidara ha geldi ha gelecek... Ankara tedirgin, başka bir dönem başlayacak.
Yel üfürecek, sel götürecek, başka bir siyaset çökecek şehre...Komünistler dolanıyor arka sokaklarda, veremliler var hastanelerde, gün batımında kıtlık, gün doğumunda yokluk... Yahudiler İsrail'e göç ediyor... Kısacık akşamlarda şiirden romandan konuşan memurlar toplanmışlar yine...Kırık dökük içki masaları, kavgalar, atışmalar ve Bohemler... Altındağ'da ahşap evler, Yenişehir'de beton apartmanlar... Şekip ve Orhan iki arkadaş. Şekip, yalancı; Orhan, şair. Faik, bir Hacığa'nın oğlu, Bobstil. Adana'dan okumaya geldi, ticareti biliyor. Kıpkırmızı gülümseyen Fahriye, Şekip'in aşkı. Emel, aykırı bir yolcu, dünya küçük, Şekip'in ev arkadaşı... Şekip, tefrika yazıyor: Feride Celal, Pardayanlar ve İstanbul'un Fethi. Doktor, nasıl anlatsam, yüreğim yanıyor, derdime derman... Kadehler hicrana! Emanet Şehir, bir Ankara hikâyesi, bir yalancının, başarısız bir yazarın, Şekip'in grafik romanı. Levent Cantek'in senaryosu ve Berat Pekmezci'nin çizgileriyle...
Grafik roman, bizde pek bilinmeyen yeni bir anlatım biçimi. Art Spiegelman, grafik roman için "kitap ayracına ihtiyaç duyacağınız çizgi romanlar" diyor. Yetişkinler için ciddi hikâyeler anlatan, bir insani durumu mesele eden çizgi romanlar da denebilirdi. Emanet Şehir, grafik romanın Türkiye'deki sayılı örneklerinden biri. Berat Pekmezci, dönem hikâyesinin bütün zorluklarını aşan, titiz ve belgeselci çizgilerle kırklı yılların gündelik yaşamını ustalıkla yansıtıyor. Üstelik bunu bugünü resmedercesine bilerek ve rahat bir üslupla başarıyor. Grafik roman diline, ardışıklığa, hikâyeyi güçlendiren devamlılıklara hakim olduğunu gösteriyor.
Levent Cantek, Dumankara, Hayat Bir Yangındı albümüyle başladığı "Ankara Üçlemesi"ne Emanet Şehir ile devam ediyor. Yeteneksiz ve yalancı kahramanını, 1950'de, Ankara, payitahtı İstanbul'a iade ederken bir flaneur gibi dolaştırıyor.

Yazar: Levent Cantek
Çizer: Berat Pekmezci
Yayınevi: İletişim
Sayfa: 135

Levent Cantek'in yazdığı Berat Pekmezci'nin çizdiği "grafik roman" Emanet Şehir Levent Cantek'in editörü olduğu İletişim Yayınlarından çıktı. Çizgi romanla ilgili kişilerin büyük yayın evlerinde böyle görevler alması iyi oluyor, bu sayede çizgi romana hak ettiği değer veriliyor. Hem bu kitap http://emanetsehir.com/ hem de daha önce dumankara http://dumankara.com/ için hazırlanan siteler başka çizgi romanlar için yapıldığını pek görmediğimiz şeyler.   

seastar1000

dun aldım da daha okumaya başlamadım dumankara yı begenmemıstım
bakalım bu kıtap nasıl cıkacak

pearl jam

Dumankara' da kısa hikayeler vardı bu kitap 135 sayfa boyunca tek bir hikaye anlatıyor, o yüzden bence daha doyurucu olacaktır.

İletişim bir de şu puslu kıtalar atlası uyarlamasından bir haber verse güzel olacak. İlban Ertem belli ki titiz çalışıyor ama biz de sabırsızlanıyoruz artık :)

berkuralcan

Ben okudum, ama çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Dumankara yapısı nedeniyle nötr kaldığım bir çizgi romandı, ama AltEvren Gurme'de incelerken "Keşke tek hikaye anlatan, uzun bir çizgi roman olsaydı" gibi bir şeyler yazdığımı hatırlıyorum. Emanet Şehir konusunda ben de daha iyimserdim, beğenmeye de çalışarak okudum, ama birkaç nokta dışında ne yazık ki pek hoşuma gitmedi. Vakit bulunca daha detaylı yazacağım zaten Gurme'ye.

B. Pekmezci

Merhaba,
Emanet Şehir teaser, eskizler, söyleşiler, fotoğraflar ve kitapla ilgili diğer pek çok şeyi emanetsehir.com adresinde bulabilirsiniz.

Emanet Şehir on Vimeo

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

mandrake66

Hoşgeldiniz! Eserinizden dolayı tebrik ederim..

devrimk

Alıntı yapılan: Berat p. - 22 Nisan, 2014, 00:58:06
Merhaba,
Emanet Şehir teaser, eskizler, söyleşiler, fotoğraflar ve kitapla ilgili diğer pek çok şeyi emanetsehir.com adresinde bulabilirsiniz.

Emanet Şehir on Vimeo

Hoşgeldiniz, tebrikler.

B. Pekmezci

teşekkürler, hoşbulduk...
kitabı okuyan arkadaşlardan yorumları bekliyoruz...

tommikser

Çıktığı gün alıp okudum.Kitap hakkında ki fikirlerime gelecek olursak;belli bir dönemi anlattığı için,kitap insanı o dönemde hissettirmeli.Sizin kitabınızın bunu başardığını söyleyebilirim.Döneme ait bilgiler iyice incelenmiş ve dönem psikolojisi iyi yansıtılmış.Arka plandaki detaylardan oldukça hoşlandığımı söyleyebilirim.

Kaybeden kişilerin öykülerini severim.Bunun üzerinden anlatım gerçekten güzel oluyur.Özellikle Oğuz Atay'ın tutunamayan'ları bir çok yazara için iyi bir referans oluyor.Zaten bir yazarın diğerinden de etkilenmemesi bana çok saçma geliyor.Levent Cantek bundan etkilenmiş ve kaybedenlerden iyi bir iyi-kötü kaybeden yaratmış.Benim bu kaybedende tek eleştirebileceğim gelişme bölümünün biraz aceleye getirildiği.Daha detaylı bir gelişme oluşturulabilirmiş.Sona çok çabuk ulaşılmış hissi uyandı.Tarihsel süreç ve dönem insanlarının psikolojisi daha fazla anlatılabilirdi diye düşünüyorum.En azıdan bir memurun  manavdan kaçması,toplum tarafından hor görülmesi bir kaç panelde olsa gösterilse fena olmazdı gibime geliyor.

Sizin çizimlerinize gelecek olursak;bunun bir adı veya ekolü var mı bilemiyorum ama benim adını verdiğim Herge çizimi.Düğme gözlü,yuvarlak burunlu insan tipini oldukça severim.Bunun da Ten Ten'i çok sevmemden ileri geldiğini düşünüyorum.Sanırım sizde çok sevmişsiniz.Benim çizerden isteyeceğim etkilenmenin ötesine çıkarak kendi ekolünü ve tarzını geliştirmesi olabilir.Umarım zaman içerisinde sizinde gelişiminizi zevkle izlerim.Bunun da olacağına oldukça eminim.Genede tenkitleri bir yana bırakırsak az sayıda kaliteli ve çalışılmış bir yerli yapım olduğundan oldukça keyif aldığımı ve mutlu olduğumu bilmenizi isterim.

kedidiro

yarın kitap fuarından alır almaz ilk okuyacağım kitap bu olacak. yerli çizgi roman üretimini çok önemsiyorum ve İletişim'in "dumankara"yla başladığı ve "emanet şehir"le devam ettirdiği üretimin uzun vadede  kaliteli işleri doğuracağına eminim. bir başka vesileyle belirtmiştim; ben ülkemden de "maus","uçma sanatı" veya " cenaze evi, şenlik evi" gibi derdi olan ve derdini bağırıp çağırmadan "bir dosta yarasını gösterir gibi" anlatan işler istiyorum. "dumankara" ve "emanet şehir"in bu yoldaki ilk adımlar olduğuna inanıyorum. dolayısıyla bu ekolün içindeki çizerlerden birinin forumumuzda olmasından mutluluk duyuyorum.