SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EyupAlyuz

DAMPYR 7----TOLGA 10 ---ne zaman uykum geldi .kitap okuyup uyumamak istiyorum.

Mrtekin

Hikayeler-7,

Muhteşem Belzoni ve

Orfani-3'ü ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?
They drew first blood...

doktor1881

Alıntı yapılan: Mrtekin - 12 Ağustos, 2015, 14:13:00
Hikayeler-7,

Muhteşem Belzoni ve

Orfani-3'ü ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?
Doğru Orfani ne zaman çıkacak İlk 2 cildi alıp 1.yi okumuş 2. kitabı ise evde bulamamıştım.Dün gece onuda buldum bBu gece 1. sayıyı tekrar okuyup 2 ye devam etcem 3 ve 4 de kısa sürede gelir inşallah

Draka

Bir soru da ben ekleyeyim: Julia.

Ahmet Oktay

Bir soru da ben sorayım :) Fumetti'de en eski ve bilinen, haliyle de en çok satanlar olan Tex ve Zagor'a verdiniz ana ağırlığı doğal olarak. Diğer fumettiler kendi masrafını bir yılda ancak çıkarıyor diyorsunuz. Sorum şu; masrafını çıkaramıyor dediğiniz fumettilerden ayda 6-7 tane bastığınız oluyordu önceden, şimdi Tex ve Zagor'un yanında ayda 2 tane yayınlasanız ve düzenli takipçileri olan okurlar da muradına erse güzel olmaz mı ? Tabi yayın planıyla ilgili türlü türlü düşünceleriniz olmuştur, belki biri de budur. Bu fikir ve bu soruyu Saguaro, Zona X, Başka Yerden Hikayeler, Dragonero gibi bitmiş veya az sayı yayınlanmış dolayısıyla bitirmesi - güncele yetişmesi - zor olmayan yayınlar olduğu için sorma gereği hissettim.

Bir de manga yayınlamayı düşünüyor musunuz ? Daha önce sorulmuştu ama henüz planlarımızda yok ağırlığı Amerikanlara vermeyi planlıyoruz denmişti diye hatırlıyorum. Geçen sürede bir değişiklik oldu mu bu konuda ?

OZAN BALIM

Abi sıkı teori olmuş, tuttum. Ben de merak ediyorum, aylık değil 3 ay 4 ay 6 ay gibi de olsa belirli bir periyodla da olsa yayın tarihi belirlenemiyorsa bu, acaba yayından vazgeçtik anlamına mı geliyor? Fumetti para getirmiyor tamam ama belirli ve nitelikli bir fumetti okuru var. Hadi daha iddialı olsun, en niteliklisi ve yayına sadık olanı Fumetti okuru. Bu aşamada en azından yayınlanamayacaksa belirli yayınlara ara verdik açıklaması yapılması mantıklı. Bu yayınlar mesela Fuar döneminde veya internet sitelerinin yaz-kış geleneksel indirim kampanya dönemlerinde toplu olarak çıkarsa belki satışı ve maliyetinin dönüşü daha kolay olur. Bu konuda okurla mutabakat yapılabilir. Zaten kaç kişiyiz? Bir çoğumuzu dövsen dükkanı terk etmeyiz, 3-5 lira zam gelse en fazla söyleniriz, ayıplarız (Lal'i Mister No'ya giderayak yaptığı zamdan dolayı kınıyorum ama yine de aldım). En mantıklısı bu bence. Yayınlar tek tek belirlenip, en azından belirli yayınlar hızlanabilir. Kalanlar yılın belli aylarında toplu çıkabilir, bazıları da satmıyorsa ara verilir, belki bir boşlukta veya ileride tekrar yayınlanır. En büyük ihtiyacımız belirlilik...

çizgidüşler

Sorulara olabildiğince genel olarak cevap vereyim:

Muhteşem Belzoni çevirisi tamamlandı, balonlamada. Planlana baskı tarihi Ekim veya Kasım ayı.

Orfani 3 yaklaşık 4 aydır matbaya gönderilmeye hazır olarak bekliyor. İlk 2 sayının satış grafiğini görmek için bekletildi. Ne yazık ki bu seri de zarar eden seriler arasında. Büyük ihtimalle 3 veya 4 aylık bir periyotla yayınına devam edilecek.

Hikayeler 7 ve Dampyr 7 baskıya hazır. Bu ay biri Eylülde de diğeri çıkmış olacak.

Tolga 9 hazırlanıyor, bu ay veya gelecek ay başında çıkmış olacak.

Julia Ekim veya Kasım ayında çıkacak. Şu an hala yayın planı ile uğraşıldığı için baskı tarihini netleştiremedik.

Sayın Ahmet Oktay;

Sorum şu; masrafını çıkaramıyor dediğiniz fumettilerden ayda 6-7 tane bastığınız oluyordu önceden, şimdi Tex ve Zagor'un yanında ayda 2 tane yayınlasanız ve düzenli takipçileri olan okurlar da muradına erse güzel olmaz mı ? Tabi yayın planıyla ilgili türlü türlü düşünceleriniz olmuştur, belki biri de budur. Bu fikir ve bu soruyu Saguaro, Zona X, Başka Yerden Hikayeler, Dragonero gibi bitmiş veya az sayı yayınlanmış dolayısıyla bitirmesi - güncele yetişmesi - zor olmayan yayınlar olduğu için sorma gereği hissettim.

Yapmaya çalıştığımız şey de bu: Daha önceden bu serilerin hızlı şekilde çıkarılmasının okur kitlesini arttırmasını bekliyorduk, ama ne yazık ki bu gerçekleşmedi. Yani ayda 6-7 tane basarak yapılan yatırımın ne yazık ki karşılığı alınamadı. Şimdi dediğiniz gibi bu serileri periyodunu açarak ayda 2-3 tane kitap yayınlanacak hale getirmeye çalışıyoruz, ama ne yazık ki bu bir anda olmuyor. Sonbaharda hedefimiz bunu planlayıp hangi kitabın ne periyotla çıkarılacağını ilan edebilmek.

Bir de manga yayınlamayı düşünüyor musunuz ? Daha önce sorulmuştu ama henüz planlarımızda yok ağırlığı Amerikanlara vermeyi planlıyoruz denmişti diye hatırlıyorum. Geçen sürede bir değişiklik oldu mu bu konuda ?

Manga yayınlanması uzun bir süredir planlar arasında, ama istediğimiz seriler konusunda anlaşamadık. Kısaca manga türüne de girmeyi planlıyoruz; ama henüz yaptığımız hiçbir anlaşma yok.

Sayın Ozan Balım;

Bu aşamada en azından yayınlanamayacaksa belirli yayınlara ara verdik açıklaması yapılması mantıklı. ... En büyük ihtiyacımız belirlilik...

İstediğimiz son şey herhangi bir yayını bırakmak, bu sebeple farklı yöntemlerle de olsa hep devam etmeye çalışıyoruz.
Belirlilik istemek en doğal hakkınız ve emin olun biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Ama yukarıda da belirttiğim gibi bu kadar seriyle bu biraz zaman alıyor. Sonbaharda bir yayın takvimi ile bunu sağlamayı planlıyoruz. Lütfen biraz daha zaman tanıyın bize.

Sayın Khor; 

ayrıca çok çok az satan zona,nathan basılıyor da öteki seriler neden basılmıyor

Zona X zaten 1 seneden fazladır basılmadı, lütfen kontrol edin. Evet Nathan Never basılıyor ama bunun bir sebebi içimizde bir Nathan Never fanatiğinin olması, bir diğeri de zaten bu kitapta farklı bir dağıtım yöntemi denememiz. Yani bu seri bizim için bir istisna. Kısaca, bu seride zararı göze alıyoruz. Basit bir örnek vereyim; bu serinin renkli sayısı ve son basılan Gigante'nin tamamı satıldığı zaman bile maliyetlerini çıkaramayacak, kısaca bu 2 kitap zararına basıldı.

Bonelli en büyük yayıncılardan biri o da uyandı bence, yoksa Avrupanın en büyük çizgiromancılardan biri asla gecikme yapmaz, sözleşme örneğini göndermesinde öyle ki  tazminat bile ödeme durumunda kalır, bunu bilmiyor mu Bonelli

Hatalı bir düşünce. DC, Marvel dahil çalıştığımız her yayınevi ile iletişimde bazen aksaklıklar oluyor ve gelecekte de olacaktır. Bu sadece bize özgü de değil, Türkiye'deki tüm yayıncılar yaşıyor aynı durumu. Bu bazen postadan, bazen tatil dönemlerinden, bazen çalışanların değişmesinden kaynaklanır, ama her zaman vardır. Ayrıca hiçbir sözleşmede sözleşme örneğini geciktirme ile ilgili bir tazminat maddesi yoktur. Sağduyulu hiçbir kurum böyle bir madde içeren bir sözleşmeyi imzalamaz.

Bence Bonelli uyandı ama geç uyandı şimdi naz yapıyor haklı da...

Size de bu cümleler biraz komplo teorisi gibi gelmiyor mu? Sizin dediğiniz gibi "Bonelli gibi büyük bir yayıncı" neden sözleşmeyi geciktirerek naz yapar? Sonuçta biz kitap basamıyoruz ama kitap basılmadığı için asıl mağdur olan okuyucular oluyor. Neden Bonelli gibi büyük bir yayınevi bu şekilde okuyucusunu mağdur etsin ki? Ayrıca; öyle olsa bile kitap basmadığımız için bize böylesi öfkeli cümleler sarfederken bunu yapıyor diye Bonelli'yi haklı bulmanız da kendi içinde bir çelişki değil mi?

Adam Tex bahanesi ile diğerlerini belli telif parasına veriyordu.

Nasıl kendinizden bu kadar emin yorumlar yapabildiğinizi anlayamadım. Bizim bile bilmediğimiz birşeyler mi biliyorsunuz? Ne zaman kimden yapılan sözleşmeleri, belirlenen telif paralarını öğrendiniz, ya da daha doğrusu bu yorumları bunları bilerek mi yapıyorsunuz?

Daha doğrusu inandırıcı değil, ayda 2,3 teks, zagor seriler, gerisi yok....öylesi Bonelli haklı ama geç uyandı.
Bizlere de bir sürü masallar, her gün sitelere, dükkanlara bakıp saf saf beklemek.

Gerçi inanmıyorum da madem dediğiniz gibiyse italyanca bilenler Bonelliye mail atsınlar, istesinler mukavele örneğini,

Yukarıda yazılan cümlelerinizden kısaca anladığım bizi yalancılıkla suçluyorsunuz. Umarım yanlış anlıyorumdur, ama düşündüğüm doğruysa şahsen yaklaşımınızı çok kaba buldum. Yorumlarınızı okumak istediğiniz kitaplar basılmadığı için tepkili şekilde yazdığınızı ümit ederek olabildiğince cevaplamaya çalıştım, ama lütfen bir dahaki sefere bu şekilde ifadeler kullanmayın. Aksi durumda zaten yalancı olduğumu düşünen birisine cevap vermemin pek bir anlamı olmayacak.

nikopol

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 13 Ağustos, 2015, 02:38:42

Manga yayınlanması uzun bir süredir planlar arasında, ama istediğimiz seriler konusunda anlaşamadık. Kısaca manga türüne de girmeyi planlıyoruz; ama henüz yaptığımız hiçbir anlaşma yok.

Anlasma saglanamayan manga serilerini ogrenmemiz mumkun mu? Monster ve Old Boy gibi klasiklesen serilerin yayinlanmasi guzel olurdu.

çizgidüşler

Doğru tahmin :) ; sözkonusu serilerden biri Old Boy idi.
Ne yazık ki anlaşamadık ve bu seri yayın planından çıkarıldı.

nikopol

Ayip etmis Japonlar. Urasawa'nin basta Monster olmak uzere Pluto, 20th Century Boys eserlerini, Miyazaki'nin Nausicaa'sini Turkcede gormek isterdim.

ercoktay

Ne çok fumetti fanatiği varmış :) Herkes şu basılmadı şu ne zaman gelecek diye soruyor. Merak ediyorum bunu soranlar ne sıklıkla alıyor çizgi roman? Çıktığı gibi mi alıyorlar. Yoksa bekleyip aradan 3-5 ay geçtikten sonra mı alıyorlar?

Zamanında çok konuşmuştuk. Yayın sayısı çok artmasına rağmen, okuyucu sayısındaki artış çok sınırlı kaldı. Çizgi romana okuyucu tarafından ayrılan bütçeler de sonuçta sınırlı. Gönül çıkan bütün yayınları almak istese de realitede bu artık mümkün olmuyor. Bundan 10 sene önce 3-5 çizgi romanla idare ediyorduk. Çıktığı zaman koştur koştur alıyorduk.

Şimdilerde bırakın satın almayı, okumak için bile kendimi zorluyorum ben mesela. Birçok çizgi romanı almama rağmen çok azını okuyabiliyorum. O istek de gitti ne yazık ki.

Demek istediği çok fazla düşünmeyin arkadaşlar ne zaman şu çıkacak bu çıkacak diye. Yayıncı da istemez mi çıkarmayı. Çizgidüşler inat ederek bir şeyleri değiştirmeye çalıştı ama bu ülkede olmadığını onlar da gördü :( Ve daha önce artık belirsiz bir periyoda geçtiklerini bastıra bastıra söylemişlerdi.

Mrtekin

Teks'ler ne alemde acaba? Beklenen sözleşme ulaşmadı mı hala?
They drew first blood...

seastar1000

ben takıp ettıgım cızgıroman serılerını vede romanları ozellıkle polısıyelerı cıktıgı gun alıyorum
mesela gecen cuma YKY ıan rankın çıkardı cuma aldım yıne tex lerı cıktıgı gun almaya çalışıyorum ama cızgıduslerde hem yayın perıyodu hemde tanıtım agır aksak ne yazıkkı
burada hep belırtım yıne yazayım Turkıye de perıyodık yayıncılıkda Lal kıtabın ustune kımse çıkamadı her ayın 1 ve 15 ıncı gunu serılerı çıkar o gun gıdın buyulu dukkandan alın
tabı bırde prestıj var antı Lal dıyelım 2 sayı maxbasıp 1 sene ortadan kaybolalım mantığıyla yayıncılık yapanlar
o yüzden cızgı duslerın sıstemıne adapte olmaktan başka care yok yanı ya nathan seveceksınız yada beklemede kalacaksınız

caretta

Mrtekin dostum benim aklımdan şöyle birşey geçiyor.Çizgi Düşler Teks yayınını bıraktı.Bu suskunluk ona delalet ediyor.İnşallah Lal Teks'i devralır!

hennessy

Alıntı yapılan: caretta - 15 Ağustos, 2015, 22:54:39
Mrtekin dostum benim aklımdan şöyle birşey geçiyor.Çizgi Düşler Teks yayınını bıraktı.Bu suskunluk ona delalet ediyor.İnşallah Lal Teks'i devralır!

Abi telif hakkı bekliyorlar haftaya 2 cilt gelecekmiş İlyas'tan öğrendim.... Unutmayalım Oğlak zamanıda Tex aksıyordu senede bir kez demek ki Tex hep böyle...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları