SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sultanhisar

DAMPYR BASMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ...

shiroyasha

+ Hepimizin bildiği gibi X-Men 'in yeni filmi de geliyor, Magneto 'da var daha ne olsun ;) Heil Magneto ;)

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 21 Şubat, 2016, 01:37:32
Magneto tastement bir orijin hikayesi bildiğim kadarıyla. Orijin hikayelerinin satış potansiyeli yüksektir çünkü herkesin anlayacağı hikayelerdir. Anlayabilmek için öncesinde bilmem kaç sayı uncanny x men bilmem kaç sayı da ultimate  :P X men okuman gerekmeyen, benim gibi konuyla alakasız kişilerin dahi ilgisini çekebilen hikayeler.  Tanıtımlarından gördüğüm kadarıyla hem çizimleri hem de konusu gayet sağlam bir çizgi roman. Magneto da karizmatik sevilen bir karakter, yani bence bütün veriler bu kitabın da bahsettiğiniz istisnai duruma uyabileceğini gösteriyor.

tulgan

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 21 Şubat, 2016, 01:37:32
Magneto tastement bir orijin hikayesi bildiğim kadarıyla. Orijin hikayelerinin satış potansiyeli yüksektir çünkü herkesin anlayacağı hikayelerdir. Anlayabilmek için öncesinde bilmem kaç sayı uncanny x men bilmem kaç sayı da ultimate  :P X men okuman gerekmeyen, benim gibi konuyla alakasız kişilerin dahi ilgisini çekebilen hikayeler.  Tanıtımlarından gördüğüm kadarıyla hem çizimleri hem de konusu gayet sağlam bir çizgi roman. Magneto da karizmatik sevilen bir karakter, yani bence bütün veriler bu kitabın da bahsettiğiniz istisnai duruma uyabileceğini gösteriyor.

X-Men: Phoenix -Ağıt için de aynısını düşünmüştük :)

Tek bilmek gereken kimin Cyclops, kimin Jean Grey vs olduğunu bilmekti, ilk üçlemede işlenen Phoenix olayının orijiniydi :)

çizgidüşler

Sayın Pearl Jam

Sayın çizgi düşler tahmin yapmak serbestse,  bence dörtbin satar. Siz beşbin basın kalanı da 2017 de biter  :) kitap başı minimum 7 lira kar öngörüyorum dolayısıyla  yıl sonunda bu kitaptan 28 bin lira kar elde edersiniz. Hadi dörtbin değil üçbin sattı o zaman da 21 bin yapar, o paraya da bol bol brendon lucas falan basarsınız  ;)

Tabi ki tahmin yapmak serbest. Ama kendinizi bizim yerimize koyun, o yapılan her tahmine para bağlıyoruz biz. Siz böyle bir durumda tahminlerinizden ne kadar emin olursunuz?

Daha doğrusu şöyle sorayım; bu tahmininiz üzerine iddiaya girer misiniz? Örneğin 1 Ocak 2017'ye kadar 3000 (bakın 4000 bile demiyorum) satarsa o 21 binin yarısını size vereyim. Satmazsa da altında kaldığı her kitap için 7 TL nin yarısını bana verin. Hatta daha da sizden tarafa çevireyim teraziyi. Nisan ayı içinde basalım diyerek süreyi 9 aydan 8 aya adedi de 2000'e indirelim. 1 Mayıs -31 Aralık arasında toplam 2000 satarsa size 7000/2=3500 TL vereyim, satmazsa her eksik sayı için 3,5 TL alayım.

Sizin için uygun mu bu iddia? Tahmininize bu iddia ya girecek kadar güveniyor musunuz?

çizgidüşler

DAMPYR BASMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ...

Her zaman aklımızda, hep düşünüyoruz.

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 20 Şubat, 2016, 23:31:28
Sayın siyahderikoltuk,

Ya Magneto Testament? Taaaaa 2015 Kasım ayında verilmşti müjdesi? Comics satınca kazanılan parayı harammı sanıyorsunuz anlayamıyorum.

Kendinden bu kadar emin ve öngörülü bir takipçi olarak sizin fikirlerinizi rica ediyorum. Lütfen bizi aydınlatabilir misiniz;

- Örneğin 1 Nisan 2016'da basılacak olan Magneto Testament'in 31 Aralık 2016'ya kadar kaç adet satacağını öngörüyorsunuz?
- Satış öngörünüze göre toplam baskı adedinin kaç olması gerektiğini düşünüyorsunuz?
- Bu kitabın baskı, telif ve baskı hazırlık aşamalarında toplam maliyetinin bir üst maddede öngördüğünüz baskı adedi için kaç TL olacağını lütfen söyleyebilir misiniz?
- Bu eserin toplam sayfa sayısına bağlı olarak etiket fiyatının ne olmasını düşünüyorsunuz?
- Şimdiye kadar belirlediğiniz satış fiyatı, baskı maliyeti ve satış öngörünüze göre 1 Ocak 2017'de toplam kazanılacak parayı söyleyebilir misiniz lütfen?

Vereceğiniz cevaplar doğrultusunda bu başlık altında sohbetimize devam etmek dileğiyle, iyi akşamlar diliyorum.
Sayın çizgidüşler,
Estağfurullah, sizi aydınlatmak haddimiz değil, adımız üzerimizde biz okuyucuyuz. Üstelik bu başlık bizim size soru sorup, yanıt beklediğimiz bir oturum. yine de dilim döndüğünce düşündüklerimi ve gönlümden geçenleri yazayım:
-Benim öngörüm, dediğiniz gibi filmden önce nisan başına yetişir ve bu seneki İstanbul Fuarı geçen seneki gibi bereketli geçerse, Magneto Testament yıl sonuna kadar 2500-3000 arası bir rakamı bulur (inşallah). Filmin, üzerinde herhangi bir X ibaresi taşıyan çr satışına yardımcı olacağına inandığım gibi, geçen sene fuarda standınızdaki şenliğe tanık olmuş biri olarak bu rakamın tutacağına inanıyorum.
-Bildiğim kadarıyla XForce, Wolverine hiç 2.baskı yapmadı. Ben yine 3000-3500 bandında bir basımın yeterli olacağını düşünürüm.
-Bu konuya haiz değilim maalesef.
-Yanılmıyorsam 5 fasikülden oluşacak bir cilt olacak bu da sizin etiketlendirmenize göre, 30 tl civarında olur diye tahmin ediyorum.
-Bu sorunuza şöyle cevap vereyim. Ben sizin kitaplarınızı, etiket fiyatı üzerinden %30 iskontoyla alıyorum. Haliyle kitabevi sahibide bana ikram ettiği kadar kar ediyordur. Kalan 12tlnin 7si maliyet 5i kar olsa. Kaba bir hesapla 5x3000=15000 tl kazanırsınız diye düşünüyorum. Dahası inşallah öyledir :)
Sevgilerimle...

seastar1000

Başka mecralari bilmiyorum fakat bu forumda çizgidüşler yayınlarının okuyucularla olan iletişimi harika, çok begeniyorum. Okuyucuyu müşteri değil arkadaş gibi görüyor öyle karşılık veriyorlar.
Bunları yazma sebebim ise bu iyi hislerime rağmen, Tex olarak ne çıkarsa almama rağmen, eğer büyük boy Tex'leri ufaltıp basma ve satma istekleri varsa ben kendi adıma asla almayacağımı belirtmek istiyorum.

Mrtekin

Alıntı yapılan: seastar1000 - 21 Şubat, 2016, 13:39:07
Başka mecralari bilmiyorum fakat bu forumda çizgidüşler yayınlarının okuyucularla olan iletişimi harika, çok begeniyorum. Okuyucuyu müşteri değil arkadaş gibi görüyor öyle karşılık veriyorlar.
Bunları yazma sebebim ise bu iyi hislerime rağmen, Tex olarak ne çıkarsa almama rağmen, eğer büyük boy Tex'leri ufaltıp basma ve satma istekleri varsa ben kendi adıma asla almayacağımı belirtmek istiyorum.

+1.
They drew first blood...

Mrtekin

Artı okuyucuya (ve aynı zamanda müşteriye) karşı bu gereksiz ve çok yakışık kalmayan sertliği anlamadık.

Nedir yani; bize mi sardınız? Satmayan yayınlarınızın sebebi biz miyiz?

They drew first blood...

ercoktay

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 21 Şubat, 2016, 00:05:06

Teks Dev boyutu küçültülerek normal sayıların boyutunda basılıyor olacak. Her iki boyutta basılması veya yüksek fiyatla sınırlı sayıda basılması düşünülmüyor.

Bu haberi hiç sevmedim. Yazık oldu. Keşke sınırlı sayıda büyük bassaydınız. Nathan gibi indirimsiz satış olabilirdi mesela.

çizgidüşler

Sayın siyahderikoltuk,

Cevabınız için çok teşekür ederim. Keşke gerçek hayat da gönlünüzden geçen kadar cömert olsa bizim için.
Şimdi olabildiğince açık olarak durumu özetleyeyim.

Şimdiye kadar bastığımız 1 seri dışında (Injustice) 2000 barajını geçen hiçbir kitabımız yok. X-Force ve wolverine 2000 adet basıldı ve yaklaşık 1,5 senede hala tükenmediler. Bu sebeple baskıyı garanti olsun diye 2000 üzerinden hesaplıyorum.

30 TL lik bir kitabın yayınevinden çıkış fiyatı (yani dağıtım fiyatı) yaklaşık etiket fiyatının yarısı, yani 15 TL'dir. Yani 2000 kitap için toplam satış miktarı (2000x15) 30000 TL dir.

Marvel için telif maliyeti kitabın satış fiyatının %8'i artı 250 Euro malzeme ücretidir. Yani (30TL x 0,08 x 2000)+250 Euro. Tabi bir de bu para yurtdışına gittiği için Devlet baba giden bu paradan yaklaşık %18 vergi alıyor. Kabaca bir hesapla toplam telife 6600 TL ödüyorsunuz.

152 sayfalık bu kitap için çeviri ve grafik maliyeti yaklaşık 1000 TL diyebiliriz.

2000 adet baskı için baskı maliyeti -yaklaşık- 7000 TL + KDV dir yani yaklaşık 8000 TL gibi yuvarlak bir rakam söyleyebiliriz.

Tüm bunları topladığınızda kitabın çıplak maliyeti -depo, şirket giderleri vb... gibi genel masrafların kitaba yansıtılmamış hali- yaklaşık 15600 TL tutuyor.

Kısaca sonuçta bu kitabın tamamının satılması durumunda size kalacak fark kabaca 14400 olacaktır. Bunun %35 gibi bir miktarına gene Devlet Baba el koyacaktır gelir vergisi olarak. Yani size 9600 TL kalacaktır. Yani kitap başına yaklaşık 4,8TL gibi bir kar kalacak bu hesapla. Yani tahmininiz (5 TL) hesapladığımıza çok yakın.

Yani bu kaba hesapla gayet mantıklı bir yatırım gibi duruyor. Ama işi biraz daha karıştıralım. Maliyetleriniz görece peşin, en fazla kitabın çıkmasından sonraki 2 ay içinde cebinizden çıkıyor. Tahsilatınız ise ortalama 3-5 ay içinde gerçekleşiyor. Yani siz cebinizden 15600 TL veriyorsunuz, kitapların tamamı satılınca 9600 TL kar elde ediyorsunuz. Ama bu satış ne zaman gerçekleşiyor?

Gelelim asıl probleme; siz 2500-3000 arası bir satış öngörüyorsunuz yıl sonuna kadar. Süreyi 1 ay azaltıp (kitabın 1 Nisan'a yetişmemesi ihtimaline karşılık) 1 Mayıs-31 Aralık arasında satışın (siz 9 ayda 2500-3000 diyordunuz, ben 8 ayda 2000 yapıyorum bunu sizin için de uygunsa) 2000 olması durumunda size bu 9600 TL nin yarısını teklif ediyorum. 2000'in altında satış için de elimizde kalan her kitap için  4,8 TL'nin yarısını istiyorum sizden. Böyle bir iddiaya girecek kadar satış tahmininize güveniyor musunuz?

Size şöyle söyleyeyim, bence bu kitap bu 8 ayda ancak 1000-1500 adet arasında büyük ihtimalle 1000 adedin ancak biraz üstünde satacak. Yani en iyi ihtimalle ancak maliyetini karşılıyor olacak.

seferkaraca

ben bu forumdaki ve diğer benzer forumlardaki gereksiz duyarlılığı anlamıyorum. yayınevi açıkça söylüyor diyor ki, az satıyor, yapacağımız bu. teks'i ufaltacağız masrafı çıkarmıyor diyor.a ynısını lal'de dylan dog'ta yapmıştı. hala yayınevine yükleniliyor. sanki türkiye'de çizgi romanlar 15.000-20.000 satıyor da yayınevi nazlanıyor gibi bir durum oluşmuş. beyler, burası türkiye. hayale kapılmayın. düz yazı kitaplar bile 1000 adet basılıyor. bu millet okumuyor işte. okumadığı gibi scanner sitelerinde hem çizgi roman hem de edebiyat eseri kovalıyor. beleşçilik bu milletin hayat felsefesi olmuş. 2-3 yılda 2500 TL'lik iphone alır, cebinden malboro eksik olmaz ama yine de okumaz. gerçek bu. bırakın yayınevlerine ilker'e falan yüklenmeyi de gerçeği görün.

çizgidüşler

Sayın Mrtekin,

Artı okuyucuya (ve aynı zamanda müşteriye) karşı bu gereksiz ve çok yakışık kalmayan sertliği anlamadık.

Nedir yani; bize mi sardınız? Satmayan yayınlarınızın sebebi biz miyiz?

Bize iletilen sorular doğrultusunda cevap veriyorum. Verdiğim her cevabı da soru üzerinden özellikle açıklayarak yapıyorum. Okuyucuya/müşteriye karşı gereksiz ve çok yakışık kalmayan cevabımın hangisi olduğu konusunda bilgi verebilir misiniz?

seferkaraca

ya Allahınızı severseniz... çizgi düşler'i bilmiyorum ama 2010'da lal'in deposunu görmüştüm istanbul'da. ağzına kadar satmayan kitap doluydu. bunun matbaa, yayın masrafı ayrı, depolama maliyeti ayrı. siz hala şunu basın, bunu basın, boyut küçültmeyin diyorsunuz. maceraperest'tin arkasında oğlak yayınları vardı o bile dayanmadı bu şartlara. ki onların zamanında teks her iki seri 1500 tane satıyordu. gelmiş burada hayal görüyorsunuz. bir tane yayıncı buralarda suallere cevap veriyor onudamı küstürecekesiniz.

Animvader

Valla ben onu bunu bilmem de sadece fumetti okuyan bir okuyucu olsam Çizgi Düşler'i pamuklara sarar, elimden geldiğince gönüllerini hoş tutmaya çalışırdım.Lal'ın elindeki garanti seriler dışında ÇD de bırakırsa başka fumetti basan çıkmaz, kimse az satan kitaplar için bu kadar riske girmez.