SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Alıntı yapılan: designer73 - 22 Şubat, 2016, 10:04:25
Dikkat ederseniz soranlar hep aynı kişiler  :)

Az olsun da öz de olsun.
Yeter ki Dampyr basılsın.

Mrtekin

Valla ben boyuta takılıp; Incastis almam demiştim; Ankara fuarında; Çd standındaki dostum Haziran00'dan hepsini aldım. İyi ki de almışım; güzel bir seri.

Teks'de de muhtemelen aynı şey olur; dayanamıyorum, restlerim çok kısa sürüyor. :)

Olayın maliyet bazlı olduğu aşikar; o yüzden denilecek çok birşey yok; temennim; bu seri ile yeni ve kalıcı Teks okuyucuları da sisteme kazandırılır.

They drew first blood...

köstebek

Alıntı yapılan: designer73 - 22 Şubat, 2016, 10:04:25
Dikkat ederseniz soranlar hep aynı kişiler  :)

Haydi ben de buradaki açıklamalar seline katkıda bulunayıp; herkes açıklıyor ben neden susayım ki :
Not: Çizgidüşler nickli beyefendinin (!) açıklamaları dışındakiler, geçerli değildir, tahminidir, sohbetlere dayanmaktadır; lakin adı geçen şahsın fikirleri de zaman içinde değişebileceğinden belirli süreler için geçerlidir.

Şimdi efendim:
Fumetti üstüne:

1. Nathan Never'ların çıkışları tamamen satın alan 250, satın alması gereken 350 kişinin alım hızına bağlıdır; yayınevinin karar vermesi diye bir şey yoktur, elden geldiğince kör topal sürüklenecektir...

2. Teks konusunda bir sorun yoktur; sayıyı daha da arttırmayı gönül istedi, ama piyasa şartları bizi bu konuda temkinli davranmaya sürüklüyor...

3. Zagor: Elimizde kalan 3, 5 maxinin ardından gavura yetişmiş oluyoruz. Ondan sonra da İtalya'da çıkan sayılar, duruma göre ertesi sene basılacak...

3. Julia: Hanımefendiye gereken ilgiyi göstermeye çalışıyoruz, ama hâlâ yaşanan fumetti kıyımı içinde düzgün bir ritme oturtamıyoruz, lakin eninde sonunda oturacak.

4. Geri kalan diğer fumetti isimlerinin alayının basım sıklığı hakkında sorulacak tüm sorular havada kalacak ve görünüşe göre kalmaya da mahkum. Çünkü hiçbir şekilde ticari bir karşılıkları yok, aksine diğer fumetti ve comics serilerin çıkış planlarını bozmaktan (matbaacının alacak hesabını şişirip İlker'in sinir stres yapmasından) başka bir işe yaramıyorlar. Yani şu an için kaba deyimle "sadece keyif olsun diye harcanacak" para bulunduğunda basılacaklar gibi görünüyorlar...

Bu yüzden çok rica ediyorum: İstediğiniz seri hakkında ne zaman çıkacak sorularını sormakta daima serbestsiniz, lakin bu konuda pek cevap verilmediğinde (verilemediğinde) "beni adam yerine koymuyorlar" şeklinde alevlenmenize hiç gerek yok...

Not 2: Yine de her ay aralara bir yerlere bir iki fumetti sıkıştırmaya çalışıyoruz. Lakin neyin ne zaman olacağını bilemiyoruz. Durum bundan ibarettir, gerisi boş laftır.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 22 Şubat, 2016, 10:28:55
İlginç olan birşey var.Oğlak Yayıncılık kısa aralıklarla tam 23 adet dev albüm Teks yayınladı.Bunlar satıldı ki 23 adet yayınlandı.Bu Teksleri alanlar da aynı kişiler.Yani Aylık,Klasik,Almanak v.s. gibi serileri eksiksiz alanlar şimdi ne oldu da bu Çizgi Düşler'in yayınladığı ilk ve tek 24.sayıyı almaktan
kaçınıyorlar?

Abbas Bey'in söylediklerine bir ekleme de ben yapayım.Dev Albüm Teks Çizgi Düşler'in yayınladığı Aylık,Klasik,Maksi ve Renkli seri ile aynı
boyutta olacağından bir bütünlük olacak.Artık Dev Albüm Teks Oğlak Yayıncılık'ın 23 sayısı ile kitaplığa dizilecek;yeni seri Dev Albüm de "Teks Özel
Seri 1" diye kitaplıklarda yerini alacak.Bakın serinin adını bile verdim.
        Çizgi Düşler ilk yayına başladığında Oğlak Yayıncılık'ın tekli formatı bozulacak diye epey gürültü kopmuştu.Zamanla ben ikili formata alıştım.Teks
maceraları (Aylık Seri)genellikle 2 sayıdan 228 sayfa olarak yayınlanıyor.Ne güzel bir defada macerayı okuyup bitiriyoruz.Hele bir şu küçük boylu albüm
çıksın görelim,eleştirilerimizi veya takdirlerimizi yazarız.

Abi, Dev ablümler konusunda biraz açıklama yapayım,

Teks okurlarını (hatta genelde ÇR okurlarını) iki ayırabilirizi: Biriktiriciler ve okuyucular. Biriktiriciler bizim canımız ciğerimiz, her şeyi düzgün ve bildikleri gibi olsun istiyorlar ve haklılar da. Teks konusunda biriktiricilerin sayısı okuyucuların sayısından 300 civarı daha düşük. 600 - 700 arası bir noktadalar. Zaten farkındaysan son yıllarda Oğlak da dev albüm üretim sıklığını azaltmıştı.
Üçüncü bir grup daha var ki, kitap satmayıp ucuza ortalığa döküldükten sonra satın almayı tercih ediyor.

Şu anki şartlar altında: Dev albümleri (Dylan Dog da dahil olmak üzere) çıktığında veya kısa bir süre içinde satın alanların sayısı, kitapların basılış maliyetlerini ya karşılamıyor ya da ucu ucuna bir şekilde saçma sapan hesaplar yaptırıyor. Bu yüzden de boyut küçültmek hem maliyeti bayağı bir indiriyor hem de diğer "biriktirici olmayan" okuyucuların almasına da bir şans tanıyor.

Teks Dev albümler hakkında bir not daha: alıcısı sadece "biriktiriciler"le sınırlı; bunu da laf olsun diye değil, elimizdeki Teks Dev albümün satışlarına bakarak söylüyorum: Örneğin Teks normal sayılarımız üstlerinden aylar veya yıllar geçtiği halde hâlâ satmaya yavaş da olsa devam ederken, bizim Teks dev albümde aylardır tık yok; ilk 3 ila 5 ay içinde ne sattıysa o; yani biriktiricilerin bizim ulaşabildiğimiz sınırı o.

köstebek

Alıntı yapılan: Mrtekin - 22 Şubat, 2016, 10:43:15
Valla ben boyuta takılıp; Incastis almam demiştim; Ankara fuarında; Çd standındaki dostum Haziran00'dan hepsini aldım. İyi ki de almışım; güzel bir seri.

Teks'de de muhtemelen aynı şey olur; dayanamıyorum, restlerim çok kısa sürüyor. :)

Olayın maliyet bazlı olduğu aşikar; o yüzden denilecek çok birşey yok; temennim; bu seri ile yeni ve kalıcı Teks okuyucuları da sisteme kazandırılır.

İnsanlarla çok çabuk dost oluyorsun :)

Mrtekin

Öyle; Korkmaz sağlamdır; durduk yere laf falan da sokmaz :)
They drew first blood...

seastar1000

Sayın Köstebek
Haftasonu çıkacak bir yayın var mi Gelmek icap edecek mi Kadıköy e

çizgidüşler

Merhaba,

İlginç olan birşey var.Oğlak Yayıncılık kısa aralıklarla tam 23 adet dev albüm Teks yayınladı.Bunlar satıldı ki 23 adet yayınlandı.Bu Teksleri alanlar da aynı kişiler.Yani Aylık,Klasik,Almanak v.s. gibi serileri eksiksiz alanlar şimdi ne oldu da bu Çizgi Düşler'in yayınladığı ilk ve tek 24.sayıyı almaktan kaçınıyorlar?

Sayın Caretta Bey'in cümlesine istinaden Fumetti'nin nasıl bir eğri izlediğini bir örnekle açıklamak istiyorum. Hatırlarsanız -sanırım- Zagor'un efsanevi maceralarının Oğlak tarafından basılan ilk sayılarından birkaçı 8-9 baskı yapmıştı (Takip etmediğim için emin değilim, kesin bilenler bu rakamı söyleyebilir). Baskıya minimum 500 adet girdiklerini düşünsek bile toplamda bu kitabın 4500 tane kadar sattığını anlayabiliriz. Bu kitaplar şu an piyasada bulunmuyor.

Oysa aynı serinin devamı olan bizim çıkarttığımız Zagor Maxi ve Özeller 1500 adet basılıyor ve birkaçı dışında hepsi elimizde mevcut. Yani 1500 satışına ulaşamamışlar.

Kısaca; 10 senede gelinen nokta bu. Sebebi tartışılabilir, ama şu an gelinen nokta fumetti satışlarının bariz bir şekilde azaldığı (en as serilerde 4500 lerden 1500 lere indiği).
Lütfen aynı azalma oranını 10 sene önce 500/1000 satan kitaplara (Nathan, Dampyr, Julia vb...) uygulayın, durumun vehametini görebilirsiniz.

Aynı durum bizim kendi kitaplarımızda da var. 4-5 sene önce serileri yayınlamaya başladığımız zamanki satışlarla şu anki satışlar arasında çok ciddi bir azalma mevcut. Serileri bırakmamak için baskı adedini azaltmamız, zam yapmamız, kapalı devre gibi bir sisteme geçmemizin yegane sebebi bu. Birçok seride kar hedefini çoktan bıraktık, sadece maliyeti çıkarması için uğraşıyoruz.

Dediğiniz gibi Sayın Caretta, eminim o zamanlar bu 23 Tex Dev sattı ki bastılar, yoksa basmazlardı. Ama artık satmıyor, bunu direk depoda kalan kitaplardan ve satış raporlarından birinci elden görüyoruz. 

çizgidüşler

Pardon, az önceki alıntımda Sayın Caretta Bey'in cümlelerinin altını çizmek isterken yanlış tuşa basıp üstünü çizmişim.
Bunun da alıntı yapılan Sayın Caretta Bey'e "saygısızlık / sert cevap / agresif tepki"  olarak algılanmaması için izah etme gereğini duydum.

hanac

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 22 Şubat, 2016, 12:31:03
Pardon, az önceki alıntımda Sayın Caretta Bey'in cümlelerinin altını çizmek isterken yanlış tuşa basıp üstünü çizmişim.
Bunun da alıntı yapılan Sayın Caretta Bey'e "saygısızlık / sert cevap / agresif tepki"  olarak algılanmaması için izah etme gereğini duydum.

Düzelttim  :)

çizgidüşler

Teşekürler, menülerin acemisiyim. Değiştir butunu yeni farkettim. :)

caretta

Çizgidüşler ve Köstebek'e Dev Albüm konusundaki cevapları için teşekkür ederim.Ben Köstebek Bey'in dediği "biriktirici"grubuna dahil olduğumdan
çıkarttığınız sayıyı hemen almıştım.Çizgi Düşler'in yayın hayatına başladığı Haziran 2014'den bu yana yaklaşık 2 yıl geçti.Demek ki çizgi roman okuru
(özellikle Teks)artmamış.Ekonomik yönden fakirleşmiş ve bu Teks bolluğu döneminde tercihlerini daha ucuz,uygun formatlı versiyonlara kanalize
etmiş.Bir de benim kuşağım(50 yaş üstü)çizgi roman okurları da giderek azalıyor.Gençlerden pek Teks okuru devşiremiyoruz.1500 adet kitap bas,
dünyayın parasını bağla,depoya yığ ve bekle.Bu konudaki sıkıntınızı çok güzel ifade ettiniz.Teks ve Zagor konusunda bayağı mesafe katettik.Bu
günlerimize şükretmek lazım demek ki.

köstebek

Sevgili Caretta Bey,

Abi, bizim fumetti okuru, comics okurundan farklı bir yapıya sahip. En temel farkları da (nispeten diyeyim de gönlümüz şenlensin) daha yaşlı olması. Bu daha kötü dövüştüğü ya da yolda daha yavaş yürüdüğü anlamına gelmiyor: Fumettilere parayı kendi cebinden verdiği için çok daha kurnaz ve sabırlı olduğu anlamına geliyor. Comics okurlarının yaşı daha genç ve çoğu ana baba parasını acımadan harcayabiliyor.
Bizim fumetti grubu yıllardır bu işin içindeler ve artık işin uzmanı olmuş sayılıyorlar. Pek çok yayımcının belli bir süre sonra kitapları satmayınca dökeceklerini bildikleri için bekleyip ya da internetten kampanya kovalayıp çok ucuza toplu alımlar yapıyorlar. Bu yüzden de fumettilerde maliyet çıkarıcı ilk satışlar çok dar bir grubun omuzlarına bindi; ama onlar da (büyük bir hızla) durumun farkına vararak alımlarını yavaşlatmaya ve fazlasıyla seçici olmaya başladılar. Seçici olmaya başlayınca da adamları yeni "karakterler"le bir türlü tanıştıramıyoruz; bu da bir başka sorun işte.

Fumetti satışlarında son yıllarda görülendüzenli şekildeki aşağı inişin ana sebeplerinden biri bu. Yayımcıların köşeye sıkışıp ellerindeki şeyden vazgeçmeleri yıllar içinde böyle bir durumu yarattı: Okur yavaşladıkça yayımcı döktü, yayımcı döktükçe okur daha da yavaşladı; böylece açmaza girildi. Senin o niye basılmıyor dediğin Kit Taylor'lar, cildi 10- 15 teleye inince, Kadıköy'de sürekli satılır oldu. Lakin sanma ki bu, onların devamını basmak isteyen birilerinin çıkmasını sağlayacak; "ölü fiyatına" kitap malesef basılamıyor. yine hoz'un eskileri hâlâ takım takım satılıyor, ama çıkış fiyatlarına göre acayip bir uçurum var aralarında.

Forumda görüyorsundur; bir yıl önceki kitaplardan kaçar tane alındığına dair anketler yapılıyor. O anketler ilk üç ay için yapılsa, başka bir fotoğrafla karşılaşacaksın...

haziran00

Alıntı yapılan: Mrtekin - 22 Şubat, 2016, 10:43:15

Abi sadece Injustays için değil :P (okudum bomba bir seri) tüm çizgi roman serileri için ayırt etmeksizin defalarca insanlara sunum yapıp tanıtmaya çalışıyorum ama gerçekten benim gibi bir kaç kişinin yapması satışları arttırmaya yetecek düzeyde değil sayının daha da artması gerekli, öte yandan 1-2 gözlemim var
1- Fumetti tayfası ki bende birisiyim (ama önerilere açığım) %90 ı tamamen dışa kapalı Teks ise Teks Mr. No ise Mr. No bunun dışına çıkıp kesinlikle başka tatlar denemiyorlar, iletişime geçmiyorlar.
2- Öte yandan Nathan Never 350 basılıyor ama 250 satıyor bunun sebebi de Köstebek abinin dediği gibi okurların çıktığı anda değil ama 2. ele düşmesini beklemesi ya da yayımcının elindekileri dökmesini beklemesinden dolayı 1 tık artmıyor. İddia ediyorum ki Nathanın 350 den fazla okuyucusu var. Bu söylediğim Teks Ve Zagor içinde geçerli aynı Teks sayısının ya da Zagor sayısının (aynı kitap) defalarca başkaları tarafından okunması da bunu açıklıyor. Aynı kitabı 2000 kişi okuyor ama devamlı 2. elde olduğu için yayımcıya faydası olmuyor :)

orhan şafak

Herkes kabul etmeliki ve herkes bilmeliki en vefakar en fedakar en sabırlı en istikrarlı ve de en cömert okuyucu  40-60 yaşlarındaki fumetti okuyucularıdır siz hiç açik artırmaya girip astronomik rakamlara sırk kapağı için kitap alabilen yeni nesil çizgi roman okuru görebildinizmi veya duyabildinizmi ey çizgi roman yayıncıları bize daha çok kulak verin bizi kırmayın yarım kalan fumettilerimizi sınırlı da olsa devam ettirin.Eminim pişman olmazsınız.Bizler de sizlerin kıymetini bilmeliyiz ve sizlerin ayakta kalabilmesi için maddi manevi desteklerimizi esirgememeliyiz.