Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Teksler çıkınca keyfim yerine geldi. Kaç gündür hiçbir şey yazmak içimden gelmiyordu. Sultanhisar nickli dostumuz "Tex Magazin"in ne zaman çıkacağını sordu. Cevabı çizgidüşler nickli üyemizin Tex Klasik Seri"de yazdığı son mesajda.
Mayıs ayı diye belirtilmiş. Buna göre Mayıs ayında Teks Klasik 40 ve Tex Magazin'i bekliyoruz.
Yanlarında Renkli Zagor 3.sayı "Gitar Jim'in Öyküsü"de gelir mi acaba? Teks Özel 32.sayı için yaz aylarını bekleriz herhalde. Aylık Seri'de 2018 için öngörülen 6 kitaptan 2.de çıkmış oldu.

çizgidüşler

Alıntı yapılan: caretta - 12 Nisan, 2018, 20:45:51
Teksler çıkınca keyfim yerine geldi. Kaç gündür hiçbir şey yazmak içimden gelmiyordu. Sultanhisar nickli dostumuz "Tex Magazin"in ne zaman çıkacağını sordu. Cevabı çizgidüşler nickli üyemizin Tex Klasik Seri"de yazdığı son mesajda.
Mayıs ayı diye belirtilmiş. Buna göre Mayıs ayında Teks Klasik 40 ve Tex Magazin'i bekliyoruz.
Yanlarında Renkli Zagor 3.sayı "Gitar Jim'in Öyküsü"de gelir mi acaba? Teks Özel 32.sayı için yaz aylarını bekleriz herhalde. Aylık Seri'de 2018 için öngörülen 6 kitaptan 2.de çıkmış oldu.

Teşekürler Sayın Caretta, kafamızdaki yayın takvimini çok güzel özetlemişsiniz.
Mayıs ayında belirttiğiniz gibi Teks Klasik 40 ve Tex Magazin'i yayınlamayı planlıyoruz. Haziran ayında da Teks Klasik 41 ve Teks Aylık 36 yayın planımızda.
Kısaca bundan sonra Klasik seri aylık periyotla, aylık seri ve diğer seriler de dönüşümlü olarak çıkıyor olacak. 2018 için şu ana kadar bu plana uyabildik sanırım, umarım bundan sonrasında da bir sorun yaşamayız.
Zagor Renkli 3 de şu an son kontrollerde ve gelecek hafta başında Julia 14'le beraber matbaya gidiyor olacak. Her iki kitap da sanırım Nisan sonu gibi çıkmış olur.

Bilal ceylan

Benim bir sorun olacak;martin mystere maxi sayılar neden basılmıyor bir sebebi varmı,oğlak bir kısmını bastı biliyorum ama devamına neden kimse el atmıyor.?

HacıGeraltEmmi

hanac

can amca

Alıntı yapılan: Bilo - 13 Nisan, 2018, 12:09:32
Benim bir sorun olacak;martin mystere maxi sayılar neden basılmıyor bir sebebi varmı,oğlak bir kısmını bastı biliyorum ama devamına neden kimse el atmıyor.?

Merhaba,

İtalya'da 2008'e kadar çıkan çıkan 4 adet maxi vardır ve bunların hepsi  Lal Özel Seri'de ve Oğlak Efsanevi Maceralar'da yayımlanmıştır. Daha sonra 2014'ten itibaren 4 adet zona x macerası maksi başlığı altında basılmıştır. Sanırım bu son dördü soruyorsunuz. Çizgi düşler tahminimce bunları zona x'in devamında basabilir. En son 11. zona x basıldı. 23 adet orjinal var. Bunlara ne zaman sıra gelir bilinmez.

NIC

Alıntı yapılan: designer73 - 13 Nisan, 2018, 13:25:59
Brendon niye basmıyorsunuz? :)
Dolar niye basmiyorsunuz?Böyle giderse çr alacak para bulamiyacağız 😥😥😥

Bilal ceylan

Teşekkür ederim can Amca benim için aydınlatıcı oldu

caretta

Çizgi Düşler'den bu ay çıkan orijinal 673-674 sayıları içeren 35.sayıyı okudum.Boselli-Civitelli üretimi
bu macerada Mefisto'nun oğlu Yama,4.kez geri dönüyor.Yama,daha önce oriinal 125-128;162-164 ve
265-268 sayılarda görülüyordu.İlk iki macera Oğlak Altın Teks 125-128 ve 162-164.sayılarda yayınlanmıştı.
3.macera ise 186'lık Ceylan Teks 153-158 sayılarda yayınlanmıştı.Kısmetse bu 3.gelişi Çizgi Düşler Klasik
Seri 49-50 sayılarda Şubat-Mart 2019'da okuyacağız.
     Bu ay yayınlanan maceraya gelince:Yama daha önceleri hep babası tarafından yönlendirilen,öne sürülen,çoğu
kez de himaye edilen bir karakter idi.Yanında da ya voodoo müritleri,bataklık kızılderileri veya Aztek soyundan
gelen kişiler yer alırdı.Bu yeni maceranın bu ilk kitabında ilk kez Mefisto yok.Yama,Hint Ölüm Tanrısı Yama'nın
güçlerini elde etmiş çok tehlikeli bir düşman haline gelmiş.İlk kez Tiger Jack,El Morisco ve Eusebio'yu yaralar.
Kendisine ölümüne bağlı yandaşlar edinmiştir.Güzel,sürükleyici bir macera.Yama o kadar acımasız olmuştur ki
annesi Myriam'ın trajjik ölümünü bile kılı kıpırdamadan kabullenir.
     Macerada bazı "sıçrayışlar"gördüm.Çölde bulunan kahramanlarımız birdenbire Pilares'de El Morisco'nun evinde
bulunuveriyorlar.Keza,Yama dayalı döşeli tapınağında.Naraka diye bir yer.Bu Naraka ne zaman yapıldı?Nerede?Meksika'da
mı?Örgütünü ne zaman kurdu?
      Çizer Civitelli.Yani iyi de o olmasa da olurdu.Örneğin son Mefisto macerasını çizen Villa bu macerayı da çizse ne iyi
olurdu.Ha Galleppini veya Letteri hayatta olsalardı bu ikisinden başkası çizmezdi!Yine de Civitelli bir ışık ve gece çizim ustası.
      Son birşeyler de yayınevine:Aylık Seri'de kalınca bir kağıt kullanılıyor.2.sayfa o kadar değil de 114.sayfadaki yayın reklamları
çok koyu.Sanki kağıt mürekkebi emmiş gibi.Acaba bu sayfalar daha temiz veya renkli basılamaz mı?Ön ve arka kapakların iç tarafları
boş.Buralara ne konabilir?Hiç olmazsa eski yayınların bir listesi.Veya önümüzdeki ay çıkacak olan sayıların kapakları,senaristleri
ve çizerleri.
          2018 iyi başladı.Öngörülen kitaplar çıkıyor.Bizimle iletişimi kesmeyin,sorulan sorulara olabildiğince cevap verin,yayınlanacak
kitapları duyurun.Naçizane eleştiri ve önerileri değerlendirin.Altın Madalyon,Teks'in en iyi irdelendiği forum.

caretta

Teks maceralarında El Morisco'yu biliyorsunuz.El Morisco'yu daha önce "Teks'in Dostları"başlığında anlatmıştım.El Morisco'nun
fesi dikkatinizi çekti mi?Büyük,basık bir fes giyiyor.Bonelli senaristlerini ve çizerlerini bu konuda kutluyorum.Niye derseniz Morisco'nun
fesi tıpkı o dönemlerdeki Osmanlı tahtında oturan padişah Abdülaziz(1861-1876)in fesinin aynısı!El Morisco Mısırlı.Yani bir Osmanlı vatandaşı.Mısır,o tarihlerde Osmanlı'nın bir numaralı eyaleti.
İngiltere,Mısır'ı 1882'de işgal etti ama Mısır,1914'e kadar hukuken Osmanlı toprağı idi.Morisco,nadiren fesini çıkarıyor.Kafası kel ve kocaman.
Teks çizerleri de bu kafaya dönemine,hünkarına uygun bir fes giydirmişler.Yanılmıyorsam yine Abdülaziz'in fesi de Morisco'nunki gibi püskülsüz.
Dönemi iyi incelemiş ve bu ince ayrıntıyı atlamamışlar.

caretta

Daha önce duyurulan yayın programına göre Haziran ayında çıkması öngörülen 36.sayı (orijinal 675-676) sayılar bu aya kaldı.

675.sayı 35.sayıda başlayan Yama macerasının sonu. 35.sayı iki aydan fazla bir süre önce yayınlandığı için tekrar okumak gerekecek. Bu 675.sayı da bol aksiyonlu bir macera. Teks ile Carson voodoo büyüsüne maruz kalıyorlar ve bayağı zor anlar yaşıyorlar.

676.sayı ise yeni bir macera. Tito Faraci/Gianluca Acciarino üretimi. Acciarino'yla daha önce orijinal 633-634 sayılar olan "Tombstone Epitaph" (Çizgi Düşler Aylık Teks 15) adlı macerada tanımıştık. Bu 676.sayı ikinci Teks çalışması.
Çizgileri temiz, haydutları iyi çizen bir ressam. "Il Ragazzo Rapito" galiba "Kaçırılan Çocuk" adlı bu macerada Bowen adlı bir kişinin liderliğini yaptığı çete bir çiftliği basarak herkesi öldürürler ve Bowen,  Fred Mitchell'in oğlunu kaçırır.
İlginç bir maceraya benziyor. Teks ve Carson takipte...

Şimdi bu 36.sayı Temmuz ayında çıkacak. Yani 31 Temmuz'a kadar süresi var. Yalnız Çizgi Düşler Yayınevi'nden birşey
rica edeceğim. Lütfen "filan kitap matbaada. Önümüzdeki hafta ortası raflarda" gibi duyuruları, kitap deponuza gelmeden yapmayın. Ne hikmetse matbaa değişse bile genellikle bir gecikme, aksaklık, sarkma oluyor. Beklenti içine giriyoruz, gecikme de olunca haliyle can sıkıyor. Okuyucu (ben dahil!) da sorup duruyor.
Çıktı mı, çıkıyor mu diye? Yayınevi de son durumu duyurmak zorunda kalıyor.

Ben kendi açımdan artık sormamaya karar verdim. Temmuz ayı içerisinde de Teks/Zagor artık ne çıkacaksa kabulüm...

sultanhisar

Caretta bey hislerine tercüman oldunuz teşekkürler...

caretta

Çizgi Düşler Teks yayınında yolun sonuna geldi herhalde.Bu sessizliği ben böyle yorumluyorum.

NIC

Atilla abi şuan dolar 5.54 tl,muhtemelen onlarda ne yapacaklarini tam olarak bilmiyorlar(hepimiz gibi)

afu

bu hafta sonu tex aylık ve klasik birer cilt çıkacak  :)
( matbaayı su basmazsa )