Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Görüştüm bugün Tex'in matbaadan gelmesini bekliyorlar.
Darkwood Sakinleri..

sultanhisar

Bilal ceylan

Eğer tex in her sayısı böyle olacaksa işimiź var. Biz türk çizgi roman severleri hep mi böyle muamelye maruz kalacağız,
hiç mi bir seyler bizim lehimize gelişmeyecek anlamadım gitti aga.

caretta

Sayın Bilo, sayın Sultanhisar bıkmadan usanmadan Teks'i soracağız, burada olduğumuzu hatırlatacağız...

köstebek

Atilla Abi, bu Jethro mevzusundan aklıma bir şey takıldı.

Şimdi bu macera İç Savaş'tan sonra geçiyor. Anlatılana göre, Tex evlenmiş, hatunu ölmüş, Kit daha çok küçük.
Şimdi bizimki İç Savaş'tan önce mi evleniyor, sonra mı. Hatunla toplam kaç yıl birlikte oluyor ki?

sultanhisar

Evet caretta bey...Teks candır...

caretta

Yahu Çetin Bey Teks basmıyorsunuz akşam akşam damarıma basıyorsunuz! Şaka bir yana Jethro'nun konu olduğu "Büyük İstila" macerasını tekrar okumak lazım. Teks Lilyth ile İç Savaş'tan sonra evleniyor. Takriben 25 yaşlarında olmalı. Lilyth ile çok az evli kalıyor. Kit henüz bebekken çiçek salgınından ölüyor. Kit henüz bebek ve bir manastırda eğitim gördüğünden salgında köyde yok. Teks'in çiftçiliği, kardeşi Sam, Gunny Bill tahminim savaştan önce. Teks'in ilk sayıları tam kronolojik değil. İç Savaş yıllarında çiftlik var mı? Niye İç Savaş maceralarında Carson hiç yok? Teks'in ilk sayıları 1865 sonrası mı? Kit, tam olarak kaç yaşında? Teks'in geçmişi hakkında bilmediğimiz çok ayrıntı var.

köstebek

Abi şimdi bu büyük İstila ile Jethro'yu peş peşe bir karıştırdım. Şimdi bizim Jethro ile kansaslı glen Corbett iç savaşa katılmışlar ve ardından da hapse atılmışlar. Büyük İstila bu dönemde geçiyor. Jehtro beyaz bir toprak sahibini öldürmekten Corbett de kimbilir neden. Orada buluşup tanışıyor bu ikisi. Derken kızılderili saldırısı vakası başlıyor ve bizimkiler Quitman kalesine sığınıyorlar. İç Savaş 1865'te bitmiş. Neyse, bizimkiler büyük kahramanlık gösteriyorlar orada ve mevzu orada bitiyor. Yeni macerada eski günler anlatılırken, ortaya çıkıyor ki, Tex epey bir uğraşarak bu iki arkadaşa validen af çıkartıyor. Yani, kaledekileri kurtardıktan sonra Jehtro ve glenn'i tekrar hapse atmışlar görünüyor. Tex bir yerde Jethro için "üç yıl açık havada taş kırmak" konusunda dalga geçiyor.
Bu karşık cümlelerin ardından demek istiyorum ki, Jehtro macerası İç Savaş'tan en az üç veya beş yıl sonra geçiyor gibi...   

köstebek

Kısaca özetlersem: bizimkinin lilith'le evlenip kit'in doğup, Lilith'in ölmesinden hemen sonra geçiyor galiba Büyük İstila ve Jethro maceraları...

Zeljko

Alıntı yapılan: köstebek - 05 Nisan, 2019, 20:56:06
Kısaca özetlersem: bizimkinin lilith'le evlenip kit'in doğup, Lilith'in ölmesinden hemen sonra geçiyor galiba Büyük İstila ve Jethro maceraları...

Abi Tex, Lilith ve Kit mevzusunu öyle bir açtın ki işkillendim açıkçası; bildiğin bir şey varsa bize de söyle lütfen.
Yoksa Kit'in Tex'in oğlu olmadığı gibi bir durum mu çıkıyor ortaya?  ;D
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

caretta

"Büyük İstila" macerasını tekrar okumaya başladım. Yeni yayınlanacak olan "Jethro"adlı macerayı okumadan(Daha çıkmadı. Yine belirsizliğe mi bürünüyoruz?) bu macerayı okumanızı salık veririm. Jethro 679.sayıda sona eriyor. Bu da 38.sayıda yer alacak. Bu 38.sayıyı da 6 ay mı bekleyeceğiz acaba? 678-679 sayılar orijinal İtalyanca bilgisayarıma yüklü. Baktım, inceledim ama doğal olarak pek anlayamadım. Şu kadarını söyleyeyim:
Boselli "Büyük İstila"macerasının eksik olan safhalarını bu yeni maceraya uygulamış. Yani ilk macerayı genişletmiş .Maceranın sonunda Teks ile Corbett el sıkışarak vedalaşıyorlar. Ku Klux Klan ile savaşıyorlar. Bu olaylar işte ilk maceranın yer aldığı yıllarda (1865) geçiyor. Yine son sayfalarda Teks ekibi tam kadro Jethro'nun çiftliğinde görülüyor. Bu yeni macerada olmalı. Geri dönüşlü anlatımlar biraz kafamı karıştırdı. Zira Büyük İstila Corbett'in cenaze töreni ile başlıyordu. Tam Boselli'ye uygun biraz karmaşık senaryolu bir macera. Teks'in ranger olduğu ilk yıllar, Lilyth sağ. Kit doğmuş. Gece Kartalı unvanını taşıyor. İç Savaş'ta giydiği püsküllü ceketi de giyiyor. Sadık atı Dinamit de var. Bu ayrıntılar ilk maceradan. Aradan kaç yıl geçti acaba? En az 15-18 yıl olmalı çünkü ilk macerada cenaze törenine gelen Jethro'nun saçları ağarmış. Yine Oğlak Aylık 99.sayının 111.sayasında Kit babasına soruyor: "Jethro'nun topraklarına adaleti sağlamak için döndünüz mü?" Teks: "Tabii ama bu başka bir hikaye! Belki bir gün sana anlatırım" İşte "o başka hikaye" 678-679 sayılarda yayınlanan "Jethro"adlı macera...

caretta

Alıntı yapılan: Zeljko - 05 Nisan, 2019, 22:21:59
Abi Tex, Lilith ve Kit mevzusunu öyle bir açtın ki işkillendim açıkçası;b ildiğin bir şey varsa bize de söyle lütfen.
Yoksa Kit'in Tex'in oğlu olmadığı gibi bir durum mu çıkıyor ortaya?  ;D

Sayın Zeljko, Kit kesin olarak Teks ve Lilyth'in oğlu. İsim ve vaftiz babası da Kit Carson. Ben hep iddia ederim ki hakkında çok az şey bildiğimiz Tiger Jack Teks'in kayınpederi Kırmızı Ok'un oğlu. Yani Teks'in kayınçosu. Bu benim iddiam. Belki de doğrudur!!!

sultanhisar

Bugün Shazam çıkmış teksten haber yok farklı matbaada mı basılıyor acaba ???

hennessy

Tex çıksın artık ya kaç ay oldu unuttum gitti kendisini..
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

aaciltan

Yıl 2019... Hala Tex okuyanlar mı var yahu???  ;)