En sevdiğiniz Çizgi roman firması

Başlatan Ras Al Ghul, 18 Temmuz, 2014, 20:43:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Marvel. Zaten başka bir firma söylemem benim için komik olurdu. Burada neden Marvel sorusuna cevap vereceğim. Ben genel olarak Marvel vs. Dc, Marvel vs. ? gibi kıyaslardan kaçmaya çalışıyorum ama tabi ki bu kıyaslar bu piyasanın olmazsa olmazları. Burada da genel olarak Marvel ve Dc'yi kıyaslayacağım. Zaten Marvel, Dc, Vertigo, Image ve manga okuyorum bu ara o kadar.

- Marvel'ın gerçek mekanlarda geçiyor oluşu. Bu sayede Marvel evreni ile empati kurma olasılığının daha yüksek olması.

- Marvel karakterlerinin daha fazla ulaşılabilir olması. Marvel karakterleri bunalımlı bir yarasaya, dünya'nın etrafında boş boş uçan bir adama, dünya hayatından bir haber davranan bir amazona ya da kasıntı durmaktan yarılacak bir su altı prensine benzemez. Nasıl olduysa Flash ve Green Lantern gibi bir iki karakter varda idare ediyor.

- Marvel'ın takım dinamiği. Justice League yıllarca uğraşsa gözümde bir Avengers olamaz. Mesela Avengers çizgi romanlarında Tony rahatlıkla gece üçte uyku tutmadığı zaman elinde kahvesi ile Steve'ın kapısını tıklatır. Bunu Justice League'de hayal bile edemem. Adamlar her an birbirini gırtlaklıyacaklarmış gibi. bu yüzden Avengers'ta biri zorda iken diğerinin onu kurtarma çabası beni daha fazla etkiler. Çünkü birbirlerini umursadıklarını hissederim. Justice League'de bunu hissedemiyorum.

- Marvel'ın güçlü kozmik ve tanrısal varlıklarının muazzam tasarlanması. Bu sayede çizgi romanları okurken gerçekten bambaşka bir evrende olduğunu hissetmek.

Not: Marvel'da mekanların gerçek olmasına rağmen büyülü dünyayı hissettirmesi, Dc'nin de mekanlarının farklı olmasına rağmen bunun hissettirememesi ya Marvel'ın başarısıdır.(Bence öyle) ya da benim hislerimde bir sorun olduğunun göstergesidir :)

- Marvel Cosmic Universe'un bırakın Dc'yi, Star Wars'u bile ağlatacak kadar muhteşem olması. (bu gün baya yüksekten gidiyorum sonum hayır ola artık :) )

- Marvel'ın ikinci ya da üçüncül karakterlerinin bile çok ön planda olması ve kaliteli yaratılmış olması. (Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Dc'de Batman, Superman ?, Green Lantern, Flash, Wonder Woman, Aquaman dışında doğru düzgün ön plana çıkan karakter yok. Yeni yeni belki Green Arrow.

- Avengers Tower'ın New York'un orta yerinde, Watchtower'ın da uzayda olması aslında biraz yazdıklarımında özeti.

- Sinema alemine geçemiyorum maalesef. Dc film bile yapamadığı için ortada kıyaslanacak film yok. Marvel adı altında 2014 ve 2015'te 7 film vizyona girmesi ve girecek olması. Dc'nin ise 0 çekmesi buna güzel bir örnek.

- Ama Dc'nin animasyonları daha güzel   ;D ;D ;D

- Yukarıdaki örnekleri çok daha arttırabilirdim ama başlıkları geçtim o kadar.

-  Son olarak Vertigo'ya laf söyleyen taş olur. Vertigo, benim için Dc ile alakalı tek güzel şey.   

Şimdi ben bunları yazdım. Dc'yi sevenlerin tepkisini çekecektir muhtemelen. Bu yazı tamamen Marvel aşığı biri tarafından yazıldı. Ama şöyle düşünmenizi istiyorum. Fanatik Fenerbahçeli birinin Galatasaray'a bakış açısı ya da tam tersi gibi düşünün. Sürç-i lisan ettiysem affola.

Ahmet Oktay

Karakterler konusunda çok haklısın.

Örneğin kötü adam deyince DC'de Joker dışında çokta ön planda olan yok, ama Marvel'da Dr. Octopus, Green Goblin, Kingpin, Kraven direk akla gelenler.

tommikser

Amaaa bir de Lex Luthor var lütfen dikkatli olun lütfen :D

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: tommikser - 19 Temmuz, 2014, 14:34:21
Amaaa bir de Lex Luthor var lütfen dikkatli olun lütfen :D

Doğru, Superman'le pek aram olmadığından o aklıma gelmedi ;D

Utku Gürsoy

Marvel ve Dc'yi severim ve sıklıkla okurum. Ama Marvel benim için her zaman 1-0 önde. Dc'de kişisel olarak güzel karakterler var ama evren olarak Marvel'ın tırnağı bile olamaz.

dean

Dc'nin kötü karakterlerini, kahramanlarından daha çok severim ben. Mesela Batman'in villian'larının tamamına yakını çok kalitelidir. Keza, Sinestro, Doomsday, Brainiac, Darkseid, Parallax vb.

Ras Al Ghul

kalidor

Benim gibi taytlı pelerinli super herolardan pek hazetmeyenler için güzel bir karşılaştırma olmuş :) Teşekkürler Dean.
Crom! Ölüleri Say...

berkuralcan

gamlıbaykuş

Çizgi roman okurken tür gözetmediğim için haliyle yayınevlerini çok kıyaslamıyorum. Benim yelpazem geniş her yayınevinden kendine has bir lezzet alabiliyorum. Ha şunu belirteyim; birçok yayınevinin kitaplarını okuyamıyoruz bu da genel bir değerlendirmeyi biraz etkiliyor kanımca...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kalidor

10 yıldır düzenli bir şekilde Conan yayınladiklari için oyumu Dark Horse'a verdim.
Crom! Ölüleri Say...

ercoktay

Preacher, Sandman 100 bullets gibi muhteşem çizgi romanları yayınladığı için benim oyum Vertigo dolayısıyla DC'ye gitti.

darkwood

Darkwood Sakinleri..

tommikser

HacıGeraltEmmi

Ben çıkarıp bir Red Sonja cildi okuyayım 8)