Çizer Takıntınız var mı ?

Başlatan altay1944, 30 Temmuz, 2014, 20:19:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Evet dostlar ... Bayramın bittiği şu saatlerde aklıma geldi. Yazar evet; kahraman-konu evet. Peki çizer önemli mi ?
İşte bu konu üzerine biraz konuşalım istedim...

İlk ben biraz görüşlerimi paylaşayım.

En sevdiğim kahramanın bir macerası bile olsa bazen çizerin çizimlerinden dolayı çok sıkılarak okuduğum hatta kitabı yarım bıraktığım oluyor.

En çok örneğin Goran Parlov, Alessandrıni, Mastantuono, De Angelis gibi son dönem çizerleri seviyorum...

Ya siz ...? Sizin için önemli mi ?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

caretta

Teks'in bütün çizerlerini seviyorum.Ama Ticci,Letteri,Galeppini,Civitelli hemen kendilerini farkettiren  karakteristik çizerler.Dev albümlerde çizenlerin
çoğunu tanımıyorum ve açıkçası saydıklarım kadar sevemedim.Villa,Ortiz bu dönemde benimsediğim çizerler.Zagor için de klasik çizerler Ferri,Donatelli favori çizerlerim.D'Angelis de temiz çizgileri olan bir çizer.Çok geriye gidersek Esse-Gesse diyeceğim.Kinova,Swing,Teksas,Tommiks
çizimleri her zaman baştacım.

Harun Ça

Bazen benim için hikâyeden,  konudan bile önce geliyor. Sadece sayfaları karıştırıp çizimlere bakmak bile yetebiliyor. Benim hoşuma gidenler daha çok karanlık ve biraz  karikatürize edilmiş çizgiler ilk aklıma gelen isim de Greg Capullo oluyor. Yine Mignola'yı da çok severim. Saymaya başlayınca akla bir sürü isim geliyor o yüzden Frank Miller diyip karanlık 3lü mü tamamlıyor.  Bunun dışında Skottie Young'a da bayılırım.

HacıGeraltEmmi

Çok fena şekilde!
Misal; Teks çizerlerinden Galep ve Letteri çizimleri macerayı işkenceye dönüştürür okurken. Ticci, Fusko ve Ortiz çizimleri ise her karesini doya doya seyrettirerek okutturur macerayı.

ferzan

Aslında pek yok ama ilk bakışta beni önyargıya iten bazı durumlar olmuyor değil...Misal,Tex okurken ağırlıklı tercihim Ticci,Fusco,Ortiz,Font gibi isimler...Civitelli'yi her görüşümde ''Ulan,bak gene...'' diyorum ama Tex çizerliğinin hakkını sonuna kadar veriyor...Yine de ben Civitelli'yi Mister No'da daha çok seviyorum...Diğer yandan,efsanevi Tex ciltlerden birinde (maxi kaçıncıydı hatırlayamadım ama Canavar İnsan isimli macera) Diso imzasını görünce de bayağı irkilmiştim ama sayfalar ilerledikçe önyargı falan kalmadı,hatta bayağı da memnun bitirdim macerayı...Yine fumettilerden gitmek gerekirse;gerek Brendon'da,gerek Dylan'da,gerek ise Dampyr'de tiplemeleri hep birbirine benzese de sayfalarında şeytan tüyü olduğunu düşündüğüm Corrado Roi'den de bir türlü vazgeçemiyorum...Tamamını çizdiği Dampyr Maxi'lerden biri (Çizgili Düşler Dampyr 5'ti sanırım),durduk yere Dampyr'e başlama kararı aldırmıştı bana...Milazzo,Ambrossini,Majo,Alessandrini,Soldi,Zucciheri,Morales,Trevisan,Marrafa,Mastantuono ve Villa gibi isimleri gördüğüm yerde affetmiyorum,hemen oracıkta okuyuveriyorum...Dylan çizeri Stano'yu da Dylan harici bir projede merak etmiyor değilim...Fumettide temel direklerim ilk etapta bunlar,şu an aklıma gelmeyen avuçlar dolusu çizerle birlikte tabii...
    Hem Comics hem fumetti çizerlerinden Goran Parlov'u,Riccardo Burchielli'yi,Davide Furno'yu epey seviyorum...Yakında Scalped'ın Türkçe basımlarında göreceğimiz Sırp çizer R.M.Guera'ya ise ilk keşfettiğim günden beri bayılıyorum...Ne çizse alırım...Sanırım bende Avrupa temelli çizer takıntısı var...Yok dedik ama basbayağı çizer takıntım varmış...Yine de öykü ve görsel anlatım iyi kotarılmışsa çizer sorunu geri planda benim için...İyi çizerler genelde çok iyi görsel anlatımlar ortaya çıkarır ama vasatın üzerinde bir çizer de görsel anlatımın hakkını verebiliyorsa (iyi çizmekle iyi anlatmak farklı şeyler çünkü,ikisi de çizgiyle yapılsa da iyi çizen biri iyi bir görsel anlatım çıkaramayabilir) benim için problem olmaz...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

aa

Kesinlikle var. Zagorda Ferri ve Donatelli dışındaki çizerler ve gittikçe bozulan yeni çizerleri hiç sevemedim. Aynı şekilde Essse Gesse kahramanlarının  yeni çizerlerini hiç okumadım. Kitap satın alırken ilk baktığım şey çizgileridir. Eğer çizgiler hoşuma gitmezse kesinlikle satın almam.
Esse Gesse Hayranı...

emre ozdamarlar

hanac

Çizer çok çok önemli benim için.

İyi bir senaryo, iyi bir çizer tarafından çizilirse dadından yenmez.  ;D

Benim buna benzer bir başlık altında yıllar önce yazdığım bir söz vardı, tarihe geçmişti  :)

Tam hatırlamıyorum, ama buna yakın bir şey idi;

Kötü senaryo, kötü çizer ........ Okunmaz

Kötü senaryo, iyi çizer ........... Okunur

İyi senaryo, kötü çizer ........... Okunur

İyi senaryo, iyi çizer .............. Dadından yenmez

kalidor

Pizagor teoremi vardı bununla ilgili, bence erkenden sahiplenmemelisin Hasan Abi  :D
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

NIC

Nasıl denk gelmiş bilmiyorum ama  Carlo Raffaele Marcello'nun  çizdiği tüm hikayeler güzel oluyor.Castellini çizimlerini daha çok görmek isterdim keza keşke Andreucci daha çok Zagor çizseydi.En çok taktığım çizerlerden biride Frisenda

Ahmet Oktay

Kısmen var diyebiliriz, çizgiler kötü olunca pek tat vermiyor, fumettilerde seriyi takip ediyorum ama comicslerde yazar ve çizerleri takip etmem daha muhtemel (özellikle DC'de). Ivan Reis, Rags Morales, Andy Kubert ne çizse okurum, yada Scott Snyder, Grant Morrison, Geoff Johns ne yazsa okurum :)

Mrtekin

Kısmen.

Ama, Mister no da, Roberto Diso,

Martin de, Giancarlo Alessandrini,

Nathan da, Mari, takıntım kesinlikle var.

Ama asıl iş bence senaryoda bitiyor. İyi yazar, her şeyi değiştirir...
They drew first blood...

Ras Al Ghul