Batman : Yeni 52 Cilt 1 : Baykuşlar Divanı - JBC Yayıncılık

Başlatan Jedmau, 11 Ağustos, 2014, 00:16:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 11 Ağustos, 2014, 00:19:53
Offf....Bizim dis gidiyo mu, yoksa :)

Harika is, tebrikler, batmanlerin icinde en cok satan serilerden biri kesinlikle bu olacaktir.

Ne guzel, bir tahminim daha tuttu.

Daha nice guzel haberlere, jbc, tebrikler...
They drew first blood...

tommikser

Deadpool'da 6.ncı olmuş. Tebrikler. Bu arada dün Ertan abi ile 2015 yayınları konuşuldu. Formatları inceledik.

İsmen diyemem ama şuna hazır olun yky'den sonra en kaliteli baskı ve şu ana kadar yayımlanmış Batman lerden daha mükemmel bir baskı ile karşılaşınca oha bu ne demeyin. Bildiğiniz delux edisyon yayınlar bizi dumura uğratabilir.

Sen ne yaptın Ertan abi beni bile dumura uğrattın.

hanac

Alıntı yapılan: tommikser - 03 Eylül, 2014, 11:21:08

Senin özelliğin ne Sn. Mixer ? Sen KDUİ (Kesinlikle Dumura Uğramayan İnsan) mısın ?

afu

75 yıldır yayınlanan Batman ve Superman çizgi romanları, çizgi filimleri, sinema filimleri, oyuncakları ile devamlı gündemde olan markalar.
Arka bahçe'den sonra tekrar, türkçe olarak ve kalite çıtasını da arttırarak yayınlayan JBC ve YapıKredi Yayınlarına minnettarız.

Batman yayınlarının sosyal medyada duyurulması konusundaki JBC'nin başarısı diğer yayınevlerine göre çok ama çok başarılı. Zaten forum üyeleri de bunu devamlı belirtiyorlar.
Bu sene Ağustos sonu itibari ile 10 kitap yayınlayan JBC'nin aldığı övgülerin aynısını hatta fazlasını bence Çizgili, Marmara, Gerekli, YKY vb yayınevleri de hak ediyor.
Dünyaca bilinen bir markanın satışı çok zor olmasa gerek?

Tex, Thorgal, Red Kit, Asterix, Ten Ten, X-Men, Örümcek Adam, Dylan Dog vb kitapların da baskılarını ben başarılı buluyorum ve bunları yayınlayanların çabalarını takdir ediyorum.

Mrtekin

Alıntı yapılan: tommikser - 03 Eylül, 2014, 11:21:08
Deadpool'da 6.ncı olmuş. Tebrikler. Bu arada dün Ertan abi ile 2015 yayınları konuşuldu. Formatları inceledik.

İsmen diyemem ama şuna hazır olun yky'den sonra en kaliteli baskı ve şu ana kadar yayımlanmış Batman lerden daha mükemmel bir baskı ile karşılaşınca oha bu ne demeyin. Bildiğiniz delux edisyon yayınlar bizi dumura uğratabilir.

İnsan format incelerken, bi kac poz ceker, caktirmadan...kısım kısım kiskandim....bize bunu yapmayin :)
They drew first blood...

Jedmau

Alıntı yapılan: abselemon - 03 Eylül, 2014, 11:11:38
Jedmau'nun bu cevabı bazı çizgi roman şirketlerine kapak olsun. Okuyucu'nun isteğini yerine getirip okuyucuya değer verdiğini gösteren bir şekilde eserleri tam kalite sıralı liste, adam gibi çeviri ve de baskı ile basan bir firma'nın yeri her zaman satışlarda birinci olmaktır. Jbc'ye kendi adıma teşekkürü borç biliyorum. Her ay bir batman okumak rüya gibi hem de bu kalitede. Bazıları da hala serileri tamamlayacağız diye ortalıkta gezerken hem de. Teşekkürler Jedmau ve JBC! ;)

İşe ilk başladığımız yıllarda sizleri her ne kadar bizim suçumuz olmasada çok üzmüştük. Tek amacımız bu durumu telafi edip , sizlere en güzeli sunabilmek.

Sizler olmasınız , güzele ve iyiye hak ettiği değeri vermeseniz altın kağıda bassakta bişey olmaz. O yüzden tek teşekkürü sizler hak ediyorsunuz.

Tüm samimiyetimle tekrar teşekkür ederim hepinize.

Sevgiler
Ertan

Jedmau

Alıntı yapılan: afu - 03 Eylül, 2014, 11:53:00
75 yıldır yayınlanan Batman ve Superman çizgi romanları, çizgi filimleri, sinema filimleri, oyuncakları ile devamlı gündemde olan markalar.
Arka bahçe'den sonra tekrar, türkçe olarak ve kalite çıtasını da arttırarak yayınlayan JBC ve YapıKredi Yayınlarına minnettarız.

Batman yayınlarının sosyal medyada duyurulması konusundaki JBC'nin başarısı diğer yayınevlerine göre çok ama çok başarılı. Zaten forum üyeleri de bunu devamlı belirtiyorlar.
Bu sene Ağustos sonu itibari ile 10 kitap yayınlayan JBC'nin aldığı övgülerin aynısını hatta fazlasını bence Çizgili, Marmara, Gerekli, YKY vb yayınevleri de hak ediyor.
Dünyaca bilinen bir markanın satışı çok zor olmasa gerek?

Tex, Thorgal, Red Kit, Asterix, Ten Ten, X-Men, Örümcek Adam, Dylan Dog vb kitapların da baskılarını ben başarılı buluyorum ve bunları yayınlayanların çabalarını takdir ediyorum.

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz. Duyuru , tanıtım vs konularında elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah daha da iyi olacak.

Tüm samimiyetimle söylüyorum , JBC Yayıncılık olarak ne Gerekli Şeyler ne Marmara Çizgi ne de YKY'nin eline su dökemeyiz. Yıllarını bu işe vermiş , yayın adetleri 100 leri geçmiş bu firmalara duyduğumuz saygı kelimelere sığmaz. İyiki varlar , inşallah hep olurlar.

Çizgili Düşeri geçen seneye kadar duymamıştım , çok güzel işler yapıyorlar. Daha öncede yazmıştım inanılmaz bir ritimleri var , o kadar kitap her ay nasıl yetişiyor bilmiyorum , matematiğim yetmiyor. Dört gözle 100 Bullets ve Scalped bekliyorum kendilerinden.

Bu arada konu açılmışken ufak birşey söylemek isterim , bu konuyu gerek toplantılarda gerekse çeşitli ortamlarda dile getirdim.

Buradan Ahmet Kocaoğlu ve Mişel Simoni ye saygılarımı sunar , onlar sayesinde bu işe girdiğimiz için , önümüzü açtıkları için ve daima her ihtiyacımızda bize gerçek abiler gibi davrandıkları için teşekkür ederim.

Bu iki üstad olmasa bu işler asla bu yerlere gelmezdi. Yanlışları ve doğruları ile hepimize ön ayak oldular. Tekrar teşekkürler.

Sevgiler
Ertan

Chuck

BSD için yarışma yazım  :)

DC Comics şirketi, New 52 hamlesiyle 2011 öncesindeki yayın hayatını sıfırladı ve seçtiği 52 yayını baştan başlattı. Bunun sebebi çok karışan DC evrenini toparlamak ve başlamaya korkan okurları kazanmaktı. Amacına da ulaştığını düşünüyorum. Sadece artan satışlara bakarak bile bunu anlayabiliriz. American Vampire ile efsaneleşen Scott Snyder'in kurgulayıp Greg Capullo'nun çizdiği Baykuşlar Divanı ise New 52 sonrası yazılan ilk Batman hikayesi olarak 75 yıllık Kara Şövalye tarihindeki yerini aldı. Bu hamleden karakterimiz Batman ve O'nun şehri Gotham'da büyük ölçüde etkilendi. Karşımızda modern zamana uygun bir Gotham var artık. Tabii henüz Pelerinli Süvari'nin efsane şehri değil, birçok eksiği var ve Bruce Wayne'in onları tamamlamasını bekliyor.
      Batman Riddler'dan Two Face'e, Mr. Freeze'den Scarecrow'a kadar birçok düşmanını benzettiği bir sahneyle selamlıyor bizi ilk sayısında. Sanırım Snyder bir yıldızlar geçidiyle başlamak istemiş ve Batman'e yoğun bir macera öncesinde stres atması için fırsat sunmuş. Bu arada Gotham nedir diye soruyor kendine Batman, verdiği cevap ise ne yazık ki yanlış. .
      Bruce Wayne bildiğimiz gibi, Gotham'ın güzel bir geleceğe sahip olması için varını yoğunu ortaya koyan fedakâr bir milyarder. . Fakat artık kırklarında değil, Wayne'in alnındaki kırışıklıklar gitmiş, baya bir gençleşmiş. Fakat geri kazandığı yaşlar tecrübelerini de eksiltmiş. Ayrıca yüksek miktarda kibir eklemiş. Öyle bir kibir ki yüzyıllardır var olan bir örgüte efsane muamelesi yapmasına sebep oluyor.

Baykuşlar Divanı. . Sakının yoksa kelleniz tehlikede efendiler!

Gotham'ın Gerçek Efendileri'ne selam durun. . Bir derin devlet misali Gotham'ı yönetir onlar. . Yollarına çıkanlar, sevdiklerinizle vedalaşın! Suikastçıları Talon peşinizde. Ve kesinlikle efsane değiller. .
      Olaylar sıfırlanmışken yeni bir düşman ortaya çıkarmak biraz riskli fakat söz konusu olan Scott Synder gibi kaliteli bir yazar, riski fırsata dönüştürmesini ve Batman'i en çok zorlayan düşmanlarından birini ortaya çıkarmayı başarmış. Biraz açmak gerekirse Baykuşlar Divanı, Gotham'ı perde arkasından yöneten ve neredeyse Gotham kadar eski bir örgüt. Tekrar faal hale gelmelerinin, Talon'u uyandırmalarının sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi Bruce Wayne'dir.

Bu macerada Nightwing'in rolü de baya önem arz ediyor. Belki de birçok Batman hikâyesindekinden çok daha önemlidir. Bruce'un ciddiyeti ve durmak bilmez çalışkanlığıyla dalga geçmesinden ziyade O'nunla girdiği tartışmalar milyarderimizin çocukluğundan hikayeler getiriyor kulaklarımıza. . Damian'ı Robin olarak bir iki sahne haricinde pek göremiyoruz fakat Nightwing önümüzde ki ciltte kilit bir rol oynayacak gibi görünüyor. .

Baykuşlar Divanı comicvine sitesindeki ankete göre en iyi 4. Batman hikayesi seçildi. Evet, Scott Snyder müthiş bir macera çıkarmış ortaya fakat bu başarıda Greg Capullo'nun payı da inanılmaz yüksek derecede, Snyder'in derin hikayesine çizimleriyle sürükleyicilik katıyor. Batman'ın gerek kudretini gerekse çaresizliğini ve acizliğini öylesine hissettiriyor ki sayfalar canlanıyor desem pek abartmış olmam.
      Kişisel fikrimi de eklersem Baykuşlar Divanı Jbc Yayıncılık'tan şu ana kadar çıkan en sağlam Batman eseridir. Snyder'in Batman'i ele alışını çok beğendim. O'nu Dünyanın En İyi Dedektifi'ne yaraşır şekilde yorumlaması ise okurken en çok takdir ettiğim nokta oldu. Batman gerek teknolojik aletlerini kullanıp gerekse içgüdüleriyle hareket ederek gerçek bir dedektif nedir, nasıl olur gözler önüne seriyor. İpuçlarından olayın bütününü kavratarak, olaylar arasındaki ince bağları gözümüzün önüne gemi halatı gibi sererek kendini kanıtlıyor. Batman'i sadece kaba kuvvet olarak sunmayan yazar, O'nun ruhunu ve asıl gücünün zekası olduğunu iyi kavramış. Buda bizlere zevkle okunan bir Batman macerası sunuyor. Cildin sonunda iki hoş sürpriz var. Alternatif kapaklar çok hoş hele bazıları Capullo'dan daha iyi diyebilirim. Bir diğer sürpriz ise Snyder'in senaryo taslağı ve Capullo'ya yazdığı ufak notlardı. Kesinlikle okuyun, Snyder'in okurda uyandırmak istediklerini daha iyi anlayacaksınız. 
      Baykuşlar Divanı, Batman New 52 serisi için güzel bir başlangıç olmuş. Snyder ve Capullo bir şaheser sunuyor insanlığa. . Eğer devamı da Baykuşlar Divanı kalitesinde olursa birçoğumuz için kitaplığımızın değerli parçalarına dönüşeceklerinden eminim. Son olarak söylemek isterim, kitap öyle bir bitiyor ki 'siz bekleyin bu daha ne ki' diyerek göz kırpıyor. . Bitirdiğiniz an gözleriniz hala kitabın üzerindeyken şu cümleyi söyleyeceksiniz; 'ikinci cilt ne zamandı ya bakayım bi' gelişme var mı?'
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Jedmau

Çok güzel yazmışsınız :)

E başka yorum yok mu ? yorum alalım biraz olumlu olumsuz :D

Sakızlı Ohannes Paşa

Bende orjinali vardı daha önce okumuştum ama türkçesini de aldım. Orijinalinden daha kalın bir kağıt kullanıldığı için türkçe cilt daha kalın. Bu iyi mi kötü mü henüz karar veremedim :) hikayeye ise diyecek söz yok. 100 kere okusam aynı zevki alırım. Capullo da döktürmüş. 10/10.

Pulluk

Batman'e taze bir soluk getiren, çok başarılı bir başlangıç macerası olmuş. Tabi ki JBC'nin on numaralık kaliteli baskısını da gözardı etmek mümkün değil.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

ceren

Jedmau

Jedmau

Evet yorum alalım , tartışalım , konuşalım :)

lampard

Bence bu ve baykuşlar şehri'nde Capullo'nun çizimleri hikâyenin önünde. Bu hikayenin kötü olduğu anlamına gelmiyor tabii. Hushvari bir yeni karakter ve kitabın cliffhanger'la bitmesi hoşuma gitmeyen noktalar, onun dışında iyi iş çıkarmış bence Snyder. Hele ki sıfırlanmış bi evrenin ilk hikayesine göre. Ben genelde çizerin öne geçtiği çizgiromanları çok sevmem ama burda durum gayet olumlu. Capullo aksiyon sekanslarında, psikolojik sahnelerde çizerliğin bir adım önüne geçip hikayeye müdahil olmuş resmen. Hatta Capullo'yla tanıştıktan sonra çizer beğenme kriterlerim değişti :)