Levent Suberk'den Tenten Paylaşımları

Başlatan Levent Suberk, 16 Eylül, 2016, 21:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 20 Şubat, 2017, 23:42:10
Herge'yi Zora Sokan Tenten Sayfası

Güzel bir paylaşım. Tenten'in bir macerası nasıl ortaya çıkmış öğrendik. Keşke öbürleri hakkında da detaylı bilgiler olsa.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Peyami

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 21 Şubat, 2017, 01:33:32

Yukarıdaki resimde Herge'nin masasındaki oyuncaklara bayıldım. Tüm bu görsel ve bilgiler için teşekkürler Levent bey. Tenten bölümü sayenizde tarihi bir canlanma yaşıyor. Takipteyiz.  :)

Levent Suberk

Tek Boynuz Gemi Modeli

Tenten'in Tek Boynuz'un Esrarı / Le Secret de La Licorne albümünde görülen ve Herge tarafından sipariş edilen yelkenli gemi modeli Brüksel'de düzenlenen açık arttırmada 32.000 Euro'ya satıldı.

Herge gemi modelini albümdeki çizimlerde kullanmak için 1942 yılında Brüksel'de bir model dükkanı sahibi ve aynı zamanda Katolik İzciler Federasyonu sekreteri Gérard Liger-Belair'e sipariş etmiş. Gérard Liger-Belair modelin planlarını çizerken 1690 yılında 14.cü Louis'nin donanmasındaki bir Fransız savaş gemisinin Architectura Navalis'te yayınlanan çizimlerinden esinlenmiş. Geminin burnundaki tek boynuzlu at figürü de bir İngiliz firkateyninden alınmış. 55 santim uzunluğunda, üç direkli, gerçek ketenden yelkenlere ve elli topa sahip gemi modeli bugüne kadar pek bilinmiyordu. Bunun sebebi de Herge'nin bu modeli 1960 yılında bir veteriner arkadaşına hediye etmiş olması. Yıllar sonra veteriner arkadaşının torunları da modeli satışa çıkarıyor.

Modeli 1943 yılının başlarında alan Herge albümün çizimlerinde modele pek sadık kalmamış. Bunun nedeni de modelin bitmesinin uzun sürmesi ve bu nedenle Herge'nin albüm çizimlerinde modele değil de, modelin planlarına bakarak çizim yapması.

oulcan

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 20 Temmuz, 2017, 23:20:56
Tek Boynuz Gemi Modeli

Çok güzel bir paylaşım teşekkürler. Acaba direğin içinde kağıt var mıydı? :)

oulcan

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 20 Temmuz, 2017, 23:20:56
Tek Boynuz Gemi Modeli

Muhteşem. Gemi bu parşömenlerle birlikte sergilense çok güzel olurdu. Château de Cheverny şatosundan haberim yoktu , biraz araştırdığımda şatoda maceradan alıntı olarak bazı kareleri  canlandırdıklarını gördüm çok başarılı olmuş. Hatta biraz abartıp maceranın sonundaki gibi şatonun bir odasını karedeki birebir müze haline getirebilirler.