Aquaman (2018) - DCEU Film 6

Başlatan dean, 15 Ekim, 2014, 23:09:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Final trailer yayınlandı. Yani diyecek bi'şey yok. Fragman harika görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?list=PLVfin74Qx3tU6pF8RIS7iIG0zfgYdzJLy&v=2wcj6SrX4zw

noir

Yalnız artık fragman işini baya abartmaya başladılar,  bunu 10 sn izleyip kapattım, tamam insan merak ediyor ama film izleme zevkini de öldürüyor fragmanlar, geçen 5 dakikalık fragmanını gördüm, 5 dakika fragman mı olur ya  :-\

Nomad

Haftasonu IMAX de 3D olarak izledim.
Bir solukta izletti kendini.
Görsellik, efektler, 3D kullanımı çok başarılı.
Oyunculuk iyi diyeceğim ama karakterler yüzeysel işlendiği için kendileri gelmeyip ceketlerini de assalar sırıtmazmış.
Söylenecek çok şey var iyisiyle kötüsüyle ama, özetle film olmuş.
Bir Batman vs Superman, bir Justice League, bir Suicide Squad felaketi değil asla.
Gidin izleyin ama mümkünse IMAX ve 3D olsun.

dean

Aquaman                                       Spoiler'lı Eleştiri

DCEU (DC Extended Universe) şu ana kadar inişli çıkışlı bir yol izledi. DCEU'nun Wonder Wonder dışındaki neredeyse bütün filmleri seyirciyi ortadan ikiye bölmüş vaziyette. Özellikle Man of Steel ve Batman v. Superman: Dawn of Justice ile ilgili tartışmalar halen devam ediyor. Wonder Woman ile ivme yakalayan evren, Justice League bir çok kamera arkasındaki sıkıntılarla vizyona girdiğinde tekrar düşüşe geçmişti. Üstelik ilk duyurulduklarında 2018 tarihini işaretleyen The Flash ve Batman filmleri ertelenmişti. Henry Cavill ve Ben Affleck dramaları ise halen son bulmadı. Aquaman işte böyle bir iklimde vizyona girdi.

Bütün bunların aksine Aquaman'in pre-production süreci çok sorunlu geçmedi. James Wan en başından beri filmin başında durdu. Hakeza Wan çok tecrübeli ve kriz durumlarının iyi yönetebilen bir isim. Hatırlanacağı üzere Furious 7 filminin çekimleri sırasında Paul Walker hayatını kaybetmişti. James Wan ve ekibi filmin vizyonunun ertelemeden yetiştirmeyi başarmıştı.

Filmin en fazla ön plana çıkan özelliği tabi ki atmosferi ve görselliği. Filmin çok güçlü bir atmosferi var. İki buçuk saate yakın süresine rağmen hiç sıkmayan ve içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir atmosfer bu. Su altı sahneleri olsun, Atlanstis'in tasarımı olsun hepsi harika. Görsel efektler geneli itibari ile başarılı, sırıtan hiçbir şey gözüme takılmadı. Ama tabi 3D gözlükler bu konuda filmlere çokça yardımcı oluyor. Sinematografik anlamda da film başarılı. Trench'lerin geldiği sahne, Sicilya sahneleri, bire bir dövüşler, çizgi roman okuyormuşçasına lezzetli.

Çizgi roman demişken film geneli itibariyle DC'nin 2011 yılında evrene reboot atmasıyla ortaya çıkan New 52 döneminin Aquaman maceralarından esinlenmiş. Özellikle Geoff Johns yazdığı ilk 25 sayı ve Throne of Atlantis crossover hikayesi filmin ve olası devam filmlerinin Kıblesi halinde.

Jason Momoa beklentimin üzerinde bir performans sergilemiş. Aquaman karakteri ile ilgili en büyük sıkıntı aslen çizgi romanlarındaki halinden tamamen farklı olması. Özellikle Justice League filminde benim açımda bu çok sırıtmıştı. Lakin artık kabullenmemiz gereken bir şey var. O da filmlerde izleyeceğimiz Aquaman'in karakterizasyon olarak çizgi romanlardan farklı olacağı. Aslında benzer bir durum Iron Man'de de yaşanmıştı. Özellikle filmlerden önceki çizgi romanlara aşina olanların bileceği üzere Tony Stark karakteri filmdeki karakterden çok daha farklıydı. Filmler başarılı olunca çizgi romanlardaki karakterizasyonda değişikliğe uğramıştı. Aquaman'i de artık özellikle filmlerde Jason Momoa'nın yorumuyla izleyeceğiz.

Diğer karakterlere baktığımız zaman en fazla ön plana çıkan Mera olmuş. Amber Heard üzerine düşeni yapmış. Çizgi romandakine birebir uymasa da benzer bir karakter profili çıkmış. Çizgi romanlardakine uygunluk derken bütün karakterlerin ufak ve kabul edilebilir bir sapma oranıyla asıllarına uygun olduğunu düşünüyorum. Bazı minik akrabalıklar ve ufak ilişki farklılıkları (Nereus ve Mera'nın baba kız ya da Mera ile Orm'un nişanlı olması gibi) var ama dediğim gibi film için uyarlanmış ve çok da rahatsız edici olmayan ayrıntılar.

Orm'u çok beğendim ama doyamadım. Karakterin özellikle geçmişi çok dolu, bu hissedilebiliyor. Karakter iyi işlenmiş ama daha fazla boyut katılabilirmiş. Bence irdelenmeye değer bir karakter. Black Manta'ya geldiğimiz zaman ekran süresinin düşük olduğunu ve hızlı işlendiğini söyleyebiliriz. Ama bu film Black Manta'nın orijin hikayesi aynı zamanda. Yeteri kadar verilmiş. Önemli olan Aquaman, Black Manta ve Black Manta'nın babasının durumlarıydı. Çizgi romandakinden az biraz farklı olsa da yeteri kadar tatmin edici. Karakterin ve intikam hikayesinin ilerleyen filmlerde işleneceği zaten bariz.

Filmin zayıf yönü hikayesi ve senaryosu. Buradaki zayıflık. Of çok fena izlenmez gibi algılanmasın tabi. Sadece tahmin edilebilir ve biraz metin yazarlığı basit o kadar. Ama bütün bu eksiklikler tempo ve görsellikle kapatılmış.

Sonuç olarak Aquaman izlemesi aşırı derecede keyifli bir film. Tekrar tekrar izlemekten sıkılmayacağım bir film olmuş. Yedinci sanat adına muhteşem bir sanat eseri beklemiyorsanız, Aquaman seyircine müthiş keyifli bir yolculuk sunan, harika görsellikle bezenmiş bir süper kahraman filmi.

8.5/10

(Ekşi sözlükteki yazımdan alıntıdır.)

Mrtekin

Filmi dün akşam bayağı bir kalabalıkla seyrettim. Açıkçası tüm olup bitenden sonra DC cephesinden beklentim gayet düşük olmasına rağmen, beni ters köşe yapan ve ciddi bir şekilde beğendiğim bir film oldu. Kullanılan efektler, Atlantis ve su altı dünyasının görkemini çok güzel yansıtmış, sizi alıp götürüyor.

Biraz düşününce; DC'nin evren stratejisini kurgularken çok önemli bir hata yapmış olduğu akla gelmekte. Şöyle ki; önce bir güzelce kahramanları böyle solo filmlerle tanıtıp, yani "Man of Steel" den itibaren yedire yedire yavaş yavaş gitse, akabinde "team" muhabbetine girse idi; işi çok daha iyi kotaracaklardı kuşkusuz. Hayırlısı, biraz zor yoldan öğrendiler olayı ama iş işten çoktan geçti tabi.

Burası spoiler içerir;

Benim tek sıkıntım filmdeki CGI yoğunluğu oldu, yoğunluktan savaş sahnelerinin tadına varamadım. Keza, taht arayışı misyonunda olan bir karakterin, "Macerayı Seven Adam" tadında, başına gelen her olaydan sonra "Awesome" demesi de bana biraz itici geldi. Burada, "Arthur" karakteri (ki "Conan" yorumlamış Jason Mamoa) üzerinden mizah üretilmesi bence çok mantıklı değil. Aslı böyle midir bilmiyorum ama bu karakter sanki çok daha sert ve biraz gizemli kurgulanabilirdi diye düşünüyorum. Keza, bana göre, "Okyanus" sakinlerinin "Yüzey" sakinlerine savaş açması (ki filmde çöplerin yeniden karaya gönderilmesi mesajı ile çok iyi verilmiş.) hususunda da "Okyanus" sakinlerini haklı görüyorum. Arthur kendisi kral olduğunda sanki çok daha farklı bir misyon mu güdecek, bu konuda "Yüzey" sakinleri ile hiç mi ihtilafa düşmeyecek, öz kardeşi burada biraz olsun haklı değil mi, vs, sanki burası bana göre biraz havada kalmış gibi.

Ezcümle, çok senaryo kısmına takılmazsanız, yer yer fantastik ve mistik öğeler de içeren efekt-yoğun ve oyunculukları kuvvetli çok güzel bir film var karşınızda, bence şimdiye kadar DC'den çıkan en iyi iş, tadını çıkarmak lazım.

Burada James Wan'ı da ayrıca tebrik ediyorum, klasının adamı olduğunu yeniden kanıtlamış, DC'nin yerinde olsam direkt tüm geliştirme projelerini bu adama gözümü kırpmadan emanet ederdim.

Not; Bana sürpriz oldu. Filmde "Dolph Lundgren" abimiz bile var yahu, ve de önemli bir rolde.  :D
They drew first blood...

rumar80

Filmi dün izledim. Genel olarak beğensem de:

1) Bunca yıldır Aquaman oukyan biri olarak Jason Mamoa ASLA Aquaman olamaz. Bu film başka adlı bir süper kahraman öyküsü olsaydı, o da ana karakter olabilirdi.
2) Her ne kadar yıllardır sıradan bir hayat sürse de Aquaman'in neredeyse "salak" gibi davranması filmin komedi unsuru olarak gösterilmiş ama bence gereksiz olmuş
3) Film bir ara Indiana Jones filmine döndü ki bence çok anlamsızdı.
4) Ne Ocean Master'ın ne de Black Manta'nın içi doldurulmamış geldi bana. Bu da negatif yöndü.

Pozitif yanlara gelirsek:
1) Görsellik şölen tadında idi. Renkler ve aksiyon çok güzeldi
2) Nicole Kidman
3) Amber Head
4) New 52 Aquaman okuyanlar için ianılmaz güzel bir hikaye olması
5) Amber Head
6) Amber Head

kharon

Ben de yeni izledim filmi, DC sinema evreninden beklentim kalmadigindan acele etmemistim.
Ama beklentimin uzerinde cikti film, gisede de buyuk basari yakaladi saniyorum.

DC sinema evreninde Superman ve Batman'in patlamasi Wonder Woman ile Aquaman'in basarili olmasi cok enteresan.

Film hakkinda hicbirsey okumadan gitmeye calistim o yuzden Dolph abimiz benim icin de surpriz oldu, ama asil buyuk surpriz Patrick Wilson oldu. Watchmen'den cok sevdigim Wilson'i yeniden superhero genresinde gormek guzeldi.

ZGeralt

Dün akşam tesadüfen Google Play'e kiralanabilir olarak girdiğini gördüm ve verdim 5.99 TL 'yi :)

Buraya yazıyorum çünkü ne övülecek kadar iyi ne de gömülecek kadar kötü bir film oldu benim için.

Görsellik ve dünya tasarımı çok başarılı, aksiyon genel anlamda keyif verdi. Oyunculuk gerektiren pek bir şey yok ancak Amber Heard ne kadar güzel bir kadınsa o kadar da kötü bir oyuncu. Son yıllarda hem güzel hem yetenekli kadın oyunculara  alıştığımdan olsa gerek filmlerdeki kötü kadın oyuncular daha çok gözüme batıyor.   

Şu Sicilya sahneleri gelene kadar izlenimlerim çok çok daha iyiydi ama o nedir arkadaşım. Tamam sen gişe filmisin, tamam çoluk çocuk izleyecek, tamam Çin pazarına giriyorsunuz falan da insan öyle bir şey çekmeye utanır ya, kamu spotu gibi yemin ederim, izlerken utandım siz çekerken nasıl utanmadınız ya :)  Hayatımda izlediğim en kötü sahneler arasında yerini aldı. Leş gibi leş .

Taht kavgaları, soylu aile muhabbetleri falan her zaman ilgi çekicidir ama senaryolaşmasını zayıf buldum, mesela Orm çok daha derin işlenebilmesi müsait bir karaktermiş  ve Patrick Wilson'un performansını beğendim.

Neyse uzatmadan kötü değil, iyi de değil, tam vasat.

5.5/10  :)

hanac

Aquaman'i geçen yıl sinemada izlemiştim, dün tekrar izledim.

Gerçekten mükemmel bir film, kusursuza yakın (Bir tek süresini çok uzun buldum  :) )

Aksiyon sahneleri nefes kesici, heyecan hiç durmuyor.

Şu ana kadar izlediğim en iyi DCEU filmi; notum 8.25/10