KOLEKSİYONCULARA BİR SORU:

Başlatan yalcinerol345, 24 Kasım, 2014, 17:44:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yalcinerol345

Amatörce Çizgiroman biriktiriyorum.50-60-70'li yıllara çıkan yayınları biriktirmeye çalışıyorum.Bu konuda yeterli bilgim yok.Bu yıllarda çıkan ve koleksiyon değeri olan çizgiromanlar hangileri acaba?

caretta

Aman yalçınerol dostum okyanusta kulaç atmaya hazırlanıyorsun!

50-60-70 yıllarda neler çıktı neler ? Koleksiyon değeri olan da o kadar çok şey var ki.
Sen en iyisi 1-2 çeşit çizgi romana odaklan ve onları topla. Büyük ihtimalle de çoğunu bulamayacaksın.

Zagor desem ? 30 fasiküllük seriyi bulmak imkansız. Hacibabs Tayfun Bey bu seriye 15.000 avro fiyat biçti.

Pekos Bill ? 1950'li yıllarda çıkmaya başladı.

Teks ? 1956'da başladı. Bir sürü serisi var.

Hanac kızmazsa Çizgili Forum ve Çizgi Diyarı sitelerini bir dolaş diyeceğim.

aa

Çok zor bir soru. Çizgiromanın altın çağını yaşadığı bu dönemlerde o kadar çok ve çeşitli yayın çıktı ki derlemesini bile yapmak çok zor. Özellikle beni çocuk olduğum 70 li yıllarda o kadar çok yayın vardı ki...
Esse Gesse Hayranı...

hanac

Bu başlığı biraz dolduralım arkadaşlar, bence çok iyi bir soru.

caretta

Kıdemli bir çizgi roman okuru ve koleksiyoncusu olmam hasebiyle ilk öneriler benden.

Ceylan Yayınları'nın hemen hemen her serisi değerlidir.
İlk örneği de forumda pek sevilen comicslerden vereyim.
Süpermen. 1958,1963 ve 1967'de yayınlanmış serileri oldukça değerlidir. 1967 serisinden bende birkaç cilt var.
Bu serilerin Samim Utkun çizimi kapakları da çok güzeldirler.

Yine Ceylan 12 fasikül filan Betmen de yayınlamıştır. 1955'den 1980'lere kadar 20'ye yakın Tommiks serileri.
Büyük ve cep boy Killing. Kinova, Kit Taylor.

Gelelim Teks'e: Teks'in 1956'da Güneş Dergisinde dolgu olarak çıkan ilk sayısından forumumuzda sayfalar paylaşmıştım.
1959'da Kinova dergisinde dolgu olarak devam etti. Sonraları Kinova'yı adeta istila ederek devam etti.
28 sayfa Teks; 4 sayfa Kinova. Pijamalısı, renklisi olmak üzere Ceylan, en az 6-7 seri çıkardı.

1969'da yayınlanmaya başlayan İlhami Alpagut serisi Kaptan Swing'ler de tam koleksiyonluk. 415 fasikül çıktı.
Tekrarları da olsa Yücel Köksal kapaklı bu seri çok güzeldir.

Demirbaş'ın ağır aksak yayınladığı West'in öncüleri olan Tomteks ve Tom Reks'i bugün toplamaya başlayın bakalım. Bulamazsınız.
Tay Yayınları'nın 28 fasiküllük Pekos Bill serisi. Tay'ın ilk Kızılmaske fasikül serisi. Ceylan Kinova'ların Türk çizimi maceraları.

1001 roman, Ceylan Dergi, 1963 Karaoğlan, Bahadır dergisi, Abdülcanbaz'ın ilk serileri, Ustura Kemal'in 1974 fasikül serisi, Tay'ın Yıldırım Kemal serisi. Ceylan'da Tim olarak yayınlanan çok isimli serisi.

Gelecek sorulara göre konuyu daha da açaız...

yalcinerol345

Tay Pekos Bill serisi ilgimi çekti.Bakalım bulabilecek miyim?

doktor1881

seri olarak değilde tek tek bulabilirsin

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Kaptan Swing'in fasiküllerini topluyorum.Hala daha epeyce eksiğim var.Sahaflarda pek kalmadı.Nadiren internette çıkıyor.Sabırla tamamlamaya
çalışıyorum.Red Kit de defalarca dolgu malzemesi ve bağımsız dergi olarak yayınlandı.Burhan Yayınevi'nden çıkan Türk çizimi Tenten'ler de
çok değerlidir.Yky sponsor olsa Türkiye'de çıkmış Red Kit'lerin yer aldığı bir sergi ne kadar ses getirir .Hayal etmesi bile güzel.

alan ford

Bu dönemde çıkan özellikle korsan Tentenler de epey ederlidir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

yalcinerol345

MİNİ Ringo cilt takımını buldum.Çocukken bir iki sayısını okumuştum.

doktor1881

kaç cilt olarak ve hangi yılı buldunuz

yalcinerol345

yalcinerol345

Bir kaç temiz takım buldum.Bu iş çok heyecanlıymış.Teksas'ın Teksas olmadan önceki maceralarını görmek nasip oldu.

seastar1000

ben tenten ın turkıyede gecen maceralarını toplam 4 cılt yenı basılmış korsan edısyonlarını almıştım evvelkı sene bayağı bır paraya