Mrtekin'in İzledikleri

Başlatan Mrtekin, 14 Aralık, 2014, 00:16:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Ex-Machina

http://m.imdb.com/title/tt0470752/

Apple (filmde Blue Book) benzeri bir şirkette çalışan bir süper coder nerd-geek, şirketin sahibi Egzantrik Steve Jobs! Benzeri bir patron tarafından, kuş uçmaz kervan geçmez malikanesinde gidip yerinde tanışmak için bir davetiye alır. Gider, tanışırlar, efendim olay farklıdır, meğerse dahilik ile delilik sınırları arasında gezinen bu patron, dünyanın tarihini değiştirecek kadın kılığında bir yapay zekalı robot inşa etmiş ve bu AI'nın bilincinin olup olmadığının test edilip onaylanması için bu kodcu garibandan yardım istemektedir. Testler başlar ve olaylar bir plan dahilinde gelişir, kimin kimi test ettiği de esasen çok da belli değildir, netice itibarı ile olayların akışı testin parçası olan herkesi bir ölüm kalım sınavına sokacaktır, diyip bırakıyım.

Şimdi filme bayıldım, açık ara seyrettiğim en iyi bilim kurgu filmlerinden biri idi, AI'nın olumlu ve olumsuz tüm yanları üzerine filmde tartışmalar yapılmış, yaşam ve insanoğlunun Doğası üzerine ciddi sorgulamalar yaptırıyor, zaten belirli bir noktadan sonra gerilime bağlıyor ve muhteşem ters köşe bir finali bulunmakta. Oyunculuklar da fena değil. Makinanın insana nasıl laf soktuğunu ya da insanla nasıl oynadığını görüp keyif verecek sahneler de bolca mevcut...

AI'nın kadın olarak yapılmasındaki metaforu da size bırakıp, bu gerçekten çok güzel olan filmi seyretmenizi şiddetle tavsiye ediyim. Çok başarılı bir film olmuş...

Yarın da Automata da seyredip bu senenin AI defterini kapatıcam.

Hadi hayırlısı....
They drew first blood...

pearl jam

Bu ex machina cizgi roman olaninin film versiyonu mu ? Birileri de ex machina bassa ne guzel olur

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Değil maalesef.

Ama ciddi sıkı bir film, tavsiye ediyorum.
They drew first blood...

Mrtekin

Automata

http://m.imdb.com/title/tt1971325/

Şimdi film tek kelime ile çok başarılı. Anlatmak istediği Mesajı da gayet net vermiş.

Gelecek... Dünya, Güneşte yaşanan değişim nedeni ile bir solar cehennemine dönmüş, nüfus %99 azalmış, kalan nüfus şehirlere sığınmış, post akaliptik Dünya'da yaşam derdinde. Bu Sırada, insanlara daha iyi bir yaşam sağlayabilmek için, yapay zekalı Pilgrimler (ilkel otomat robotlar)ortaya çıkıyor. Başta toplum Tarafından alkışlanan robotlar, Çevreyi radyasyondan temizlemede başarısız olunca günahkeçisi ilan edilip dışlanıyorlar.

Robotların, insanlara zarar vermesini önleyebilmek için 2 protokol yasası konulmuş.1- Insan yaşamı kutsal, 2- hiçbir robot kendini veya başka bir robotu modifiye edemez.

Antonio Banderas Abi'miz, robotları yapan şirkette çalışan teknik bir müfettiş, hayattan bezmiş, sıkılmış, tek derdi, doğacak çocuğu ve karısını alıp, şehirden kaçıp okyanusa gitmek. Bazı robotlarda birşeyler ters gitmeye başlayınca, araştırmaya başlıyor, ve, robotların Evrim geçirerek Bilinç (self awareness&conscionusness) kazandıkları anlaşılınca da film akıp gidiyor....

Ben filmi çok beğendim. Antonio Banderas Abi'miz döktürüyor. AI ve yaşam ve insanın kötücül Doğası üzerine sorgulatmalar bu filmde de çok güzel bir şekilde verilmiş. Final biraz klişe olsa da, İspanyol yönetmen çok temiz bir iş çıkarmış. Filmde şok olacağınız baya sahneler mevcut ama;

Makinelerin yaşama insanlardan daha çok değer vermesi üzerine sahneler beni baya etkiledi.

Müzikler de fena değildi, çok yerinde ve dozunda kullanılmış, sahneleri ezmiyor...

Aı üzerine meraklı iseniz, muhakkak bir göz atın, pas geçmeyin derim.

They drew first blood...

yunusmeyra

çoğumuzun daha önce de biryerlerde  okuduğu ve duyduğu robot yasalarını bir hatırlayalım:

1- bir robot hiçbir şekilde insanoğluna zarar veremez. veya pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez.
2- bir robot kendisine insanlar tarafından verilen komutlara 1. kuralla çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır.
3- bir robot 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

insanoğlu geçtiğimiz yüzyılın başından beri popüler kültürün her dalında "robot" ve "yapay zeka" olayını ilgi çekici buldu ve kavramlar her yeni katkıyla gelişti,serpildi..aslında yine bildiğiniz gibi "robot" kelimesinin kullanımı çek yazar capek'e ait olsada "robot" anafikrinin izi aristo'ya kadar sürülmüş..ve yukardaki "yasalar" derlemesi ise asimov'un bilim kurgu'sunun nihai şekli..yani insan aklınca robot, itaat için ve insanı zarardan korumak için varolmak zorunda..ancak insanlar arası "iktidar" ilişkilerinin aleti olan "robot"lar bu yasalara nasıl uyabilir..ehh o zaman bide "0"ıncı yasa gerekmiş:

0-bir robot insan toplumunun zarar gormesine sebep olamaz, bunu engellemek icin bir insana bile zarar verebilir!

peki insanların toplumunun varolmayı hakettiğine ve bu topluma kimin zarar vermek istediğine kim karar verecek.."civil war" hikayesini hatırlayın baştan ve sonra nicesini..soru "iktidar"ı elinde tutan güç tarafından "cevaplanır" her daim..insan "zeka" sı kendini "güven"de hissedecek "cevaplar" arar..önce kendinin varoluşunu garantiye alır sonra da benzer gördüklerinin..benzer olanlar ve olmayanlar varsa iktidar vardır..insan "zeka"sı iktidarları haklı çıkarmak için kullanılır..

fakat artık "yapay zeka" dönemindeyiz ..gerçi bir zeka "insan" tarafından üretildikten ve artık düşünmek için insana ihtiyaç duymadığını keşfettikten sonra "yapay" kavramı da anlamını yitirir..hele bu zeka "düşündüğünü" eyleyecek kapasite ve araçlara sahipse ve hatta kendini ilk üreten "insan"dan üstün olarak sınırsız "düş gücünü" eyleyecek "yeniden ve yeniden üretimi" gerçekleştiriyorsa..
bu akıl yürütme uzayııp gider..
ve robot yasalarının yetmediği "nokta" insanın ikilemidir!?
kendini düşünen insan mı hakeder "varolmayı" yoksa "varolmayı" başaran "zeka" mı hakeder "insan" olmayı?!
"insan" nedir?
"yeni insan"ı kim tanımlıyorsa cevabınıda "o" verecek galiba  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mrtekin

Filmde, robot yasalarına ciddi bir şekilde değinilmiş, bu konuda bir sürpriz de yaşatıyor, spoiler olur diye söylemek istemiyorum.

Filmde ilginç olan şey: evrim geçirip bilince kavuşan makineler, modifiye Yasası'nı (filmde böyle bir kural var.) ihlal etmelerine rağmen, iradi olarak, insan yaşamının kutsallığı Yasası'nı korumaya devam ediyorlar. Hatta o derece ki, kötü adamlara! karşı kendilerini savunma gereği duymuyorlar bile...
They drew first blood...

Mrtekin

Seyrettiklerim kadarı ile kendi Aı film listesi sıralamamı şöyle yapabilirim.

1- AI, yıldızlı 10,
2- Chappie, 9,
3- Automata, 8,
4- Ex-Machina,7,
5- I, Robot,6,
6- Trancedence,4.

Bu kapsamda, Spielberg'in filminin hala üzerine çıkılamaması ilginç, adamın Yıllara meydan okuyan dehasını gösteriyor...
They drew first blood...

yunusmeyra

bu konuda yani "yapay zeka" konusunda ilginç açılımlar sunan bazı filmleride önermek isterim:
-2001: a space odyssey
-matrix (tüm seri)
-tron
-blade runner
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mrtekin

Child 44

http://m.imdb.com/title/tt1014763/

Şimdi, yıllar önce Tom Rob Smith'in, "Child 44" unu okuduğumda çok hoşuma gitmişti, kitap resmen bir tarih kitabı gibiydi, Stalin Rusya'sında korkunun insanları yönetmek için nasıl kullanıldığını, devlet terörünün ne olduğunu ve en adi suçların bile ideolojiyi kutsamak için nasıl örtbas edildiğini en ince detayına kadar anlatıyordu. Serinin diğer kitapları (secret speech ve agent 6) bu ilk kitabın binde biri kadar bile başarılı değildir, maalesef.

Film esasen gerçek bir hikayeye dayanır, 44 (daha sonra 52 olduğu anlaşılacak) adet masum yavrucak, cinayete maruz kalmasına rağmen, devlet, cinayetin kapitalist bir toplumun ürünü olduğu (cennette cinayet olmaz.) gerçeğine! dayanarak, olayları sansürleyip, aileleri sindirir. Olayı içine yediremeyen, gizli polis Leo Demidov seri katili gizliden araştırmaya başlar, ama hem onun hem de Karısı Raisa'nın başına gelmedik de kalmaz, olayın araştırması tam bir ölüm kalım olayına dönüşür, vs...

Ridley Scott Kitabı'n film haklarını alıp, bu sene içinde güzel bir cast ile vizyona soktu. Öncelikle şunu söyleyim; film çok temiz bir iş çıkartmış. Atmosfer, dış ve iç çekimler çok iyi ve oyunculuklar tatmin edici ve ortalamanın üzerinde. Özellikle Naomi Hanım'ın Oyunculuğunu çok beğendim. Tom Hardy ile iyi bir çift olmuşlar.

Ama yine de film kitabı çok hissettiremiyor. Zor bir iş zaten o kitabı hissettirmek ama ellerinden geleni de yapmışlar, haklarını yemeyelim.

Yönetmenin bir önceki filmi "safe house" da başarılı bir filmdi. Kapışma ve Çatışma sahnelerinde bu yönetmenin çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

Netice itibarı ile, temiz ve güzel bir dönem/polisiye filmi seyretmek isterseniz kesinlikle tavsiye ederim, pişman olmazsınız. Ama kitabı önce değil sonra okuyun, lütfen. Önce okursanız, keyfiniz azalacaktır.
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 12 Temmuz, 2015, 14:05:17
bu konuda yani "yapay zeka" konusunda ilginç açılımlar sunan bazı filmleride önermek isterim:
-2001: a space odyssey
-matrix (tüm seri)
-tron
-blade runner

Yunus Bey'in önerdikleri ile birlikte; çok şahsi bir AI içerikli film sıralaması.

1- 2001,
2- Blade Runner,
3- AI,
4- Matrix 1,
5- Chappie,
5- Automata,
6- Ex-Machina,
7- Tron 1,
8- Matrix-2,
9- Matrix-3,
10- Tron 2,
11- I, Robot,
12- Trancedence.

They drew first blood...

Mrtekin

MI5-Rogue Nation

http://m.imdb.com/title/tt2381249/?ref_=m_nmfmd_act_4

Valla,izliyosunuz işte. Öyle,8.1'lik bir puanı da yok. Tom Cruise ve ekip herzamanki gibi kendinden bekleneni yapıyor. Artık çok yaratıcı bir durum da yok, bu cidden para kazanmak için çekilmiş bir film, daha öncekilerdeki gibi çok titizlenilmiş bir durum da göremedim.

Viyana'daki Opera muhabbetini biz, Quantum of Solace'da ve Sherlock Holmes-2 de izlemiştik. O yüzden kesinlikle orijinal değil. Ama, şunu söylemekte fayda var,
Filmin ilk yarısı cidden çok tempolu, özellikle Kazablanca'daki motor sahneleri çok iyiydi. Ama daha iyilerini MI-2'de de görmüştük. Bol bol Bmv, Tissot reklamına da hazır olun.

James Bond, küresel tedhiş örgütü "Spectre" ile uğraşacak ise, Ethan Hunt daha önce davranıp "Syndicate" ile uğraşıyor, kim kimden intihal ediyo bilmiyorum ama bazı şeylerin tadı kaçtı.

FF'de nasıl başarı ile Kurt Russell'u ekibe dahil ettiler ise, burada da Alec Baldwin'i dahil ettiler, burada da bir yaratıcılık yok...

Filmden aklımda bir de; Rebecca Ferguson'un güzelliği kaldı, filmde baya fiziği üzerine oynamışlar.

Bunun ötesinde cidden yazacak bişey yok. Tom Cruise'un Jack Reacher-2'sini bekliyorum, ondan umudum var...

They drew first blood...

Mrtekin

Kingsman-Secret Service

http://m.imdb.com/title/tt2802144/

Mark Millar ve Dave Gibbons gibi çr tarihine gecmiş 2 adamın bir araya gelerek oluşturdukları K-SS adlı çrlerinden;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Secret_Service_(comics)

uyarlanan filmi de, bana göre çok guzel olmuş. Film, esasen, uzun yıllar önce babası bir gizli gorevde ölmüş, başı suç ile belada ama özü itibarı ile iyi ve yetenekli bir gencin, Kingsman denilen çok ama çok gizli bir espiyonaj Ajansı'na davet edilişi ve eğitimi ile başlıyor.  Sonra da, Dünya'nın nüfus ve çevre problemini Dünya'nın nüfusunu azaltarak çözmeyi amaçlayan bir süper Tekno Kötünün ortaya çıkışı ve bu örgüte zarar verişi ile işler kişiselleşiyor,  kaçma, kovalamaca, kavga/döğüş, takip, şu-bu derken, sardırıp sonuna kadar seyrediyorsunuz.

Filmde herşey klişe, janrı sevenlerin yüzlerce kez seyrettiği şeyler, yeni hiç birşey yok ama izlemesi çok keyifli. Oyuncular, özellikle Colin Firth, çok iyi bir iş çıkarmışlar, tebrik etmek gerekiyor.

En hoşuma giden sahne ise; Kilisedeki kavga-döğüş oldu, koreografide baya iyi iş çıkartmışlar.

Tavsiye eder misiniz, etmem, gidin Mark Millar'ın, Kick Ass-1 (ama bir, iki değil)'ini seyredin, daha çok keyif alırsınız.  :)

They drew first blood...

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Ağustos, 2015, 01:02:51
Kingsman-Secret Service

http://m.imdb.com/title/tt2802144/

Mark Millar ve Dave Gibbons gibi çr tarihine gecmiş 2 adamın bir araya gelerek oluşturdukları K-SS adlı çrlerinden;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Secret_Service_(comics)

uyarlanan filmi de, bana göre çok guzel olmuş. Film, esasen, uzun yıllar önce babası bir gizli gorevde ölmüş, başı suç ile belada ama özü itibarı ile iyi ve yetenekli bir gencin, Kingsman denilen çok ama çok gizli bir espiyonaj Ajansı'na davet edilişi ve eğitimi ile başlıyor.  Sonra da, Dünya'nın nüfus ve çevre problemini Dünya'nın nüfusunu azaltarak çözmeyi amaçlayan bir süper Tekno Kötünün ortaya çıkışı ve bu örgüte zarar verişi ile işler kişiselleşiyor,  kaçma, kovalamaca, kavga/döğüş, takip, şu-bu derken, sardırıp sonuna kadar seyrediyorsunuz.

Filmde herşey klişe, janrı sevenlerin yüzlerce kez seyrettiği şeyler, yeni hiç birşey yok ama izlemesi çok keyifli. Oyuncular, özellikle Colin Firth, çok iyi bir iş çıkarmışlar, tebrik etmek gerekiyor.

En hoşuma giden sahne ise; Kilisedeki kavga-döğüş oldu, koreografide baya iyi iş çıkartmışlar.

Tavsiye eder misiniz, etmem, gidin Mark Millar'ın, Kick Ass-1 (ama bir, iki değil)'ini seyredin, daha çok keyif alırsınız.  :)
Son cümleye kadar katıldığım bir değerlendirme. Ama kafa kafaya be sanki Mrtekin :)

Mrtekin

Zevkler ve renkler, Siyahderikoltuk :)

Kick Ass-1'deki yaratıcılık burada yok, bence, ondan :)
They drew first blood...