Ana Menü

Toplu Okumalar

Başlatan V, 29 Aralık, 2014, 21:06:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Nazif Ekzen'in Türkiye'nin Kısa İktisat Tarihi kitabını bu haftasonu İstanbul seyahatimde kaybettim maalesef. Bulamazsam hemen 'Şehir ve Şehir'e geçeceğim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Kitabı çok uzun zaman önce ( yayınladığı yıl) okumuş ve çarpılmıştım. Hala da okuduğum en iyi bilim kurgu romanları içerisinde en üst sıralardadır. Kitapla ilgili en azından tommikser'in söyleceklerine karşı iki çift laf etme hakkım vardır sanırım. Bilim kurgu edebiyatı kuşkusuz çok eski bir tür. Çok zorlarsanız Samsatlı Lukianos'un eserleri bile bilim kurgu olur. Yine de ana akımdan ayrılıp üvey evlat muamelesi görmeye başlamasıyla , bilim kurgu adını alması aynı döneme tekabül eder . Ve başlangıç vuruşuyla birlikte kabaca iki koldan ilerler. Birincisi canımız ciğerimiz Jules Verne'nin ön ayak olduğu , teknik konulara ve bilimsel gelişmelere son derece meraklı ve gelişmeleri günü gününe takip eden , eserlerinde bilimsel tutarlılıktan zerre ödün vermeyen ekol ki şahikasına Artur C Clarke ve Isac Asimov gibi yazarlarla ulaşmıştır. Bunlar tabiri caizse edebiyatı bilimsel kurgularına meze olarak kullanırlar. ( bu elbet kötü edebiyatçı oldukları anlamına gelmez) Diğer ekolün başlama vuruşunu yapmak ise tabii ki George Wells'e düşer. Bilimsel gelişmelere meraklıdırlar ve eserlerinde kullanmayı severler. Anlatmak istedikleri hikayeyenin tuzu biberdir bilim kısmı.( Lem , Le Guin , Dick ileri üçlüsüdür) . Ben ekollere inanmayan bir insan olarak iki ekolü de severim ama ikincileri daha çok severim. Maria Dorian Russel elbet ikinci gruptan bir yazar. Kitaplarında çok teknik bilimsel verilerle uğraşmak istemeyen bir yazar. Burnumuzun ucunda olduğu için görmemizin zor olduğu bir hikayeyi daha görünür kılmak için alıp uzaya taşımış ,ve bunun için gerekli olan bilimsel altyapıyı bence kendi içinde gayet tutarlı bir biçimde  kurmuş. Lakin evrensel mikserimiz bence bu konuda da sapla samanı karıştırmış ;D

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 19 Ocak, 2015, 19:09:41
...
Lakin evrensel mikserimiz bence bu konuda da sapla samanı karıştırmış ;D

Eyvah eyvah ;D

tommikser

Kitabın güzelliğine takılmış değilim.Takıldığım kısım bilimkurgu olması.Bilim ve kurgunun yan yana gelmesiyle oluşan edebi tür.Sanırım tanımı böyle.Tabii ki kendi içinde fraksiyonlara ayrılabilir ama nasıl ben korku edebiyatıyım derseniz o zaman o türün argümanlarını kullanacaksınız.En azından korkutacaksınız nasıl olduğu veya konu beni ilgilendirmez.Beni kurkutuyor mu ben ona bakarım.Eğer korkutmadı ve güldürdüyse o zaman ben onu "bence" eleştirebilirim.

Bilim-kurgu denilince benim düşündüğüm bilim kısmını kullanacasanız romanınızda bu konuda beni ikna edeceksiniz.Haa roman başka gezegen ve ırklar arasında geçiyormuş,yok farklı bir sistemmiş kurgu onun etrafında şekilleniyormuş,yok onların teknolojisi öyleymiş de böylemiş hepsine evelallah ama bu romanda sen gezegenimizi ve teknolojisini kullanıyorsan en azından kafama yatacak şekilde beni ikna et.Tabii ki gerçeği istemiyorum ama bana bunu gerçekmişcesine yuttur.Ben bunu isterim.

Sen kalkıp ışık hızına yakın git ama gezegeni bile izleyeme.Orada kimler var ne oluyor diye BBG evine çevireme.Sanki Orta Afrikaya geziye çıkmış izci çocuklar gibi hareket ed.Ben bunu yemedim.Bana bunu yedirecek kurguyu verseydi eyvallah.Yazar bunu konuda beni ikna edemedi.

Ayrıca okuduklarım ve çıkarımlarımdan sap ile samanı karıştırmış olduğumu düşünmüyorum ama Doğa abi sanırım sen paylaştığın resimin sana ait olup olamadığını rahatlıkla karıştırabiliyorsun.Bu konuyu da payşatığını unuttuğun foto gibi karıştırmış olmayasasın?  ;) :D

pizagor

Alıntı yapılan: tommikser - 20 Ocak, 2015, 09:31:29
Ayrıca okuduklarım ve çıkarımlarımdan sap ile samanı karıştırmış olduğumu düşünmüyorum ama Doğa abi sanırım sen paylaştığın resimin sana ait olup olamadığını rahatlıkla karıştırabiliyorsun.Bu konuyu da payşatığını unuttuğun foto gibi karıştırmış olmayasasın?  ;) :D

Eyvah eyvah  ;D

alan ford

:D. Hafıza-i beşer nisyan ile malulmüş. Emre'nin paylaştığına emindim lakin durumu araştırınca olay açıklığa kavuştu. Emre'nin çizimler sayfasında nacho grande paylaşmış resmi , sonra ben de başka bir sayfada tekrar paylaşmışım. Orijinali burada :http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1867.msg19365.html#msg19365

Neyse konumuza dönelim efendim bilim kurgu evet bilim ve kurgudan müteşekkil lakin yazarın hangi kısmına vurgu yapacağı tamamen kendi inisiyatifinde. Dick'in ,  bilim kurgu kitapları listesinde 33. sırada bulunan ( ki bence daha yükseklerde olmalı ) kitabı Yüksek Şatodaki Adam neredeyse bir tarih kurgusu. Benim Serçe'Yİ okumam da biraz böyle sanırım. Eğer hala cizvitler aktif olsaydı ve hala misyonerlik devam etseydi gelecekte neler olurdu. O cizvitler yeni dünyalara tanrının inayetini götürmek için gitselerdi , gitmeden du bi bakayım ben şunlara ne yapıyorlar derler miydi? Ben demeyeceklerini düşünüyorum ve bu açıdan kurgu beni rahatsız etmiyor  ;)

pizagor

Müsaadenizle ben Şehir ve Şehir'e bu akşam itibariyle başlıyorum...

hanac

Mr Baytekin ve Utku Gürsoy da okumaya katılacak idi.

Hatırlatayım dedim  :)

tommikser

Ben bir yirmi sayfa okudum,yani beraber başlamış olduk.Bismillah diyelim bakalım beğenecek miyiz?

alan ford

Ben elimdeki Muhteşem Vahşi Dünya ve İlerlemenin Kısa Tarihi'ni bitirir bitirmez başlıyorum , iki kitap da sonlarına geldi. Cumartesi trende Şehir ve Şehir'e başlarım muhtemel.

Mrtekin

Alıntı yapılan: hanac - 21 Ocak, 2015, 15:28:48
Mr Baytekin ve Utku Gürsoy da okumaya katılacak idi.

Hatırlatayım dedim  :)

Abi araya Almuric girdi, arkasından Marslıya başlıycam. Ben geriden gelicem yani...

They drew first blood...

hanac

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Ocak, 2015, 21:22:24
Abi araya Almuric girdi, arkasından Marslıya başlıycam. Ben geriden gelicem yani...

Bence Marslı ya başlama boşver.  Ya da sonra oku  :)

Almuric den sonra Şehir ve Şehir e geç.

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Ocak, 2015, 21:22:24

Marslı çok net zaman kaybı! En fazla yazın sahilde okunur, bitirilir, hatta orada bırakılır, eve getirme zahmetine bile girilmez :)

O yüzden Şehir ve Şehir'e gel dostum...