Jbc Yayıncılık : Kingdom Come

Başlatan dean, 03 Şubat, 2015, 02:32:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Kitabı abim aldığı için daha henüz okuyamadım, İstanbul'a gidince okuyacam inşallah :)

Ama JSA serilerinden Ross ile tanışıklığı olan birisi olarak arkadaşların eleştirileri haklı.Evet, zaten Ross klasik anlamda bir çizer değil.Kendisi daha çok bir ressam, ilistüratör.Çizgiromanla beraber figür, heykel tasarımı, reklam afişleri, tablolar vs. yapan birisi.

Ve evet wikipedia sayfasına göre babası din görevlisiymiş yani tommikser 2'de 2 yapıyor  :)

JBC'ye bu kitabı bize kazandırdıkları için ne kadar teşekkür etsek az.

Artık şöyle ilerde bir İstanbul Comic-Con tarzı bir şey olurda Ross buraya gelirse imzalatacağım bir sürü kapağım var kendisine.

ghostrider

Mükemmel bir çizgi romandır daha doğrusu bir sanat eseridir.Herkesin okuyup okutturması gerekir.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Jedmau

Tommikser dışında herkese teşekkürler

rumar80

Kitabı bitirdim ve son zamanlarda yaptığım gibi yorumumu paylaşayım:
   Dört sayılık bir mini dizi Kingdom Come. Eski süper kahramanların "emekli" olduğu, yerlerini sert ve acımasız kahramanların aldığı bir dünyada yıllar sonra Superman ipleri eline almanın zamanı geldiğine inanır ve geri döner. Ama iyi niyeti ne kadar yetebilecektir?
    Yıllar önce orjinalini okurken sevdiğim bir macerayı tekrar, ama bu kez Türkçe olarak okumanın tadını çıkardım. Güzel yazılmış bir senaryo, Alex Ross'un usta işi çizimleri ile başarılı bir çizgi roman. Güneş'in yorumlarına katılmamak mümkün değil. Zaten DC'nin kahramanlarının Marvel kahramanlarından temel farkları daha Tanrısal ve ulaşılmaz durmalarıdır. Hatta bazen bu Tanrısallık inanılmaz sıkıcı hale de gelebilmektedir. Marvel kahramanları daha insan ve sorunları olan kişilerdir. Bu nedenle Marvel'ı DC'den biraz daha fazla severim.
    Konuya dönersek, çizgi roman sanatının değerli parçalarından biri ile karşı karşıyayız. Okumanızı tavsiye ederim.
    Bir tek eleştirim var o da DC yazım ekibine. Karmaşık ve sorunlu gelecek üzerine olan hikayeler yazıldığında (hele başarılı olacaksa) nedense Superman bir kriz sonrası dünyayı yönetme sevdasına giriyor, gizli gizli onu seven Wonder Woman gazı veriyor (biraz da sert takılıyor) ve bu hayalin karşısında da Batman duruyor. Biri Injustice mı dedi? Tamam detaylar çok farklı ama temel alınan konu biraz aynı. İki seri de başarılı ama... Başka bir konu olamaz mıydı?
     Neyse... Sevgili Ertan ve JBC'deki dostların emeklerine sağlık diyelim ve yazımıza bir son verelim.

Jedmau

Yorumun için teşekkürler üstad :)

sulkesen

alex ross çizgiroman piyasasının tartışmasız en iyi çizeridir.Konu da çok çok iyi ama ben bu kitabın orjinalini aldım Türkçesini de tabiki en kısa sürede alacağım. yalnız bu kitap hardcover olması gerektiğini düşünüyorum

Sakızlı Ohannes Paşa

Yahu herkes ayılıp bayılıyolar da ben bir türlü sevemedim bu adamın çizimlerini. Evet sanatsal değeri yüksek. Zaten çizimlerinde model kullandığıni da belirtiyor. Tablo olsun evimin duvarına asayım. Ama çizgi romanda görünce hoşuma gitmiyor. Çizgi roman çizimi biraz şekilsiz olmalı belli bir seviyede çok abartmadan karikatürize edilmeli. Günlük hayatta içinde bulduğumuz, her gün gördüğümüz görüntüleri o sayfalarda görmek istemiyorum ben. Benim gözümde başarılı çizgi roman çizeri Riley Rossmo (Constantine the Hellblazer), Greg Capullo (Batman), Valerio Schiti (Guardians of the Galaxy) gibi çizerlerdir. Daha cok örnek verilir de yazmaya üşendim.  ;D

Hikayeyi özellikle Batman'ın yansıtılış biçimini çok beğensem de dediğim gibi çizimler bana hitap etmiyor. 7/10.

Mrtekin

Bugün gecikmeli olarak okudum.

Açıkçası kitap biraz insanlığın geleceğine ilişkin bir "umut" hikayesi. Anlatılan şeylere biraz bu odaktan bakmaya gayret ettim ve hoşuma gitti. İnsan kapasitesinin ve sorunları çözerek daha iyi ya da daha kötüye gitme potansiyelinin, süper kahramanlar vasıtası ile baskılanması (insanlığın kendi varoluşsal kaderini kendisinden olmayana güzellikle ya da zorla bırakması) fikri hikayenin temeli için çok güzel bir damar, bu damar çok iyi işlenmiş. Alex Ross'un çizimleri ise zaten aşmış.

Kitabın sonunda; "güven"i temsil eden "Sup" ile "korku"yu temsil eden (aslında iki farklı yönetim anlayışı) Bat'in birbirleri ile kucaklaşması efsane bir kare idi. Kitapta bir sürü metafor olduğu için; detaylı bir şekilde incelenmeyi de aslında hak ediyor.

Koleksiyonerler için çok güzel bir hareket, Jbc, aynen devam.

They drew first blood...

egeman45

Öncelikle kitabı sakin kafayla, derinlemesine okumak gerektiğini düşünüyorum çünkü hızlı hızlı okunup bi kenara atılacak türden bir çizgi roman değil. Çizimler herkesin değindiği gibi muazzam. Çizime merakı olan kişiler için Alex Ross ilham kaynağı, kitaplıktan indirip tekrar tekrar bakılacak güzellikte sayfalar var . Jbc yayınları gene çok kaliteli bir iş çıkarmış, yıllardır türkçeye çevrilmemiş kült çizgi romanları bir bir yayınlıyorlar. Ama gönül isterdi ki böylesine önemli bir eser hardcover olsun. Sanırsam etiket fiyatının 40tl nin üstüne çıkması satış miktarını etkileyebilir düşüncesiyle hardcover yapmamışlar.

Gambit

Orjinalini yaklasik 4 kere okumus biri olarak Turkce ceviri baskisini kiz arkadasima aldim; okumadim.ama goz attim

Ertan a Turkiye ye bunu kazandirdigi icin tesekkurler
Negatif feedback: ceviri bazi yerlerde cok sallama olmus; saniyorum Ilke nin hizli acele bir zamanina denk geldi ya da Ilke bazi yerleri baska birisine yaptirdi

Ornek olarak, Superman shazam karsilasmasindaki shazam in yeniden insan formundan superkahramana donerken soyledigi yeri gosterebilirim:
Orjinal " and when he cries, seven thunders utter their.voices" dir
Cevirinin tamami yanimda degil su anda ama " ve ağlarken" diye basliyordu

Jedmau

Selam Dostum

Bu cümlelerin çoğu incilden alındığı için direk ülkemizde bulunan basımlardaki cümleler kullanıldı.

Sevgiler

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 20 Aralık, 2015, 01:05:03
Bir de Secret City kitabın kapağında Gizli Şehir olarak yazılmışken iç kısımda niye Gizemli Şehir olarak yazılmış onu anlayamadım. Bir hata mı yoksa tercih olarak mı böyle sunulmuş merak ettim.

Aynen. Kapakta ve künyede Gizli, iç sayfalarda Gizemli olmuş. Gizem neyse biz de bilelim. :)

Bu ciltten bağımsız başka bir sorunla daha karşılaştım Kingdom Come cildinde.
Bir forma (16 sayfa) fazladan (iki kere) eklenmiş cilde. Fazladan forma eklenmişse sorun değil ama o bölüme gelen forma güme gitmişse kötü ;D Böyle olunca okumayı yarıda bıraktım. Hafta sonu Kadıköy seferimde inceleyeceğim, hepsi bu şekilde mi yoksa her zamanki gibi bozuk olan cildi bana mı göndermiş JBC :D ;D ;D

Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba?

HacıGeraltEmmi

rumar80

Iyi de bu Kingdom come değil mi?  Batman 4 ile alakası ne?

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Şubat, 2016, 23:19:44
Iyi de bu Kingdom come değil mi?  Batman 4 ile alakası ne?

Yazar bir önceki mesajında sorunun Kingdom Come cildinde olduğunu belirtmeye çalışmış zaten :)
Kesin olmayan kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre;
Kingdom Come başlığı olmadığı için...
Görgü tanıklarının çelişkili ifadelerine göre;
başlığı bulamadığı için...
Bir başka rivayete göre de yazar başlık aramaya üşendiği için
sorunu burada gündeme getirmiş olabilir.

Rahatsızlık verdiyse
sıkıntı yapmayın
sileriz :D