Ümit'siz Vakalar

Başlatan ümitkr, 06 Şubat, 2015, 20:59:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Merhaba. Aklıma takılan, saçma bulduğum, gereksiz gördüğüm çizgi roman hikaye, çizim, karakter saptamalarımı paylaşmak için açtım bu başlığı. Umarım başlığı doğru yere açmışımdır.

İlk aklıma takılan şey Falcon'la ilgili. Bu karakter ilk zamanlar kanatları olmadan ortalıkta dolanan, Captain America'ya yardım eden bir siyahiydi. Kod adı Falcon büyüttüğü ve onunla yardımlaştığı Şahin'den geliyordu. İşte kolundan ip çıkıyor çatılara zıplıyordu v.s. Derken bir gün ona zihniyle kontrol edebildiği kanatlar takıldı bir hikayede. Comics mantığıyla kabul edilebilir bir gelişme bu. Orana buran cihaz takarsın şu bu.

The Avengers'in 1998 yılı serisinin 64. sayısında hiç beklemediğim bir şeyle karşılaştım. Falcon gruba katılmış bazı olayları araştırıyor veeee Şahin'in gözünden görüyordu uzakları. O da yetmezmiş gibi bir emirle şehirdeki onlarca kuşu yanına çağırıyor saldırıya geçiyordu.

Özetle ben bu tarz zorlama güçlerin edinilmesinin karşısındayım. Bir insan kahramanlığa kalkışmışsa ve bazı alet edevatla yoluna devam ediyorsa tamam ama nedir bu fantastik gelişmeler? Batman yarın yarasalara mı hükmetsin yani? Captain America gökten yıldız mı çeksin alsın? Zorlama işte. Gerçi çizimde havalı duruyor ama zorlama. 

xmenac

Zamanında pek çok karaktere yapılan bu tarz olağanüstü eklemeler nedeniyle, günümüzde sinematik evrenin izleyiciler tarafından standart kabul edilmesi beni mutlu ediyor. Zira sinema uyarlamalarında çok daha mantığa uygun karakter tasarımları yapılıyor, gerek kostüm gerekse kullanılan özel güçler bakımından.

Batman'in konusu geçmişken, spoiler'a kaçmadan değinmekte yarar var. Güncel JLA serisindeki Batman'de de epey bir değişim söz konusu. :)

NIC

Dün bir yerde Superman'in "Super Flare" adı verilen yeni bir güç kazanacağını öğrendim.Nedirki şimdi bu?Resimleride şöyle

Mrtekin

Ümit, bayağı ümitli bir vakasın aslında.

Aynen devam et, bence, emeklerine sağlık.
They drew first blood...

xmenac

Superman'in uçma özelliğinin ve ısı ışınlı bakışlarının 1941 ile 1949'da çıkması da enteresanmış.

Son sayıda yeni özellik ile birlikte kostümde de ufak değişimler söz konusuymuş, kısmen de olsa eldivenli bir Superman var artık. :)

dean

Alıntı yapılan: ümitkr - 06 Şubat, 2015, 20:59:54
Merhaba. Aklıma takılan, saçma bulduğum, gereksiz gördüğüm çizgi roman hikaye, çizim, karakter saptamalarımı paylaşmak için açtım bu başlığı. Umarım başlığı doğru yere açmışımdır.

Öncelikle böyle bir başlık açman güzel olmuş. Aklına ne gelirse yaz. Üzerinde konuşalım, tartışalım. Herkes, fikirlerini söylesin. Güzel bir sohbet ortamı olsun.

Ben Falcon üzerinden değil genel bi'şeyler söyleyeceğim. Comics alemi hiç durmadan bir gelişim ve değişim içinde. Comics'i zaten diğer türlerden ayıran en büyük özellik bu. Fumettiler sonsuza kadar aynı şekilde devam edecek hissi verebiliyor. Ama comics farklı. Comics, hep ileriye gidiyor. Hep yenilik yapıyor. Özellikle günümüzde bir karakter 5-6 sayılık 2 cilt arasında bile tamamen farklı bir karaktere bürünebiliyor.

Comics yazarları da hikayedeki gelişimleri karakterler üzerine de yansıtmak zorunda kalıyorlar. İlk çıktıklarında banka soyguncularına karşı dövüşen bazı karakterler, günümüzde çoklu evrensel kaos'u durdurmaya çalışıyor. Hikaye bankadan evrensel kaos'a gidince karakterlerde gelişmek durumunda kalıyor haliyle. Daha fazla güçlenmek ya da özel güçler elde etmek zorunda kalıyorlar. Animelerdeki power up sistemi gibi. Mesela Spider-Man, Straczynski döneminde müthiş power up'lar almıştı ki bence Straczynski, Spider-Man'in başına gelen en iyi şeydir.

Özel güçleri olmayan bir karakterin özel güçler kazanması konusunda bende özel güçler kazanmasından hoşlanmıyorum. Lakin önemli bir durum var. Bu gelişim bize mantıklı ve geçerli şekilde aktarılırsa bunun sorun yaratmayacağını düşünüyorum. Çünkü yukarıda da dediğim gibi hikayeler artık çok daha büyük, çok daha göze alıcı, karakterlerinde öyle olması gerekebiliyor.

Gerek güçleri olsun, gerek görünüşleri olsun, gerekse de hikaye konseptleri olsun. Değişim olduğu zaman ben eskiden çok sinirlenirdim. "Bunu nassıl yaparlaaar!" " olaamaaaaaazzzz bu karakter böyle değil" felan diye söylenirdim ;D ondan sonra baktım sistem bu. Hele günümüzde adamlar 2-3 senede bir evren yeniliyor. Değişim hep sürüyor. Marvel'a bakıyorsun Disassembled sonrası bambaşka, Siege sonrası bambaşka, Now ile bambaşka şimdi Secret Wars ile ne evren kalacak ne bi'şey. Hepside son 10 senede. Adamlar 10 senede dört kere yenilediler. Hepsinde de bütün karakterleri bir noktadan alıp bambaşka bir noktaya koydular. Artık sadece okuyorum. İstedikleri kadar değiştirsinler. Yeterli kaliteli yapsınlar.

ümitkr

;D Böyle devam o zaman.

Dean, söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Comics karakterlerinin belli donanımlarla süslenmeleri benim de hoşuma gidiyor. Örneğin Hawkman. Reenkarne olup ha bire dirilen uzaylılı bir mısırlı olmasının üzerine neler neler eklediler. Ama; sana tekrar katılıyorum, mantık çerçevesinde. Bunun dışındakiler beni hayli geriyor. Okumaktan sıkılıyorum.

Yeri gelmişken özetleyeyim, böylesi değişiklikleri ben DC'de hep daha başarılı bulmuşumdur. Crisis'le masalsı alt yapıyı kırarak süperliliğe sınır getirmeleri. Zero Hour'la dallanıp budaklanan evreni daraltmaları. Underworld'la villain'lere yeni güçler verilmesini sağlamaları. Adamlar hikaye oluşturarak koca evreni değiştirdiler defalarca. Hatta bir defasında 30. yüzyıldaki Legion of Super Heroes'lu dünyayı havaya uçurmuşlardı da ara öyküyle düzelttiler durumu. Kaldı ki Flashpoint öncesi DC evrenini; bence, rezil edip okura adeta "anam bitsin bu evren" dedirttikten sonra gerçekten bitirmeleri falan bence çok çok başarılı.

Ama işte o mantık çerçevesi...

Mesela Supermandeki Flare gücünden önce gerçekleşen bir başka değişiklik ve güç artışı var o da THOR'da.

Godbomb öyküsünde düşmanından defalarca dayak yiyen üç farklı zaman Thor'undan günümüzde olanı tanrıları öldürecek olan bombanın enerjisini emerek yok etti. Abartılı bir müdahale ve sonuçtu bence. Şaşırmıyorum ve Thor için mitolojik alt yapı sebebiyle mantklı bile buluyorum deus ex makina'yı. Ancak konu Falcon gibilere gelince durum hepten farklılaşıyor. Göz başka şeyler arıyor. Veya ben arıyorum.

Zamanı geldiğinde güç değişiklikleri v.s. gerekli. Sonuna kadar arkasındayım. Fumetti'de Zagor bile bir zaman sonra tanrı Kiki Manitu'yla konuşur oldu.

Hani "Değişmeyen tek şey var değişmenin kendisi" :) Ama işte o da mantıklı olsun.

Nic, Mrtekin, xmenac destek için teşekkürler.

Örnekler uzar gider. Durmaya çabalıyorum.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: NIC - 06 Şubat, 2015, 21:27:00
Dün bir yerde Superman'in "Super Flare" adı verilen yeni bir güç kazanacağını öğrendim.Nedirki şimdi bu?Resimleride şöyle

Şu yüz çiziminin rezilliğine, çocuksuluğuna bakın. Şu herife en önemli serileri emanet ediyorlar bir de. Romita Jr. gerçekten sağlam torpilli.

rumar80

Superman'in bir zamanlar mavi/kırmızı Superman olarak iki elektrik güçlü superman'in olduğu günleri hatırlamak zorunda kalan var mı?

ümitkr

Sakızlı selam, başkalarını bilmiyorum ama ben de çok sıcak bakmıyorum çizimlerine ustanın. Ama usta mı usta.

Umar, tam da Superman'in elektriğe dönüştüğü olayı nereye sıkıştırsam diye düşünüyordum :) Allahım ne işkenceydi o dönem. Hani Superman satışları düşmüş, adamı öldürmüşsünüz, korkunç bir ara dönem yayımlamışsınız, ardından son derece sıkıcı bir dönüş süreci okutmuşsunuz okura, sonra da her biri birbirinden boş hikayeler kakalamışsınız falan uzun saçlı Superman'le, be adamlar, bir de üstüne ne demeye Superman'i elektriğe döndürürsünüz? Hani döndürdünüz, ne demeye ikiye bölersiniz adamı da iki tane Superman gezdirirsiniz ortalıkta?

gamlıbaykuş

Tarihin en kötü Superman kostümü bu olsa gerek... Batman de falan da böyle dudak uçuklatan değişimler olmuş muydu?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

xmenac

Kostüm bazında bilgim yok fakat hikaye içeriği olarak Bat-Mite'lı hikayeler ile şimdiki Batman serilerinin atmosferi bambaşka. :)

Tabi o dönemin çizgi romanlarındaki tüm yayınları genel anlamda biraz daha masalsı atmosferde görüyoruz.

ümitkr

Doğrusu ben Superman'in kostümünden çok güçlerinin değişimine takılmıştım. Hani kostüm değişebilir, tasarım farklılıkları, yorumlar renk katar karaktere ve hikayesine falan. Ama Superman denince akla gelen tüm niteliklerin kaybolması, ikonun yerle bir edilmesi bana adeta ihanet gibi gelmişti. Superman'i kablolardan geçerken görmek feciydi. Bu ahizeden gir diğerinden çık tarzı bir güç hiç uyuşmamıştı kafamdakiyle. Superman'in bir de bu güçlerle ikiye bölünmesi ve iki farklı kişilik olarak ortalıklarda dolanması... Ki ben Superman okumam öyle çok severek. Benimkisi ikona saygı.

Batman konusunda bildiğim kadarıyla kostümleri hep karizmatik olmuştu. Hatta elseworld öykülerinde bile.

Belki bu çok da karizmatik sayılmaz :)

ümitkr

Bir süper süper güç artışı da DC Comics'in ünlü grubu JSA'nın üyesi "Wildcat"le gerçekleşti. Sıradan bir boksör olan ve belki de gördüğüm en saçma kostümlerden birinin sahibi olan, Wildcat özel güçleri olmayan bir insandı. İşte boks yapıyordu kötüleri dövüyordu derken bir gün JLA/JSA crossoverında "içinizden biri ölecek" dendi veeee o öldü. Tam üzülecektim ki dirildi ayağa kalktı. Çünkü meğersem Wildcat kediler gibi dokuz canlı olma özelliği kazanmış. Ne ara o belli değil. Ama adam hafiften ölümsüzlüğe doğru kaymaya başladı bu vesileyle.

Haydi onu geçtim. Bir de bu adamın oğlu varmış bir yerlerde. Sonradan öğreniyor. Gidiyor buluyor. Oğlan pantere dönüşebilen bir genç. Yahu hangi ara DNA'larına geçti bu kedisellik? Hepi topu kostüm giyen bir boksördün sen?

xmenac

Aslında hayatı sona erip sonrasında tekrar geri gelen süper kahramanlara ayrı bir mesajda topluca değinmenizde yarar var. Belirli bir döneme kadar çizgi romanlarda bir karakter öldüğünde bir şaşkınlık olurken şimdilerdeyse "elbet bir şekilde geri döner" fikri öne çıkıyor. Bu düşüncenin oluşmasının en önemli sebebi de bu geri dönme hadiselerinin oldukça fazla kullanılması. Geri dönenler, henüz dönmeyenler veya en başarılı/başarısız geri dönüşler diye kategorize edip son derece keyifle okunacak bir yazı yazabilirsiniz. İstek şarkı gibi oldu artık ama mazur görün.  ;D