Deniz Kurdu Riff Reb’s - Sırtlan Kitap

Başlatan nicholaihel, 04 Ekim, 2015, 01:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

"Jack London'un meşhur romanından Fransız çizgi roman dünyasına kazandırılan bu önemli eser, ülkemizdeki edebiyat ve çizgi roman severlerle de buluşuyor. Fransız çizgi romanının en önemli çizerlerinden biri olan Riff Reb's, bu eşsiz esere gerek çizimi, gerek renklendirmesiyle, bambaşka bir hava katmış.
Bu kitapta, bir edebiyat eleştirmeninin, geçirdiği deniz kazası sonucu bir fok gemisi tarafından kurtarılması ve doğanın çetin şartlarıyla savaşarak katı bir insana dönüşmüş entelektüel kaptan Kurt Larsen ile olan ilişkisi anlatılıyor. Jack London'ın alışılagelmiş insanın doğayla savaşı vurgusu, Riff Reb's'in görkemli çizimleriyle birleşiyor.
Bu eserin sayfaları, 2013 yılının Eylül ve Ekim aylarında, Uluslararası Hamburg Denizcilik Müzesi'nde sergilemiştir.

Orijinal Adı: Le Loup Des Mers
Yazar/Çizer: Riff Reb's
Çeviri: H. Necmi Öztürk
Redaksiyon: Ali Erdem Çelebi, Pınar Elibüyük Yavuz, Burçin Özgün
Editör: Emre Yavuz
ISBN: 978-605-85495-5-5
"

Bir de fragman yayınlamışlar. Çizimler heyecan verici! Şu kapağın güzelliğine bakın.

https://vimeo.com/62389979

Sırtlan Kitap iki etkileyici "alıntı" da paylaşmış:

Nightrain

Aliyorum. Numara verdiklerine göre devamı var sanırım?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Chuck

Fuar zamanı alırım büyük ihtimalle. Merak uyandırıcı. .
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Harun Ça

2 cilt olarak yayımlanacakmış, 2. cilt bir aksilik olmazsa kasımda.

Mrtekin

They drew first blood...

Harun Ça

Alıntı yapılan: nicholaihel - 04 Ekim, 2015, 16:07:13

Ama yine Fransa amazon'da bu kitabın da olduğu Maritime Trilogie isminde aynı çizerin üç farklı kitabının olduğu bir set var. Hikaye bölünmeyecek de diğer hikayeler mi olacak acaba 2 ve 3. kitaplar? Hikaye ikiye bölünecek kadar uzun değil çünkü.

Aynı şey benimde aklıma gelmişti. Riff Reb's in diğer kitaplarınıda mı basacaksınız diyede sormuştum. Öyle bir planlarının şimdilik olmadığını ama bu kitabın görecegi ilgiye göre ilerde düşünülebilir olduğunu söylediler. Kısacası hikaye 2. bölünüyor.

Nightrain

144 sayfalik seyin nesini ikiye bolmusler anlamadim.

nicholaihel

Alıntı yapılan: Nightrain - 04 Ekim, 2015, 22:21:52
144 sayfalik seyin nesini ikiye bolmusler anlamadim.

+1

Bu bölme bence de anlamsız.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: nicholaihel - 04 Ekim, 2015, 22:57:58
+1

Bu bölme bence de anlamsız.

144 sayfa frankofon kitap kıyaslama yapılırsa bir de büyük boy olduğunu varsayarsak 40 TL'den satılır diye tahmin ediyorum. Bu fiyattan iyi bir satış yakalayamayabilir. Ama 20 TL'den 2 sayı halinde yayımlanırsa daha çok kişinin alacağını sanıyorum. Sanırım yayınevi de böyle düşünmüştür.

Nightrain

Satışa çıkmış.

http://www.rob389.com/deniz-kurdu-1-riff-rebsjack-lond/dp/tr/11/9786058549555

Alan olursa boyutu nasıl yazarsa sevinirim.

Edit: boyutu 19,5 x 27,5

Orjinal frankofon boyutunda basmışlar. :D

Mrtekin

Okuyanlar, buraya görüşlerini yazıp bilgi verebilirler mi?
They drew first blood...

seastar1000

Aldım da okumak kısmet olmadı şöyle bir baktım çizimleri sayfa düzenini çok begendim

nicholaihel

Kitapçıda görünce hemen aldım. Toplu siparişlere bekleyemedim.

Çizimler yanıltmadı, bayıldım (Çerçeveletmek isterim bazılarını, öyle). Beklentilerimi karşıladı. Edebiyat uyarlaması sevmeyen bana, önce Çizgi Düşler'in "Ateş Yakmak" şimdi ise bu... London uyarlamalarını başarılı buldum. Bir çırpıda okunan, sağlam çizimler, ilgi çekici karizmatik karakterler var. Kendine has epizodik renklendirmesini de beğendiğimi söylemeliyim.

Uyarlanan metni okumadım ama esas metne de kesinlikle bir merak oluşturdu. Tekrar okunabilirliği yükselten, ecnebinin "quote" dediği :) "veciz" ve düşündürücü diyaloglar barındırıyor. Dikte etmeyen, kafası karışık, soran, düşündüren karakterleri sevmişimdir.

Ana akım "hero" işlerinin alternatiflerini sevenler, frankofoncular ıskalamayacaktır. Puslu Kıtalar Atlası, Güngezgini gibi çizgi roman okumayanlara da keyifli okumalar vadeden işlerden olmuş.

Bu iş yekpare basılmayı hak ediyormuş. Az sayıda da ciltli olabilirmiş. Ah şu mangır işleri...

HacıGeraltEmmi

Çizimler gerçekten muhteşem. Henüz okumadım, çizimleri görünce direk almıştım zaten.