Captain America: The First Avenger (2011) - Phase 1/5

Başlatan hanac, 02 Haziran, 2010, 21:34:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Captain America: The First Avenger

Winter Soldier'ın vizyona girmesi sonrası bende tekrar ilk filmi izledim. Bu film ile ilgili hiçbirşey yazmadığımı fark ettim foruma. O yüzden minik bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim.

1998 yılında Blade ile başlayan modern Marvel uyarlamaları 2008 yılına kadar farklı stüdyoların birbirinden bağımsız filmlerinden oluşuyordu. Marvel Studios'un kendi filmlerini finanse etmeye başlaması ile Stüdyo diğer şirketlerdeki film haklarını toplayarak Marvel Cinematic Universe'ü kurmuştu. MCU bize aynı çizgi romanlardaki gibi ortak maceralara çıkan, aynı evreni paylaşan karakterleri sinemada görme fırsatı sundu. Böylece Marvel'ın en önemli karakterlerinden olan Captain America'da kendi filmine kavuşmuş oldu.

Filmimiz, Cinematic Universe'ün nimetlerinden faydalanarak tamamen 2. Dünya Savaşını konu alıyor. Genel olarak çizgi romandaki Origin'e bağlı kalıyor. Askere yazılmak isteyen hastalıklı Steve Rogers'ın Captain America'ya ve bir efsaneye dönüşmesini anlatıyor. Zaten Marvel'ın kendi finanse ettiği filmlerin biraz daha çizgi romana sadık yapımlar olduğu söyleyebiliriz.

Captain America rolünde seyrettiğimiz Chris Evans role uyan bir isim ama burada ki uygunluk tabi ki Robert Downey Jr.-Iron Man ya da Hugh Jackman-Wolverine eşleşmelerinde olduğu gibi bir uygunluk değil. Yine de Chris Evans sınıfı geçmeyi başarıyor.(Winter Soldier'da çok daha iyi sadece sınıfı geçmiyor, pekiyi'de getiriyor.)

Bucky Barnes rolündeki Sebastian Stan'i ise ben Bucky rolüne çok yakıştıramam ama zaten şöylede bir durum varki; Stan'i yapımcılar seçerken Steve'in ikinci dünya savaşındaki arkadaşından ziyade Winter Soldier'a ve gelecekteki spoiler: Captain America olmasına göre seçtiler. Stan'in demene çekimlerinde spoiler: Captain America kostümü giymesi ve böyle seçilmesi zaten buna kanıt olarak gösterilebilir. Sebastian Stan'in Marvel ile 9 filmlik anlaşması olduğunuda belirteyim.

Yönetmen Joe Johnston'ın müthiş bir görüntü yönetmeni olduğunu ve filmlerinde harika atmosfer kurmayı başardığını ama zayıf bir hikaye anlatıcı olduğunu düşünüyorum. Yönetmenin önceki işleri içinde hep aynısını düşünmüşümdür zaten.

Toparlarsam filmin en büyük artısının tamamen 2. Dünya Savaşında geçiyor olması olduğunu düşünüyorum. Avengers'a giriş olduğu için ayrı önemliyken Winter Soldier'a attığı temeller açısından da oldukça önemli. Bu filmde olumsuz olarak her zaman hikayenin içindeki ileri teknolojiyi görmüşümdür. Daha sade, daha bir ikinci dünya savaşı filmi hissiyatı veren bir Captain America düşlemişimdir her zaman ama elimizdeki filmde kötü değil. Bu filmi 10'dan fazla izledim ve Winter Soldier'ın arkasından izleyince ilk defa bu kadar keyif aldım. Winter Soldier öyle bir film olmuş ki görece zayıf sayılabilecek ilk filmin bile değerini katlamış.

7.5/10

hanac

Yeniden seyrettim. Tatmin edici ve sürükleyici bir film. 7/10

Nightrain

Bu filmi Russo'lar çekseydi, eminim daha güzel bir film olurdu.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"