Saint Tin

Başlatan pizagor, 19 Şubat, 2010, 22:56:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

"Saint Tin" adı altında yaklaşık iki yıldır ünlü çizgi roman kahramanı Tenten'le dalga geçen çizgi roman ciltleri yayınlayan Gordon Zola takma adli karikatürist Eric Mogis, Tenten'in yayın hakkı sahiplerine yüklü tazminat ödemeye mahkum olmasına rağmen bugün Saint Tin'in yeni bir macerasını piyasaya çıkarıyor.

Çizgi roman kahramanı, araştırmacı gazeteci Tenten'in yaratıcısı Hergé'in varisleri ve yayıncısı tarafından mahkemeye verilen Gordon Zola, "intihal", "edebi uyarlama" ve "taklit" gibi suçlamalardan aklanmış, ancak "asalaklık" (parazitizm) suçundan 72 bin euro tazminat ödemeye mahkum olmuştu. Bu kararın temyiz sonucu beklenirken Tenten yayıncısı Moulinsart yayınevi, bir kez daha yargıya gitmeye hazırlandığını duyurdu. Mahkeme Saint Tin'i "parodi" niteliğinde bir yapıt olarak değerlendirip toplatma talebini reddetmişti. "Saint Tin" ciltlerinde çizgi roman kahramanı ünlü bir gazetecinin (Tenten) gayrimeşru oğlu, sırdaşı ise, (Tenten'in köpeği Fındık-Milou yerine) bu kez Lou adlı bir papağan.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Bu sahiplenme duygusunu anlamıyorum... Tamam mirasına sahip çık amenna... Ama güzel olan ve ölümsüzlüğü bir adım ileriye taşıyacak olan ilerlemeyi niye engellersin ki... Adam Ten Ten'i ti'ye alan bir çizgiroman yapmış tamam bu belki tamamı ile maddi bir konu ama anlaş telifini ücretini al... Hatta yeni çizilecek yayınlardan telif haricinde yayın onay izni bile sende olsun... Bu da tamamiyle Ten ten'in kalitesinin düşürülmemesinden ötürü alınmış bir karar olsun...

Bu Türkiye de de böyle, Suat Yalaz'a lafımız yok ama bugün Karaoğlan bittiyse bunun tek sorumlusu Suat Yalaz'dır... Destek ver senaryo olarak, çizimlerdeki gerçeklik ve üslup olarak söz her zaman sende olsun... Yarın öbür gün Allah gecinden versin hepimiz öleceğiz... Ne mutlu ki ona Suat Yalaz yaşamaya devam edecek... Ama ne kadar çizgileri 1960larda kalmış ve çizgiroman okumayı unutan bir nesille kendi kültürünü bile ayakta tutmakta zorlanan bir gençlikle Suat Yalaz ne kadar daha yaşayabilir... Ama bu gün Bob Kane, Bill Finger ya da Jerry Siegel ve Joe Shuster hala yaşıyorlarsa ve anılıyorlarsa bu Batman ve Superman'in evrensel olmalarından kaynaklanıyor... Hiç bir kültüre dayanmayan bir karakter olmalarına rağmen...

Sahiplenmek güzel ama ilerlemek sadece sahiplenme ile olmuyor ne yazık ki... Bazı şeylerin önünü de açmak lazım...

Gambit

Saint Tin çok eğlenceli gözüküyor. Varlığından bile haberdar değildim bu derginin. Bilgi için teşekkürler pizagor

hanac

Evet kapaklar gerçekten çok eğlenceli.

İç sayfa resimleri nasıl acaba ?

Hmmm bir araştırayım, bakalım bulabilecek miyim ?

oks03

özellikleri birileri Saint-Tin'i çevirse de okuyabilsek çok merak ettim

pizagor

Maalesef bunlar çizgiroman değil... Geçen yaz büyük hevesle Brüksel'de bu 'çizgiromanların' peşine düşmüştüm, bulduklarım güzel kapaklı romanlar oldu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

2010 yılında PiZagor 16 kapağını yayınlamış Saint Tin serisinin.
Kalan 8 kapak da benden, 11 yıl sonra  ;D