Lokal - KaraKarga

Başlatan KenParker, 05 Temmuz, 2023, 23:44:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KenParker

Tanıtım bülteninden:
Canlılığı ve kargaşasıyla, yaşanan anın yoğunluğu ve güzelliğiyle hepimizin hissettiği, paylaştığı, evrensel ve zamansız bir şey; gençlik... Dünyaca ünlü çizer Gipi, çizgi roman sahnesine adım attığı eseri Lokal'de gençliğin bu hallerini minimalist çizgileri ve kendine özgü suluboya renk paletiyle şiirsel bir atmosfer kurarak yansıtıyor.
Dört müzisyen bir rock grubu kurar. Başarılı olmak için odaklanmaları ve kendilerini adamaları gerekmektedir, bu kendilerini prova yaptıkları yere kilitlemek anlamına gelse bile... Ancak dışarıdaki dünya kapıları zorlamakta, gençleri beklenmedik olaylarla, aile ilişkileriyle ve toplumsal kurallarla baş etmeye zorlamaktadır. Gençler durumla yüzleşmeli, kendi yollarını seçmeli ve her şeye rağmen ilerlemeye devam etmelidir.

Arka Kapak Yazısı:
İtalyan asıllı dünya çizgi roman starı GIPI, çizgi roman arenasında adından ilk kez söz edilmesine sebep olan LOKAL ile huzurlarınızda.
Çizgi romanı, klasik İtalyan sineması estetiği ve kurgusuyla sunarken, avangard stili bizlere hiç yabancı gelmiyor. Yarattığı karakterler ve karakterlerin birbiriyle interaksiyonu sanatçının çizgi dünyasındaki hacminin sağlaması olarak duruyor.

Gipi benim sevdiğim çizerlerden biri. İlk bakışta tanıyabileceğin, aha bu Gipi'nin diyebileceğin çizime sahip. Bana göre ön plana çıkan yeteneği ise sahne tasarımı. Figürler basitçe konumlandırılmış gibi dursa da her sahnesi olay bütününden bir parçayı veriyor. Sözlü, ya da sözsüz kareler fark etmez. Örneğin sözsüz bir an çeşitli açılardan gösterilerek okumada odağı üzerine çekiyor, hatta yinelenerek okuyucunun o anda yaşaması sağlanıyor. Bugün çoğu çizgi romanda diyaloglu kısımların bir kısmını dışarı atsanız hiç bir şey kaybetmezsiniz. Mesela bazı yerlerini atlayarak okuduğum çizgi romanları hatırlıyorum da... Fakat Gipi'nin panellerinden sözsüz kısmı bile atmaya kalksanız lezzetinden çok şey kaybedecektir.

Gipi çiziminin farklılığı, güzelliği yanında yazarlığı da kuvvetli biri. Kesinlikle basmakalıp yazmıyor. O da hikayeciliğinin ayrı bir güzelliği. Günümüz dünyasında geçen bir hikaye yanında, ortaçağda geçen bir hikaye yahut kıyamet sonrası bir hikaye -ki benim en sevdiğim grafik romanı Oğulların Diyarı böyledir, yazabiliyor. Gördüğüm kadarıyla sadece olay örgüsüne bağlı kalmayıp psikolojik durumları da sıklıkla göstermeyi seçiyor. Başka bir açıdan bakacak olursak hiç Gipi okumamış birine şunları rahatlıkla söyleyebilirim: Büyük kahramanlık hikayeleri arıyorsan Gipi sana göre değil. Gündelik hayatın içinden, gerçekçi olaylara yaslanan, hikayenin içine çeken, kimi zaman düşündüren kimi zaman duygulandıran bir okuma arıyorsan doğru yerdesin.

Psikolojik durumlar demişken: Lokal; Karakarga'dan çıkan diğer grafik romanlar Bihikaye, Sahte Alkışlarla Olağanüstü Anlar gibi tamamen insan psikoloji üzerine yazılmış, ana teması böyle seçilmiş bir grafik roman değil. Dolayısıyla anlatım olay örgüsü üzerinden yürüyor. Sadece içinde psikolojik durumlar da barındırıyor o kadar.

Lokal ilk dönem yazdığı grafik romanlardan biriymiş. Hatta muhtemelen birincisi. Yine de yukarıda anlatmış olduğum tüm özelliklere sahip. Konusundan bahsetmeyeceğim çünkü yukarıda tanıtım yazısında değinilmiş. Şu kadarını söyleyeyim. Sadece hikayenin kahramanı 4 genç karakteri değil, hikaye içinde geçen tüm kişilerin varlıklarını bir şekilde hissettiriyor.

Boyaması benim çok hoşuma gitti. Gördüğüm kadarıyla suluboya işi. Baskıdan mıdır, ilk grafik romanı olmasından mıdır nedir ilk kısımlarda bazı flu sayfalar var. Belki de bana öyle denk geldi bilemiyorum. Ama can sıkacak kadar kötü değil. Boyama deyince Gipi sonraki yıllarda epey teknik çalışmaya başlamış. Önce elle çizdiği sayfayı sonradan farklı boyalarla boyuyor, yahut tersini yapıyor, yahut dijital aşamasına geçip dijitalde değişiklikler yapıyor. Elinde teknik ne varsa kafa göz dalıyor yani. :)

Karakarga yayınlarına grafik roman seçkileri için teşekkür ederim. Umarım Gipi'den merakla beklediğim En descendant le fleuve et autres histoires (Nehre İnmek ve Diğer Hikayeler) kitabını yayınlarlar. Hikayenin adı tam olarak bu mu bilmiyorum ama boyaması hayranlık uyandırıcı.

hanac

Çok güzel bir tanıtım olmuş.

Emeğine sağlık.

hanac

Lokal - Gipi

İtalyan asıllı dünya çizgi roman starı GIPI, çizgi roman arenasında adından ilk kez söz edilmesine sebep olan LOKAL ile huzurlarınızda.
Çizgi romanı, klasik İtalyan sineması estetiği ve kurgusuyla sunarken, avangard stili bizlere hiç yabancı gelmiyor. Yarattığı karakterler ve karakterlerin birbiriyle interaksiyonu sanatçının çizgi dünyasındaki hacminin sağlaması olarak duruyor.

Yayın Tarihi: Haziran 2023
Yazar: Gipi
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 120
Ebat: 16,5 x 21 cm
Fiyat: 140 ₺

alan ford

Çok küçük ama çok güzel anlatılmış bir hikaye Lokal. En sevdiklerimden yani. Bir punk grubu( yani bana öyle geldi yoksa hiç bir yerde punk lafı geçmiyor) kuran 4 iyi çocuk. Ufak dertleri, ufak belaları ve büyük hayalleri var. Büyük söz söylemeden yalın cümleler ve yalın çizgilerle anlatıyor Gipi derdini. Hani hayatınızı değiştirecek sizi yerinize mıhlayacak zihin açacak bir hikaye değil ama okurken bizi geçmişe götüren, gülümseten cinsten şahane bir hikaye.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir