Zagor kervanlara öncülük yapıyor

Başlatan Saki, 20 Kasım, 2023, 14:10:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

ABD'nin bağımsızlığını kazandığı andaki toprakları Atlas Okyanusu kıyısında günümüzdeki yüzölçümünün üçte biri civarında bir alandan oluşuyordu. Batısındaki topraklar Fransa'ya aitti. ABD'nin 3. başkanı Thomas Jefferson bu toprakların ABD için gelecekteki önemini anlamıştı. Fransa'nın başındaki Napolyon Bonapart yönetimine bu toprakları para karşılığı ABD'ye satma teklifini getirdi. 2.147.000 km²lik bu alan 1803 yılında 78 milyon Fransız Frankı (15 milyon Amerikan doları) karşılığında ABD'ye satıldı. Satın alınan Louisiana toprakları günümüzde kısmen veya tamamen ABD'nin 15 eyaletini kapsamaktadır (Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Minnesota, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Meksiko, Teksas, Montana, Wyoming, Colorado ve Louisiana).

YzbVolkan

Kervanli maceralari hic sevemedim.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Saki

Ben ise çok seviyorum. Kervanlı maceralar sadece Zagorda yok. Teks, Ken Parker, Kit Taylor..

Bu maceralar seviyesinde bazı keşifler yapacağız...

Bi sürü kampanya, yorulma, bekleme ve diğer şeyler. Öte yandan her yerde ekonomik kriz yaşanıyor. Elimizde olanlarla yetinirsek ki ben bunu yapıyorum, bunları tekrardan okuyup güzel şeyler keşfedebiliriz. Bu konuyu açmamım nedeni de zaten budur...

Saki

Tarihte biraz daha geriye döneceğim, ondan sonra Zagorla başlayacağım...

On Üç Koloni

On Üç Koloni, Britanya İmparatorluğu'na ait olan Kuzey Amerika'nın doğu kıyısında (Atlantik kıyısı) bulunan 13 kolonidir. 1607'de Virginia Eyaleti'nde Jamestown kasabasının kurulmasıyla kuruluşa başlamış, 1733'te Georgia Eyaleti'nin kurulmasıyla kuruluş tamamlanmıştır.

1754'te Albany Kongresi'ni kurup, Büyük Britanya'dan daha fazla hak istediler. Sonra 1774'te Kıtasal Kongre'yi kurdular. 1776 yılına kadar Büyük Britanya'ya bağlı kaldılar. 1776'da bağımsızlıklarını ilan edip, Büyük Britanya'ya karşı savaştılar. Dolayısıyla bu 13 Koloni, ABD'nin kurucu eyaletleridir.

Bu Koloniler sırasıyla kuzeyden güneye doğru sırayla: New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pensilvanya, Delaware, Maryland, Virjinya, Kuzey Karolina, Güney Karolina ve Georgiadır.

Bu dönemde Çelik Blek ve Kaptan Swing (Il Commandante Mark) maceraları geçiyor.

Çelik Blek Massachusetts veya Maine de çünkü Boston  Massachusettste bulunuyor. Portland ise Maine eyaletinde bulunuyor.

Kaptan Swing ise Ontario gölü kıylarında.

İlginç olan burada halen Maine ve Vermont yok.

Neyse, okadar da doğruluk aramayalım..

Bu dönemi bir hayal edin. Çelik Blek ve Kaptan Swing maceralarnı hepimiz okumuşuzdur. Evler, giyim kuşam, şapkalar, kaleler, gemiler. Çok ilginç. Sadece İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar 

Wild West hala çok uzakta..

ABD nin devamdaki gelişmesinde Massachusetts eyaleti en önemli rölü oynayacak...

caretta

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 20 Kasım, 2023, 15:21:11Kervanli maceralari hic sevemedim.
Zagor okur musunuz bilmiyorum ama Zagor'un en
güzel kervanlı maceralarından birisi Kış Yılanı ile
ilk tanıştığı "Yankı Vadisi"adlı macera.Teks Çizgi
Düşler Özel Albüm 4 (orijinal 28.sayı)"Öncüler"adlı
macerayı da mı sevmediniz?

Kinowa59

Yıl tam olarak aklımda olmasada, büyük bir olasılıkla 1975 yılı olabilir, Kiowalar ve reisleri kış yılanının avcı, Zagor ve Avrupalı gezginlerin ( daha doğrusu, Avrupalı bizon katliamcılarının ) av olduğu bu muhteşem takip macerasını okuduğum da. Gene yanılmıyorsam, bu güzel macera o zamana kadar yayınlanan en uzun Zagor macerasıydı. Tay yayınlarının düzenli olarak haftalık yayınladığı bu seri,  gene o yıllarda ( 1974- 75 ) karton kapaklı ve arka kapağında birbirinden güzel çıktılar vererek biz Zagor tutkunlarının bu şirin bibloların koleksiyonunu yapmamızı sağlıyordu. Benim en çok ilgimi çeken Zagor ve Tex maceraları, kesinlikle kervan, uzun yürüyüş, bilinmeze yolculuk, vaad edilmiş topraklara yapılan göçler olmuştur. Bu tür maceraları Zagor ve Tex'in başyapıtları olarak gördüğüm gibi, kendimde Zagor ve Tex'ten esinlenerek Doğu Karadeniz dağlarında ve Ege yaylalarında gözden, insanlardan uzak, günlerce süren gezilerime, " dönüşü olmayan topraklara yolculuk " adını verdiğim gibi, bu vahşi ve ıssız dağlarda, yaylalarda çektiğim görselleri WhatsApp ' dan dostlarımla paylaşarak doğa tutkumu da sergiliyorum.

Saki

Aynen öyle, uzun yolculuk, bilinmeyene doğru, yeni topraklarda yeni hayat kurmak. Konuşulacak çok şey var.

Kış Yılanı ile ilk karşılaşma ise balkanlarda Zagorun en güzel macerası olarak kabul ediliyor. Kimbilir kaç defa okudum.

Bir gurup azgın Avusturyalı Baron Fon Switten öncülüğünde Vahşi Batıya macera yaşamak için geliyorlar ve Kiowa topraklarna giriyorlar.

Avusturya Valsı, kraliyet dansları, özel getirilmiş müzisyenler, içkiler, kendilerni Avutusturyada bir sarayda gibi hissediyorlar. Gel keyfim gel. Aralarında Frida denen kız da var..

Ama burası Amerikan toprakları, burası Avusturya değil ki...

Burada farklı kanunlar geçer...

Neyse, yavaş yavaş...

Saki

Şimdi bana yeniden mi ABD tarihini yazacaksın, kısa kes ve Zagora geç diyeceksiniz.

Bu işin en kolay tarafı zaten.

Mesele konuyu biraz genişten almak. Ondan sonra kervanlara, daha doğrusu, dünyanın her yerinden gelip ABD topraklarna yerleşmek için kervanlarla yola çıkanlara ve öncülüklerni Zagor yapan kahramanımıza göz atacağım..

Bu aşağıdakiler hepsi kowboy ve maceracı, ama o dönem ve devamda büyüyecek olan ABD yi düşünmek gerek. Ne olacak, nasıl olacak...

ABD sanayileşecekmi, ABD de edebiyat olacakmı, okullar, üniversiteler...

Massachussetts eyaleti hakkında bir bilgi...

Massachusetts, ülkedeki ilk yüksek öğrenim kurumu olan (1636'da kurulan) Harvard Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok kolej ve üniversitesiyle tanınır. Ve Bay State sakinleri eğitime değer veriyor: Massachusetts, ülkedeki üniversite diplomasına sahip sakinlerin en yüksek yüzdesine sahip.

Massachussetts eyaletinde, başkent Bostonda MIT - Massachusetts Institute of Technology bulunuyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Martin Mystere okuyanlar, aralarında ben de, Martin Mysterenin buraya ara sıra uğradığını biliyoruz.

MIT ise şakaya gelmeyen bir kurumdur. Dünyanın en iyisi.

Massachussetts New England bölgesinde yer alan bir eyalettir.

New England veya diğer kullanımıyla Yeni İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğu köşesine verilen isimdir. Bölgeyi oluşturan 6 eyâlet Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island ve Vermont'dur.

Zagor söz konusu olunca, bir kaç defa Vermont eyaletine gelmiştir.

Bir defa Kandraks ile ilk karşılaşma, hemen bir unutulmaz kare...Kimbilir kaç yıl geçmiş, ama bu karelere bakmaya doyamam..

Başka bir macerada da Zagor Massachussets eyaletine geliyor. Hegel fon Axel denen o kaçık alman simyacısı. Hubert kupası. Zagor severler bu macerayı hatırlayacaklardır. Zagor Yarmuth şehrine gelmek için Çiko ile yola çıkıyor.

Şu kapağın güzelliğine bakın. Aradan 40 yıl geçmiş, bu kapağa bakmaya doyamam..

Saki

Massachusetts...

ABD'nin devamda gelişmesi için çok önemli röl oynayacak...

Buraya yerleşen Ingilizler İngiliz özgürlükçü geleneklerini getirdiler ve Massachusetts sayesinde ABD özgürlükçu bir devlet oldu ve ABD'ne dünyanın her yanından insanlar geldi. 

Wikipediya göre Birçok Amerikan kurum ve gelenekleri burada doğdu. Ve daha birçok ilkler..

Massachusetts, ABD'nin kuzeydoğu kıyısında, New England bölgesinde yer alan bir eyalettir. En büyük şehri ve başkenti Boston şehridir. Eyaletin adı bir Amerikan yerli kabilesi olan Massachusett kabilesinden gelmektedir ve bu kabilenin dilinde massachusett "büyük tepeler bölgesi" anlamına gelmektedir.

Tarihsel olarak Massachusetts ülkenin en liberal ve günümüzde sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş eyaletlerindendir.

Harvard Üniversitesi, Cambridge şehri.

Sanki İngilitereyi buraya getirmişler.

Massachusetts, İngiltere'nin kuzeydeki en önemli kolonisiydi. Birçok Amerikan kurum ve gelenekleri burada doğdu. İngiltere'nin güney kolonilerindeki çiftlik yapılaşmasının tersine, bu bölge küçük kasabalar şeklinde kuruldu. Massachusetts'e iki önemli göçmen grubu yerleşti: Bunlardan birisi Pilgrim (Hacı) denilen gruptu ve Plymouth kolonisini kurdular. İkinci grup Puritan (Bağnaz) adı verilen çok dindar bir gruptu. Bu ikinci grup önce Salem bölgesine sonra da Boston'a yerleşti ve Massachusetts Körfez kolonisini kurdular. Zamanla bölgeye yerleşen dindar halk laikleşti ve Yanki (Yankee) olarak adlandırılmaya başlandılar.

Massachusetts Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında çok önemli bir rol oynadı. Boston Çay Partisi denilen ve Massachusetts'in Boston kentinde gerçekleşen olay 1773 yılında Bağımsızlık Savaşının ilk kıvılcımını oluşturdu. Büyük Britanya Krallığının kolonilere uyguladığı yüksek vergiler Boston halkının isyanına yol açtı. İsyancılar İngiltere'den ithal edilen çay balyalarını gemilerden denize atarak imha ettiler. Bu olaydan sonra kolonilerin İngiltere'den bağımsız olmaları fikri giderek yaygınlaştı ve sonunda Amerikan Bağımsızlık Savaşı patlak verdi.

Amerikan Bağımsızlık Savaşının birçok önemli savaşları Massachusetts'de savaşıldı. Lexington ve Concord Savaşı, Boston'un kuşatılması ve Bunker Hill Savaşı bunlardan bazılarıdır.

Amerika Birleşik Devletleri kurulunca Massachusetts kurucu 13 eyaletten biri oldu. John Hancock eyaletin ilk valisi seçildi. 1788 yılında Massachusetts ABD anayasasını onaylayan 6. eyalet oldu. Massachusetts köleliği kaldıran ilk eyaletlerden biriydi.

Daha 1790 yılında yapılan nüfus sayımları eyalette köleliğin ortadan kalkmış olduğunu göstermektedir.

Massachusetts'in can damarı ve en büyük kenti Boston kentidir. Boston kenti eyaletin doğusundaki Atlantik Okyanusunun bir körfezi olan Massachusetts Körfezinde yer alan bir liman kentidir. Boston ABD'nin en önemli kentlerinden biridir. Özellikle üniversiteleri, teknoloji firmaları ve tıp merkezleriyle tanınır. Örneğin meşhur Harvard Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Boston'a yürüme mesafesindeki Cambridge şehrindedir. Adeta Birleşik Devletler'in Bilim ve Teknik üssü gibidir. New York'a 375 km uzaklıktadır.

Massachusetts'in kayda değer diğer büyük kentleri Worcester ve Springfield'dir. Eyalet kendi içinde 14 ayrı yerel yönetim bölgesine ayrılmıştır (batıdan doğuya) Berkshire, Franklin, Hampshire, Hampden, Worcester, Middlesex, Essex, Suffolk, Norfolk, Bristol, Plymouth, Barnstable, Dukes, ve Nantucket.

Massachusetts tarihte cadıcılıkla ve büyücülükle ünlüydü.

Zagorun rahip Stiven ile Yeni Salem denen macerası var.

Salem katliamı..

1692-93 yılları Amerika'nın kuzey doğusundaki Salem kasabasında 'cadılık ve büyücülük' gerekçesiyle başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere çok sayıda insanın mahkemelerde yargılandığı ve ölüme mahkum edildiği yıllar oldu

Yeni Salem macerasında bu olaylar anlatılıyor...

Nasıl baksan, cadıcılık hala var.. Halloween ve iyice dünyaya yayılmıştır...

The Witches of Eastwick filmi çok ilginç, Rhode Island, Eestwik şehrinde..

Massachusetts birzamanlar Puritan ve cadılar diyarı..Bugünlerde  biyoteknoloji, yapay zeka, mühendislik, yüksek öğrenim, finans ve deniz ticareti merkezi..

Ne güzel bir yer..

Saki

Şunu da ilave edeyim, edebiyatta horror genresinin kurucusu Howard Philips Lovecraft, Providence, Rhode İslandda doğmuştur ve yaşamıştır. Martin Mysterede var..

Saki

Hâlâ Massachusetts'teyim ve hâlâ cadıları anlatıyorum...

Ama bu defa artık herşey Zagorun açısından.

Volter Medenburg ve arkadaşları Portland şehrinden yola çıkıyorlar ve macera peşindeler. Ancak, biryerde ortadan kayboluyorlar. Baba Medenburg Zagordan yardım istiyor ve Zagor ile çiko Volteri ve arkadaşlarnı aramaya koyuluyorlar. Bir yandan da bir cadı avcısı...

Olaylar tabiki Massachusettste gelişecek. Geri kalanı Ferrinin işi. Karanlık, yağmur, şimşekler, ormanlar, geçilmez yollar..

Ve karanlık gecede böyle bir yere ulaşıyorlar...En yukardaki kareye bakın. Rahip Stivenin yaşadığı yer. Yeni Salem...

Saki

Massachusetts'teyim...

Püriten, 16. ve 17. yüzyıllarda I. Elizabeth'in İngiliz Kilisesi'nde başlattığı reformist harekete karşı çıkan, kendisini "saflığı" aramak olarak tanımlayan bir Protestan doktrin ve ibadet şeklidir. Püritenler İngiliz kilisesi ile uyum sağlayamadıklarından, Amerika'ya ilk göç hareketinde yer alırlar ve Amerika'da New England yerleşim yerini kurarlar.

Salem cadı mahkemelerini icra edenler püritenlerdir.

Thomas Hobbes, Oxford Üniversitesi'nde okurken Püriten bir tutum ile yetişmiştir.

Ayrıca Harvard Üniversitesi'ni Püritenler kurmuşlardır.

Protestan teolojide, özellikle de Kalvinist kollarında, daha "püriten" bir ahlak vardır ve bu ahlak anlayışında, denebilirse dünyanın tamamı bir manastıra dönüşür. Ancak bu ahlak, mükâfatın ve cezanın bu dünyada, kişinin çalışması karşılığı verileceğine yaslanır.Kişinin bu dünyadaki hayatının Tanrı tarafından ondan beklenen bir "çağrı" olarak kavrandığına ve bütün hayatının bu çağrıya karşılık gelen bir "ödev" ile yükümlü olduğuna inanan Protestanlar, bir tür kaderin önceden belirlendiği bir ruh haliyle yaşarlar. Kimse kurtuluşa ereceğinden ve çağrıya kurtuluş için gerekli ödevleri yaparak karşılık verip veremediğinden emin değildir. Bu ibadet şeklinde kişi başka birisinin yaşamdan haz almasına kötü gözle bakar. Amaçsız yapılan eğlencenin zaman israfı olduğunu, eğer çocuk sahibi olmak isteniyorsa insanlar birbiri ile cinsel ilişkiye girmesi gerektiğini, eğer ahlak ile ilgili bir ders alınabilecek ise film seyredilmesi gerektiği gibi katı ve çerçevesi kalın bir dünya görüşüdür.

Saki

Saki

Massachusetts ve Yeni Saleme biraz ara veriyorum ve Maryland eyaletine geçiyorum..

Ama yine Yeni Salem gibi bir yerleşim yeri söz konusu...

Zagor ve Vampir Rakoşinin ikinci kapışması..

Fairmont'tan yüz mil uzakta, dağların arasında Bergville köyü bulunuyor.

Kendilerine anavatanlarını hatırlatacak doğal bir çevre arayan Slav kökenli Avrupalılar tarafından kurulmuştur.

Evler memlekettekilerindeki evlere göre yapılmıştır. Sivri çatılı yüksek cepheler ve dar sokaklar... Albert Parkman ve Alinanın yaşadığı köy.

Saki

1692-93 yılları Salem kasabasında 'cadılık ve büyücülük' gerekçesiyle  mahkemelerde yargılanmaktan ve ölüme mahkum edilmekten kaçan rahip Stiven'in ataları Massachusetts eyaletinin uzak bölgelerinde Yeni Salem denen yerleşim yerini kuruyorlar.

Yeni Salemde zaman sanki durmuştur.