Korku - Gerilim Filmleri

Başlatan darkwood, 01 Ekim, 2009, 15:52:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Güzel hikaye, müthis kurgu, saglam reji, iyi oyunculuk, harika bir film...

Mutlaka izleyin...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Az önce bitirdim.

Tam yorum yazayim derken Özgür'ün yorumunu okudum.

Hala bebek yüzlü de olsa Leonardo'nun oyunculugu çok iyi.

Ama yine de bir Robert de Niro olamaz.

Acaba Scorsese - De Niro yu son kez bir daha izleyebilecek miyiz ?

Mesela bu filmde Ben Kingsley'in yerine düsünülebilirdi.

rumar80

Bahsettiğiniz macera dokumacı ile ilk karşılaştığı sonradan gelen ölüm değil mi?

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Haziran, 2010, 19:16:33
Bahsettiginiz macera dokumaci ile ilk karsilastigi sonradan gelen ölüm degil mi?

Evet Riza Bey. Dokumaci ile olan macerayi kastediyoruz.

V

11 yil aradan sonra usta çizgi romanci Kevin Williams'in senaryosuyla,

"Yeni bir 10 yil,yeni kurallar" sloganiyla "Scream" serisi yoluna devam etmeye hazirlaniyor.

Neve Champbell,David Arquettte ve Courteney Cox gibi

serinin gediklisi oyuncular kadrodalar yine..

Filmin gösterim tarihi 2011..

"İstemem,eksik olsun.."

V

"Cehennemde yer kalmadiginda,
  Ölüler dünyaya yürürler."

Romero'nun "Dawn Of The Dead"ini  2004'te  yeniden filme alan  Zack Snyder'in

Romero'nun muhtesem filmine yeni bir yorum getirmedigi gibi,referansi olan filmi iyi okuyamadigi da belli

Zombi distüruna fakli bir bakisla yaklasmaya çalismis Snyder. Ben Jhonson hizinda kosan zombiler görmek insanin bütün hevesini

kaçirtiyor en bastan.Snyder kadrajini zombilerin gözünden hiç insanlara çevirmemis..Oysa ki Romero bunu

çok iyi yapar.Öyküde asiri karakter kullanilmis ki

bu bize orjinal filmin bize yasattigi  "mutlak yalnizlik" hissini de yasatmiyor.Orjinal filmdeki süpermarket kültürüne yapilan "manali" sistem

elestirisi ve zombi avlamayi zevk haline

getirmis,"yasayan zombiler" elestirisi bu filmde yok.Snyder isin keyfini çikartmis sadece ve "içimde ukte kalmasin

bende zombi filmi çektim iste" filmi olmus bu film birazda.Önce Romero'nun filmini izleyin,dersinizi alin

sonra Snyder'in filmiyle gönül eglendirin derim..

"İstemem,eksik olsun.."

Lami Tiryaki

Hürriyet Film Kulübü bu hafta Brett Ratner'in Red Dragon(Kizil Ejder) filmini verdi. Bende alip izledim. Kuzularin Sessizligi'nin baslangici Kizil Ejder'i vakti zamaninda Michael Mann'in Manhunter versiyonuyla izlemistim. Anthony Hopkins'li Kuzularin Sessizligi ve Hannibal'in tadlari damagimdayken filmin, izleme açisindan hakkini veremedigimi itiraf etmeliyim. Hopkins'in olaganüstü etkileyiciligini düsünmeden edemiyor insan. Kizil Ejder'i izlerken ayni oyuncuya bakinca filme konsantre olmak daha kolay oldu. Iyi oyunculuk böyle bir sey olsa gerek. Hannibal'i açikçasi çok fazla sevememistim. Gereginden fazla karanlik yapisi, asiri ve iç bulandirici siddet sahneleri Hopkins'e ragmen bana çok çekici gelmemisti. Kuzularin Sessizligi'nin nahif ve mükemmel ekseni etrafinda dönen bu filmler içinde Red Dragon ana filmi en çok tamamlayan olarak degerlendirilebilir. Hannibal'in aksine siddet gösterisi yerine gerilim ve senaryonun ön planda oldugu yer yer küçük sürprizlerle ilgiyi sürekli ayakta tutan sevimli bir gerilim-korku hikayesi olmus. Filmin ilk 10 dakikasini izledikten sonra Edward Norton ve Anthony Hopkins arasinda geçen her diyalog müthis bir sova dönüsüyor. Romani okumadim ama film Manhunter'in aksine Dr. Lecter, Ajan Will Graham ve kader kurbani seri katil Dis Perisi ve Kör Reba Mc Clane öyküleri oldukça dengeli bir zemine oturtulmus. Diyaloglari ve iyi oyunculuklari izlerken filmin sonundaki sürprizi kaçiriyorsunuz, sasiriyorsunuz. Dampyr'imiz Ralph Fiennes'i böylesine kötü bir adam olarak izlemek biraz burukluk yapsa da Dövüs Kulübünün kaybeden kahramani Edward Norton açigi kapatiyor bir miktar. Keske serinin diger filmleri de elimde olsaydi da hepsini sirayla izleseydim bir güzel.  

Not:Film +15 uyarili. 15-16 yas alti çocuklariniza izletmemenizi siddetle öneririm.

Selamlar
Lami

tommikser

Sanirim izleyeli bir yoldan fazla oluyor.Hanibalin dogusunun anlatildigi kurgusu oldukça iyi bir film.Genelde devam filmleri sikintili olmasina ragmen filmin diger bölümleriyle oldukça baglantili.Asil ben Rec filmini yazmayi istiyorum.Detayli bir yazi hazirlayacam Lami abi.Izlersen begenebilecegin bir film.2 gene kusurlu...

rumar80

Yalnız orjinal kitabın sonunda kızıl ejder Will Graham'ın yüzünü parçalar, ama filmin sonunda bu gösterilmiyordu diye hatırlıyorum. Hatta kuzuların sessizliğinin başında da Hannibal Lecter'i ziyarete giden Clarice'e Lecter'in kızıl ejderi Graham'a yollattığı ve sonucu anlatılır.

Lami Tiryaki

Yazdigim gibi kitabi okumadim henüz. Eger kitapta Dis Perisi Graham'in yüzünü parçaladiysa, olay daha karanlik ama serinin ruhuna daha uygun düsmüs demektir. Sondan bir önceki sahnede "serinin en içaçici finali olmus" diye düsünmüstüm. Yine serinin kitaplarinda yeralöis mi bilmem ama camlarla yüz parçalama fikri Hannibal filminde kullanilmis. Julian Moore'un oynadigi Clarince, Hannibal'in eski "ahbabi"  escinsel zengin adamin evinde hilkat garibesi yüzünün öyküsünün dinlerken anlatilan buydu.

Selamlar
Lami

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Ağustos, 2010, 14:27:00
Asil ben Rec filmini yazmayi istiyorum.Detayli bir yazi hazirlayacam Lami abi.Izlersen begenebilecegin bir film.2 gene kusurlu...

Kisaca neyi anlatiyor rec? Adi sanki yabanci gelmedi.

Selamlar
Lami

tommikser

Lami abi rec kisaca zombi filmi olarak basliyor.Ispanyol yapimi olmasi ilginç.Bir dairede garip seyler olmaya basliyor.Disaridan hükümet evi mühürlüyor ve olanlar oluyor.Kurgu çok iyi.Gerçekçilik açisindan el kamerasi kullanilmis ki gerçekten çok iyi bir hava vermis.Paranormal aktivity havasinda.Zombiler çok gerçekçi.Kesinlikle izlemelisinç.2. bölüm o kadar iyi degil.Konunun dengesi bozulmus

rumar80

Tabii her iyi filmde olduğu gibi bunun da Amerikan versiyonu hemen yapıldı. Quarantine adı ile

V

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Ağustos, 2010, 14:27:00
Asil ben Rec filmini yazmayi istiyorum.Detayli bir yazi hazirlayacam Lami abi.Izlersen begenebilecegin bir film.2 gene kusurlu...
Geçen yil izledigim "Rec"'i oldukça basarili bulmustum.Özel efektlere,bilgisayar animasyonlarina fazla yer vermeden,
salt korku ögelerini kullanarak,dar alanda bir "zombi" yorumu izlemek gerçekten eglendiriciydi.Final sahnesinde ise
gerçekten korktugumu itiraf ediyorum.Gerçi final sekansi "Kuzularin Sessizligi" ve "Blair Cadisi" filmlerinin benzer planlarindan
etkilenmis,orjinal degil ama çarpiciydi."Rec" in 2. filmi de elime geçti ve izleyip 2 filmi birara da karsilastirarak bir yorum
yapmayi ben de istiyorum.Yakinda,kismetse..

"İstemem,eksik olsun.."

V

Ilk film "REC" Ispanya sinemasi için görkemli sayilabilecek,görsel yönü kuvvetli bir dar alan "zombi" çesitlemesiydi.
Ilk filmin tam olarak kaldigi yerden devam eden "REC 2"'de ise filmin eksenindeki "zombi" temasi "kötü ruh" a dönüsüyor.

Bolca dini motifle süslenen bu eksen kaymasi malesef filmi  "Exorcist" çesitlemesine dönüstürmüs. Insanlari saldirgan zombilere dönüstüren enfeksiyon bizzat kötü ruhun kendisi olunca onu çikartmak için karantina bölgesine "eli haçli" bir rahip ve ona görevini basarmasi için yardim edecek,isin içyüzünden bi haber S.W.A.T. timi filme dahil edilmis.

Maalesef konu bilinmezden, bilinire(kötü ruh) kayinca elimizde metin ve alt metinler olarak kalan sadece bir "Exorcist" parodisinden baska bir sey degil.
Velakin film, en kuvvetli dinamigi yani görselligi ile ayakta kalmayi beceriyor. Görüntü yönetiminin; özellikle isik ve kamera kullaniminin hakkini yememek lazim.
Her iki filmde de görsel dinamizim bizi sonuna kadar filmlere baglamaya yetiyor.

Izlemediyseniz halen, izlediyseniz tekrardan, ilk filmi sindire sindire izleyin. Sonra arayi sogutmadan, damaginizda eski tadlari yeniden görmek istiyorsaniz,tatli olarak REC 2'yi de izleyebilirsiniz..

"İstemem,eksik olsun.."