Fotoğrafçı - Karakarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 20 Aralık, 2018, 11:25:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Fotoğrafçı, bir fotomuhabirin Sınır Tanımayan Doktorlar'la birlikte Afganistan'da yaptığı zorlu ve tehlikeli yolculuğunun bir kaydı. Hikâye, fotoğrafçı Didier Lefèvre'in, Sovyetler ve Mücahitler arasındaki savaşta parçalanmış olan Afganistan'a giden doktorlara katılmasıyla başlıyor. Böylece hiç bilmediğimiz bir halkı ve coğrafyayı tanırken, savaşın yaralarını tamir etmeye çalışan kadın ve erkeklerin uzun yürüyüşüne eşlik ediyoruz.

Çok sayıda edebiyat ve çizgi roman ödülüne değer görülen kitap, Lefèvre'in fotoğrafları, Guibert'in çizimleri ve Lemercier'nin renkleriyle resmin, fotoğrafın ve edebiyatın nadir bir bileşimi.

Boyut: 19.5x26 cm
Fiyat: 42 TL
Sayfa Sayısı: 270
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Çok bekledik. Karakarga'dan isteklere yazdık. Başardık!!

:)

nicholaihel

Alıntı yapılan: nicholaihel - 20 Aralık, 2018, 14:55:39
Çok bekledik. Karakarga'dan isteklere yazdık. Başardık!!

:)

Aldım. Alır almaz da okudum. Uzun zamandır bu kadar heyecanlandığım bir kitap olmamıştı diyebilirim.

Bu bir nevi hibrit bir kitap. Sayfaların bazı bölümleri kitaba konu olan görev sırasında çekilmiş gerçek siyah beyaz fotoğraflardan oluşuyor.

Bu gerçek bir hikaye. STD / MSF (Sınır Tanımayan Doktorlar / Médecins Sans Frontières) ekibinin Afganistan Rusya savaşı sırasında, seksenlerin hemen başında, sağlık yardımı maksıdıyla bölgeye yaptıkları seferleri/çalışmaları görüntülemek için bir fotoğrafçının ekibe dahil olması ve başlarından geçenleri anlatıyor.

Bu çok ama çok sağlam bir yol hikayesi. Bu bambaşka coğrafyalarda zorluklarla çalışan bir grup "beyaz adam"ın olabildiğince minimum oryantalist bakış açılı maceralarına dair bir günce. Fotoğrafçılığa, hekimlik mesleğine, insan hallerine, tabiatın zorluğuna, insanın acımasızlığına, insanların farklılığına ve bir o kadar da benzerliğine dair sağlam bir öykü.

Çeviride ufak tefek kulağımı tırmalayan ifadeler olsa da, çiçek gibi bir baskı olmuş. Keşke sert kapaklı da basılsa dedim.

Yukarıda bahsettiğim temaların ucundan kıyısından tutabilen herhangi birine rahatlıkla önerebilirim. Çizgi roman türüne aşina olmayan okuru da rahatlıkla avlayabilecek sağlam bir kitap daha kazandık. Bir kez daha teşekkürler Karakarga.

ferzan

Dün gelenler arasında bu kitap da vardı...Savaş Zamanları ve Cıvata Kafa 'yı okuduktan sonra zaman kalmadı, uyku öncesi harcanmasın diye erteledim...Vakit bulursam bu akşam okuyayım...Çok sürükleyici bulacağımı sanmıyordum ama Nicholaihel 'in itkisi üzerine okumak için sabırsızlanıyorum şimdi... :)

Ufak bir not, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) adlı oluşuma Guy Delisle okurları aşina olacaktır...Burma Günlükleri ve Kudüs Günlükleri kitaplarında, söz konusu ülkelere yaptığı seyahatin bu oluşum vesilesiyle olduğunu biliyoruz, zira Delisle 'nin eşi de MSF doktorlarından biri ve o nereye giderse Delisle de partnerini yalnız bırakmıyor...Bu sayede hiç gitmeyeceği yerlere gitmiş ve bahaneyle gittiği yerlerde mesleğiyle ilgili paneller ve atölyeler düzenlemiş oluyor...Kim bilir, belki kendi kitaplarında bu eserin üreticilerinden de bahsetmiş olabilir...Bir daha dönüp bakmak lazım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nicholaihel

Sevgili ferzan güzel hatırlatma ve not. Yalnız burada çok daha sert bir coğrafya ve görev var.

Yorumlarınızdan gördüğüm kadarıyla beğeneceğinizi, sürükleyicilik/akıcılık problemi yaşamayacağınızı düşünüyorum. İyi okumalar.

haziran00

Çok başarılı bir bir kitap, okumayanlara tavsiye ederim bir solukta okudum çok beğendim :)

ferzan

Perşembe ve cuma akşamı olmak üzere iki akşamda sindire sindire okuyup bitirdim...

Dostlar az bile övmüş...Bir solukta bitebilecek denli akıcı olsa da bir solukta bitiremediğim, bununla beraber bitmesini hiç istemediğim bir kitap oldu...Çizili panellerin arasına gerekli yerlerde Didier 'in kendi çektiği fotoğraflarının yerleştirilmesi, belgesel ötesi bir tat vermiş bu anılarla dolu ibretlik yol hikayesine...Kitabın son sayfalarında kitapta gerek çizim, gerek de fotoğraf olarak boy gösteren karakterlerin 1986 'dan sonra neler yaptıklarını anlatan kısım tuz biber olmakla birlikte Didier 'in çektiği 4000 fotoğraftan da sadece 6 tanesini basmaya lütfeden, fotoğrafçının pek çok röportajını da görmezden gelen batılı yayın organlarının ilgisiz tavrı da ayrıca belirtilmiş...

Merakla okutan, ilgiyi sürekli diri tutan, her detaya giren ve yer yer gözleri dolduran bu muhteşem kitap için Kara Karga 'ya teşekkürü borç bilirim...Kitabın gizemini kaçırmaması ve okuyanların bazı şeyleri kendi keşfetmesi adına daha fazla yazmamın fuzuli olacağı kanısındayım...Doğrudan alıp okuyun dostlar, şayet biraz olsun size hitap edecekse...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pizagor

Bir Fransız'ın gözünden ve merceğinden, Pakistan ve Afganistan gibi sert bir coğrafyanın en acımasız döneminden kesitler. Uzun uzadıya, sindire sindire okunacak muhteşem bir hikaye. Bu akşam bitmez bu albüm, bitmesin de...

İlk elime aldığımda fotoğraf ve çizgi panellerin yoğun birlikteliğinin tuhaf geldiğini itiraf etmem lazım ama okumaya başladıktan çok kısa süre sonra kendini kabul ettiriyor. Sırf bu alışılmadık birliktelik nedeniyle vazgeçmiş olanlar varsa yeniden düşünmelerini şiddetle tavsiye ederim  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Phyron

Muhteşem bir macera zaten gerçek bir hikaye ama içine orjinal fotoğrafların eklenmesiyle gerçeklik başka bir aşamaya geçmiş özellikle üçüncü bölümden sonra gerilim daha da artıyor. Okuduğum en iyi kitaplardan biri kesinlikle usta işi.