X-Men: First Class (2011) - XMU Film 5

Başlatan Alperen, 10 Temmuz, 2010, 20:13:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Bu tür filmler yapılırken (buna roman uyarlamaları da dahil) hep esas kaynağa uygunluk hep tartışılmaktadır. Bu filmde de uyumsuz birçok şey olduğu a doğru, ama Havok çok bariz olduğu için rahatsızlık verici.
   Seriyi tekrar aktiflemeye çalıştıkları için ilk üçlemedeki ana karakterlerin filmde olmaması çok da mantıksız gelmiyor. Böylece bu seri de üçleme olursa Storm ya da  Jean Grey'in bulunması ve gruba katılması da hikayenin parçası olabilir. Cyclops'unki X-men origins: wolverine'de gösterilmişti. Bu nedenle Banshee'nin genç olması çok da yadırganacak bir durum gibi durmadı bende.
    Chris Clarmont'ın ilk dönem X-men'lerinde Emma Frost'un karakteri çok da ön planda değildir. Telepati güçlerini kullanan, bildiğimiz kıyafeti ile dolaşan biridir. X-men serisinin iki dergiye çıkması ile, öğrencilerinin sentinellerce öldürülmesi Frost'u daaha aktif bir karaktere döndürmeye başlamış, önce Generation X dergisi, ardından Grant Morrison'ın X-men'i yazması ile de daha aktif ve güçlü bir karakter olmuştur.
    Darwin ve Angel Salvadore gibi yeni dönem (ama çabuk silinen) karakterlerin sunulması ise zamanlama sorunu değildir. Hem Darwin "Early genesis" macerasına göre ilk seçilen X-men takımının bir üyesidir. Bence bu iki karakterin kullanılmasındaki amaç X-men oluşturulurken uğranılan başarısızlığa göndermedir. SPOILER  Angel'ın içindeki iyi ile kötünün çarpışmasının kötü yönce kazanılması, Darwin'in ölümü takımın saat gibi tıkır tıkır işleyen bir makina olmadığını, Xavier ve Magneto'nun da takım kuracağız acelesi ile hata yapabildiklerini göstermesi amacı ile kullanılmıştır.
    Xavier ve Magneto arasındaki dostluğun çabuk geçiştirildiğine gelince.... Çizgi romanda bile bu konu Chris Claremont'un yazdığı ve bizde ilk essential'da yayınlanan İsrail'de geçen macerada değinilmiş, orada bile sadece birbirlerini dinleyen ama ilk andan itibaren fikir ayrılıkları olan iki insan olarak gösterilmişlerdir. Hatta daha birlikte yaşadıkları ilk macera sonrasında Magneto Nazi altınlarını çalıp Xavier'i terk etmiştir. Daha sonraki yıllarda bu dostluk biraz gerilerek derinleştirilmeye çalışılmışsa da esas konu fikir ayrılıkları olan iki insanın tanışmaları ve kendi yollarını çizmeleri üzerinedir ve bence burada da çabuk dense de yeterli bir hızda anlatılmıştır. Ayrıca Magneto'nun varlığı Xavier'in tüm ideallerine aykırıdır ve okul içinde dengeleri bozacaktır. Bunu da Mystique'i etkilemesinde görüyoruz.
   Çizgi romana bağlı kalmayı bu kadar düşünmessek (ki ilk üç X-men filmi de, Thor ya da Iron man de birebir bağlı değildir) keyifle izlenebilecek bir seyirlik karşımızda.
   Sevgiler

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 08 Haziran, 2011, 06:25:26

Çizgi romana bağlı kalmayı bu kadar düşünmessek (ki ilk üç X-men filmi de, Thor ya da Iron man de birebir bağlı değildir) keyifle izlenebilecek bir seyirlik karşımızda.

Thor ve Iron Man'de birebir bağlı değil ama 5 X-Men filmine bakarsak bu filmlerin hepsi hem çizgi romanla bağları çok zayıf hem de kendi içerisindede bu 5 film çok tutarsız(X-Mendeki sabretooth'un Origins Wolverine'de Victor Creed diye sanki başka bir karaktermiş gibi çıkması,Emma Frost'un yine origins'teki kısa görünüşü X3 teki Jean Grey sahnesinde Xavier'in ayakta olması vs. bu örnekler arttırılır)
           Bunların dışında X3 te juggernaut'un tamamen farklı Xavier'le arasındaki bağ bile işlemeden basitçe çıkışı Cyclops'un bir türlü seride esas konumuna gelememesi(ilk film hariç,hadi artık First Class'a belki demiştim adam görünmedi bile) Gambit gibi bir karakterin ana seriye uğramayıp Origins'te hak ettiğinden çok az çıkması gibi genel olarak bakıldığında X-Men fimlerinin karakterlerine hak ettiği ilgiyi gösterdiğini düşünmüyorum zaten apocalypse,mr. sinister,cable,sentinaller,bishop falanda seride çıkarmı çıkmaz mı bilmiyorum(zaten çıkmaması tercihimdir onlarıda hiç iyi bir şekilde beyazperde'ye yansıtıcaklarını düşünmüyorum)
             Thor ve Iron Man gelirsekte (bu filmler nerede ise en çizgi romana bağlı uyarlamalar) onlar Marvel Studios filmleri seriye olan bağlılıkları daha güçlü Fox zaten elindeki bütün Marvel filmlerini sanki çizgi romana uygun olmasın diye uğraşan bir studyoymuş gibi çalışıyor bkz.Deredevil
           Ama geçekten bu olayları kafaya takmayan bir izleyici için X-Men First Class kaliteli bir film Özellikle oyunculuklar michael fassbender ile kevin bacon çok iyi,hikaye güzel fakat film serisi çizgi romanla kıyaslandığında çok zayıf kaldığını düşünüyorum.

rumar80

Alıntı yapılan: dean - 08 Haziran, 2011, 10:07:07
           Ama geçekten bu olayları kafaya takmayan bir izleyici için X-Men First Class kaliteli bir film Özellikle oyunculuklar michael fassbender ile kevin bacon çok iyi,hikaye güzel fakat film serisi çizgi romanla kıyaslandığında çok zayıf kaldığını düşünüyorum.

Bu cümlelere ASLA itiraz etmem.

Tarkan Kurt

Filmi henüz izlemedim, Cuma günü gitmeyi planlıyorum. Ancak önceki filmlerle ilgili gerek Umar'ın gerekse de "dean" in değerlendirmelerini çok isabetli bulduğumu belirtmek isterim.

emre ozdamarlar

Biraz önce izledim, eh iste diyorum, efektler vs guzel, sene olmus 2011 bi zahmet iyi yapsinlar zaten. Oyunculuklara gelirsek Prof X, Magneto ve Sebastian Shaw karakterleri guzeldi. Gerisi tiriviri.

Hikaye gayet ciddi olabilecekken, cocuksu bir hal almis. Bi turlu agir bir film izliyorum havasina giremedim.

Dövus koreografileri de zayifti bence, nerede X-Men 2'nin basindaki Nightcrawler nerede bu filmdeki Azazel. Azazel 300 kisiyi aldi asagi ama X2'nin acilisindaki o Beyaz Saray baskinindaki tadi kesinlikle veremedi. Buyrun su linkten o siir gibi sahneyi izleyin, göruntulerdeki akiciliga, kameranin yerlestirildigi noktalara bakin, karsilastirmayi siz yapin.
http://www.youtube.com/watch?v=VrVdCkKxty4

Benim kisisel görusumce, Bryan Singer sayesinde X-Men ve X-Men 2 bu cizgi romana en yakisan, en ciddi, sinematografisi en saglam filmlerdir. Halen daha iyisi yapilamadi.

Carnage

Beklediğimi bulamadığım filmdir. Berbat bir film beklerken inanılmaz keyif aldım. Ana konu çok güzel her şeyden önce.Spoiler uyarımı vereyim.Watchmen'e ilham kaynağı olan Soğuk Savaş Dönemininin filmin arka plan olması çok iyi olmuş. Filmde Wolverine tüm karizmasıyla boy gösterdiğinde(?),salonda fısıldaşmalar başladı. Ben ise Wolverine'in filmde figüran rolünden öteye gidemeyeceğinden emindim. Sonra o quote edilebilecek o meşhur iki sözcük ağzından döküldü ve millet gülme krizine girdi. Aslen o laf Charles Xavier'a değil de onu heyecanla bekleyen seyirciyeydi. Filmin son sahnelerinde ise ortak düşmana karşı birleşen Kızıllar ve Amerikalılar da Watchmen'e göndermeydi. Sonuç olarak Xavier'ın sakat kalması pahasına tüm dünyayı kurtuldu, Kennedy ise kadife sesiyle asil Amerikan halkı vs. birşeyler söyledi,dinlemedim bile. İsmiyle Francis Dashwood'un kurduğu tarihi bir kulube gönderme olan Hellfire Club'ı saymazsak bu filmde kimse isteyerek kötü olmayı seçmedi. Acıların çocuğu rolündeki Magneto'nun Xavier Mansion'ı gördüğünde züppe Charles'a verdiği ayar ise müthişti.

cankazmaci

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 10 Haziran, 2011, 01:35:20
Biraz önce izledim, eh iste diyorum, efektler vs guzel, sene olmus 2011 bi zahmet iyi yapsinlar zaten. Oyunculuklara gelirsek Prof X, Magneto ve Sebastian Shaw karakterleri guzeldi. Gerisi tiriviri.

Hikaye gayet ciddi olabilecekken, cocuksu bir hal almis. Bi turlu agir bir film izliyorum havasina giremedim.

Dövus koreografileri de zayifti bence, nerede X-Men 2'nin basindaki Nightcrawler nerede bu filmdeki Azazel. Azazel 300 kisiyi aldi asagi ama X2'nin acilisindaki o Beyaz Saray baskinindaki tadi kesinlikle veremedi. Buyrun su linkten o siir gibi sahneyi izleyin, göruntulerdeki akiciliga, kameranin yerlestirildigi noktalara bakin, karsilastirmayi siz yapin.
http://www.youtube.com/watch?v=VrVdCkKxty4

Benim kisisel görusumce, Bryan Singer sayesinde X-Men ve X-Men 2 bu cizgi romana en yakisan, en ciddi, sinematografisi en saglam filmlerdir. Halen daha iyisi yapilamadi.

Katılıyorum. X-MEN 2 daha açılışta etkilemişti beni - Nightcrawler sağolsun. Bence Wolverine üzerine bu kadar gidileceğine Nightcrawler üzerine güzel bir film yapsalar çok hoş olur.

hennessy

Bugün nihayet izleyebildim. Hayal ettiğim gibi çıkmadı x-men first class bindikleri arabaya bak kullandıkları teknolojiye bak :) Filmde tek şey hoşuma giden manyeto hakketten olmuş gerisi ayrıntıdan ibaret amerikan sinemasının hayal gücü bitiyormu ne dün üç silahşörlerin fregmanını izlerkende artık iyice teknoloji hayal gücüne hükmediyor dedim seneryolar zayıf.Fİlmin en sevdiğim sahnesi wolvarinin gözüktüğü sahne hakketten cevabıda ondan beklenen şekilde oldu :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

X-Men: First Class filmini yeni izledim.

Bu aralar 2011 En İyiler'de aday olan filmleri izliyorum.

Sırada Cowboys & Aliens var.

Neyse X-Men filmine dönersek.

Umduğumdan iyi film olmuş, hikayenin 1960 larda geçmesi bile benim için yeterli.

Efektler abartılmamış, dozunda kullanılmış.

Yönetmen Matthew Vaughn zaten Kick-Ass ile çr filmlerine mükemmel bir giriş yapmıştı.

ÇR ile uyumlu mu bilemem ama iyi bir film olmuş.

rumar80

Çizgi roman ile ilgili bir sürü fark var ama bu iyi bir film olduğunu reddettirmez. Hızlıca aklımma gelen farklar:

1) Sebastian Shaw bir Nazi subayı değildir
2) Magneto'nun annesinin ölümüne sebep olmamıştır
3) Moira gizli ajan değildir.
4) Xavier ve Mystique arasında bir ilişki yoktur.
5) Beast ile Mystique arasında da bir ilişki yoktur
6) Havok Cyclops'un kardeşidir. Ondan sonra takıma katılmıştır.
7) Angel yıllar sonra takıma katılmıştır.
8 ) Darwin ölmemiştir
9) Sebastian Shaw da ölmemiştir
10) Xavier'in sakat kalması bu şekilde olmamıştır.

Bir filmi birebir çizgi romana uygun beklememeli ve öyle tat almalı.
Wolverine'li sahne süperdir.

gamlıbaykuş

Umar abi film de bu kadar tutmayan ayrıntı olduğunu bilmiyordum, sayende öğrenmiş olduk. Wolverine'li sahne gerçekten güzeldi, çok güldüm...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

X-Men First Class'ı seyrettim ama aklımda pek çok çelişki ve soru oluştu...

Charles Xavier'ın hep daha yaşlı olduğunu düşünmüşümdür ancak çok genç yaşta profesör olan bu karakter neredeyse Beast ile aynı yaşta. Orijinal X-Men 1. sayıda ise Beast grubun genç elemanıyken Profesör adeta baba gibi çizilmiştir. Belki bu durum karakterin kel olmasından kaynaklanıyor olabilir ki Xavier'ı lepiska saçlarla görmek de garipti. Acaba o güzelim saçlara ne oldu, döküldü mü, yoksa Soner Sarıkabadayı modeli bir imaj çalışması mı?

Bir de Beast X-Men'in ilk sayısında görünüş itibariyle daha bir insana yakınken filmde daha ortada Cyclops, Jean, Iceman falan yokken çoktan mavi kürküne kavuştu...

Bir de Mystique var soruların arasında. Mystique'in 100 yaşından daha fazla olduğunu okumuştum bir yerlerde. Gerçi filmde Hank McCoy yavaş yaşlandıran bir gene sahip olduğunu söylüyor kendisine ama filmin en başında Xavier ve Mystique'in ilk karşılaşmasında her ikisinin de daha çocuk olduklarını görüyoruz. Sonrasında ise beraber büyüyorlar ve görüntüleri de koşut değişiyor, birlikte yaşlanıyorlar. Film kendi içerisinde bile çelişkiye düşüyor...

Peki ya Emma Frost'a ne diyeceğiz? Hatun filmin geçtiği zamanda (1962 miydi?) maaşallah neyse, şu anda da Cyclops'la olan birlikteliğinde de aynı. Aradan geçen 50 yıl kadında hiç iz bırakmamış...

Filmden seneler sonra aklımda ne kalır diye düşündüğümde en azından bir cümle diyorum :

MUTANT AND PROUD...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Çizgi roman kökenli filmleri izlerken ASLA çizgi romanla benzerlik aramamak lazım. O zaman kabullenmek zor oluyor. Hemen bu konuda aklıma gelen uyumsuzluklar:

1) Jane Foster ne zaman hemşire olmayı bıraktı?
2) Howling Commandos ne zaman Captain America'nın ekibi oldu?
3) Obediah Stane ne zaman Tony için baba figürü oldu?
vs, vs.

Sonu olmaz