EN SEVILEN ATLANTIS MARTIN MYSTERE MACERALARI..

Başlatan darkwood, 09 Ekim, 2009, 20:44:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Martin Mysterenin Lal yayinlarindan son zamanlarda özellikle 70 li sayilarda çikan Gizemlerle Yirmi Yil,  Odise Destani,  v.s. ivir zivir hikayeli romanlarini saymazsak, konu olarak güzel ve gizemli hikayelerden olustugunu görürüz.

Dünyanin antik ve arkeolojik degere sahip tüm yöreleri, Misir Piramitleri, Stonehenge gibi gizemi çözülmemis anitlarin oldugu yerler, Tapinaklar, Mezarlar, Amazonlar, Okyanuslar kisaca gizem dolu her yer, Martin Mystere maceralarina mekân olusturur. Belgesellerde rastlanan bilgilerinde maceralarinda anlatilip çizildigi Martin Mystere öykülerinde, mekânlar ve mekânlarin gerçekçiligi oldukça dikkat çekicidir.

Martin Mystere maceralarinin tamamina yakini birbiriyle alakali ya da birbirini tamamlayici konu gruplarindan olusmustur. Bu yüzden isledigi konu ve temalari sirasi ile takip etmek okuma zevki ve maceralari anlamak açisindan daha dogru ve yararli olacaktir.

Martin Mystere'nin maceralarinin çogunda; önce asistani, sonra uzatmali nisanlisi ve nihayetinde esi olan Diana ile asistani Neanderthal adami Java  boy gösterirler.

Meshur merakini yenemeyip her hikayenin içine dalan Martin Mystere'nin, Oglak Maceraperest Efsanevi Albümlerinde ise Bay Dee,  güzel bayan Angie ve Gizli yerin patronu Chris Tower'in maceralarinin bol oldugu maceralarini ben begenirim.

Yine birçok macerasinda karsisina çikan kara adamlarla ilgili maceralarii, çocuklukta birlikte yetisip sonra kötü adam olan Orloff la ilgili hikayeleri,  mu veya atlantis  imparatorluklari ile hikayeleride güzeldir.

Sonuç olarak herkese yazacak birçok güzel macerasi olan bir çizgiroman kahramanidir.

Foruma baslangiç olarak Martin Mystere Klasik Maceralar Dizisi Cilt:5 te yer alan, Java ile ilk karsilastigi macerasi Seffaf Gölgeler Kentini okumayan arkadaslara tavsiye edebilirim.
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Martin Mystere dizisinde simdiye kadar yayinlananlar içnide beni en çok etkileyen 1997 tarihli 3 numarali Dev Albüm Kara Adamlar (Gli Uomini in Nera) olmustur. Martin'in maceranin sadece küçük bir bölümünde yer almasina ragmen hikayenin esas karakteri Adam ve arkadaslarinin baslarindan geçenleri, insanlik tarihinin bu hüzünlü geçmisi ve sonrasinda yasanan olaylari okurken tüylerimin diken diken oldugunu hissetmistim. Kimi yerde gözlerimiz yasararak kimi yerde cosarak ama tempoyu hiç kaybetmeden okumamizi saglayan müthis bir öyküye imza atmis Castelli ve Vincenzo Beretta. Esposito Bross'un insani tatmin eden çizgilerinde Kara Adamlar hakkinda insani altüst edecek bilgilere ulasmistik. Martin'in evine gelen bir Kara Adam'in anlattiklarindan yola çikarak baslayan öykü hafizalardan kolay silinir bir hikaye degildir.

Yine Castelli'nin Martin'inin ilk dönem maceralari arasina serpistirdigi Kral Arthur ve Longinus'un Mizragi üzerine kurulu muhtesem Avrupa tarihi bütünlemesi benim için unutulmazdir. Bu görkemli sagayi okumak için, Tay 32'lik seri 14-16 veya Lal KM 4'te baslayan Kutsal Kiliç'i(La Spada di Re Artu) okuyarak baslamalisiniz. Sonra 72'lik seriden Fedailer Tarikati (54-56) ve Orlando Efsanesi(72'lik seri 60-62)'ni tamamlamalisiniz. AD yayincilik 18-19'da yayinlanan Periler Ülkesi'de bir miktar hikayeye deginiyorsa da o daha farkli bir yöne giden bir öyküdür. Sonraki hikayeler bu ilk üç maceranin üzerinde yükselir. Nihayet hikayenin birbirine baglandigi ve detaylarinin çözümlendigi albüm ise 1 Numarali Dev Albüm Noel baba'nin Esrari (Il Segreto di San Nicola)'dir. Bizde 1999'da yayinlanan bu albümün Italya'daki yayin tarihi de 1995'tir. Her ne kadar isim benzerligi olsa da Tay 72'lik serideki 42-43.sayilarda yer alan Santa Claus 9000 isimli hikayenin bu saga ile ilgisi yoktur.

Daha pek çok "bütünleme" var ama bu ikisi benim için liste basi hikayelerdir...

Selamlar
Lami

rumar80

Martin Mystere ile ilk tanışmam New York vampiri adlı macerası ile olmuştur. Nedense vampirler ve vampir edebiyatı hep ilgimi çekmiştir. Kitabı okurken kapak arkası yazılar beni etkilemişti. Bugüne kadar hiçbir çizgi romanda böyle bir şeye rastlamamıştım. Macera bitince benim Martin ile ilişkim bitmedi hem düzenli almaya başladım, hem de eski sayılar toplanmaya başlandı.
   Benim için en iyi Martin Mystere maceraları şu an klasik maceralar serisinde okuduklarımızdır. Adım adım anlatmak istediği büyük hikayeye (Atlantis-Mu savaşı ve günümüz dünyamıza yansımaları) göndermeler yaparak Castelli beni kendine bağlamıştır. Ayrıca Java gibi bir yan karakter ve Orloff, kara adamlar ve Bay Jinx  gibi düşmanlar Martin'in başarısında büyük katkısı vardır.
   Yıllar sonra Doğan yayıncılık yeni maceraları yayınlamaya başladığında içimi büyük bir mutluluk kaplamıştı. Ancak bir iki macera dışında (Sümer gizemi, Shelock Holmes) artık aynı tadı alamadığımı hissettim. Hele Martin'in İtalya maceraları bariz zorlama gibi gelmişti. Sanki İtalya'nın her yeri gizemle dolu gibi...... Ciddi bir soğuma yaşadığımı itiraf ediyorum. Lal ile düzelir dedim (Bunun Lal'le ilgili direkt ilgisi yok) Ama genel olarak buradaki maceralar da biraz zorlama gelmeye başladı. Bir de bunun üstüne oğlak'ın efsanevi serisi geldi (Angie ve iki salak ingiliz)
   Bu kadar sıkıcı seri içinde biraz daha düzgün olanı oğlak dev albümlerdi. Kara adamlar, Xanadu bence çok güzel maceralar.
   Son güzellik te Nathan Never Martin Mystere ortak macerası idi. Güzel bir tat bıraktı.
   Bütün bu veriler bende Martin ile ilişkimizi askıya almama sebep oldu. Sadece dev albüm çıkarsa almayı planlıyorum. Belki iki ayda bir yayınlanan fazla sayfalı maceralar tekrar ritmi buldurur. O güne kadar....
   Sevgiler

Lami Tiryaki

Rıza Martin'le ilgili genel okuyucu görüşlerini çok güzel özetlemişsin eline sağlık. Yine de arada bir eskilerin tadını vermeye yatkın bazı hikayeler çıkıyor. Bazı başlıklarda bu hikayelerle ilgili bilgiler vemiştim. 160 sayfalık yeni edisyonları ben de merakla bekliyorum. Dev albümlerde ise kötü haber; İtalya'da da yayını durmuş vaziyette. Bizde yayınlanmayan tek bir Dev Albüm albüm kaldı. Castelli yaşlandıkça sanırım şevkini ve yeteneğini kaybediyor. Diğer yazarlarda özenti hikayelerle idare etmekten öteye gidemiyorlar.

Sahsen Martin'in yerini alabilecek yeni bir kahramanla taze bir soluk geleceğine inancım var. Brendon, Nathan'ın bazı maceraları, Grystrom gibi hikayelerde bu hava hissediliyor.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Ne yazıkki Martin Amca takip ettiğim serilerden değil, çizgi romana uzun yıllar ara verince bütün serileri takip etmek eski sayıları toparlamak baya masraf gerektiriyor. Belki ilerde KM leri toplayabilirim.

rumar80

Kişisel fikrim de o. Bir gün büyük bir ev ve kütüphane olunca klasik maceraları ve dev albümleri alıp o güzel günleri anacağım.

hanac

Ben de şu anda sadece KM leri alıyorum.

Yeni seriyi almayı bıraktım.

gamlıbaykuş

Ben hem yeni zamlar hem de fazla seriye girmemin nedeni ile (Ağırlıklı olarak fiyat) Martin Amca'dan vazgeçmiş durumdayım zaten sadece KM'leri alıyordum. bilmiyorum iyi mi yapıyorum kötü mü? ???
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

darkwood

Martin Mystere'nin  yeni serisinde macera kalitelerinde ara ara olan düşüşlerden sonra okumanın keyfi bir parça kaçtı.
Daha önce her ay okurdum, şimdi merakımı çıkan maceralar olursa okuyorum. Ama yinede Marti amcadan benim için vazgeçilmezler arasında. KMS lerini ve yeni serilerini biriktirmeye devam ediyorum. Tay, Aksoy ve Ad de yayınlarından çıkan maceralarınında çoğu elimde mevcut. Keza Oğlak efsanevi seri tam takım olarak ve gigante albümleride takım olarak elimde mevcut.
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Yeni seriye bende başladım ama tad alamadım KS serisinin tadı her daim damağımda dünyanın sınırındaki ev in çizimi çok beğenirim ayrıca efsanevi serideki o iki ortağı gerçek hayatta bulsam boğarımö şimdi büyük boy serisine başlıyorum kara adamları çok merak ediyorum 3.kitap
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

darkwood

Yeni serilerde bazı maceralar bize Klasik serilerdeki maceraları bir nebzede olsa hatırlatıyor. Fakat Zagor, Mister No ve Martin Mystere nin kalasik serilerinin yerini maalesef hiçbiri doldurmuyor.
Darkwood Sakinleri..

ümitkr

V

Martin'in çerçeve öykü içerisinde anlattığı "Ipsedixit" isimli
öykü beni çok etkilemiştir.Stanislav isimli bir bilimadamı
çok gelişmiş bir teleskop yapar,amaç atomları görebilmektir.
Ama atom diye bir şey göremez.Madde tümdür.Bütün
inandığımız ve herşeyi üzerine bina ettiğimiz sistemin
aslında hiç olmadığını anlamanın şokunu yaşar Stanislav.
Ve..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Alıntı yapılan: darkwood - 26 Mart, 2011, 20:41:22
Yeni serilerde bazı maceralar bize Klasik serilerdeki maceraları bir nebzede olsa hatırlatıyor. Fakat Zagor, Mister No ve Martin Mystere nin kalasik serilerinin yerini maalesef hiçbiri doldurmuyor.

Zagor'un yeni maceralarında aynı tadı alma şansımız yine de diğer iksine göre daha çok. Geçen ay ve bu ayki klasik Mr No maceralarına bakınca yeniler yazılmış olmak için yazılmış gibi duruyor. Martin'in yenilerini okumuyorum bile....

darkwood

Evet bu fikrine katılıyorum. İçlerinde Zagor, değerli yazar ve çizerleri ile bir nebzede olsa istikrarını sürdürüyor.

Yeni yayınlarda Maceraperest Efsanevi ciltleri  bunların dışında tutuyorum, bu ciltleri okuması, arşivlemesi ayrı bir keyif. Efsanevi serilerde sanırım macera sıkıntısından Martin i biraz geride bıraktılar.  2008 de en son 5 nolu cilt çıkmıştı...
Darkwood Sakinleri..